DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 101. MAANDAG 1 MEI 1911. 8e JAARGANG. Ter Introductie. BUITENLAND. BE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. O. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINK H tU 6. Telef. Interc. 188. Abonnementsprijs Per jaarf Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatüing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De verkiezing van den heer R. Gr. Rijkens tot wethouder van Amersfoort heeft „de Eemlander" beroofd van een hoofdredacteur, die door cneigische leiding en zeldzame toewijding, daarbij beschikkend over 'n welversneden pen en 'n boeienden betoogtrant, gepaard met veelzijdige kennis en helderen bl ik,dit blad, dat, bij z'n be noeming tot hoofdredacteur, in plaats van tweemaal, driemaal 's weeks ging ver schijnen, opgevoerd heeft tot 't meest ge lezen dagblad te dezer stede. Slechts de overweging, dat de lieer Rijkens geroepen ijs op andere en meer practische wijze z'n krachten te wijden aan de belangen van deze gemeente, doet berusten in 't verlies, waardoor de Eemlander getroffen is. Moeilijk voorzeker zal 't voor den opvolger zijn, de opengevallen plaats in te nemen. De Eemlander is geen partijorgaan maar 'n onafhankelijk blad; dat wil niet zeggen: 'n neutraal blad, dat iedereen te vriend wil houden en niemand bevredigt, 'n Dag blad, dat méér wil zijn dan nieuws- en advertentieblad en dat waailijk volksont wikkeling beoogt en z'n lezers voorlichten wil omtrent allerlei maatschappelijke, sociale en politieke vraagstukken, kan niet neutraal zijn, moet er 'n eigen meeniug op na houden. Welnu, de Eemlander zal er 'n eigen meening op na houden, onafhankelijk van 't program van welke partij dan ook- Slaafsvolgzame bladen, die van eigen partij zoetelijk alles vergoelijken en prijzen en niet aarzelen wit zwart te noemen, al9 't in de kraam te pas mocht komen, vinden slechts lezers onder dezulken, die zich uict de weelde van 'n eigen opinie mogen of durven veroorloven. Even als vooi denkende menschen neutrale bladen ongenietbaar zijn, zijn partijbladen dit voor allen, die. niet precies behooren tot 't kringetje, dat er door gediend wordt. Om dus allen te kunnen bereiken èn om vrijheid van beweging te behouden, sluit „de Eemlander" zich bij geen politieke richting aan. Hoog zullen wy houden do vrijzinnige beginselen: 't aankwecken van den vrijen, edelen burgerzin, die 'n volk sterk maakt tegen de macht van alle obscurantisme; bevordering van volksonderwijs; aanmoedi ging van alles wat dienen kan voor volks welvaart en algeineene ontwikkeliug; strenge handhaving van gelijk recht voor allen; trouwe eerbiediging van vrijheid voor 't individueole geweten; en altijd 't vrije woord, gesproken en geschreven tot voor lichting van de publieke opinie. Maar daarnaast, misschien juist daarom, wil „de Eemlander" vrijheid van beweging behouden, kunnen wy ons niet binden aan eenig partij program; want wij zullen niet schromen critiek te oefenen, zoowel op vriend als op vijand. Immers wij willen niet de oogen sluiten, als wij ook in eigen kamp vaak 'n hopeloos worstelen zien tegen de eeuwige wet van ontwikkeling en den geest van vooruitgang, die, alle eeuwen door, zich openbaart en door niets ot niemand zich ondcrdiukken laat. Kan men soms den tijd doen stilstaan, door de wijzers van de klok tegen te houden? Aan den anderen kant zullen wij ook waarschuwen, dat niet alles, wat zich als nieuw aanmeldt, 't etiquot van voortreffe lijkheid verdient. Wie den sneltrein van den tijd wil vooruit snellen, loopt gevaar te verongelukken of ongelukken to veroorzakeu op wissels en kruispunten, waar 't sein nog op onveilig staat. Bovenal echter wenscheu wij onze zelf standigheid te bewaren ten opzichte van de in den politieken strijd te volgen taktiek, welke in 't vrijzinnige leger vaak zeer veel te wenschen overlaat. Tegenover de twee machtige vyandeu van geleidelijken vooruitgang en ontwikke ling, 't socialisme en 't clericahsme, dienen wij oudorlinge oneemgheden ter zijde te stellen en oude Teetcn te vergelen. „De Eemlander" zal daarom steeds trachten te bevorderen: meerdere waardeering en nau were samenwerking van de onderscheidene groepen der linkerzijde. Natuurlijk bedoelen wij hiermee niet, „de Eemlander" te maken tot den groot9t gemeenen deeler van de verschillende vrij zinnige partyen, want dan zou 't toch 'u neutraal, zy 't dan neutraal-vrijzinnig blad worden. Geen schipperen met beginselen, geen samenvoegen wat niet bij elkaar be hoort, slechts overleg op practised co tak- tisch gebied, hobben wij op 't oog. Ook in Amersfoort zelf is eendrachtige samenwerking van alle vrijzinnigen nood zakelijk. Er is thans wel 'n onverdachte meerderheid in de gemeenteraad, maar 't is de kleinst mogelijke meerderheid, de meer derheid van éen stem. Al te groote vasthoudendheid aan 't oude, doet menigeen voorbijzien, dat moderne gemeentepolitiek 'u ciscii des lijds geworden is en dat in deze richting gestuurd moet worden, zoo men inderdaad wil, dat Amers foort 'n eereplaats zal innemen in de ry van Nederlaud's groote gemeenten. Maar hiertoe is noodig 'n krachtige vrij zinnige meerderheid in den raad en deze is slechts te verkrijgen bij een eendrachtige samenwerking van alle vrijzinnigen. De huidige omstandigheden veroorlooven nu eenmaal niet de weelde van onderlinge verdeeldheid. Is liberale concentratie de conditio sine qua non om der clericalen macht te breken, sociale wetgeving en moderne gemeente politiek ontwapenen den sociaal democraat. Zeer zeker heeft ook de gemeente in dezen 'n gewichtige taak te vervullen. Be stendiging van ongezonde toestanden is de grootste bondgenoot van de sociaal-demo cratie. Aan wie is de voorkoming van den klassestrijd beter toevertrouwd dan aan 't gemeentebestuur, dat immers nauwer dan elk ander gezagsorgaan in contact staat met de bevolking on op do hoogte is van haar nooden. Ten slotte willen wij nog 'n wensch uitsproken: heeft de afgetreden redacteur „De Eemlandor" weten to verheffen tot dagblad, wij zouden zoo gaarne zien, dat „De Eemlander" ouder de nieuwe redactie 'n districtsblad mocht worden. In 't geheele kiesdistrict Amorsfoort bestaat slechts één vrijziunig dagblad en dat is „De Eem lander", die wel in de verschillende ge meenten abonné's en lezers heeft, maar tpch nog veel te weinig, en zeer zeker te weinig om districtsblad genoemd te kunnen worden. Hier stuiten wij alweer op 't gewone verschijnsel, de oude fout van de vrijzin nigen: hun onvergeeflijke lauwheid en laksheid. „Amersfoort is 'n verloren district, heet 't, waarom zouden wij ons druk ma ken?" Bij de verkiezingen wordt een can- didaat gesteld, er wordt dan ook wel wat gewerkt, maar van 'n goed-voorboreide cam pagne is goen sprake, kan geen sprake ziju want de daartoe noodzakelijke organisatie vau 't vrijzinnige kiezers-corps ontbreekt. 't Is niet voldoende, dat de kiesvereni gingen met elkaar overleg gaan plegen, als de beruchte Junidagen naderen, in „vredestijd" reeds moet er verband ge zocht, voeling gchoudon worden, 'n Ge meenschappelijk orgaau, 'u districtsblad is dan onmisbaar. Wij zullcu al 't mogelijke doen om „De Eemlander" ook voor de kiezers builen Amersfoort aantrekkelijk te maken, maar 't kan uict van één kant komen. Ook zij zullen moeten medewerken en van hun belangstelling blijk geven. En al i3 't niet to verwachten, dat wij reeds de eerste keer de beste 't district zullen veroveren, door 't steunen van „De Eemlander" werkt men mede aan de ver spreiding van de vrijzinnige beginselen. Zelden wordt 'n daad door onmiddelijk succes bekroond. IIoo donker de naaste toekomst lijke, eenmaal toch zal de over winning ons zijn; want wij mogen ver trouwen, dat de weg der menschheid, dat ook onze weg, door alle duisternis heen, leidt tot 't licht. Duitschland. De krankzinnige Koning Otto van Beieren is Donderdag 63 jaar geworden. Sedert 1896 bevindt hij zich in het paleis van Fürstenried. Terwijl in Beieren overal de vlaggen wapperden, dwaalde do Ongelukkige vorst, zooals hy dit nu reeds 35 jaar doet door de prachtige parken van het slot, dat geheel door hooge muren is omgeven. Do schildwachten aan do poorton presen teerden het goweer, toen de kanonschoten ter eere van den Koning weerklonken, terwijl deze op een bank zat te staren naar een oude courant en niets begreep van dat ongewone gedoe om hem hoen. Jnarlyks onderzoekt een medische commissie den toestand van den Koning. Het thans uitgegeven bulletin luidde: „De lichamelijko gezondheidstoestand de» Konings is naar omstandigheden goed, maar de paralyse neemt gestadig toe." \olgens Beiersche bladen heeft de Koning thans de idéé fixe, dat zijn voedsel vergiftigd wordt en weigert hij don hem opgedionden disch. Zijn bewakers volgon nu een oude truc, in dorgelyke omstandigheden gebruikelyk. Zy zetten ergens schalen met eten neder en de Koning, die meent dat dit eten voor anderen bestemd is, stilt dan daaraan zjjn honger. Naar men zich herinneren zal, werd Koning Otto in 1886 in naam tot opvolger van zijn broeder Otto II benoemd, die in het meer bij het kasteel Berg zelfmoord had gepleegd, eenige dagen nadat hij wegens krankzinnigheid was afgezot. In zijn jeugd was de thans nog levende Koning oen zeer ontwikkeld en veelbelo vend jongmensch, maar toen hij dertig jaar was en nog maar kort verloofd, werd ook hy door de vreeselijko familiezickto aangetast. Uit Bueckeburg wordt gemeld, dat de vorst van Schaumburg-Lippe, gister avond om half tien aan hartzwakte is ge storven. Etienne Albert Georg van Schaumburg- Lippe werd in 1846 to Bueckeburg gebo ren, en huwde in 1882 met Marie Anne, prinses vau Saxen-Altenburg, die in 1864. geboren, en dus 18 jaar was, toen zij met vorst Georg in het huwelijk trad. Uit deze echtverbintenis zijn zeven kinderen, zes jongens en één meisje gesproten. Troonopvolger van den overleden vorst is prins Adolf, die in 1S83 te Stadthagen geboren werd. Belgie. De „Etoile Beige" deelt mede, dat ko ningin Elisabeth aan otitis (oorontsteking) lijdt. Tevens meldt dit blad, dat, niettegen staande de gunstige berichten aangaande den gezondheidstoestand van de Koningin der Belgen, dokter Lcbocuf heden naar Londen is vertrokken. Frankrijk. In de zaak van den lintjes-handel, gedreven door den Paryschen advocaat Valensi. is men een stap verder gekomen, door het vinden van een graveur, die tegen 360 francs 1000 valsche diploma's der Nisjam Istichar orde aan Valensi had geleverd. Rekent men nu dat ecu orde gemiddeld voor 100 francs werd van de hand gedaan, dan kan men begrypen dat Yalensi een goed zaakje dreef! De geunifieerde socialisten inFrankrijk worden bitter teleurgesteld in het Kabinet-Monis, Tot dusver had dit allea

De Eemlander | 1911 | | pagina 1