Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 1U.50 uur. De Bilt, 5 Mei 1911. Hoogste barometerstand 774.6 in.M. te Horta, laagste 751.5 te Thorskavn. Verwachting tot den avond van G Mei 1911. Meest matige Westelijke tot N.W.- lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Hallbewolkt, wanrschynlijk droog weer. Temperatuur: Koeler. Shwometerstand te AMERSFOOPT. 764 uiH. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 51 der kamera van koophandel en fabrieken te hebben ingewonnen, gelijk wel geschied was met 't in 1904 door minister Harte ingediende ontwerp-tariefwet. Mocht de regeering overwogen hebben dat voorlich ting niet noodig was omdat 't nieuwe ontwerp zich in groote trekken aansluit met dat oorwerp-Harte, dan antwoordt de Kamer hierop, dat tusschen beidon 'n tydruimte ligt, lang genoeg om wijziging te brengen, in 't inzicht der beoordeelaars, terwijl 't wetsontwerp van deze regecring op Jzeer belangryke punten afwijkt van 't vorige. Met het oog op de groote belangen, die het hier geldt, en in de overtuiging, dat iedere tariefwet, onverschillig in welke richting zij zich beweegt, technisch zoo eenvoudig, billijk en doeltreffend mogelijk behoort te zijn, verzoekt de kamer den minister, het daarheen te willen leiden, dat •niet tot behandeling van de ontwerp- tariefwet wordt overgegaan dan nadat daarover is ingewonnen bet advies der vertegenwoordiging van handel en ny verheid. Peins Hendrik naar Wieringen. Niet alleen Urk, ook 't eiland Wieringen zal de eer van 'n bezoek van Prins Hendrik genieten, waarschijnlijk Donderdag 1 Juni. Minister Colijn en de luchtscheepvaart. De Minister van Oorlog heeft, naar het Ilbld. verneemt, aan de leden der militaire luchtvaartcommissie die Dog niet gevaren hebben, opdracht gegeven zoo mogelyk met de Parseval V een tocht mede te maken. Deze heeren zijn overste van Brucken Fock van de genie, overste Schmidt van de artillerie, de le luit. Bakker van de veldartillerie en de le luit. van de genie Cool, die in de plaats van de kapitein v. d. Steur reeds de tweeden tocht gistoren heeft medegemaakt. De zaak-Killinger. 't "Vonnis van Killinger, die wegens samenspanning tegen de veiligheid van den Staat door 't Hof te Paramaribo ter dood veroordeeld was, is veranderd in 5 jaar gevangenisstraf. De Stembus vak 1913. Onder dit opschrift schrijft Prof. mr. D. P. D. Eabius hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam 't volgende in de Mei-aflevering van z'n tijdschrift „Stu diën en Schetsen": „De Standaard" schijnt reeds nu be- heerscht te worden door „de stembus van 1913". Werd van verschillende zijden gewezen op den grooten invloed, door de socialisten op de Arbeidswet geoefend, „De Stan daard" verklaarde 29 Maart 1.1., dat ook dit ontwerp „met glans" er door ging. Amendementen, tegen 's Ministers zin aangenomen, worden dus verklaard, „dat de Kamer nog hooger bod deed", dan de Minister had aangedurfd. Er was „animo om een hooger doel te bereiken", enz. Allo wetten vau beteekeuis moeten er nu door Met de Bakkerswet is het een wat lastig geval. Vroeger heette die om het patroonsver bod onaannemelijk. Later scheen het, alsof „De Standaard" er iets op gevonden had: men kan do bedrijven ook opvatten als vergunningen van de Overheid. Dan was dergelijk verbod slechts voorwaarde van de vergunning. Hoe hot zij, 29 Maart 1.1. schreef „De Standaard", dat aan de Zedelijkheidswet en de Arbeidswet dit jaar de Bakkerswet en de Militiewot nog moeten worden toegevoegd Echter deed zij 11 April weer cenen stap achterwaarts: „Met een welgevestigdo overtuiging valt niet te gekscheren", net ontwerp is onaannemelijk. Toch las men in dat nummer ook, dat onder de anti-revolutionaire afgevaardigden vermoedelijk „slechts een zeer enkele" tegen het ontwerp Btemmcu zou. Welke houding der meerderheid aldus vergoelijkt, schier aangemoedigd wordt Niet, alsof niet ieder Antirevolutionair voelt, dat hier een hoogst bedenkelijke stap wordt gezet op een zeer gevaarlijk pad, maar men acht ook hier zijn toe vlucht te moeten nemen tot do balans, en zich te mooten afvragen, of hetgeen bij verwerping er tegenover staat, niet nog meer gewicht in de schaal legt; en na onderzoek van oordeel zijnde, dat dit metterdaad zoo is, acht men het eisch van praetische politiek, over zijn bezwaar heen te stappen en in het patroonsverbod als in een niet meer af te wenden kwaad te mooten berusten. Van deze stemming onder onze Kamerleden allicht op do hoogte, is het dan ook verklaarbaar, dat de minister er wel op bedacht was, om aan de grieven van socialistische zijde geopperd, tegemoet te komen, maar ons met onze „Achillespees" liet zitten. Dat do „handelwijze der club" niet „op hoogen toon" gewraakt wordt, laat zich geljik „de Standaard" 10 April 1.1. uitsprak, hierdoor verklaren, „dat het voor een poli tiek blad altoos in hooge mate bedenkelijk is, om den leden der Staten Generaal de les te willen lezen". Zelfs wordt in dat nummer het aanne men van de wet, die volgens „De Stan daard" verworpen moet wordeD, op dezen grond verdedigd: Valt deze wet, en daarmee de Minister, dan ontstaat het gevaar, dat straks een liberaal Kabinet optreedt, en dat dit, de Bakkerswet ondor handen nemende, nog veel minder voor ons bezwaar voelt, en nog met minder sparen toch het nacht verbod van patroons doorzet, dan ware ton slotte voor de zaak Diets gewonnen, en bovendien het verlies geleden, iu wat ten opzichte van tal van andere wetten by Kabinetswisseling ons zeer stellig bedreigen zou. Alleen had Minister Talina deze spelde- prik ontvangen, dat hij den socialisten te gemoet kwam, maar hot antirevolutionaire beginsel prijs gaf. Over welk wondje echter deze zalf gestreken wordt: Wij denken er niet aan hem hiervan een verwijt le maken. De moeilijkheid om zulk een scheepke behouden van stapel te doen loopon, is vaak zoo groot, dat elk hard oordeel ten deze zichzelf wreken zou. Het is waarschijnlijk niet gemakkelijk in al dat gekronkel nog iets van een rechte lijn te bespeuren, en „De Nederlander" wees dan ook 8 April 1.1 in een goed-ge- schroven artikel op hot zonderlinge van de houding harer zuster. Eenorzijds eene „welgevestigde overtui ging" waarmede men vooral niet mag „gekscheren"; daarnaast een goed prateD, schier een aanbeveling van anders hande len; ja. de betuiging dat ook door het tot stand komen van do onaannemelijke Bakkerswet het jaar 1911 „onder do dank bare Parlementsjaren (zal) meetellen". Verder moet dan dus schrijft „De Standaard" in 1912 de Ziektewet „er door" en in 1913 de Invaliditeitswet. Ook heet het in „De Standaard" van 3 April, dat de Verzekeringswetten „over de stembus van 1913" zullen beslissen. Alles van eenige beteekenis moet er door. Ook de niet genoemde Tariefwet. Zelfs de nog niet geziene Invaliditeitswet. Mede schijnt onverschillig, hoe de wetten bij de behandeling, wellicht onder socia- listischen invloed, gewijzigd worden. Dan deed do Kamer slechts „hooger bod", door haar „animo om een hooger doel te bereiken" enz. Zoo min mogelyk moet eenig ernstig bezwaar tegen die wetten aan het publiek wordeu medegedeeld. Dat kan de stemming bederven; aan de voorstelling van het prachtsucco8 schaden. De antirevolntionnaire leden der Kamer weten nu ook, hoe zij stemmen moeten. Bij al die wetten vóór. Eigenlyk ook maar bij de Bakkerswet. Wie tegen stemt loopt gevaar te worden aangeklaagd, het animo te verstoren, het succes in de waag schaal te stellen. Do socialisten kunnen gerust zijn. We ten zij een of meer zelfs principieele amendementen aangenomen te krijgen, het is zonder gevaar. De antirevolutionairen stemmen ten slotte toch vóór. Om de stombus. Gelijk de Eerste Kamer destijds op het hart gebonden werd, het arbeidscontract aan te nemen om de provinciale stembus. Welke beginselen er aan de ontwerpen ten grondslag liggen, doet er weinig toe. Of het vryzinnige staatkunde is, wellicht zelf socialisme, zoodra „rechts" voor do wet stemt, is het werk van „rechts". En kan het by de stembus wordeu uitge stald ten bcwyze dat „rechts" veel tot stand bracht. „De Nederlander" schreef 11 April 1.1.: Is wellicht „de Standaard" van mee ning, dat de uitslag in 1913 de stem ming over eenig wetsontwerp beheer- schen moet en niet de waarde van de voorgestelde wetsontwerpen? Dit standpunt is ongetwijfeld juist, indien men het bezit van de macht en den wil der meerderheid tot richtsnoer voor zijn handelingen kiest, doch wy mogen niet veronderstellen, dat „De Standaard" dit weDScht, en in elk geval, wy wenschen het niet. Mocht ook in de Tweede Kamer ter rechterzijde meer vau dit standpunt wor den gezien, gepaard aan goed inzicht in den eisch der beginselen. Dan zoude ook een gemoed, dat in die omgeviDg soms schijnt los te barsten, wel licht minder drang daartoe gevoelen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Straatschenderij. K. v. T. f 0.50 of 1 d. G. N. vrijgesproken, beiden te Bunschoten. Trekdier op den openbare weg onbeheerd laten staan. G. de B. te Eemnes f 2 of 2 d. S. v. d. K. te Amersfoort f 3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. P. v. d. H. f3 of 3d. II. P. f3 of 3 d., beiden te Amersfoort. Openbare dronkenschap. A. M. te Amers foort f3 of 3 d. A. H. f 3 of 3 d. J. J. f 3 of 3 d. F. D. f 3 of 3 d. A. B. f 5 of 3 d., allen zwervend. H. R. te Baarn f 3 of 3 d. H. Y. te Scherpenzeel f 3 of 3 d. L. P. te Barneveld f 3 of 3 d. G. P. te Eemnes f 3 of 3 d. J. H. le Soest f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. L. M. te Amersfoort f 5 of 3 d. Zoeken naar eieron van waterwild. J. G. te Amersfoort f 3 of 3 d. Overtreding Leerplichtwet. A. v. d. B. te Nijkerk (2 of 2 d. Een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichten. J. v. D. te Amersfoort f 1 of 1 d. Wielrijden zonder bel. A. P. te Amers foort f 2 of 2 d. Wielryden zonder licht. W. J. v. B. f 2 of 2 d. W. K. f 2 of 2 d. W. B. K. f 2 of 2 d. P. W. W. f 2 of 2 d., allen te Amersfoort- Rijden met voertuig zonder licht. P. v. G. te Amersfoort f2 of 2 d, J. v. N. te Hoogland f 2 of 2 d. 1. Wielrijden zonder licht. S. H. te Woudenberg f 2 of 2 d. 2. Niet op vordering der politie stil houden f 5 of 5 d. Rijden met auto op rywielpad. L. A. ter B. te Bussum f 4 of 2 d. Ch L. te Arnhem f 4 of 2 d. Rijden met auto op verboden weg. H. A. W. C. G. te Delft f 5 of 2 d. Zonder vergunning van B. eu W. op den berm van een weg in de prov. Utrecht boomstammen plaatsen. P. S. te Hoogland f 3 of 2 d. Op hondenkar zitten. H. H. te Wouden berg f 2 of 2 d. D. de G. te Amersfoort f 2 of 2 d. W. de K. te Soest f 1 of ld. Overtreding Woningwet. A. v. L. te Oud Leusden f 3 of 3 d. Te Amersfoort op straat muziek maken. W. J. de K. te Utrecht f 1 of 1 d. Te Baarn veDien. J. Y. te Hilversum f 1 of 1 d. Te Baarn mot rywiel op voetpad rijden. D. v O. te Baarn f 1 of 1 d. Te Eemnes tapperij te laat sluiten. W. v. D. te Eemnes f 3 of 2 d. Te Eemnes te laat in tappory als be zoeker zich bevindeu. G. N. f 1 of 1 d. C. E. f 1 of 1 d., beiden te Eemnes. Te Amersfoort op den openbaren weg rumoer maken. P, G. L. te Amersfoort f5 of 5 d. Te Amersfoort papier in een gracht werpen. Chr. B. te Amersfoort fl of 1 d. Te Baarn met rijwiel op voetpad rijden. J. v. D. te Baarn f 1 of 1 d. Te Baarn muziek maken op den open baren weg. H. B. f 3 of 3 d. S. L. f 2 of 2 d., beiden zwervend. Te Bunschoten op straat met centen spelen. H. de G. to Spakenburg f 1 of 1 weck tuchtschool. Op hondenkar zitten. E. H. te Amers foort f 1 of 1 week tuchtschool. Dronkenschap. B. v. d. B. te Soost f 3 of 3 weken tuchtschool. Op verboden grond loopen. P. F. te Maarn f 1 of 1 week tuchtschool. Te Amersfoort met woonwagen vcrblyveD. J. R. zwervend f 3 of 2 d. Te Bunschoten trekhond los laten loopen. R. H. te Bunschoten f 3 of 3 d. Te Barneveld een greppel gelegen langs een weg. voorkomende op ligger B. dichten. H. B. te Barneveld f 1 of 1 d. Pogingen doen om wild te bemachtigen met wildstrik M. M. te Maarn 7 dagen hechtenis en vernieling van den in beslag genomen wildstrik. Niet zorgen dat een op den openbaren weg geplaatst voorwerp verlicht en van de gebruikelijke teekenen voorzien is. K. B. te Laren (N.-H.) f 3 of 3 d. Do verkoop van de tuberculosebloempjes heeft dit jaar te dezer stede opgebracht f 518.075. Yorig jaar was do opbrengst f 503.20. Zoo onze lezers weten, zal dit geld ge bruikt worden om praetuberculeu9e kinderen voor eenige weken naar zee te sturen. Yorig jaar konden II kinderen wordeu uitgezonden, waarvan er 2 gingen naar de roomsch katholieke vacuntiekolonie te Eg- mond aan den Hoef, terwijl er 9 gedurende 4 weken een verblijf vonden in het kolo niehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee. Bovendien deden 2 kinderen, die nog een verblijf in de frissche lucht noodig hadden, voor een maand een nakuur te Nunspeet. - Onze Btadgcnoote, mej. B. T. G. Neven is met ingang van 15 Mei a.s. be noemd tot kraam-wijkverpleegster van de verecniging „Zuigelingenzorg" te Nijmegen. 't Vijfde I ontvangt Zondag 7 Mei a.s. te 2 uur op het terrein aan de Koningin- nelaan het JuliaDaolftal, zijnde een zeer sterke combinatie van A.F.C., Y.Y.A. en Volhardingspelers uit Amsterdam. Deze ontmoeting tusschen Westelijk 2e klasse spelers en onze militaire voetballers belooft een spannenden wedstrijd. De strijd tegen de tuberculose-is er een die in onze dagen op energieke, ja geest driftige wijze wordt gevoerd. Met onver- flanwden ijver wijden zich een groot getal personen aan dit menschlievende werk. Eon verblijdend en niet genoeg-to-waardeeron verschijnsel. Want hoeveel lichamelijke en geestelijke ellende er door de vrcesclijke ziekte geleden wordt, hoeveel volkskracht er door verloren gaat, valt pas in de laat ste jaren te overzien, nu de tuberculose- hestrijders met statistieke gegevens aantoo- nen welk een ontzaglijke verwoesting de ziekte in het organisme van de maatschap pij teweeg brengt. En wanneer dit maar iedereen duidelijk gemaakt kon wor den, dan zullen ongetwijfeld de medewerking en steun zoo groot worden, dat de tuberculose op eeD afdoende manier bestreden kan worden. De Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groeno Kruis" heeft zich de moeite en de kosten getroost om in een museum te vereenigen, datgene wat het publiok een inzicht kan geven in den omvang die deze ziekte heeft genomen en de middelen der bestrijding. Zij, die vorig jaar de Groene Kruis ten toonstelling bezochten, zullen daar ook dit tuborculose museum hebben bezichtigd. Om echter in wijderen kriDg dit middel ter- voorlichting dienst te laten doen wordt het museum op verschillende plaatsen ter be zichtiging gesteld en zoo ?al ook Amers-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2