DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 107. MAANDAG 8 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar14.—. Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINK HlKJ 6. Telef. Iuterc. 188, Prijs der Ad verten tiCn: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. iBij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniteu bet kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - on Buiten landoch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 78 Amsterdam ONTGOOCHELING! De Standaard heeft zich weer eens in de vingers gesneden. Dat gebeurt haar wel eens meer, want op de eeuwige zoek naar liberalistische stoutigheden of schandaal tjes van de openbare school, verneemt zij telkens wel eens geruchten, waaruit politieke munt is te slaan; en dan haast zij zich haar lezers op de hoogte te stellen van de jongste euveldaden der liberalisten, zonder zich eerst te vergewissen van do juistheid harer inlichtingen, zoodat dan vaak later blijkt, dat de goeie Standaard lezers weer eens by de neus genomen zijn. Daar de Standaard wel zoo slim is om te „vergeten" hare vergissing te herstellen, blijven de Standaard lezers, bij wie natuurlijk geen liberalististisch blad in huis mag komen, alles grif opeten, wat de Standaard hun belieft op te disschen. Maar die verdorven libcralcu krijgen langzamerhand de onbeschaamdheid out verdachte berichten van de Standaard eens na te gaan rekenen en toppunt van goddeloosheid -- de „vergissingen" runde Standaard wereldkundig te maken.) Zoo had de Standaard dezer dagen weer eens 'n heerlijk nieuwtje voor haar lezeis. 't Hoofd en personeel van de opoubare school te Nijeveen zouden geweigerd hebben deel te nemen aan 't Juliana-feest op den 3den dezer. Non zie je toch zelf, hoe socialistisch die openbare school tegen woordig is! Dit berichtje, dat waarschijnlijk bezig is de ronde te doen door de heele anti-rovo- lutionnaire pers, kwam aan 't hoofdbestuur van 't Neder). Onderwijzersgenootschap eenigszins verdacht voor, zoodat 't zicb om inlichtingen wendde tot de betrokken per sonen. En wat bleek toenP Telegrafisch werd 't antwoord ontvangen, dat de weige ring uitsluitend 't gevolg was van 't niet accoord gaan met de plannen der feest commissie, maar dat er van anti Oranjege zindheid geen sprake was Ongehoorzame roomsche dokters. Een arts schrijft aan de N. R. Ct.: De te vorigen jaren gegeven beslissing der Nederlandsche bisschoppeu, dat ook de r. katholieke artsen vallen onder de bisschoppelijke circulaire over de r. katho lieke vakvereenigingen, heeft onder de roomsche geneeskundigen totaal geen succes. Ook niet in het Zuiden. Zelf6 niet by dokters, die voor een groot deel leven vaD r. katholieke ziekenfondsen. En zelfs niet bij die geneesheeren, die zelf als propagandisten in vereenigingen optreden en de arbeiders zeer goed op hunnen plicht tot r. katholiek vereenigingslevon weten te wijzen. Yele r. katholieke artsen gaan zelfs vierkant tegen den bisschoppe- lyken wensch in en nemen in de neutrale geneeskundige vereenigingen allerlei lei dende functies in. Ook in den allerlaatsten tyd. In de zuidelijke doktersvereenigingen worden slechts neutrale wetenschappelijke voordrachten gehouden en zoer druk wordt byna overal door de r. kath. artsen aan beroepsbolangen in neutralen zin gewerkt. Yoorwaar een opwekkend gozicht voor de r. kath. arbeiders en middenstanders, wien dag aan dag wordt voorgehouden, (terwjjl men de r. kath. artsen spaart) zich in r. katholieke vakvereenigen te vereenigen. De torstand in Marokko. Volgens de jongste berichten zou de hoofdafdeeling der colonne Brulard feitelijk nog altyd niet op inarsch zijn gegaan. Tot dusverre heeft de cavallerie nog maar alleen eclaireurs-diensten in de richting van Lallo Ito gedaan. Hierbij zijn berichten ingekomon, dat vriendschappelijk gezinde en goed gewapende troepen Beni Hassen zich ten zuiden van Lallo Ito bevinden. Te Rabat ia men overtuigd, dat hoe langer de opmarsch wordt uitgesteld, hoe moer de oproerige stammen tijd hebben zich op een hardnekkigen slrjjd voor to bereiden. De Fransclie pers gaat inmiddels voort, tegen de stemming in Spanje front te maken. Vooral wordt den Spaanschen Minister president, Canalejas, verweten, dat de regeering te Madrid, aan die te Parijs, „vriendschappelijke opmerkingen" heeft gedaao, wegens het optreden van Frankrijk in Marokko. Volgens do Matin moet de Spaansche regeering zeer ontnuchterd zijn, en vreest men te Madriu dat Frankryk het een of ander strategisch punt definitief bezetten zal, hetgeen Spanje er toe zal noodzaken insgelijks op te treden. Naar verzekerd wordt, moet Spanje dan ook van zins zijn geweest om bij de inogondheden tegen de Fransclie troepenbeweging protest aan te teekeuon, doch ter wille der goede nabuurschap, heeft men het nog eens willen aanzi n Aldus bet Parysche blad. Do Petit Parisien publiceert inet groote in stemming een artikel van de Diario Uni versal, wanriu op de noodzakelijkheid voor Spanje, gewezen wordt, om de Spaansch- Fransche overeenkomst als basis voor de Marokko-politiek te nemen. Tevens betoogt het blad, dat Spanje een erustigo fout zou begaan, door tegenover Frankrijk een vyandige houding aan te nemen. Belqie. In een artikel over de erfenis van wijlen Koning Leopold II, publiceert de Peuple den volgenden tekst van het testament: „Ik heb van mijn vader cn moeder 15 millioen fres. geërfd, welke ik aan mijn kinderen nalaat, om deze onder elkander te verdeelen. Door mijn werkzaamheden en ten gevolge van het, door verschillende peisonon, in my gestelde vertrouwen, zijn in verloop van tijd groote bedragen door mijn handen gegaan, zonder dat deze myn eigendom waren Ik bezit niet anders dan de biervoren genoemde 15 millioen fres." Laeken, 18 October 1909. Frankrijk. De prefect van het Aube-dopartement is afgezet. Do rogeering verwijt hem, dat hij aan de wijubouwers verlof voor mani- festatiën heeft gegeven, welke tot zear be treurenswaardige gebeurtenissen hebben geleid. De nieuwe prefect heeft nauwkeurige instructies gekregeo, volgens welke hij met strikte inachtneming der wet, de rust in het departement moet herstellen. Do correspondent van bot Hbld. te Parys seint, by het verhoor van den heer Meulemans, directeur van de Revue diplomatique, die beschuldigd is van mede plichtigheid in den lintjeshandel van Va- lensi c.sde rechter van instructie gezegd heeft langs diplomatiekcn weg van de Nederlandsohe Rogeering een klacht to hebben ontvangen over den rijken oogst van Nicham Ifthicar's in Nederland iu de laatste maanden. Meulemans verklaarde, twee Nederland sche schilders met die orde te hebben doen docoreeren. Do Tunesische orde moet dus ook nog door anderer tusschcnkouist zoo veelvuldig in Nederland verspreid zijn, maar daar weet Meulemans niets van. Spanje. Öeiucktou omticnt een minder goeden "ezoudheidstoestuud van Koning Alfons dedeu den laatstou tyd herhaaldelijk de ronde en sommige bladen wisten zelfs te vertellen, dat de Koning een kuur moest gaan doen te Leyzin in Zwitserland. Thans blijkt, dat deze geruchten bun outstaan te danken hebben aan de omstandigheid, dat de jongste zoon van Koning Alfons, de iufani Dou Jaime een lichte operatie in de keel moet ondergaan, welke opeiatie zal worden uitgevoerd door een specialiteit te Freiburg in Zwitserland. Begeleid door zijn moeder zal de infant einde Juni voor twee maanden naar Zwit serland gaan. Na hem daar gebracht te hebben, gaat Koningin Ena dan eenigen tijd in Engeland vertoeven. De Koning echter blijft in Spanje. Portugal. De Diario Popular meldt, dat do speciale commissie voor beraadslaging over liet, dooi den president der voorloopige regeering, Braga, voorbereide grondwetsontwerp, in verband met de gerezen meeningsvorscliil- len nog eenmaal zal bijeenkomen. Eenige Ministers namelijk blijven de voorkeur ge ven aan een parlementaire republiek, gelijk Frankrijk er een is, anderen echter aan een rogeeringsvorm gelijk de Vereen. Staten er eene hebben. Braga is voor een dooi de Kamer voor den tijd van vijf jaar ge kozen president, die niet herkiesbaar zal zijn. Italië. De „Tribuna" vertelt, dat, toen de Keizer van Duitscbland te Genua aan wal ging, een onbekende hem een brief Tooi de voeten wierp. Na een oogeublik van verrassing werd 's mans indentitcit vastge steld, en bleek men te doen te hebben met een der erfgenamen van Birkler, die het domein Cadinen iu Hommeren heeft nagelaten aan den Keizer. Do erfgenamen trachtten te vergeefs den Keizer te be naderen in Duitscbland; in Genua slaagden zij er in hun grieven den souverein keu- baar te maken. Deze zijn gegrond op het feit, dat Birkler, die zijn bezittingen aan den Keizer vermaakte een morphinist was en beïnvloed zou zijn door een per soon aan het hof, die hem ziju neven deed onterven, ten gunste van den Keizer. De Keizer zou deze persoon hebber, bo- loond met een winstgevende betrekking ea een adellijken titel. Amerika. Een telegram uit El Paso meldt, dat de wapenstilstand iu Mexico officieel door den aanvoerder dor opstandelingen, Madero, is afgebroken. Oui 12 uur Zatordaginiddag trokken de voorposten der opstandelingen nauwer om Juarez bycen, alsof zij zich geroed maak ten een aanval op de stad te ondernemen. Madero dood evenwel bekend maken, dat hoewel hij niet toestemde in een verlenging van den wapenstilstand, hij toch vandaag Juarez niet wilde aanvallen. V uilvrrnietiqing. In verband met het vraagstuk der vuil- vernietiging lieefi er zich een combinatie gevormd, met bet doel, bij voldoende deelneming van Nodeilaudsche gemeenten, deze zaak ter hand te nemen. Blijkens een door de heeren Vermeulen en Van der Vijgh, te Amsterdam, gezonden circulaire ami gemeentebesturen, stelt de combinatie zich voor, hetzij voor een ge meente afzonderlijk, hetzij voor een groep van gemeenten installaties te bouwen, waarin het vuil hygiënisch wordt verwerkt, hetzy tot brandstof, hetzij tot meststoffen. De gestelde voorwaarden voor nader overleg beperken zich tot: 1°. liet aan de combinatie afstaan van de opgehaalde, ongesorteerde vuilnis; 2°. het gratis afstaan van een terrein, waarop de vuilnis wordt gestort; 3*. liet vaststellen van oen nader te bepalen tcgemootkomiug in de kosteu van verwerking, met fl per ton als maximum, Waarbij nog wordt opgemerkt, dat de verwerking van de opgehaalde vuilnis ten spoedigste zal plaats hebben, zoodat elk ODgerief, dat het huidige systeem aankleeft, komt te vervallen. In de circulaire wordt gevraagd, of de gemeentebesturen niet het voorstel in be ginsel sympathieeeren, in welk geval invul ling van de bijgevoegde vragenlijst wordt verzocht. Die invulling verbindt de gemeen ten tot niets, maar do combinatie acht het van belang, tor vaststelling van het even tueel benoodigde kapitaal, dat in de onder neming moet gestoken worden, in eenigs zins ruwe trekken te kunnen bepalen, hoe groot de jaarlijksche productie zal kunnen zijn. Ikvaliditbits- kn OuDliRDOMs verzekering. Naar wij vcruomen is Zaterdag het wets ontwerp betredende de invaliditeit»- en ouderdomsverzekering by de Tweede Kamer ingediend. De Nieuwe Militiewet. De Haagsche correspondent van de Standaaid verneemt van goed ingelichte zijde, dat, naar allo waarschijnlijkheid, het Voorloopig Verslag over het ontworp Mi litiewet, eerst 25 Mei of iets later ver schijnen zal. „Dit schijnt voor een deel daaiin zijn oorzaak tc vinden, dat men in de Comm. van Rapp. niet eenstemmig was over de noodzakelijkheid om den arbeid der comm. zoo snol tea einde te doen loo- pen als mogelijk geweest ware indien men zich de mooite getroost had om er speciaal voor van elders over te komen. Dat die eenslemmiglioid ontbrak, wordt daardoor verklaard, dat men sterk in twyfel trok, of resp. onmogelijk achtte, dat het wetsontwerp voor de zomervacantie in openbare behandeling zou kuuneu komen. Ik verneem verder, dat in liet V.V. zeer veel vragen voorkomen zullen, die het-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1