ALLERLEI. WEERBERICHT. Uit de Pers. Uit de Omgeving. Thermometerstand STADSNIEUWS. Dan heeft men in het museum voorwer pen, die verband houden met bijzondere voorzorgsmaatregelen, als sputum-flescbjes, katoenen zakdoeken en dergelijke hygië nische artikelen. Hier ziet men ook twee modellen van slechte woningen in een smal straatje. Bestrijding en genezing der ziekte be hoort tot de vijfde afdeeling. Men ziet er portretten der groote mannen op dit ge bied, van Prof. Koch, Prof. Kooyker en Dr. Homoet, foto's van Hellendoorn, gra fische voorstellingen omtrent de Rotter- damsche tuberculose bestrijding, en midde len tot woning-ontsmetting. Heel aanschouwelijk zijn de vier kamers, die voorstellen, hoe men in Rotterdam ont smet, en hoe zoo'n kamer er uit ziet, on doelmatig vóór de hygiënisten er zich mee bemoeien, doelmatig na dien tijd. Verder ziet men modellen van ligliallen en sana toria. In ile godsdienstoefening Zondag morgen in de Remonstrantsche kerk te houden, zal doopbediening plaats hebhen. De vereeniging „Handel en Nijver heid'' houdt Vrijdag a.s. een ledenverga dering in de Zwaan. AGENDA, tl Mei. Nutsvergitdoriug in Amicltia. 12 Mei. Handel en Nijverheid in de Zwaan 15—20 Mei. Tuberculose Museum in Ami- citia. 22 Mei. Aandeelli. Verg. Amersf. Tram in de Zwaan, SOEST. Gistermiddag is alhier, onder begunstiging van fraai weder, het herstel lingsoord der Weldadigheidsvereeniging Trein 8.28" geopend met eene toespraak van den voorzitter, den heer van Reijsen. Het fraaie gebouw, waarin een 40-tal kinderen zullen kunnen verblijven, is ont worpen door den heer A. Moen, architect te Amsterdam. De opening geschiedde in tegenwoordig heid van 7ele genoodigden en deputaties van andere vereenigiugen. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin-Moeder medegedeeld, het nieuwe gebouw te zullen bezoeken, wanneer Zij weder op Haar lustslot te Soestdijk vertoeft. MEDEDEELINGEN VArrf IIET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 9 Mei 1911. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Riga, laagste 757.4 to Biarritz.. Verwachting tot den avond van 10 Mei 1911. Zwakko tot matige N.O.-lijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt. droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Tlarometerstand te AMERSFOOpT. 762 rnH. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. tc Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 8 Mei des 's morgens 7 uur is 0 F. niet minder dan 270 nieuwe patiënteu opgenomen; het aantal behandelden bedroeg '258; het gemiddeld aantal patiënten bedroeg per dag 88'/,; het aantal vrijbedden te Hellendoorn zal in 1911 van 10 op 15 worden gebracht. Uit het uitvoerige verslag van den ge neesheer-directeur blijkt, dat van de 44 patiënten, die in stadium I inkwamen, met 42 oen positieve, met 2 een negatieve uitkomst werd verkregen; voor de 63 patiöuten van stadium II waren die cijfers 57 en 6; voorde 131 patiënten van stadium III waren zij 103 en 28. Alle patiënten dooreen nemende werd een positieve uit komst der behandeling verkregen bij 202 patiëuten. Geheel tot arbeiden waren in staat b\j aankomst 36, bij vertrek 176 patiënten; gedeeltelijk tot arbeiden resp 1 en 23; niet tot arbeiden in staat resp. 201 on 39 patiënten. Het totaal aantal verpleegdagen was 32.336, waarvan door patiënten betaald met f2 per dag, 20.265door openbare fondsen betaald met f2.25 per dag 2596; door Rotterdamsche fondsen betaald met f2 per dag 1446; uit rente Hellendoorn- fonds 345, rijkssubsidie 3639 en andere suppletiefondsen. [Bijdragenfonds (315), Directiefonds (80)] betaald met f 2 por dag 4372; kosteloos 3650 verpleegdagen. De rekening sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f69,111. Het Referendum. Als aanvulling voor de tekortkomingen van 't Parlementaire stelsel wordt in den laat8ten tijd vaak vorwezen naar 't Refe rendum, zooals Zwitserland dat kent. De Standaard vindt er veel voor maar ook veel tegen te zeggen. Juist tegen deze schaduwzijde van het parlementaire stelsel keert zich nu het Referendum; en dit wel in tweeërlei op zicht. In de eerste plaats wil het de kiezers zelve over ontwerpen van wet laten stem men, onder feitelijke terzijzetting van het Parlement, en in de tweede plaats geeft het aan de kiezers zelve het recht van initiatief, om wetsvoorstellen in te dienen en aan de stemming der kiezers te onder werpen. Bij het laatste wordt dan zeker cijfer aangenomen, meest in dien zin, dat een vijfdo, een achtste of een tiende der kiezers het voorstel moet indienen bij de Regeering en dat do Regeering alsdan gehouden is, zulk oen voorstel aan de stemming der kiezers te onderwerpen. Ook is er van gemaakt, dat aan de Re- gcering het recht om zulk een Referendum ten aanzien van haar eigen ontwerp to houden, bij wet moet worden toegekend. Deed zich dan het geval voor, dat het Parlement het Regeeringsvoorstel verwierp, dan kon de Regeering tot de kiezers gaan, en hun oordeel er over vragen. Keurden de kiezers het dan bij meerderheid van stemmen goed, dan deed deze uitslag de beslissing van het Parlement te niet. En het is natuurlijk in dien zin, dat de Engelsche Unionisten er het pleit voor opnamen. Maar natuurlijk, niet dit laatste Referendum ligt in de Democratische lijn en staat ei veeleer tegenover. In zooverre echter is in beide eenzelfde grondgedachte belichaamd, al« beiderzijds bedoeld wordt, appèl van de Kamer op het kiezerscorps mogelijk te makeD. Men zoekt er een correctief van de parlementaire malaise in. Toch behoeft het geen breed betoog, dat zoo ergens, dan hier, de vraag aan de orde komt, of het geneesmiddel niet erger dan de kwaal zou zijn. Het parlementaire stelsel hield zich met core ruim een goede halve eeuw ten on zent staande. Zou het Referendum, kon het zich in zijn gevolgen ontwikkelen,Jniet in veel korter tijd aan inherente zwakheid bezwijken? Het Tuberculose-museum. Zoo we reeds meedeelden zal de volgende week in Amicitia het tuberculose-museum worden tentoongesteld. Het beheer over dit museum wordt gevoerd door zuster Meerkamp van Embden, die den bezoekers alle gewcnechte inlichtingen verschaft, terwijl een uitstekende gids van het mu seum bestaat, bewerkt door Dr. J. Ph. Elias. In het eerste hoofdstuk van dat boekje vind men een beschrijving van het wezen en de oorzaak der ziekte: hoe Koch in 1882 de tuberkelbacil ontdekte en al dadelijk komt men dan tot de tentoonge stelde voorwerpen: platen en praeparatcn, die in beeld en in uatura de bacillen in het tuberculine vertooneo. De tuberkelbacil kan alle deelen van het menschelijk orga nisme aantasten. Ook dit ziet men afge beeld. Ook dieren worden aangetast. Dit bewijzen de praeparaten van zieke longen, milten, levers enz. van koeien en varkens. De tuberkel bacil heeft ook de lupus op haar geweten. LupitB is nl. oen vorm van huid-tuberculose, de bacil is dan gedrongen in do huid op de slijmvliezen. Ziekte afbeeldingen staan weer naast foto's van bestrijdings-appaiaten, die bij de Finsen- behacdeling gebruikt worden. Het tweede gedeelte van den gids en ook van het museum handelt over de ontwikkeling en het beloop der ziekte. Het organisme van den uienBch doet de binnengedrongen bacillen omringen door cellen. Er vormen zich rond de tuberkel- bacilen celion, die zich opeenhopen en dan tuberkels worden geuoomd. Het kan dan zijn, dat de tuberkels verkalken en de ziekte geneest. Dit toont een praeparaat van eeu genezen long. Wanneer echter zoo'n knobbel uiteenvalt mon noemt dit verkazen verspreiden zij zich en vormen weer nieuwe tuberkels. Dit ge schiedt zeer langzaam. In zeldzame geval len, bij vliegendo tering geschiedt het sneller, gelijk een long van een gestorven patiënt en van oen koe laat zien. De zieken wenden zich vaak tot kwak zalvers. Een groot bord bevat een aantal beschrijvingen van die kwakzalversmiddelen, waarvoor de patient zich rnoet hocdeD. De verbreiding der tuberculose wordt besproken en gedemonstreerd in het derde gedeelte. Grafische voorstellingen omtrent de sterfte z(jn zeer belangwekkend, on wel de moeite waard om eens rustig bestudeerd te worden. Hoe ernstig do ziekte heerscht onder kinderen, blijkt uit het feit, dat er bijna tweemaal zooveel kinderen sterveu aan tuberculose dan aan diphterie, croup, ma zelen, roodvonk en kinkhoest samen. In het vierde gedeelte hooren en zien wij over de voorbehoediug tegen de ziokte algemeene voorzorgsmaatregelen worden besproken, afbeeldingen gegeven van gebit en gebit-hygiëno, tabellen duiden de voe dingswaarde van spijzen aaD. Er wordt in cijfer en beeld gewezen op den invloed van alcohol, 8 to f en lood en van ruimte-gebrek in woningen, veeltijds veroorzaakt door de dwaze gewoonte om het grootsto vertrek af te zonderen voor „mooie kamer", ter wijl men dan in kleine hokjes, of in de huiskami r moet slapeD. Het plsatselyk Nutsdepartement houdt Donderdag a.s. con algemeene ver gadering in Amicitia. De agenda vermeldt do volgende punten: 1 Ingekomen stukken. 2 Verkiezing bestuursleden. 3 Verkiezing bestuursleden van de Volksbibliotheek en het Ziekonfonds. 4 Behandeling (desge- wenschl) van den beschrijvingsbrief. 5 Benoeming afgevaardigde ter Algemeene vergadering en plaatsvervanger 6 Benoe ming commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester. 7 Eventueele tnededeelingen. Niettegenstaande het mooie weer was het Zoüdag avond stampvol in 't Valkje, waar do afdeeling Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschaffing van alkoholhoudende dranken een gezellige bijeenkomst hield. De zangvereeniging „De Blauwe Vaan" en de tooneelclub „Streven naar Ilooger" verleenden medewerking. De voordrachten en zangnummers werden goed uitgevoerd en vielen zeer in den smaak. Alleen een aanmerking: sommige dames mogen wel wat harder spreken, willen ze zich ten minste verstaanbaar maken. Een gezellig bal besloot deze bijeenkomst, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De uitslag van de loting voor het op 21 en 28 Mei te houden H.V.C.-con- cours is als volgt: 21 Mei, 2de afdeeling. 10—11H.V.C. IIExcelsior (a). SpartaU.V.V. II (b); 117,-12'/,. VcloxD.E.C. II (c), D.R.C. Quick II (d); 12'/al'/j winuer a winner b (e), winner cwinner d (f); 45'/, verliezer everliezer f, winner e winner f. Daar op twee velden wordt gespeeld, is het mogelyk, twee wedstrijdeu tegelijk te houden. 28 Mei, 1ste afdeeling. 1011. A.V.V. D.OS. (d), Quick—DE.C. (b); 11",— 12'/, D.O.S.B.G.V.C. II (c), Aanstel— H.V.C'. (a); l3/,2winner awinner h (e), 3—4 winner cwinner d (f); 4'/2 5\ j verliezer everliezer f, winner e winner f. - Bij het te Rotterdam gehouden con cours hippique werdeu nog de volgende prjjzen behaald: Concours dienstpaarden. Ie prijs, luit. Wilson met Debutant; 2do prijs, luit. Quarles van Uflord met Ma rengo; 3de prijs, luit. baron van Voorst tot Voorst met Maaykc Meu. Concours voor springpaar den. Ie prijs, luit. baron van Voorst tot Voorst met Ma .yke Meu; 2de prijs, luit. Labouchóre met Dreadnought; 3de prijs, luit. de Kruijff met la Craquette; 4de prjj zen, luit. Trapman met Fox, Dr. Bemel- rauns met Black Paddy en luit. Mathou met Held. Bij Kon. besluit van 6 dezer is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot inilitiecommissaris in de provincie Utrecht, de met ingang van dien datum, op zijue aanvrage, eervol uit den militairen dienst ontslagen kolonel der infanterie, P. A Spaan. Dit jaar zal, naar het Vad. verneemt, de levering van vloesch voor het garnizoen te Amersfoort worden aanbesteed, zoodat het niet meer zal worden betrokken van de militaire slachterij te Utrecht, zooals tot dusver. Het gegoten huis te San d- poort. Naar men ons mededeelt, was twee dagen na do gieting het verhardingsproces der gegoten massa reeds zoover gevorderd, dat men in staat was enkele der ijzeren gietvormen weg te nemen. De aldus bloot gelegde oppervlakte bleek volkomeu gaaf en glad. De leiders van het bedrijf heb ben dan ook het plan om Donderdag 11 Met a.s. een aanvang te maken met de ontmanteling van het geheel. Men is in middels gereed gekomen met het leggen van het dak, dat evoneeis bestaat uit gegoten platen van hetzelfde mengsel. Een eigenaardig misverstand, dat bij sommigeu bleek te bestaan, kan hier tevens uit den weg worden geruimd: het mengsel wordt met koud water samengesteld, en koud gegoten. Begrijpelijkerwijs paarden sommigen aan het denkbeeld gieten eeno voorstelling van een kokende massa. Ballonongelukken. Bij Ziirich merkte men Zondagmiddag plotse ling een luchtballon op, die tengevolge der ongunstige weersgesteldheid afdreef. Onge veer veertig schutters, die bezig waren uiot schietoefeningen, hielden onmiddellijk daarmee op, daar de kans anders groot was geweest, dat zij den ballon zouden hebben geraakt. De kapitein van den niet- bestuurbaren ballon wierp onophoudelijk ballast uit, zoodat de ballon weer iets hoo- ger steeg. Ongelukkigerwijze kwam de ballon thans in aanraking met de electri- sche geleiding van een fabriek en geraakte het sleeptouw in de draden verward. Een passagier viel van een hoogte van pl.m. 40 meter uit den inand en kwam op de voeten terecht. Door den val bezeorde hij echter den linkervoet zoo, dat beensplinters zijn schoen doorboorden. De gewonde heet Fritz Ultermann en ia, volgens ziju ver klaring, een Duitsch officier. Hij maakte den tocht met den ballon, die 's morgens te Koustanz was opgegaan, als passagier mede, met nog een anderen persoon, die eveneens kwetsuren opliep bij de landing. Een ander ballonongeluk heeft denzelf den dag bij Londen plaats gehan. Een gezelschap, bestaande uit Kapitein Barring ton Kennet, kapitein Maitland, mr. Har- greaves en twee dames, was Zondagmiddag in de nabijheid van het gas-reservoir van Wandsworth opgestegen met het doel zich naar Brooklands te begeven om daar den vliegwedstrijd naar Brighton gade tn slaan. Toen men het voorstadje Southfields gena derd was, ledigde de ballon zich plotseling door een defect aan het ventiel. Het om hulsel trok zich tezamen en de ballon daalde met duizelingwekkende Bnelheid van een hoogte van 300 meter. Eerst sloeg hij een ijzeren telegraafpaal omver om daarna op het dak van een groot hoek huis to belanden. Een vischverkooper. die op het onzalige denkbeeld kwam, het han gende sleeptouw te grijpen, werd, eer hij het goed besefte wat er met hem gebeurde, op het dak getrokken. White zoo heette de man -- legde echter een bewonderens waardige kalmte aan den dag. Hij bleef het touw omklemmen en redde zichzelf en de inzittenden, door het touw stevig om een schoorsteen vast te sjorren. De woest heen en weer slingerende ballon wrak richtte intusschen op het dak van het hoekhuiB en op de omliggende daken een ontzettende schade aan. Schoorsteenen en dakpannen vielen naar beneden eu kwetsten tal van kijklustigen. gelukkig niet ernstig.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2