DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. "binnenland! No. 108. DINSDAG 9 MEI 1911. 8e jaargang. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7G- 78 Amsterdam Db Internationale Zeeliedenstaking. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam verneemt uit Londen, dat in een verleden week aldaar gehouden bijeenkomst, als da tum waarop de Internationale Zeelieden- staking zal uitbreken, 29 Mei a. s. vastge steld is. Ook de Duitscho zeelieden zouden thans geneigd zijn aan de staking doel te nemen. Duitschland. l)e onthulling van het standbeeld van Koizer Wilhelm I in Straatsburg heeft Zaterdag met veel luister plaats gehad. De Keizer was er voor overgekomen, de rijks kanselier evenzoo en alle autoriteiten waren aanwezig. Of de 'onthulling van dit gedonkteeken van den Keizer, die de Etzas aan Frankrgk ontrukte, moet gelden als een symbolische handeling, waardoor te kennen wordt ge geven, dat nu de veroverde provinciën Duitsch geworden zijn Dan tnoge ook de rijksregeering zich tegemoetkomend be- toonen in zake de grondwet voor Elzas- Lotharingen 1 Er gaan trouwens geruchten dat de onderhandelingen daaromtrent tus- schen regeering en partgen op den goeden weg zijn. Gelijk bekend, is de groote zaak, dat het Centrum voor het ontwerp gewon nen moet worden, wijl er anders geen meerderheid voor te vinden is, want de conservatieven zgn er in elk geval tegen. En het Centrum durft alleen zgn goed keuring te hechten aan een ontwerp, dat de Elza8sers eenigermato bevredigt, want het Centrum heeft een grooten aanhang in het rijkstand. Frankrijk. De Fransche spoorwegbeambten dreigen weer met staking. Gelukkig zal het een staking zgn van slechts 24 uur, een protest staking, uieer niet. Zg dient om de directies der maatschappijen te dwingen, den eisch der regeering in te willigen, en de bij de vorige staking ontslagen spoorwegarbeiders weder in dienst te nemen. Naar verzekerd wordt, heeft de Pa rgsche politie, een door anarchisten be raamden aanslag ontdekt. Er moet gebleken zijn, dat tegen deD prefect van politie en tegen verscheidene hoogepolitie-ambtenaren verschillende dynamiet-aanslagen in voor bereiding waren. De politie heeft tot dusver nog geweigerd, eenige inlichtingen te geven; toch zijn harerzijds omvangrijke maatrege len ter bescherming van den prefect en de bedreigde ambtenaren genomen. Bovendien heeft de politie oen groot hotel in de bin nenstad onder bijzondere bewaking gesteld, daar zg tot de overtuiging gekomen is, dat een der hotelbedienden tot de aan stichters der aanslagen behoort. Groot- Britannie. In het Lagerhuis .is door de leden Kemp (liberaal) een Goulding (conservatief) voor gesteld in tweede lezing te behandelen het wetsontwerp, waarbij aan vrouwen, die aan het hoofd eener huishouding staan, hetzelfde stemrecht voor de wetgevende lichamen wordt toegekend als aan mannen. Op het oogenblik van du opening der debatten patrouilleerden een aantal sand- wich-vrouwen, gezonden door den bond voor de vrgheid der vrouw, met borden voor het parlementsgebouw, terwijl sand- wich-mannen, gezonden door de anti suffra gettes en éen cordon vormende om het Huis, borden droegen met het opschrift: „De vrouwen willen het stemrecht niet." Intusschen werd in do Kamer door een ander afgevaardigde een petitie overgelegd, voorzien van 53000 handteekeningen, waar in wordt verzocht de wet niet in twoedc lezing te behandelen. Indien deze wet werd aangenomen, zou het kiesrecht worden toegekend aan ongeveer een millioon vrou wen, meest behoorende tot de gegoede klasse, die niet op de hoogte zijn van de nooden en behoeften van den werkman. De meeningen in alle partijen en zelfs in den boezoui van het Kabinet zijn zeer verdeeld, en weinig afgevaardigden woon den de zitting bij. Asquith en Balfour waren afwezig. Over het geheel was er weinig belangstelling. Ten slotte wordt tot de tweede lezing bestoten met 255 tegen 38 stemmen. De stemming wsb alleen maar van aca demisch belang, aangezien er niet de minste kans is, dat de wet in het loopende zittings jaar zal worden aangenomen. Turkije. In de Kamer ging het Zaterdag nogal rumoerig toe. De voorzitter Achmed Riza werd ver vangen, daar hg deu geheelen dag deel nam aan de beraadslagingen tot bijlegging van het conflict in de Jong-Turksche partij. Eerst kwam een interpellatie over deu diefstal in de Omar moskee te Jeruzalem aan de orde. De intorpollant wees op de gevaarlijke positie van don gouverneur van Jeruzalem, die door de bevolking veiantwoordelijk gesteld wordt voor hot gebeurde en kans loopt, gesteenigd te worden. B(j de debatten over de huishoudelijke begrooting van de Kamer, kwam het tus- schen de 50 aanwezige leden tot zeer ra- moerige tooneelen en ten slotte ging men elkhnder zelfs te lijf. De heeren maakten zich zoo druk, omdat het over do qnaestie ging of zij 50 dan wel 60 Turksche pon den maandclijksche toelage zouden ont vangen. loen de afgevaardigde Loelfi Fikri, tot de oppositie behoorende er op ietwat spot- tenden toon op wees, dat het meerendeel der afgevaardigden met 50 T. P. heel wel tevreden was, liep Hodsja Muhir op hem toe en insinueerde, dat hij Fikri geen geld meer noodig had, omdat hij destijds Sultan Abdoel Hamid al genoeg geld had afgezet. Jlahir werd ouder groot tumult tot de orde geroepen en kreeg van sommige Kamerleden een pak slaag. Naar de Köln. Ztg. uit Constanti- nopel verneemt, kan thans wel als vast staande aangenomen worden, dat ondanks den sohijnbaren vrede, welke dezer dagen tusschen de oppositioneele groep en het overige deel der Jong Turkscho partij tot Btand gekomen is, deze splitsing zich voort aan in de partij zal bestendigen. Het spreekt vanzelf, dat men op eenige punten van gemeenschappelijk belang zal blijven samenwerken, maar voor het overige zullen de beide groepen zoowel in liet parlement als in de pers elkander blijven bestrijden. De strijd loopt volgens dezen bericht gever niet alleen over theoretisch-politieke quaestics, maar de strijd gaat behalve tus schen de liberale en de meer conservatieve lichting, ook om personen. De liberale vleugel heeft zich reeds op een krachtige actie voorbereid. Tot dezen behooren een groot aantal invloedrijke officieren zooals bgv. de Turksche militaire attaché te Petersburg, Remei Bey, die zich op het oogenblik te Constantinepcl bevindt. Pest in Indië. Bij het Departement van Kolonién is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Noderlandsch- Indië d.d. 7 dezer, betreffende puatgevallen op Java. ,In do afdeeling Malang gisteren (6Hei) „negentien gevallen waarvan veertien „dooden, terwijl van lijders van vorige „dagen er nog zeven overleden. „Te Soerabaja geen nieuwe gevallen „bijgekomen, doch oen der lijders is over- „leden. „Te Kediri en te Sitoebondo geen „nieuwe gevallen bijgekomen. „Te Madioeo een geval." Debietrecht op Tabak. Te Utrecht is vanwege den Internatio nalen Sigaren-en Tabaksbewerkersbond en de Federatie van Sigarenmakers een open bare vergadering gehouden, waarin de heeren Eichelsheiin en Van den Berg het debietrecht op tabak schetsten als een ramp voor de tabaksnijverheid en voor de daarin werkzame arbeiders. Voorts keurden zij af de houding van de hoofdbesturen dei- Christelijke organisaties, welke niot willen deelnemen aan een beweging togen het wetsontwerp, doch pogingen in het werk willen stellen het verbeterd te krijgon. XIIIc Intern. Congres ticgen het Alcoholisme. Dit Congres, van 11 tot 16 Sop', in Den Haag te huiden, belooft alleszins te beantwoorden aan de goede verwachtingen welke daarvan worden gekoestmd. Voor de meeste onderwerpen zijn thaus wél- bevoegde inleiders uit allo landen aange wezen. De Nederlandscho Regeering gaat voor in het erkennen van de waarde dezer belangwekkende samenkomst van drankbe strijders uit alle oorden der wereld, door het benoemen van afgevaardigden ter bijwoning van die zittingen waarin onder werpen aan de orde zijo, die de verschil lende Departementen van Algemeen Bestuur meer 't bijzonder betreffen. Als zoodanig zijn benoemd door de Ministers van Binnenlandsche Zaken: Mr. L. Lietaert Peerbolte, Refendaris; Justitie: Mr. H. C. Dresselhuys, Directeur- Generaal van het Gevangenis-, Rijkstucht en opvoedingswezen en Jhr. Mr. D. O. Engelen, Voorzitter dor Arrond Rechtbank te Zutphon; Koloniën: Mr. C. Th. van Deventer, 's Gravenhage: Landbouw, Nijverheid en handel; H. A. van IJselstein, Directeur-Generaal van don Arbeid. Uit de namen der toegetreden leden blijkt, dat het Congres in allo kriogeu de aandacht trokf, Inschrijvingen als lid 3.worden ingewacht bij Mej. H. W. Crommelin, Huize Kersborgon, Zoist„ Ikvaliditeits en ouderdomsverzekering. Ingediend is het wetsontwerp tot ver zekering van werklieden togen goldelgko gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Dat eeue verzekering van arbeiders voor de gevallen van invaliditeit en ouderdom in hoogo mate urgent is, behoeft, volgons de regeering, geen nader betoog. Noodig Ib h. i., dat oene regeliug met spoed tot stand kome, ook opdat de maatschappelijke krachten, die ten deze werken, zich in haren arbeid aan de wettelijke regoling kunnen aanpasson. De bedoeling van het ontwerp is, oene uitkeering te verzekoren zoowel aan hon, die door invaliditeit zijn getroffen, als aan hen, die den 70 jarigen leeftijd hebben bereikt, en daarenboven eene uitkeering aan de nagelaten kinderen beneden 13 jaar van verzekerden. Iuvaliditeit staat in het ontwerp dus op den voorgrond. In dat opzicht keert het terug tot hot hoofdbeginsel van het ontwerp invaliditeitswet van 1905. Tegen ecu ouderdomsverzokering, zonder invaliditeits verzekering, bestaan, naar de overtuiging der regeoring, overwegendo bezwaren. In do eerste plaats wordt dan niet voor zien in den nood van zeer velen, die in ongeveer gelijke omstandigheden verkeoreu als degeneu, wion hulp gebracht wordt, en voorts is er tegen ouderdomsverzekering alléén dit bezwaar, dat daarbij de vast stelling van de oudordomBgrens onover komelijke moeilijkheden oplevert. Stelt de regeering op deze gronden er dus hoogeu prijs op, de ouderdoinsvcrzoke- ring niet zonder invaliditeitsverzekering tot stand te breneen, daaruit volgt niet, dat zij aan ouderdomsverzekering niet hechten zou. Reeds ter vereenvoudiging van de toepassing van do wet zou het aanbeveling verdienen, op een zekeren leeftijd ouderdomsrente te vei zekeren, 0111 een telkens te herhalen onderzoek naar invaliditeit te voorkomen. Maar er is meer. In de volksoveituiging wordt ouderdom ton aanzien van hot verrichten van arbeid met invaliditeit gelijkgesteld, en het wordt, terecht, onnatuurlijk geacht, in strijd met de plaats, die den grijsaard in de maat schappij toekomt, dat wie behoorlijk ge arbeid heeft, op hoogen leeftijd nog verplicht is voor zijD brood te worken. Volkssanatori a-dorstlijders. Verschenen is het jaarverslag, over 1910, der Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van volkssanatoria voor borstlijders in Nederland. Daarin wordt geconstateerd, dat hot afgeloopeu jaar voor do Vereeniging, zoowel als voor hot sanatorium voorspoedig is geweest. Hulde wordt door het hoofd bestuur gebracht aan de nagedachtenis van den in October jl. overleden assistent- geneesheer, den heer G' P. F. Ter Kuile, in wiens plaats werd benoemd de heer G. F. Louwerse. Begonnen is met do uitvoering der plaonen voor den bouw van een paviljoen voor bedlegerige patiënten, met 48 bedden. Binnen niet te langen tijd zal het nieuwe paviljoen zijn deuren voor de patiënten openstellen. In het afgeloopen jaar werden Stureau: KI.RISII H,ti6 O. Telef. Iiiterc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting).

De Eemlander | 1911 | | pagina 1