WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Thermometerstand UEDEDEELINGEN VAN HET ÏONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 unr. De Bilt, 27 April 1911. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Horta, laagste 742.9 te Dunrossness. Verwachting tot den avond van 28 April 1911. Meeat matige tot krachtige Z.W.- Igke tot Westelijke wind Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuur: Zachter. ^aromelersland le AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 mM. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 52 Laagste hedennacht F. 43 Hedenmiddag 12 uur F. 45 den kostcnden prijs, het bedrag waarmede het batig saldo de normalevergoeding voor de ondernemersdiensten der gemeente over schrijdt eene belasting is. De administratie der gemeentebedrijven moet voldoen aan eischen, die deels voort spruiten uit het karakter der bedrgven zelf en deels het gevolg zjjn van de omstandig heid, dat ze geëxploiteerd worden door en voer rekening eener gemeenschap, die de behartiging harer belangen in handen ge legd heeft van een college den ge meenteraad dat gehouden is, die be langen nauwgezet en bekwaam te dienen en niet bevoegd is zjjo taak bij wgze van delegatie aan anderen over le dragen. Als gevolg van het karakter der bedrijven past men bg voorkeur de dubbele boek houding toe. Dat de gemeente de onderneemster is dwingt tot bestuursvoorschriften van duur- zamen en tjjdelijkeu aardverordeningon, instructiön, begrooting. In haar geheel moet de boekhouding verschaffen le. eeu volledige verantwoording van alle activa en passiva; 2e. een volledige bestuursverantwoor- ding, dus eene opstelling der baten en lasten, aansluitend aan de bedrijfsbegrooting; 3e. eene scheiding van de leveringen, gedaan en de diensten bewezen door het bedrijf aan de gemeente zelf en aan derden 4e. eene nauwkeurige en volledige kost-prijsberekening bg al die bedrijven, die goederen produceeren, waarbij ook rekening gehouden moet worden met de kosten van algemeen beleid; 5e. een systematisch bijgehouden be- drjjfsstatistiek, mede als basis voor de vaststelling van tarieven. Van de hiermede nader samenhangendo vragen werden dan nog besproken: a. de financieele verhouding tusschen bedrijf en gemeente, waarbij er op gewe zen werd, dat le. in de boeken van het bedrijf de leeningen zelf geadministreerd mooton worden, rente en afschrijving als verlies posten moeten voorkomen; 2e voor de moeste bedrgven regeling van het bedrijfsvermogen niet beslist noodig, noch aanbevelenswaardig is; b. de begrooting, die zooals spreker aantoonde, is de uiting van een werkplan en als zoodanig een onmisbaar instrument voor de leiding der bedrgven, waarvan een bekwaam directeur geen last, wel lusten ondervindt. Tweede kamkb. De President van de tweede Kamer graaf Van Bglandt, wordt deze week uit het buitenland waar hij eenige weken vertoefde, terug verwacht. Na zgn terug komst zal de datum van oproeping der Kamer tot hervatting van hare werkzaam heden worden vastgesteld. Rechts. Uii een polemiek van de (c.-h.) Neder lander met het Centrum: Het is onze overtuiging, dat rechts", in zijn geheel genomen, bg sociale vraag stukken steeds meer op de ljjn overgaat van de sociaal-democraten. Geenszins aan vaardt „rechts" de Marxistische moraal; daar staat het nog altijd principieel tegen over; veel meer principieel dan links. Maar „rechts" begint steeds meer sociaal te denken", d.w.z. het individu op te of feren aan „de gemeenschap". Het wordt bjjkans in zijn oog iets ongeoorloofds op te komen voor het belang en het recht van den enkeling, van den individueelen werkman, van den patroon, van den onder- nemer. Alleen voor „den arbeider" heeft men oog; do arbeider wordt beschouwd als eene „klasse" apart, waarvoor de wet gever te zorgen heeft; wier leden allen aan elkaar gelijk zijn, allen met dezelfde behoeften; en waarnaar dan ieder, die tot deze klasse niet behoort, zich heeft te schikken. Op tc komen voor patroons, inzonderheid als ze niet onder de „kleine luyden" kunnen worden ondergebracht, heet conservatief of ook, risum teneatis aristocratisch. Onder alle partgen, rechts en links, gevoelt men het groot gewicht van het woord, hetzjj van Schaper, hetzg van welken sociaal-domocraat ook, wien door de partjj behartiging van eenig belang is opgedragen. Niet alsof men den sociaal democraat een goed hart toedroeg, maar men gevoelt, dat men met hom „concur- reeren" moet, een uiterst lastige taak, omdat de sociaal-democraten de kunst verstaan, er zijn ook andere zoodanige kunstenaars altijd het licht op zichzel- ven te doen vallen, en de houding aan te nemen, alsof elke verbetering aan hun in zicht en aan hun ijver te danken is. Niemand is zoo vlug gereed met „het amendement" of met de „motie" als zij 1 Zoo men hen al niet voor is, laat men althans gelijken tred houden 1 Een minister moet nu eenmaal zgn ont werp trachten te doen aannemen, en daar om kunnen wij het begrijpen, dat hg, als practisch man, eer den sociaal democraat dan den Christelgk-Historische die min der dan anderen met „taktick* zich inlaat in het gevlij komt. De taal onzer wetten. De „Nieuwe Crt." schrjjft: ■Wetten maken en wetten redigeeren zijn twee. Die laatste kunst verstaat men te onzent nog maar zeer matigjes en 't wordt werkelijk hoog tijd dat voor dit werk specialisten worden aangesteld. Een afschrikwekkend Btaaltje van den jongsten tijd in art. 15 van de voorloo- pig laatste herziening der beruchte Bakkerswet. Dat artikel luidt: „Onverminderd het bepaalde ten aan zien van de dagen, bedoeld in het tweede lid van art. 12, mag op de vjjftien an dere dagen in een kalendorjaar, voor alle of voor sommige der in de brood bakkerij werkzame bakkersgezellen wor den afgeweken van het bepaalde in het eerste lid van art. 12 of indien dat artikel niet van toepassing is van de krachtens de artt. 13 of 14 omtrent de rusttijden bepaalde en van bet bepaalde ie de tweede zinsnede van het tweede lid van art. 13. In het eerste geval mag de afwijking slechts geschieden op den voet van het tweede lid van art. 12 en in het tweede geval slechts op den voet van het derde lid van art. 13". Zelfs wanneer men 't achterstevoren leest blijft het artikel even duister. Wat zou het publiek wel zeggen wan neer couranten hun artikelen en berichten eens in 't zeilde pak staken b.v. Naar we van gewoonlijk zeer onbe trouwbare zjjde vernemen hangt de ministerieel leven van Z. E. Talma ongeveer aan 't zelfde draadje als dat van den drenkeling, genoemd in ons nummer van 29 Februari 1906, 2e pa gina, le bijblad, 4e kolom, regels 88 101. Wellicht dat de beginselvetzaking van dr. A. Kuyper gebrandmerkt, onverminderd in een reeds vroeger ge plaatst artikel, in het Ochtendblad van 12 April 1911, eerste pagina 4e kolom hoogorgemeld draadje wat steviger zal maken, waardoor het lot den in hoofde genoemde raadsman der Kroon gunstiger zal zijn dan gezegden drenkeling wiens droovig uiteinde is gemeld in het Avond blad van 30 Februari 1906, 3e pagina hoofdblad 4e kolom 5e bericht ea nader omschreven in de daaropvolgende editie, voorpagina, 5e kolom, onderaan. Vooral waar 't sociale wetgeving geldt, dus wetten en voorschriften waarvan de wetenschap voor een ieder, zelfs voor do meest eenvoudige zielen, onmisbaar is, dient alle omslachtigheid en duisterheid te worden vermeden, wil men do be langhebbenden niet afkeerig maken van wetskennis. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Arbkidersverzekerin in Engeland. Voor de volgende maand is aangekondigd de indiening van een bil), waarin minister Lloyd George een volledig verzekerings stelsel zal geven togen ziekte, invaliditeit en werkloosheid. Den 20n April 1909 had de minister reeds laten verluiden, dat de regeering voornemens was de werklieden pensioenen aan te vullen met de verzekering tegen invaliditeit, ziekte en werkloosheid. Hoewel nu de bijzonderheden vaD het ontwerp nog geheim worden gehouden, deelt de parlementaire correspondent van de „Times" reeds mode, dat de voorgestelde hervorming nog uitgebreider is dan men eerst gedacht had. Ze zou namelijk eerst uiteenvallen in twee afzonderlijke gedeelten. Do verzekering tegen invaliditeit en ziekte zou voor alle industrieën zonder onderscheid een regeling ontvangen; de verzekering tegen werk loosheid, die zelfs niet in Duitschland doorgevoerd is, zou beperkt worden tot twee of drie industrieën, waarin do trade-unions voldoende machtig en vermogend zgn om den Staat te steunen. Lloyd George moet nu echter alle drie verzekeringen in één vorm hebben gegoten, haar tevens zoowel algemeen als verplichtend gemaakt hebben. Het verschil tusschen het nieuwe wetsontwerp en de wet op de arbeiders- pensioenen beslaat hierin, dat de nieuwe verzekeringen van den werkgever, zoowel als van den werknemer een bjjdrago eischen ten einde die van den Staat aan te vullen terwijl deze laatste de arbeiders- pensioenen alleen draagt. Werkeloosheid en haar bestrijding. De vereeniging tot bestrijding van de werkeloosheid, die haar zetel in Gent heeft, maakt volgons een bericht in de „Flandre Liberale", goede vorderingen. Hoewel de stelselmatige werving in ver schillende landen nog niet begonnen is, telt de vereeniging 236 leden en beschikt over een jaarlgkscb inkomen van 15.000 fr. Van de verschillende regeeringen zgn uit eigen beweging toegetreden: Niettw- Zuid-Wales, Denemarken, Luxemburg, Elzas Lotharingen, Baden, Italië, de kantons Genévo en Luzern, uit België de provincies Luik en Henegouwen. Verder zijn de volgende steden lid geworden: Rome, Christiana, Boedapest, Rijssel, Antwerpen, Amsterdam, Luik, Miinchen, Dusseldorf, Frankfort a/M., Keulen, Neurenburg, Charlottenburg, St. Gallen, Luxemburg, Havre, Gent, Helsingfors, Lyou o. a., verder een groot aantal corporaties, gezelschappen, ambtelijke bureau's, zooals de werkloozenka8sen van Bern, Gent, Luik, '8 Gravenhage, Straatsburg, Brussel, Verviers, enz. enz. Ook verecnigingen van werkgevers en werknemers, kamers van koophandel hebben zich aangesloten. In September zal het internationale comité der vereeniging te Gent vorgaderen. De commissie belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor de cursussen bjj de infanterie bestaat dit jaar uit: kapitein J. L. van der Moer, van het 5e reg., lid en voorzitter: le luits. W. J. M. Diekhof en P. Weijs van bet reg. gren. en jagers; J. Busquet en J. H. Lamour, van hot 5e reg. inf.; A. C. Breebaart en F. H. Heitve- link, van het 6e reg. inf., C. J. C. Janssen en C. II. F. Thieme, van het 8e reg. inf., zoomede L. G. A. van der Reyden en J. A. H. Abeleven, van het instr.-bal, als leden. Het examen vangt aan 15 Mei; er zijn opengesteld 45 plaatsen voor het eerste en 5 voor het 2e studiejaar. De le luits. H. J. OfferhauB en L. A. M. Ottenhoff worden 29 dezer ontheven van hunne detacheering bij het 5e reg. inf. te Amersfoort, om 1 Mei hun dienst bg de militaire verkenningen te hervatten. De Isle luitenant W. H. Warnsinck van het 5e regiment infanterie, is op zijn ver zoek met ingang van 1 Mei voor den tjjd van één jaar op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist. We vestigen de aandacht van eige naars en beheerders van paarden op de kennisgeving van B. en W. betreffende de keuring van voor den krijgsdienst ge schikte paarden, welke zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei, te 8 uur voormiddag. De paarden moeten zich des morgens op de verzamelplaats (Den Hof) bevinden, om van daar te worden geleid naar de Beestenmarkt Bg nalatigheid of weigerachtigheid zal de betrokken eigenaar of beheerder rech tens in verzuim worden gesteld. We raden belanghebbenden derhalve aan, de kennis geving, die op de gebruikelijke plaatsen is aangeplakt nauwkeurig te lezen. Ten overvloede wordt van gemeente wege aan de op de alphabetischc lijst ver melde eigenaars of beheerders een lastge ving vertrekt De rubriek zuivel belooft zeer be- langrgk te worden op de groote provinciale landbouwtentoonstelling, die het Genoot schap voor Landbouw en kruidkunde in Utrecht dezen zomer te Amersfoort zal houden. En dit was ook eigenlijk te ver wachten in eene provincie, waar men de veeteelt als den belangrijksten tak van den landhouw heeft te beschouwen, en de zuivelbereiding op hoogen trap van ont wikkeling staat. De veehouderij neemt voortdurend toe; het bouwland wordt steeds meer en meer in grasland gelegd en hand in hand daarmede neemt de intensiteit der veehouderij toe. Te dien opzichte bevat het verslag omtrent de in Juni 1910 ge houden veetelling belangwekkende gege vens, waaruit o.a. blijkt, dat terwijl in 1904 voorkwamen in de provincie Utrecht 101,428 stuks rundvee, het aantal in 1910 bedroeg 131,083; eene toename alzoo van 29%. Ee rundveestapel in de andere provinciën namen minder toe; die van Gel derland echter met nog 1% meer. Wat betreft het aantal runderen per 100 H A. bouwgras en tuinland staat echter Utrecht geheel bovenaan. Het zou dan ook zeer te betreuren zgn, en hot laat zich aanzien dat zulks bet geval zal moeten wezen, indien wegens het heerschende mond- en klauwzeer een zoo belangrijk deel van de tentoonstelling als de afdeeling rundvee zou moeten achterwege blijven. Het uitvoerend comité tracht echter, voor het geval het niet mogelijk zal blijken rundvee op de tentoonstelling ter bezich tiging te stellen, door aanvulling van het programma te zorgen, dat de aantrekke lijkheid van een bezoek zoo min mogelijk zal worden geschaad. De afdeeling paarden is nog voor groote uitbreiding vatbaar en andere rubrieken kunnen eveneens worden uitgebreid en toogevoegd. De Gemeenteraad van Oudewater nam het volgende besluit: De Raad der Gemeente Oudewater, gehoord de plannen van den heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort, voor een buurtspoorweg van Gouda naar Utrecht via Oudewater, ver klaart veel meer to gevoelen voor dit plan dan voor het haar bekende motortram plan GoudaUtrecht via Oudewater van de heeren Muller en Dival, ingenieurs te 's Gravenhage; Verzoekt Burgemeester en Wethouders dit gevoelen van den Raad kenbaar te maken aau den Heer Minister van Water staat Zondag 30 April a.B. te 2 uur n.m. zal op het terrein van 't „Vijfde" aan de Koninginnelaan de kampioenswedstrijd der afdeeling plaats hebben tusschen 't Vijfde en de Combinatie der Bereden Wapens. De winner vau dezen wedstrijd ontvangt een zilveren medaille. AGENDA, 30 April. Uitvoering Amersf. Tooneelver. D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Mei. Volksullvoering van Toonkunst in Amicitia. 2 Mei Uiiveering Toonkunst in Amieilia. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. totafsch. vaq alcoholh. dranken in het Valkje,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2