DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 105. VRIJDAG 5 MEI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. vau Schaurdenburg. Bureau: KILKIXR Hiiti O. Te lel. In tere. 18». Abonnementsprijs Prijs der Adyertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. fö,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert. en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warraoesstr. 76- 78 Amsterdam Duitschland. Te Keulen is een zekere mejuffrouw Thiriou iu hechtenis genomen, die Franeche lessen gaf en een verdachte belangstelling voor de mobilisatieplannen van het garni zoen Wezel toonde. De Lokal Anzoiger bericht nu, dat mej. Thirion, reeds drie weken geledeu in hechtenis is genomon. De politie hoopte medeschuldigen te vinden en heeft daarom eerst thans het geval be kend gemaakt. Zij is familie van Monis, den Franschen minister president en maakte herhaaldelijk van Keulen uit reizen naar Frankrjjk. Ze moet een bizouder mooie vrouw zjjn. Ecu rechter van instructie van het Reich6gericht te Leipzig leidt het onderzoek. De bizonderheden worden zoo geheim mogelijk gehouden en dat te meer, omdat do kwestie feiteljjk nog pas begon uen is. Er is beslag gelegd op een grooie hoeveelheid .papieren en het zal nog go- ruimen tijd duren, voordat deze doorge werkt zijn. Een Poolsche edelman. Graaf Orlowski, heeft een som van niet minder dan 50,000 mark uitgeloofd voor het schrijven van een brochure, waarin de beste middelen worden aaugegeveD, die het oude Polen zouden herstellen en het overwicht van bet protestantisme en de heerschappij van Pruisen zouden kuunen afwerpen. De Duitsche bladen kunnen zulke bewijzen van Poolscheu vaderlaudslievenden opoffe ringszin slecht verduwen en steken er daarom den draak mee: wanneer iemand zijn geld voor zulke phautasieën wil verkwisten, zegt de Kölnische Zeitung, dan moet men hem dat niet beletter.. Ernstiger vindt de Köluischo het, dat de graaf de namen van 61 geestelijken aanhaalt, die sympathie voor het denkbeeld voelen, en onder hen kardinaal Kopp in Breslau. De Kölnische gelooft niet, dat do Graaf ge rechtigd is om deze geestelijken aan te halen als ondersteuners van zijn denkbeelden. Belgie De Brue?el8che correspondent van de Figaro maakt melding van het gerucht, dat koning Albert het vaste voornemen zou koesteren een einde to maken aan de agi tatie, in den lande gewekt door het school- wetontwerp, door bij minister Schollaert er op aau te dringen do behandeling van het ontwerp uit te stellen tot na de verkie zingen van 1912, Do heer Arthur Verhaegen hoeft een wetsontwerp, medcondorteekend o. a. door de afgevaardigden Beernaert, Woeste, Van Cauweubergh, ingediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt aan de hoogo- scholen te Gent on te Luik een of meer Vlaamsche colleges in te richten, voor zoover zij dit noodig oordeelt. Het Handelsblad van Antwerpeu noemt dit contra-ontwerp een kaakslag voor de Vlamiugen, een y'dele belofte, welke men immers toch niet gehouden is na te komen. Men past niet eens de wetten toe, die het gebruik der Vlaamsche taal bij het onder wijs enz regelen; zou men dan beloften toepassen? vraagt het blad verbitterd. Frankrijk. Monis, de minister president heeft zich Maandag naar de politic-prefectuur begeven om den politie-prefect Lépine zijn dank te betuigen voor de door dezen gonomen maatregelen van orde, ter gelegenheid van den eersten Mei. Deze stap van den minister-president zal door zijn socialistische vrienden niet vrien delijk worden opgenomen, te meer daar Lépine gemeend heeft aau de ontvangst van den miuister-presidcut een eenigszins plechtig tintje te moeten geven. Hij ont ving dezo in tegenwoordigheid van zjjn ge- heelen staf, zes districtscommissarisen en niet minder dan tweehonderdvjjftig agenten De bisschop van Orloans heeft aan de geestelijken van zijn diocees opgedragen, de hun voorgelegde lijsten voor ouderdoms pensioenen voorloopig niet iu te vullen, daar de geestcljjken door geen enkel ar beidscontract zijn gebonden en derhalve niets hebben uit te staan met de wet in zake de ouderdomspensioenen. Groot-Bbitannie. Minister Lloyd George heeft gisteren in 't Lagerhuis de National Insurance Bill iugodiend, bevattende bepalingen omtrent verzekering tegen ongevallen eu tot voor koming en genezing van ziekten en om trent verzekering tegen werkloosheid. 't Deel van 't ontwerp dat de ziektever zekering behandeld wordt in de afdeelingen gesplitst: verplichte en vrijwillige verzeke ring. In de eerste zal worden bepaald, dat een zeker bedrag zal worden afgetrokken van het loon van personen, die per week betaald worden of van hen, die minder dan 160 per jaar verdienen, terwjjl daaraan bijdragen zullen worden toegevoegd van de werkgevers en den staat. De bepalingen dezer verzekeringswet zullen echter niet gelden voor ouderwijzers en voor hen, die dienen in het leger en de vloot, voor welke een nadere regeling zal worden getreffen. Vier pence wekelijks zal worden afge trokken van het loon van maunen en drie pence van het loon der vrouwen. De bijdragen zullen worden gelieven van den leeftijd van 16 jarcu af tot aan dien van 65 jaren. De werkgevers zullen drie pence per week per arbeider bijdragen, de staat twee. Hot aantal personen, die volgens deze wet iu de termen voor verzekering vallen bedraagt 14,700,000. Ter ondersteuning van plaatselijke auto riteiten en ziekeuhuizeu bjj de bestrijding van tering zal do stuat een som van l1/', millioen beschikbaar stellen voor den bouw van sanatoria. De rente in geval van ziekte bodragen: voor mannen tien shilling per week go- durende drie maandeD, daarna echter vijf. Ook de verzekering tegen werkloosheid zal verplichtend zijn, voorloopig echter alleen gelden voor de machine- en de bouwvakken. De totale uitgaven in het eerste jaar voor beide wetsontwerpen, die eventueel in werking zullen treden op 1 Mei 1912, zal bedragen 24,500,000 waarvan de staat 2,500,000 zal bijdragen. De eerste lezing van de verzekeringswet werd met algemeeee stemmen aangenomen. Het ontwerp vond algemeenon bijval. Mexico. Oudanks den voortgang der vredesonder handelingen hebben de telegrammen, uit Mexico ontvangen, de grootste ongerustheid gewekt betreffende den algemeeneu toe stand, voornameljjk ton zuiden van de hoofdstad Mexico. Men vreest dat do hoofdstad spoedig ernstig zal worden bedreigd. Do klaar blijkelijke militaire zwakte der regeering van Porfirio Diaz wekt in sommige kringou de vrees, dat mogelijkerwijze de Vereenig- de Staten tot interventie zulleu gedwongen zijn. President Taft is nog steeds vol hoop, dat die mogelijkheid zal kunnen worden vermeden, en heeft herhaaldelijk verzekerd, dat hij niet zal optreden tenzij het Congres daartoe last geeft. Een telegram uit Presido (Texas) meldt, dat vijftig man gisteren godood zijn in een gevecht bij El Gato; de opstandelingen werden verslagen na een gevecht dat zes uren duurde. Hunne veiliezcu zijn onbe kend. Eerste Kamerverkiezing. Door de Prov. Staten vau Zuid-Holland is gekozen tot Eerste Kamerlid uir. L. W. C. van den Berg, burgemeester van Delft met 51 tegen 23 siemmen op don heer A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer. Pensioenen 1'. IJ. S. M. De Raad var. Administratie der H. IJ. S. M. heeft aan het personeel, dat vroeger deelgenoot geweest is van het pesioenfonds der II. IJ. S. M., een circulaire gericht met de rnedcdeeling, dat er met den minister overeenstemming bereikt is ointreut een nieuwe pensioenregeling, welke de pon- sioensaanspraken van het personeel ook na cventuecle naasting van den spoorweg waarborgt, en o. a. tengevolge zal hebben dat ambtenaren en beambten voor uitkeering bij ziokto en overlijden niet langer 2 °/ot doch slechts 1 °..4 van hunne bezoldiging behoeven op te brengen. Voor het eigen pensioen moet het personeel op uit drukkelijk verlangen des Ministers bij dragen en wel een doorloopende korting op de bezoldiging van 3 cu voor het met iugaug van I April 1911 of later aan gestelde personeel van 4 0 0 in afloopende kortiug op verhoogingeu. De maatschappij zal deze kortingen tot S °/0 aanvullen en voorts bijdragen gedurende 23 jaren 2 vau de bezoldigingen van het personeel eu in termijnen een som, welke bij het in werking treden van de nieuwe regeling een waarde van f21/, millioen heeft. Ambtenaren eu beambten en werklieden, die reeds voor 1 April j.l. onder de .be palingen" of het „werkliedenreglement" vielen, zullen in verbaud met deze kortingen een tijdelgko toelage outvangen van resp. ten hoogste 2 en 3 hunner bezoldigiug. De raad van administratie vraagt thans het oordeel der belanghebbenden over deze regeling, die door aandeelhouders en wet gevende macht moet goedgekeurd en be krachtigd worden. Pest op Java. Een regeeringstclegram d.d. 3 Mei luidt als volgt: ,In do afdeeling Malang bleken twee koortsgevallen van 29 en 30 April pestte zijn en vijf koortsgevallen van eergisteren (1 Mei) eveneens. Gisteren (2 Mei) kwamen zesentwintig gevallen voor waaronder twee longpest en vijftien dooden. Van de pest lijders van vorige dagen zijn er nog twaalf overleden. Te Kediri deden zich eergisteren (1 Mei) geen gevallen voor; gisteren een tgeval dat doodclijk was. Pestvaccine is naar Kediri gezonden.1' De correspondent van het Hbld. seinde gisteren, dat Socrabaja mot pest is besmet verklaard. Ook te Passoerooan is een pestgeval gecoustateerd, terwijl verdachte gevallen zich voordeden te Sitoebondoe. Een Regeeringstelegram vun 4 Mei betreffende pestgevallon op Java meldt: Afdeeling Malang twoe koortsgevallen op één dezer blijken post te zijn. Gisteren (3 Mei) dertien gevallen, waaronder één longcnpe8t, negen dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zjjn er nog tien overleden. Te Passoerooan op dertig April een geval, dat doodclijk was. Voorzorgsmaatregelen zijn gcuomen Te Socrabaja één geval. Tc Kediri geen gevallen. Salariskegelinu klerken P. en T. Met betrekking tot de salarisregeling der klerken bij do posterijen en de tele graphic hoeft de minister van waterstaat in een audiëntie, verleend aan het bestuur van den Klerkeubond, medegedeeld, dat uit de aanstaande begrooting zou blijken, dat hij inderdaad aan het corps heeft gedacht, al zouden zij ook niet alle wen- scheu, den minister uit hun bondsorgaan bekend, vervuld zien. Zij zullen echter zien, dat op den weg van geleidelijke verbetering wordt vooitgegaan. Verbod bekleeding bijbetrekkingen door gemeente-secretarissen. De gemeenteraad van Zijpe heeft den gemeente-secretaris verboden zonder zijne toestemming andere betrekkingen te be- kleedeu. Hot bes uur der afdeeling Noord Holland var. den Nederlandschen bond van gemeente-auibteuareu hoeft besloten zich hierover te wenden tot gedeputeerde staten van Noord Holtaud, ouidat dit verbod in strijd is te achten niet de gemeentewet. Deze noemt zelve de met het gemeente secretariaat onverecnigbare betrekkingen en de gemeenteraad mag hieraan geen uitbreiding geven, Dit was de meening vau niemand mindor dan Tborbecko, den ont werper der gemeentewet, van voorname schrijvers als prof. Oppenheim en Elenbaa6 en vele anderen. Het vorbod werkt boven- dicu in menig geval hoogst onbillijk, omdat bij de nog altijd zoo treurige bezoldiging itan verreweg de meeste gemeente-secreta rissen het verrichten van andere werkzaam heden veelal dringend noodzakelijk is. De Tarikkwet. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Groningen heeft in hare vergadering van gisteren besloten, aan don minister van fiinanciën een brief te richten in verband met do indiening van het ontwerp-tariefwot. 't Kwam der Kamer voor, dat 't outworp niet voldoende is voorbereid, 't geen ook mocielijk te verwachton was, daar de regeering 't ontwerp, zoo veelomvattend on zoo diepingrijpend als de nieuwe tariefwet is, ingediend heeft zonder daarover 't advies

De Eemlander | 1911 | | pagina 1