DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 109. WOENSDAG IQ MEI 1911. 8e JAARGANG. Schoolartsen. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco poi post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: Kf.FISK H llti Telei. Interc. 1,43. Prijs der Advertentiiin Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedcrcn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belaugrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is uilsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Tot de taak van do gemeentebesturen behoort sinds vele jaren de zorg voor de openbare hygiene on de bevordering van den gezondheidstoestand der bevolking. En dit is zeker niet een van de minst ge wichtige zaken, die aan 't gemeeutobestuur zijn toevertrouwd. Is voor den enkeling 'n goede gezond heid 'n onwaardeerbare schat, voor 't maat schappelijk welzyn der bevolking is do sanitaire toestand misschieD wel de belang rijkste factor. Maar ook voor de geestelijke ontwikkeling is 'n goede gezondheid van 't hoogste gewicht. De Romeinen reeds spraken 't uit: mens sana in corpore sano, 'n gezonde geest is 'n gezond lichaam. De openbare hygiene stelt voortdurend nieuwe eischen van steeds meer ingrijpen den aard; steeds dieper zoekt men den wortel van 't kwaad, dat men uitroeien wil. De resultaten van dit pogen geven reden tot voldoening; 't sterfteoijfer in ous laud, zoowel in de steden als teD platteulande, toont 'n vrjj regelmatige daling. Algemeen echter wordt erkend, dat de geneeskunde weiDig vermag, wanneer de ziekte zich reeds geopenbaard heeft; meer en meer legt men zich er op toe om de oorzaken van ziekten uit den weg te ruimen. Die oorzaken liggen in en buiten den aien8ch. Over die laatste zullen wij hier niet spreken maar ons liever bopalen tot de eersteD. Van zoo menige sloopende ziekto wordt reeds in de jeugd de kiem gelegd. Iloe velen hebben niet van hun geneesheer 't trooBtelooze: „gij hadt er eerder bij moe ten zijn" aangehoord? Van jongst af aan moest 't kind onder medische abservatie Btaan. Niet op de wijze van de bezorgde moedertjes, die bij 't ge ringste wissewasje 'n dokter laten roepen en hun kinderen in broeikasatmosfeer laten opgroeien, aldus 'n zwak en verwcekelijkt geslacht kweekende, dat door 't lichtste briesje geknakt wordt. Er zijn even onverstaudige ouders, die in 't andere uiterste vervalleD en elke on gesteldheid hunner kinderen gewoon negee- ren; eerst als dezen zich niet langer staande kunnen houden of de ziekte zich in al hare verschrikking openbaart, roepen de ouders in radeloozen angst den geneesheer, die dan vaak weer 't troostolooze: „gij hadt er eerder bjj moeten zijn" zal uitspreken. Maar niet altijd is de schuld te zoeken bij de ouders, niet altijd is hun te verwij ten, dat zij geen notitie van hun kinderen genomen hebben, deze zelf verzetten zich niet zelden met hand en taod tegen medi sche behandeling of trachten zich goed te houden en hun ziekte te verbergon. 'n Nor maal kiud is uiet graag ziek, tenzij mis schien, wanneer op school de repetities naderen. Menige ziekte, die nog te stuiten geweest ware, zoo men tijdig medische hulp inge roepen had, wordt ongeneeslijk en wat baat dan nog 'n behandeling, die zich misschien in 't oneindige kan rekken, zonder hoop op herstel? Daarom kan niet genoeg gestreefd worden naar geregelde medische observatie van de kinderen. De ouders hiertoe te dwingen, gaat niet aan; 'n dergeljjk gebod alleen kan niets uitwerken, omdat de ouders, tegen wie 't gericht zou zijn, zich er toch niet aan zouden storen, zoo zo er niet toe gedwongen werden en dit zal zeer moeielijk te bereiken zijn. Veel eenvoudiger is de aanstelling van schoolartsen. Op geen andere wijze kan de gezondheidstoestand van de jeugd beter en gemakkelijker gecontroleerd worden. Eén arts op school kan meer doen dan tien op hun spreekuur. Immers de zieke, die bij den dokter komt, zoekt genezing maar de schoolarts voorkomt juist de zioktc. Eu wie zal uiet toestemmen: mieux vaut prévenir que guérir, 't is beter te voorkomen dan te genezen. Vooral kinderen lyden vaak aan allerlei ongemakken, die, op zich zelf niet gevaarlijk en gemakkelijk te verhelpen, door ver- waarloozing onaangename gevolgen kunnen krijger. De schoolarts zal de uoodige maatregelen kunnen neuien, zoowel in 't belang van 't kind als in dat van z'n oingoviug. Menige verspreiding van ziekte, menige epidemie zal op deze wijze tegengehouden worden. 't Genezen kind zal steeds onder toezicht van den arts blijven, immers even als de audere schoolkinderen, aan 't onderzoek op gezette tjjden onderworpen zijn, zoodat 't gevaar voor weder-instorten of heimelijk voortwoekeren der kwaal, waar zoo monig een zichzelf maar genezen verklaart en van 'tspreekuur wegblijft, voorkomen wordt. Inderdaad, de schoolartsen zullen 'n krachtig, gezond geslacht kweeken. Wil men sprckeD van inbreuk op de individueele vrijheid? Mag men dan rustig toezien, hoe onverstandige ouders 't kost baarste, misschien 't ecnige bezit van do kinderen, do goede gezondheid, op onverant woordelijke wijze ondermynCDÏ Maar dan moet men ook de ontzetting uit de ouderlijke macht ten strengste af- keeren; immers deze is van nog veel in giijpendcr aard dan 't verplichte medisch onderzoek. En tegon de leerplicht ook, moet men dan met woord en daad protesteeron Of mag 'n ouder zich niet verzetten tegen 't zjjns inziens uutteloos volpompeu van z'u kind met allerlei ballasf, waaraan hij later niets heeft maar wel tegen 'u hygiënische maatregel, waarvan iu de meeste gevallen de geheele verdere loopbaan van 't kind afhankelijk is. Maar vooral zonderling is 't, dat degenen, die zich hier opwerpen als verdedigers van de individueele vrijheid, juist to zoeken zyn onder hen, die van die individueele vrijheid op ander, met name geestelijk gebied, niet willen weten. Marokkaanschk Zaken. Wat er voor nieuws komt over don toe stand iu Fez luidt ongunstig: de levens middelen worden steeds schaarser en men maakt zich zeer ongerust over de toekomst. Er wordt gevreesd, dat de hoofdstad het nog slechts eeu dag of veertien zal kunnen uithouden, en 't is dus zaak dat vóór dieu tijd de colonne Brulard of oen ander deel van Moiuiers leger aangekomen is en de 6tad heeft ontzet. Die marsch van de kust naar Fez schijnt evenwel geen kleinigheid te zijn; Brulard komt slecht vooruit. Ziedaar het kort begrip var: de vele be richten uit Marokko. De lezer heeft reeds begrepeD, dat zij uit Franschen koker zijn; want wat van Duitsche zijde bekend wordt, is doorgaans veel optimistischer. Do Times heeft een telegram van zijn correspondent in Tanger ontvangen, die daarin een brief weergeeft van Moelei ol Zin, den in Mekines tot tegen-Sultan uit geroepen broeder van Hafid. Moeloi el Zin schrijft dat hij in het geheel geen lust ge voelde de taak van tegen-Sultan op zich te nemen, daar hij begreep, dat er van de beweging, zonder wapens, munitie en levens middelen, geen steek zou terechtkomen. Maar de stammen die zich meester hadden gemaakt van Mekines, dreigden de stad te plunderen cn uit te moorden, als Moelei el Zin zich niet liet uitroepen; daarom ver schoen deze ten lange leste op het balcon van zijn paleis en liot zich uitroepen tot Sultan. Daarop werd de orde in de stad gemakkelijk hersteld. Moelei-el-Ziu zal blij zijn als hij van zijn nieuwe waardig heid af is. Zoowel generaal Moinier als Kaid Mraui (de Kaid van Sjaoeja, die een deel van de strijdmacht aanvoert welke Fez ontzetten gaat) hebben een proclamatie tot de stam men gericht waarbij zij hun namens den Sultan bevelen zich te onderworpen. Duitschland. Naar de Morgen Post uit Miinstor ver neemt, heeft de patroonevereenigiag voor de textielindustrie aldaar, besloten tot uit— sluiiing vud de georganiseerde fabrieks arbeiders iu de branche, ten getale van ongeveer 15.000. Beluik. De President der Fransche Republiek vertoeft thans te Brussel en de ontvangst schijnt zeer hartelijk te zijn geweest. Reuter zegt zelfs, dat nog nooit een buitenlandsch staatshoofd zoo geestdriftig door de menigte is ontvangen. Aan het gala dinér zei Koning Albert o.a. België beschouwt uw tegenwoordigheid alhier als een nieuw bewijs van hartelijke vriendschap, berustend op wedcrzijdschn achting, voortdurende wisseling van denk beelden cu handelsbelangen en liet heeft het recht te hopen, dat heide landen ge lijkelijk den wenscli koesteren aan de economische behoeften tegemoet te komen door vriendschapsverdragen. Dc Koning verontschuldigde daarop de Koningin, die wegens ongesteldheid niet tegenwoordig kon -zijn, en dronk toen op den president, die het schoone voorbeeld heeft gegeven van een leven, geheel en al gewijd aan arbeid cn aan de hoogerc belangen van zijn land." Daarna nam de Prosideut het woord. Na dc beste weuschen te hebbeu uitge sproken voor het spoedig herstel van de Koningin verklaarde hij 0. a. „Mijn bezoek is niet alleen eeu plicht der beleefdheid, maar tevens de uitdrukking van den hoogen prjjs, dien mijn land stelt op de vriendschap van het uwe. Frankrijk bewondert den schitterenden vlucht van uwe jonge natie. Zij beeft haar zien geboren worden, groeien en bloeien onder de ernstigste moeilijkheden. I11 alle takken van menschelijke bedrijvigheid heeft België zich een schitterende plaats veroverd in het concert der volken cn wij hopen, dat onze beide landen zich voordurend nauwer zullen aaneensluiten in den stryd voor hun economische belangen," Frankrijk. In het Champagnegebied is het op 't oogenblik buileugowoou rustig. Niet dauk zij deu troepen, die er nog steeds de wacht houdeu, maar doordat hot mooie weer den wijnbouwers zooveel werk geeft in de wijngaarden dat zjj niet donken aan op- roermaken. Zondag a.°. uioct er weer betoogd worden, maar de prefect zal het wel beletten. De oude prefect is ontslagen omdat hij te slap was, de nieuwe moet streng optreden. De voorzitter van het wjjubouworscomité te Troyes iu Aubo heeft de bevolking aangeraden zich niet te verzetten tegen het neerhalen der roodo vlaggen op de openbare gebouwen in dat Departement. Deze vermaning schijnt geholpen te hebben. Althans zijn :e Bar sur Aubo de roode vlaggen, die daar van 10 Maart af op de Mairie en op het marktgebouw stonden, zonder incident verwijderd kunnen worden, evenals eenige voor de Regeering beleedigende opschriften. Rusland. I11 Mandsjoerije is het blijkbaar met de eerlijkheid van de Ru6siasche ambtenaren al even treurig gesteld als in de overige deelen van het Tsarenrijk. Uit Wladiwostok wordt 11I. aan de Retsj gemeld: Togen het einde van Mei zal de eerste directeur vau deu Maiidsjocrijschcn spoorweg alhier aan komen. Deze tjjding heeft groote ontstelte nis veroorzaakt ondci de ambtenaren vau deu 6poor\veg, daar dc directeur belast is met een onderzoek uaar dc door hen ge pleegde onregelmatigheden en verduistering van gelden, die besteed hadden mootcn worden ter bestrijding van de pest, maar verdwenen zijn in de zakken der ambte naren. Denemarken. De werkgevers te Kopenhagen hebbeu thans de onderhandelingen met de arbeiders definitief afgebroken. Van regecringswege is nog een poging tot bemiddeling gedaan, maar de patroons verklaaidcn de voorstellen van den bemid delaar niet te kunnen aannemen. De uitsluiting van 14000 man, ingegaan op 4 April, duurt dus voort en als de blik slagers voor 16 Mei de door de patroons gestelde voorwaarden uiet zullen hebben aangenomen, zal op dien datum de uit sluiting zelfs uitgebreid worden over 40,000 urbeiders. Turkije. Gisteren is in de Turksche Kamer nog maals geïnterpelleerd over den beweerden diefstal is de Omar-moskee te Jeruzalem. De Minister van Biuncnlandsche Zaken verdedigde de regccriug en de plaatselijke overheid o. a. met de verklaring, dat do kisten, die de geroofde schatten moesten bevatten, te Jaffa geopend werden, maar toen totaal ledig bleken. Daar dc Kamer zich met doze verklaring niet tevreden stelde on de president de orde niet meer kon handhaven, daar alle afgevaardigden door elkander schreeuwden, stelde do minister voor de vraag om te zetten in een interpellatie, die hij zou be antwoorden, zoodra uitvoerige berichten van de commissie van onderzoek ingeko men waren. Medsfi Effendi gaf daarop een belang-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1