WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 10 Mei 1911. Hoogste barometerstand 772.9 tu.M. te Heraosand, laagste 757.4 te StMathieu. Verwachting tot den avond van 11 Mei 1911. Zwakke tot matige Oostelijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in het Zuiden. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOpT. 760 m M. Vorige stand te 12 uur 762 m.H. te Amersfoort. Hoogste gistorenF. 73 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 8 Mei des 'b morgens 7 uur is 62° F. wekkende beschrijving van den opgravings arbeid, uit welke bleek, dat men sedert twee jaren vergeefs had getracht langs twee verschillende wegen den schat te be reiken. Do derde weg leidde door de mos kee. Dat de schatgravers echter dezen weg insloegen en 's nachts konden woelen in zulk een heiligdom van den Islam, was uitsluitend de schuld van den intusschen gearresteerden sjeik van de moskee. De grootvizier verklaarde daarop, dal slechts geldgebrek de regeering had ge noopt, verlof te geven tot nieuwe opgra vingen, daar zij de helft van de opbrengst ontving. Onder oorverdoovend rumoer werd ten slotte de indiening eener interpellatie goed gekeurd, die de regeering binnen acht dagen zal beantwoorden. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvnngen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië dd. 8 dezer, betreffende pestgevallen op Java: „In de afdeeling Malang gisteren (7 Mei) eenentwintig gevallen, waarvan acht dooden. Van de pestlijders van vorige dagen overleden er nog zee. Onder de koortslijders van gisteren (6 Mei) waaaren zes pestlijders. „Te Kediri, Soerabaja en Sitoebondo zjjn geen nieuwe gevallen bijgekomen. „Het geval te Madioen is vermoedelijk ontstaan door overbrenging van de besmet ting uit Soerabaja. Daarom heb ik aang'e- drongen op strengere maatregelen te Soe rabaja, casu quo beperking van het reizi gers verkeer per spoor en invoering van het instutuut van toezicht. vri.iz.-Dem. Gemeenteraadsleden. De Vereeniging van Vryz.-Dem. Ge meenteraadsleden in Nederland vergadert te Arnhem Zaterdag 27 en Zondag 28 Mei. De agenda vermeldt o. m.; verkiezing van een bestuurslid ten gevolge der peri odieke aftreding van den heer R. KapiDga, Zwolle. De rechtstoestand van personen ir. Gemeentedienst wordt ingeleid door mr. M. W. F. Treub, Den Haag. Het standpunt der gemeente ten aanzien van den aanbouw van woningen wordt in geleid door mr. F. A. Van Engen, Utrecht. Interpellatie. Do heer De Meester heeft in de Tweede Kamer verlof gevraagd en verkre gen om op nader te bepalen dag tot de Kegeering, speciaal tot den Minister van Koloniën, eenige vragen te mogen richten betreffende bosmettelijke ziekten, met name pest op Java en omtrent maatregelen ter bestrijding dezer ziekten genomen of nog te nemen. Represaille maatregelen. Daar hebben we het al! De Miller Na tional Federation te Chicago heeft een motie aangenomen, waarin besloten wordt, om wanneer de Tweede Kamer het voor gesteld Tarief op Amerikaansch meel zal goedkeuren, bij het Congres aan te dringen op aanneming van een wet waarin een in voerrecht wordt vastgesteld op bloembollen en andere bolgewassen vau 100 boven hol Dingley-tarief. Militie wet. Omtrent de werkzaamheden van de rapporteurs commissie der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging der Militiewet, vornemen wij, dat zij nog deze geheele week haren arbeid zal hebben voort te zetten. De sterrenhemel. In „Buiten" van 6 Mei schrijft prof. A. A. Nijland, te Utrecht over den sterren hemel in Mei: „De melkweg is in Mei in den vóóravond nauwelijks te zien, maar na middernacht, bij afwezigheid van maneschijn, des te prachtiger. Zodiakaallicht en Gegenschein zijn deze maand Diet of nauwelijks zicht baar. Ook voor de waarneming van Algol- minima zijn de korte Meinachten, waarin het sterrenbeeld Persus laag boven deD Noorderhorizou staat, geen geschikte ge legenheid. De volle maan zal in den vroegen mor gen van 13 Mei door de halfschaduw der aarde worden verduisterd. Daar echter de eklips pas na vier uur begint, en de maan dan ook al haast ondergaat, terwijl boven dien de zon een paar minuten later op komt, zal in Nederland van het verschijn sel Diet9 te zien zijn. Mercurius is niet waarneembaar. Venus is een luisterrijke avondster. Haar oostenlijke elongatie wordt deze maand en ook iD Juni nog steeds grooter. De schijn gestalte Deemt zeer laDgzaum iets af, maar blijft toch voorloopig nog voller dan Eerste Kwartier. De middellijn der planeet is 1 Mei 14", 1 Juni 17"- Mars wordt iD deD loop der maand iets gemakkelijker zichtbaar. Den 15en Mei komt de planeet meer daD twee uren vóór di. zon op en zal dus ongeveer één uur voor zonsopkomst waarschijnlijk gemak kelijk in het Zuidoosten te vinden zijn. De middellijn der schijf neemt deze maand nog pas van 6" tot 7" toe. Jupiter is den heelen nacht zichtbaar en voor bezitters van kleine kijkers een dankbaar object, vooral door de steeds belangwekkende en snel veranderde con stellatie der vier heldore wachters De planneet is den len Mei in oppositie met de zon en loopt in het sterrenbeeld Weeg schaal langzaam Westwaarts. Saturous is niet waarneembaar. In een vorig artikel wees ik er op, dat omstreeks half April alle groote planeten, ook Uranus en Neptunus, in één nacht gezien konden worden. Werkelijk is mij deze niet bijster belangrijke, maar wel vrij curieuze waarneming den 13en April gelukt. Tc kwart vóór acht 's avonds zag ik Mercurius die zich ettelijk dagen achtereen bijzonder fraai vertoond heeft, even later, nauwelijks nog drie graden boven den horizon, in de zeer heldere avondschemering Satnrnus. Venus, Jupiter en Neptunus waren gedurende een vrij groot gedeelte van den uacht waarneem baar. Even over half vier 's morgens verscheen Uranus, eu acht minuten vóór vier werd, Dog geen twee graden boven den horizon, in den binocle ook Mars in hot Zuidoosten zichtbaar, zoodat ik in iets meer dan acht uren allo zeven hoofdplaneten ge zien had. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken- Het nut van de vaccinatie. Voor eenige maanden werd op een klein eiland in de Philippijnen een poklijder aangebracht en onder de niet gevaccineerde bevolking ontwikkelde zich spoedig eene epidemie. Voordat de zaak naar buiten doordrong, waren 1000 personen, zijnde juist de helft der bevolking, aangetast. Toen eerst konden maatregelen genomen worden tot vaccinatie, en deie geschiedde bij 800 nog gezonde personen. Een tweehonderdtal, nog halve wilden, liep uit vrees weg, en van hen werden geen berichten meer ge hoord. Maar do uitbreiding der ziekte was gestuit. Terwijl van de eerste 1000, 400 stierven, kwam onder de 800 gezinnen verder' geen enkel geval meer voor. Blaasinstrumenten en levensduur. Er is dikwijls beweerd, dat het bespelen van een blausinstrument een slechten invloed zou hebben op do werkzaamheid van de longen en het hart. Vooral empliyterus, uitzetting van de long, zou dikwijls bij de spelers voorkomen. Uit de ervaring van geneeskundigen bleek daarvan echter niets, en ten einde de zaak nader te onderzoe ken, ging een van hen de leeftijden na van een honderdtal bekende reeds over leden bespelers van blaasintrumenten, tegenover een ander hondortal van bespe lers van een strijkinstrument. De eersten wonnen het; huu gemiddelde levensduur was 63.5 tegen 62 jaar bij de laatsten. Voor de verschillende soorten van blaas instrumenten bedroeg de gemiddelde levens duur: voor de fluit 61.2, de hobo 63, de fagot 63, de hoorn 64.4. de clarinet 65,2 en de trompet 69.1. De langere levensduur van de bespelers der zware instrumenten zal wel te danken zijn aan hun krachtige gezondheid, die hun do keus van deze instrumenten mogelijk maakte Het Referendum. Men weet, dat in de unionistische partij in Engeland sedert de laatste verkiezingen het referendum naar voren geschoven is en dat onlangs over ditzelfde onderwerp bij de behandeling van de veto-bill de beide leiders der groote politieke partijen de woorddegen6 gekruist hebben. Als merk waardig in den mond van een conservatief, vermelden wij nog de volgende, bij die ge legenheid door deu heer Balfour gesproken woorden, van welke wij nog niet in staat waren melding te maken: „Wat beduidt zoo zeido de Tory-leider op 25 April „een vertegenwoordigende regeering Verschillende theorieën zijn daaromtrent door deukers opgesteld, maar geen denker zal aannemen, dat in een of ander stelsel van volksvertegenwoordiging do afgevaar digden gelijkwaardig zijn aan hun kiezers. Slechts in conveuiioneelen zin beschouwen wy ons als hun aequivalent. Wy vertegen woordigen het volk tot zekere hoogte, maar bet aequivalent van het volk zijn wjj niet". Wel spreekt uit deze woorden een an dere geest dan uit de uitspraak, die de groote machtsbevoegdheid van het Engel- sche parlement placht aan te duiden: dat het Engolsche parlement alles vermag, behalve van een man een vrouw en van een vrouw een man te maken! Ook Asquith geen principieel tegen stander van het referendum, naar zijn ver klaring giDg niet zoover te beweren, dat het heerschende stelsel voor geen ver betering vatbaar zou zijn. „Ik geef toe", zeide hij, „dat het partijstelsel in de laatsto jaren in Engeland tot een zekeren graad van starheid is gekomen, welke onelastici- teit den voornaamsten belangen van het land uiot dienstbaar is. Ik ben er zoker van, dat aan beide zijden van het Huis geen eerlijk of intelligent man zitting heeft dio deze meening niet openlijk of in 't geheim deelt". De minister-pi esident heeft het referendum echter afgewezen op grond van practische moeilijkheden, die zich op wierpen by het zoeken naar een oplossing van de vraag: wanneer, en of, de regeering na een volksuitspraak in voor haar ongun- stigen zin moest heengaan. In de Vereenigde Staten en Zwitserland is de verhouding van de uitvoerende tot de wetgevende macht echter een audore. In de Vereenigde Staten, waar op 't oogenblik b.v. «cd president regeert met in wezen hetzelfde ministerie als bestond, toen het Congres niet een democratische, doch een republikeinscbe meerderheid ken de, bestaat, zooals bekend, de scheiding der machten. Terwijl in Zwitserland „iedere minister gekozen wordt als uitvoerend amb tenaar, belast met de uitvoering in zijn eigen departement van den wil vau het wetgevend lichaam en, bij laatste ontleding van het geheele kiezerskorps". (Lilian Tomn, bij Esmein, El. d. Dr. const.) Het oude tjjdschrift der Engelsche con servatieven, de Quarterly Review, brengt nu in zijn laatste kwartaalnummer de uit spraken van eenige buitenlandsche geleer den over het referendum, waarvan de Frankf. Zeitung het volgende mededeelt: Het begin maakt professor W. Oechsli uit Zürich, die gesteund op de studies van Th. Curti on Deploi^e eu de leerboeken vau Hilty en Burckhardt van de Zwitser- sche ervaringen der laatste veertig jaren verslag doet. Hoop en vrees zouden dan beide overdreven zijn geweest. Het refe rendum heeft over 't geheel conservatief gewerkt. Het volk heeft wel is waar meer malen goede wetten verworpen, den voor uitgang echter niet tegengehouden Het voordeel van de instelling is, dat zij de wetgeving populair maakt, weerbarstige minderheid tot zwjjgen brengt en een waardevol veiligheidsventiel der politiek uitmaakt. Hot recht van initiatief houdt prof. Oechsli daarentegen voor verwerpelijk; het heeft in Kanton eu Bondsstaat geen goede resul taten opgeleverd. Het referendum wordt democratisch, het initiatief demagogisch genoemd. Meer gereserveerd spreekt zich prof, A. L. Lowell, hoogleeraar in het staatsrecht aan de Harvard universiteit, over de wer kingen van het referendum in Amerika uit. In ongunstigen zin beoordeelt prof. Lowell de werking van referendum en initiatief niet; hij acht den tijd van hot bb- Btaan dezer volksrechten in Amerika echter nog te kort, dan dat met zekerheid daar omtrent een oordeel is te vellen. Van Australië waar in de afzonder lijke staten en deu bond het referendum bestaat, doch niet het volksinitiatief ge tuigen twee Australische geleerden. Hier mede besluit het overzicht van de Quarterly. Zooals men zich herinnert, was de werking van het laatste, in dit werolddeel gehouden referendum van beslist conservatieven aard. Een geval van Servituut. De Haagsche rechtbank wees vonnis in een quaestie die de gemeente Haarlem heeft met de r.k. schoolvereeniging over het houden dier laatste van een school in perceel Kenaupark 33, niettegenstaande bij hot toestommen door de gemeente voor het bouwen vau villa's aan dat park uitdrukkelijk was bedongen, dat die per- ceelen uitsluitend moesten bestemd worden voor villa's en de schoolvereeniging zich tegenover de gemeente had verbonden voor 1 Januari 1909 de villa als school te zullen ontruimen. De rechtbank heeft beslist dat de ge meente volkomen ontvankelijk was in haar eiscb en gelaste dat de schoolvereeniging een maand na de beteekening van het vonnis het perceel ais school zal moeten ontruimen. Bovendien werd de vereeniging veroordeeld in de kosten van het geding, wat de gemeente betreft bogroot op f 231. Iu de Zondag 7 Mei jl. gehouden groote Kerkeraad8vergadering der Evangelisch Luthersche Gemeente alhier is met alge- meene stemmeu gekozen in het college van diakenen, tot diaken, do heer Mr. A. A. van der Veen,, adjunct-directeur van het Rijks opvoedingsgesticht alhier. Voor zoover het Amersfoorters betreft in de staod van den schietwedstrijd, uitgeschreven door de Utrechtsche Schiet en Schermvereenigiug Wilhelmina" als volgt: Vrije baan wedslrjjd (afstand 200 meter max. lo8 p.). No. 1 D. van Buuren te Amersfoort, 106p., eu u°. 2 H. v. d. Vlugt te Amersfoort 106 p. De zilveren dagmedaljo voor baan 150 meter werd toegekend aan F. J. van Rhicnen te Utrecht, en de zilveren dagme- dalje voor baan 200 meter aan D. van Buuren te Amersfoort. Omtrent het door mej. H. M- S. J- de IIoll, directrice der Industrie-en Huishoud school alhier, bewerkte kookboek lezen we in de N. R. Ct. het volgendo: Een aardig en nuttig boek is by A. IV. Sijthoff Uitgevers-Maatschappij te Leiden verschenen. „Ik kaD kokeD" in 't zelfde smaakvolle pakje gestoken als „Ik kan C08tuumnaaien", Op zeer uitvoerige wijze wordt behandeld alles wat betrekking heeft op de voeding. De behandeling van dit onderwerp geschiedt in zoo'n aaugeuamen vorm, dat doorblade-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2