VENDUHUIS INBOEDEL, ATTENTIE S.V.P.Ü publiek verkoopen: ALLERLEI Advertentiën, Te huur aangeboden De Groot 8c Kuyters WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. G. J. WENNEKENDONK. Telefoon 85. N. A. WANNÉE, Vlasakkerweg 40, In Mexico is 't nog lang niet pluis. De roorerbenden storen zich niet aan de vre desonderhandelingen. Cuernavaca, een stad 60 kilometer van Mexico-City verwijderd, en waar vele vreemdelingen wonen, is door de opstandelingen omsingeld. De hoofdstad evenwel, naar uit New-York verzekerd wordt, verkeert niet io gevaar. Men beschikt er over met snelvuurgeschut gewapende troepen, ten getale van 3200 man. De omgeving der hoofdstad is echter zeer onveilig, door talrjjke benden opstan delingen, die echter met elkander niet in verbinding schijnen te staan. Naar aanleiding van de bezorgdheid en de toenemende ongerustheid der Ameri- kaansche burgore in Mexico, inzonderheid in de buurt van Acapulco, waar de toe stand als onduldbuar beschreven wordt, heeft de Amerikaansche gezant bij do Mexioaansohe regeering, Wilson, aan de Arbeidswet. De Yereeniging van Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen zegt in een adres aan de Eerste Kamer. „Dat de aanneming van het wetsontwerp tot wjjziging der Arbeidswet, door de Tweede Kamer der Staten Generaal bij haar een groote teleurstelling heeft verwekt en met zorg vervult, daar hare industrie, vooral wat exportzaken betreft, hierdoor met enorme, ja onoverkomelijke moeilijk heden wordt bedreigd; Immers de belangrijke verkorting van arbeidstijd tot op 78 uur per week, waarbij dan nog in aanmerking moet genomen worden de gebiedende plicht om aan alle jeugdige personen, die zulks verlangen, tot hun 18ae jaar gelegenheid te geven, reeds te 5 uur ;in den namiddag onderwijs te gaan bijwonen, zal onmiskenbaar van zoo grooten invloed op de. productie zjjn en den kostenden prijs van het fabrikaat dermate verhoogen, dat verdere mededinging op de wereldmarkt bjj in werking treding der wet, vrij wel onmogelijk zal bljjken; Bovendien zal het stopzetten der bard- spinmachines (selfactings), welke uitsluitend door die jeugdige personen (draadmakers) bediend worden, de noodzakelijkheid mede brengen, ook den arbeidstijd der volwassen arbeiders aan de kaardspinmachines (assor timenten) te verkorten, en waar adressanten dus eenerzijds hun productie zien vermin deren, anderzijds door deze verkorting van arbeidsduur de loonen zullen zien opvoeren, daar ligt het voor de hand, dat hun exportzaken moeten verdwijnen, wijl zij de scherpe concurrentie tengevolge dier belemmeiende bepalingen, niet meer het hoofd zullen kunnen bicden, en waar hun exportzaken momenteel van veel grooter omvang zijn, dan hun productie voor eigen markt, zoo valt het niet to ontkennen, dat huu industrie, die toch reeds moeilijke tijden doormaakt, door de aanneming van de wijziging der Arbeidswet zeer gevoelig zal worden getroffen; Redenen waarom zjj eerbiedig, doch met aandrang aan de Eerste Kamer verzoeken, aan bedoeld wetsontwerp haar hooge goed keuring te onthouden." Tegen het Debietrecht. De Nederlandsche Sigarenmakers- en Ta- bakbewerkersbond verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, „in het belang van alle betrokkenen by de tabaksindustrie, en in het bgzonder in het belang der werk lieden in deze industrie werkzaam", het ontwerp Tabakswet niet tot wet te ver heffen. De Kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen heeft besloten de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak niet aan te nemen, en dit verzoek nader toegelicht. S.D.P. Uit het tweede jaarverslag van de Soci aal-Democratische Party blykt, dat deze partij op 1 April jl. 515 leden telde, tegen 505 op 1 April van het vorige jaar. Verboden. Men herinnert zich zegt het Hbld dat bij de debatten over „Oorlog" afkeu ring is uitgesproken over het verspreiden onder de militairen van het boekwerkje „Gezondheidsleer voor den soldaat" van dr. Janssen, dir. off. van gezondheid; thans is van hoogerhand bevolen dat de nog aanwezige voorraad van die boekjes bg de onderdeelen van het leger berustende moet worden vernietigd. Spoorwegongeluk. Uit Rath wordt officieel bericht: Hedenmiddag te 2 uur 25 min. ontspoorde de van Ratingen- Ost komeude sneltrein bij het station Rath. De machinist werd gedood, een stoker en reiziger werden zwaar, zes anderen licht gewond. Fabrieksongeluk. Uit Luik wordt gemeld, dat een stellage, dienende voor het nederlaten van slakken op de werken van de maatschappij Cockeril te I Seraing, instortte en kwam neder op een aantal arbeiders. Vyf daarvan werden gedood, drie ernstig gewond. Een vergiftigingszaak. In Februari van dit jaar stierf geheel onver wacht te Petersburg een generaal, een levenslustig man. De dood had onder deze verschijnselen plaats: Na eeu goed ontbijt ging de geueraal rijden. Plotseling werd hij onwel en viel dood van zjjn paard. De dokters constateerden hartverlamming. Na de begrafenis ontving de procureur-gem raai een schrjjven, waarin werd gezegd, dat do 74jarige generaal niet zijn natuurlijken dood was gestorven. Hg zou vergiftigd zijn. Een streng onderzoek werd ingesteld, maar zonder resultaat. Onlangs he<.ft nu de dochter van den generaal een aanklacht van vergiftiging gedaan tegen haar jonge stiefmoeder. De generaal heeft een testament nagelaten, waarin hij zijn kinderen en kindskinderen onterfd en zijn derde vrouw tot universeel erfgenaam had benoemd. Zijn nalatenschap bedroeg 5 millioen roebel. De dochter beweert, dat de stiefmoeder den generaal met vergiftigde ham uit de wereld heeft geholpen. Het lyk is opgegraven. De stiefmoeder wordt door de politie bewaakt zij zal bij de eerste poging om te ontvluchten, gevangen genomen worden. Gemeubileerde trissclie Zit- en .Slaapkamers op netten stand, te gen billjjke Couditie. Brieven onder 739 Bureau van dit blad. AAN HET HAVIK. De Deurwaarders zullen op Woensdag IO Mei 1911, 's morgens balf IO ure in hun Venduhuis a.jh. Havik 20, te Amersfoort, wegens vertrek een netten waarbij: ameublementen, kasten, tafels, stoelen, spiegels, schildergen, brandkast, speeldoos, diverse canapé's, crapeauds, an tiek mahonie kabinet, lampen, vulkachel, kleeden en gordgnen, speeltafel, ledikanten met matrassen, veerenbed, gedeeltelijk eet servies, Japansch theeservies, divers glas- en aardewerk, potten en pannen, broed machine, groote partij ry wielen, scheermessen, benevens een partjj drops in (flesschen), groote partij keuleche potjes, groote winkelkast, eenige vleeschmachines, diverse kratten, trapladders, handkar, enz. enz. (gedeeltelijk nog afkomstig van de opgeheven Con«ervenfabriek „Hollandia") benevens 6 krielkipjes en haantje, duiven. Kijkdagen particulier Zondag 8 Mei van 113 uur tegen betaling van f 0.10 aan de Concierge en publiek Maandag 9 Mei van 94 uur. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT, te Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 6 Mei 1911. Hoog6te barometerstand 773.7 m.M. Horta, laagste 742.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond tan 7 Mei 1911. Meest matige Westelijke tot Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. "*»romeierstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m M. Vorige stand to 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 56 Finland. De Finsche Landdag is eindelijk weer eens bijeengekomen. In de eerste plaats is een adres aan den Tsaar aan de orde, waarin een poging wordt gedaan de oude rechten van het Finsche volk in eere hersteld te krijgen en verder moeten finan- cieele aangelegenheden geregeld worden. Een conflict met don gorussifiooordoii senaat is zeer waarschjjuljjk. De senaat toch wil, dat voor bestrijding van tuber culose, oprichting van crematoria, subsidies voor schouwburgen eDZ. nieuwe belas- tingen opgebracht zullen worden, terwijl deze posten vroeger uit het zgn. staatsfonds werden bestreden. De senaat wil de opbrengst van het staatsfonds besteden o m. voor de verplicht gestelde bijdrage in de rgksdefensiekosten. Turkije. Djavid bey, de Turksche minister van financiën, is nu dan toch werkelijk afge treden, niettegenstaande telkens weder werd bericht, ook van officieele zijde, dat hij zijn ontslagaanvraag had ingetrokken. Als aanleiding voor zijn aftreden wordt opgegeven, dat zijn ambtgenooten het met hem oneens waren over verschillende belas tingplannen, feitelijk echter is de ooi zaak te zoeken in de wijzigingen van den politieken toestand in den laatsteu tijd en in oneenigheid tUBschen hem en Mahmoed Sjefket pasja. Bovendien lijdt de minister aan zenuw- ovorprikkeling, ten deele misschien veroor zaakt door de persoonlijke aanvallen, waaraan hg sedert geruimen tijd heeft blootgestaan. Mexico. regeering te Washington een bericht ge zonden, ten gevolge waarvan de oorlogs schepen waarschijnlijk bevel zullen ont vangen om onmiddellijk naar Acapculco te vertrekken. Focht, de republikeinsche afgevaardigde voor Pennsylvania, heeft in het Ameri kaansche huis van afgevaardigden verklaard, dat de Amerikaansche troepen spoedig Mexico zullen binnenrukken. De Vereenigde Staten, aldus Focht, hebben Mexico noodig en zullen aan den lokroep van het goud en aan de bekoring van het avontuur gehoor geven. Focht gelooft, dat Taft zich niet zal verzetten. Sedert jaren neemt Amerika alles wat Europa niet hebben wil. Focht doelde hierbij op de Fhilippijnen, die den blanken tot last zijn en vroeg, waarom Amerika nu eens niet iets zou inpalmen, dat do moeite waard is. Ten slotte voorspelde Focht, dat de Vereenigde Siaten op den duur ook Canada zullen inlijven en verklaarde, dat de meerderheid van het Canadeesche volk voor die annexatie is. Marokko. Nu majoor Brémond met z'n troepen te Fez aangekomen is en de stad weldra ontzet zal zijn, beginnen de mogendheden ongerust te worden, dat Frankrijk van z'n tijdeljjk overwicht in Marokko misbruik zal maken en meer zal pogen te bereiken dan redding van de Fransche onderdaneu in Fez. De Duit8che rgksregeering zou, naar 't heet een langer verblijf van de Fransche troepen in Fez dan onvermgdelgk noodig zou zijn om uit te rusten en de in Fez wonende Franschen te vervoeren, als een inbreuk op de akte van Algeciras beschou wen. In dit geval zou Duitschland, zooals reeds in de. laatste verklariug aan de Nordd. Allg. ZoituDg is gezegd, zich ook niet meer door de akte van Algeciras gebonden achten en zich volledige vrijheid van hande len voorbehouden Tegenover het voorstel tot het bijeenroepen van een nieuwe con ferentie om de akte van Algeciras te her- zieo, zal Duitschland naar alle waarschijn lijkheid eene weigerende houding aannemen, omdat een Fransche actie, die inbreuk maakt op de Algecirus-akte, duidelijk aan den dag zou brengen, dat zulke overeen komsten zonder waarde zijn Duitschland moet echter vasthouden aan de oischen, dat do soevereiniteit eu onafhankelijkheid van den sultan vau Marokko feitelijk en niet alleen rechtens in stand bljjft. Het zal daarom de Fransche maatregelen uit dit oogpunt onderzoeken. Eene machtont- plooing van Frankrijk in Marokko, die verder gaat dan het doel van eene bloote reddingsactie, zou vooral wanneer zij ver bonden is met eene, zij 't ook slechts voor bijgaande bezetting in Fez, zulk een indruk in Marokko teweegbrengen, dat de sultan feitelijk tot een vazal van Frankrijk zou afdalen. Zulk een toestand zou echter in strijd zijn met den geest van de Algcciras- akte, en Duitschland meent het algemeen Europeesch belang lo dienen, wanneer het tegen eene dergelijke ontaarding van inter nationale overeenkomsten zich verzet. Dk Pest op Java. Een Jregeeringstelegram van 5 Mei betreffende de pestgevallen op Java meldt: „Atdeeling Malang: gisteren (4 Mei) drie en twintig gevallen, veertien dooden. Van de pestlijders van vorige dagen over leden er nog vier en van de koortslijders één aan longpest. „Soorabaja is gisteren besmet verklaard wegens pest.' Oudergeteekende verklaart dat hij de stalhouderij heeft overgedaan aan den Heer N. A. WAMJIÉE. Dankend voor 't genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvolger ten zeerst bij een ieder aan. Hoogachtend, Mij refereerende aan bovenstaande, bericht ik hiermede dat ik de stalhou derij van den Heer WENNEKEYDOJVU heb overgenomen en door aanschaf fing van een een en ander in slaat gesteld ben voor een nette bediening te kunnen zorgen. Hopend hierdoor het vertrouwen te verwerven, niets onbe proefd latend de geachte clientele zooveel mogelijk naar wensch te voldoen. Hoogachtend, STALHOUDER.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2