WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. A d v e r t eji tTë n. Nieuwe Rott. Crt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vocrm 10.50 unr. De Bilt, 29 April 1911. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Horta, laagste 740.6 te Shields. Verwachting tot den avond van 30 April 1911. Meest matige tot krachtige Weste lijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. fWomelerstamd te AMERSFOORT 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 49 Ons aller doel zy die vryheid en gelijk heid, welke de wetten en instellingen van den Staat ons waarborgen, ook in den dagelykschen omgang met onze mede- menechen zooveel mogelyk in toepassing te brengen. Vooral het beginsel van gelykheid wordt op dit gebied nog al eens miskend. Dat er slechts één recht is voor hoog en laag, rijk en arm; dat allen genieten moeten worden met dezelfde maat, dit wordt nog wel eens te veel uit het oog verloren en, doen wij dat, dan toonen wy daardoor de zedelyke strekking der groote beginselen van het nieuwere leven niet te begrypen. Al wat wy zijn danken wy aan wat ons is voorafgegaan. Het bestaande bevat het goede, dot door vroegere geslachten is tot stand gebracht. Het verkregene is een vrucht, die langzaam is gerijpt. Wij plukken de vruchten van hetgeen die vroegere geslachten hebben gezaaid en geplant. Dit te bedenken zal tevens bet middel wezen om ons op te wekken tot getrouwe vervulliug der plichten, die de dankbaarheid voor het verworvene ons oplegt. Een der eerste plichten is zeker wel om er ijverig toe mede te werken, dat hetgeen totnog toe verkregen werd steeds meer het deel van allen worde en voortdurend tot meer dere ontwikkeling gebracht. Onze arbeid aan de maatschappelijke verheffing is een levenstaak, zooals zij de levenstaak i6 der volken, eene, die nooit ten einde wordt afgeweven, maar eeuwig is als de ontwikkeling zelve. Belgis. De koningin, die thans te Londen ver- toeeft, lijdt aan een ooraandoening en zal eenige dagen haar kamers moeten houden. Haar vertrek naar België is derhalve uit gesteld. De koning, die staatszaken beeft af te doen, vertrekt hedenavond te 11 uur uit Dover naar België. De ongesteldheid der koningin baart niet de minste ongerustheid. Rusland. De Lokal Anzeiger verneemt uit St. Petersburg dat de Russische regeering uit gebreide maatregelen treft voor een oorlog met China. Kokofzef, de minister van financiën is naar Parijs om over een mo gelijke oorlogBleening te onderhandelen. Soechomlinof en Grigorowitsj, do ministers van oorlog en marine, zijn naar het Verre Oosten vertrokken om militaire districten en de Amoeifiotille aan een inspectie te onderwerpen. Het heet, dat Goetskof als gevolmachtigde van het Roode Kruis zal optreden. Denemarken. Naar uit Kopenhagen wordt berioht, zyn de werkgevers en de arbeidersorganisaties het eens geworden. De uitsluiting die voor heden was aangekondigd, zal dus niet plaats vinden en waar men reeds tot uit sluiting is overgegaan, zal deze ten laatste op 4 Mei wordon opgehoven Portugal. Een officieuze nota in de Lissabonsche bladen deelt mede, dat aan de leiders der monarchistische beweging hat verder ver blijf in de Spaansche grensstad is ontzegd, maar dat zy thans zich gevestigd hebben in het iets noordelijker gelegen Ponteve- dro, en dat de voorloopige regeering een der hoofden van het geheime genootschap der Carbooarios Silva Passos naar de grens heeft goz.onden om daar een onderzoek in to slelleu Daar het doen en laten der mo narchisten, die van Spanje uit de bevolking trachten op te ruien. Een der Lissabonsche bladen publiceert het rapport, dat Silva Passos, naar het heet, aau de regeering heeft gezonden De toestand in het uoorden wordt daarin als zeer ernstig voorgesteld, de smokkelhan del in wapenen vooral breidt zich zeer sterk uit, wat door de grensbevolking beschouwd wort als een teeken dat in Portugal ern stige gebeurtenissen voor de deur staan, daar in d» laatste jaren BteedB groote clandestiene invoeren van wapens in Por tugal gevolgd zijn door revolutionnaire daden. Pest op Java. EeD Regeeringstelegram van 2S April betreffende pestgevallen op Java meldt: „Gisteren (27 dezer) een en twintig gevallen, waaronder een longpest, veertien dooden. „Te Kediri op 25 dezer twee gevallen, beiden doodelyk, op 26 dezer geen gevallen". Subsidie bouw bijzondere scholen. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is het volgend adres verzonden aan de Tweede Kamer: Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen, enz.: dat het heeft kennis genomen van hot laatstelijk Ingediend wetsontwerp tot ver- hooging van het subsidie voor do bouw kosten der bijzondere scholen; dat naar zijn meening de aanneming van dit wetsontwerp niet zal kunnen bij dragen tot verbetering van ons volkson derwijs, maar integendeel slechts ten gevolge kan hebben een voortgaande splitsing onzer lagere scholen; dat een dergelijke splitsing vooral in kleinere gemeenten voor het lager onderwijs de meest treurige gevol gen moet hebben, 'en daarom in geen geval nog meer dient te worden in de hand gewerkt; dat het daarom, in 't belang van ons lager volksonderwijs verzoekt, uw stem aan bedoeld wetsvoorstel te onthouden. Bij het adres gaat een uitvoerige Me- morie van toelichting Gisterenmiddag bad de officieels opening plaats van het „Gebouw derOnderofficieren", het vereenigingsgebouw van de ooderoff. vereenigiDg „Ons Belang". Een groot aantal belangstellenden, waar onder de luit. kolonel Boissevam en tal van afgevaardigden van de verschillende afdeelingen, had aan de uitnoodigiog van het dagelijksch bestuur der vereeniging gehoor gegeven, zoodat de fraai versierde bovenzalen meer dan vol waren, toen de voorzitter, de heer W. Wyk, aan allen een hartelyk welkom toeriep. Spr. achtte het een groote eer een teestwoord te mogen spreken bij de opening van het gebouw. Reeds lang had de vereeniging gehoopt, dat het nog eens zoover zou komen, maar al werd het gehoopt, aan de mogelijkheid er van durfde men niet denken. Al veel vroeger werden wenschen omtreDt een eigen gebouw geuit, maar door het voortdurend geldgebrek kon er niets van komen. Door de aanhoudende samenwerking bleef de vereeniging echter groeien en bloeien, vermeerderden de in komsten, werd het maandblad tot weekblad gemaakt, kreeg de vereeniging steedB meer personeel en nog steeds breidt „Ons Belaog'' zich uit. De organisatie, die in 1900 nog in haar windselen lag, is een belangrijke vereeniging geworden. Op elk terrein is ze werkzaam. Ze bezit een weekblad, een bibliotheek, een spaarkas, een branawaarborgmaatschappy enz. In het Hoofdbestuur werd dau ook meer en meer het besef levendig, dat het droombeeld van het gebouw wel eens werkelijkheid kon worden, dank zij de krachtige actie, die ontwikkeld werd. Dit gebouw is dan ook de verpersoon lijking van den bloei der organisatie, een steunpilaar van de toewijding en trouw, van de goede samenwerking. Spr. hoopt, dat het mee zal werken tot het krachtiger maken van de organisatie en dat er een druk gebruik van zal worden gemaakt. Met een driewerf hoera, waarmee allen instemden, op den bloei der organi satie en de leden van het Vorstelijk Huis, eindigde de heer Wyk zyn openingswoord Hierna 9prak de heer K. Visser van Groningen, oud-lid van het Hoofdbestuur, die in een welsprekend betoog wees op den erast van het leven. Het leven is een gave, ons toevertrouwd om er mee te woekeren. Dat beseffen niet alle leden van Ons Belang. Maar in do vereeniging heerscht een streven naar omhoog, een streven waarin men proeft het hoog men- schelijke. Dat stemt vreugdevol. Maai de strijd is geen gemakkelyke. Want velen meenen, dac de vereeniging zich begeeft op het terrein van den meerdere. Dat is eohter niet waar. Hoo hoog Spr. ook den invloed van den meerdere schat, de moreelo opbouw is alleen te verkrijgen door zelf help. En een tweede moeilijkheid is, dat men zich zelf moet uitschakelen ter wille van do gemeenschap. In den strijd moet men nauw aan oen gesloten staan en el kander steunen, wat eebter evenwel nog niet altQd gebeurt. Spr. wil de leden aanmoedigen voort te gaan op den ingeslagen weg hun plichten te vervullen als militairen mensch. Dan kunoen ze later met voldoening terugzien op de afgelegde levensbaan. Het Hoofdbestuur verliest die plichten niet uit het oog, getuige de krachtige actie, waarbij steeds louter alleen aan het belang der organisatie wordt gedacht. Spr. brengt daarvoor het Hoofdbestuur harteljjken dank en spoort de leden aan tot krachtigen steun. Onder het aanbieden van een wandver siering voor het gebouw, uit Spr. den wensch, dat de organisatie moge bloeion ten bate van het leger in het algemeen en van de onderofficieren in het bijzonder. Overste Boissevain wenschteen stem te doen hooien uit officierskringen. Er zijn veel officieren, die met warme belangstolling het streven van „Ons Be lang" volgen, waaronder velen, die het mot Spr. ceas zijn, dat do vereeniging ernstig streeft naar de verbetering der positie van de onderofficieren en daarmedo van het leger. Spr. wenscht de vereeniging geluk met dit gebouw. Za is nu de jongelingsjaren voorbij en gekomen tot den manlyken leeftijd en nu oerst kan ze haar volle kracht ontplooieu. Spr. hoopt van harte, dat „Ons Belang" zich steeds zal bewegen binnen de banen der vakboweging en dat de organisatie, gedachtig aan het devies onzer vaderen: Eendracht maakt macht, moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. De heer Krul brengt een woord van dank aan allen voor hetgeen ze ge daan hebben om dit gebouw te verkrygen en wekt allen op mede te werken om de drukkery „Pateria" te plaatsen aan de spits der instellingen van „Ons Belang". De heor Wyk dankt in hot bijzonder den beer Krul on diens echtgenoote, die alle moeite hebbon gedaan om het ge bouw in orde te krijgen, waarna do Vce- president van het hoofdbestuur, de heer Berends hulde brengt aan overste Boissevain voor zyn woorden, terwijl hij verder wyst op de groote verdiensten van den heer Wyk, die het organisatorische elemeut in de vereeniging heeft gebracht. Spr. hoopte, dat hij nog lang de leidsman van de vereeniging zal mogen wezen. Hierna stelde de heer Wijk oen dronk in op de organisatio en op het Vorsten huis, waarna het gebouw in oogenachouw werd genomen. Vooral de keurig inge richte drukkery wekte aller bewondering, terwijl de geheele inrichting deed zien, dat „Ons Belang" ernstig de zaken weet aan te pakken. Werkloozen fonds. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort is verzonden het jaarverslag der Commissie voor het Fonds tot bevordering van Jde verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Ge meente. By den aanvang van het jaar waren slechts toegetreden tot het Fonds: de af- deeling Amersfoort van den Nederlandschen 8childersgezellenbond met 22 leden, en de Christelijke vakvereeniging kalk- en steen bewerkers, afdeeling vau den Christelijk Nationalen Werkmans Bond met 28 leden. Reeds in Januari trad echter toe de timmer- liedenvereeniging St. Joseph met 17 leden, in Februari gevolgd door de afdeeling Amersfoort van den Centralen bond van bouwtak-arbeiders met 20 leden, terwijl in November toetrad do afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen timmerliedenbond met 23 leden, zoodat reeds dit jaar art. 17 der Verordening betreffende het Fonds toepasselijk wa9, nl. dat de Commissie kou worden aangevuld met 2 leden, door de toegetreden vereenigiugen gekozen. De Commissie bestond op 31 December uit de heeren: C. J. Plomp, voorzitter, D. Gerritsen, H. Kroes, G. Stam eu J. Overeom, leden, terwijl als Secretaris penningmeester fungeerde jhr. S. M. vau Reigersberg Ver- sluys. De bijslag uit het Gemeentefonds werd voor al de maanden en alle vereenigiugen bepaald op 100 pCt. ol' een gelijk bedrag als do door de vereenigiugen gegeven uit- keering. Uitgekeerd werd: Over Januari: aan de afdeeling Amersfoort van den Nedeilandscheu schildersgezellen- bond f 67.20, aan 13 leden over 100 dagen. Aan de afdeeling Amersfoort van de vakvereeniging kalk en steenbewerkers f 37.60, aau 6 leden over 94 dagen. Over Februari: aan de vakvereeniging kalk- en steenbewerkers f 16.40, aan 4 leden over 43 dagen. Over Maart: aan dezelfde vereeniging f 2, aan 2 leden over 5 dagen. Gedurende de maanden April tot en met November werden geen uitkeeringen ge daan door de vakvereenigingen, en werd dus ook geen bijslag uit het Gemeentefonds gegeven. Over de maand December werd uitbe taald aan de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen schildersgezellenbond f 40.-, aan 8 leden over 100 dagen, aan de vakvereeniging kalk- en steen bewerkers f 14.aan 4 leden over 35 d agen aan de afdeeling Amersfoort van den Ceutralen bond van bouwvakarbeiders f4.40, aan 2 leden over 11 dagen, aaD de fdoeling Amersfoort van den Nederlandschen timmerliedenbond f 5.04, aan '2 leden over 9 dagen. Door al de vereenigingen was de uit- keoring bepaald op f 0.40 per dag; de af deeling van den Nederlandschen timmer liedenbond geeft daarenboven eene ver hooging voor huisgezinuen met 4 kinderen en meer. De timmerliedenvereeniging St. Joseph deed in dit jaar geen uitkeeringen. Door.den Secretaris-Penningmeester werd in de maand October een onderzoek inge steld naar de administratie van het werk- loozenfonds van de toegedreden vereeni gingen en werd bevonden dat alle buiten gewone omstandigheden uitgesloten in staat waren, gedurende de wintermaanden uitkeeringen te doen aan het te verwachten aantal personen. Aangezien enkele vakvereenigingen slechts korten tijd zijn toegetreden tot het Gemeentefonds en daardoor totnogtoe alleen over December bijslag hebben genoten, kunnen nog geen gevolgtrekkingen worden gemaakt omtrent de werkloosheid in be paalde vakken. Uit de bekende gegevens blijkt tot nog toe, dat do meeste werk loosheid voorkomt in de maand Januari en by de schildersgezellen; bij de overige vak ken hangt dn werkloosheid echter meer dan bij de schildersgezellen af van het weder eu het meer of minder aanbouwen van huizen. Reeds nu blijkt echter wel, dat de Raad een groote schredo op den goeder, weg deed ter verbetering van don toestand der werklieden, door het instellen van het Fouds en dat dit dan ook door de belanghebben den wordt gewaardeerd, en de steun der vakvereenigingen werd ondervonden. Door de leden, gekozen door de vak vereenigingen, werd nog gewezen op het bezwaar, dat alleen inwoners der Gemeente leden der vereenigingen mogen zijn; een verbod alleen voor het lidmaatschap van het werkloozenfond8, werd voldoende ge oordeeld. Een nader onderzoek omtrent de regeling in andere Gemeenten zal worden ingesteld en daarna overwogen of voor stellen tot wijziging der Verordening be treffende het Fonds zullen worden gedaan. Gevraagd meilolezers vau de Brieven letters P. K. bureau van dit blad,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2