DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 120. DINSDAG 23 MEI 1911. 8e JAARGANG. Amersfoort - vooruit. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. van Sclianrd cubiirg. Abonnementsprijs: Por jaarf 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Sturemi: KI.KINtl H.t.lH U. Tclet. latere. 18$. Prijs der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reet. van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteillandach Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Amsterdam Neen, wat handel en industrie betreft, zal Amorsfoovt niet een plaats van grooto betcokeuis worden, zoo zeide mij een geboren Amersfoorler, toen wij spraken over de belangen dezer gemeente. Nu kan 't wel zijn dat hij die zoo sprak gelijk beeft. Maar daarom is niot gezegd dat Amersfoort niet op ander gebied een gemeente van betcekonis kan worden. Veel heeft het voor, zjjn gemakkelijke ligging, zijn gezonde lucht, zijn schoono omgeving. Allen, die hier eenigen tyd vertoefd hebben, erkennen dat. Amersfoort zou een aangewezen plaats kunnen zjjn voor kleinere renteniers. De zeer gefor tuneerde zullen Arnhem en Den Haag ver kiezen, maar vele kleinere die, al zijn zo rentenier, toch wel een beetje moeten rekenen, zouden hier een aangenaam verblijf kunnen vinden. Amersfoort kan worden een zeer gezochte gemeente en zoo een gemeente van bctcokenis. Maar dan moet er veel veranderen. Wie erover denkt zich bier te komou vostigon ondervindt al aanstonds moeilijkheden in zake: woning. Er is behoefte aan geschikte buizen van niet te hoogu buur, zoo iu den prjjs van 300 4 400 gulden, 't Wil ons voorkomen dat als een particulier of een vereeniging eens een 25-tal zulke woningen liet zetten mits goed ingericht er geen schade zou geleden worden. Dat er thans eenige van (lion prijs ledig staan en ledig blijven bewijst daartegen niets. Want sommige zijn zoo slecht gebouwd dat ze menigeon afschrikken. Die er thans zijn van dien prijs, zijn bepaald dien prya niet waard, terwijl de eigenaars de huur nog willen opdrjjvcn! Dat Amersfoort niet aangesloten is aan het Tramnet is een groot gemis. Hoeveel spoorgelegenheden naar allo kanten er ook zijn zij vergoeden dat gemis niet. Aan sluiting van het tramnet zou Amersfoort een heel eind vooruit brengcu. Zeker is 't dat zulke aansluiting voor velen een lokmiddel zou ziju om zich hier voor goed te vestigen. Familiën die hier een doe! van den zomoe doorbrachten, hebben dat gemis ook zeer gevoeld. Hoe mooi ze 't ook vinden in Leusden en Birkhoven ze konden niet weg, niet ergens heen. En dan al die sporen? Nu ja, maar met de spoor gaat men op reis en dat is 't niet. Zal een gemeeute eenigo beteekenis hebben, dan moet er tramverbinding zijn. En hoe gemakkelijk zou dat hier uict kunnen! Maar men moet niet dadelijk het onderste uit de kan willen hebbon. Wij hoorden dat dat bij sommigen het geval is maar zoo houden ze tegen in plaats van vooruit te helpen. Zal Amersfoort vooruit kuuuen gaan, dan moet er gezorgd worden voor degelijk onder wijs. Daarnaar is in onzen tijd de eerste vraag. Ieder die zich hier zou willen ves tigen en kinderen heeft, welke in de leer jaren vallen zal, aanstonds vragen: hoe is 't er met het onderwijs gesteld? Kan het antwoord slechts twijfelachtig zijn of onvol doende dan is 't mis, de kans verkeken. Er zijn gemeenten waar het onderwijs uit stekend is, die daardoor juist velen trekken. Hoe 't daarmede hier gesteld is Persoon lijk kunnen we er niet over oordeelen, maar we hoorden wel eens klagen, dat het onderwijs in sommige vakken op de H.B. S. nog al te wenschen overlaat. En dat is erg jammer. Want juist in een gemeente die vooruit zal gaan, mag zulk een klacht niet vernomen worden. Yau don gemeente raad we spreken hier toch alleen van openbaar onderwijs dio do beuoemingen doet, hangt in dezo zeer veel af. Hoe meer verlichte en ontwikkelde leden de gemeenteraad hoeft, des te grooter kans is er dat do rechte personen in de vacaturcB benoemd worden, 't Gaat met dio benoemingen soms zoo raar, zoo onverantwoordelijk, nio: ten bate maai ton koste van de belnugen der gemeente, en te eerder naar mate het getal onontwikkelde» in den Raad grooter is, die, omdat ze er zelf geen verstaud van hebben, dan door anderon gebruikt worden of toch, tegen boter advies in, hun zin doordrijven. Aan hen - is het dan te wijten dat straks de wrango vruchten geplukt worden, dat de gemeente in kwijnenden toestand verkeert. Don inwoners moet het aangenaam en gemakkelijk gemaakt worden Een vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft een schoono taak te vervullen, kun voor de gemeente een zegon zijn. Niemand zal zeggen dat die in Amersfoort werkeloos is, maar toch We zullen hier slechts op een paar kleinigheden wij/.en.Door haai zag men hier en daar banken geplaatst, hetgeen voor den wandelaar recht aangenaam is. Hoe gaarne zouden we dio ook vinden, op menig waarlijk schoon punt, waar ze'thans niet zijn. Neem nu eens het Stort. Wat schoone uitzichten aan den rand. Hoe goed zouden hier cenigo nette banken geplaatst zijn. Er is gelegenheid genoeg voor, dc kosten daarvan zijn zoo groot niet. Hot bezoeken van dat park zou het ton gocdo komen. Id Birkhoven vindt men wegwijzers die daar zeer to stade komen. Hoe goed zouden die ook staan in Leusden. Men kan daar loopen en wandelen zoo veel als men wil maar men raakt er met al de wegen wel eens in de war. De toren van Leus den is niet overal te zien, niet ieder draagt een kompas bij zich. Soms na rechts of links rondgedwaald te bobber, kuait men uit op een punt, waar mou nu wezenlijk niet weet of men links of rechts moet, maar wegwijzers men vindt ze er niet. Voor weinig kosten zou veel gemak kunnen aangeboden worden, dat ook weer tot ge noegen strekt. Amersfoort vooruit! In al het hier ge noemde ligt een aanwijzing voor de rich ting die wc uit moeten bij dc op handen zijnde verkiezing van gemeenteraadsleden. Zal Amersfoort wezenlijk vooruitgaan, zijn góed-gezeten hurgery zien toenemen, wat het hard noodig hoeft en waar het op aan komt, dan moeten mannen in den Raad gekozen worden die kinderen ziju van hun tijd, met hun tijd medeleven, de behoeften en eischen van hun tijd kennen en bereid zijn die behoeften en eischen uaar hun vermogen te helpen vervullen. GeeD dom pers, geen roactionnairen, die geen ver tegenwoordigers zijn der goheele burgerij, maar slechts van hel clubje dat hen stemde en die alleen dc belangen van dat clubje behartigen. Maar van ontwikkeling, die zichzelf zijn en weten wat ze willen die door kcmiis en karakter invloed oefenen, geen werktuigen in de hand van andoren die achter do schermen staan, en die hen gebruiken voor het bereiken van hun bizon- dere bedoelingen, zonder dat ze eens weten of gevoelen dat zij alzoo gebruikt worden. Krijgen de laat9ten de meerderheid in den Raad dan is er geen sprake meer van Amersfoort vooruit maar van Amersfoort achteruitdan zal de welvaart veranderen, hit belang vau het ouderwys verwaarloosd worden, zal menig goed-gezeten burger, die in zulk een omgeving zich niot thuis gevoelt elders, waar het boter is, oon heen komen zockcD. Dat inon dit wol bodonke. Laton allo weldeukcndou de handen ineenslaan dat het niot daartoo komc. Veel, veel meer dan men oppervlakkig zou deuken, hangt voor Ameisfoorts toekomst af van doD uitslag der aanstaande gemeenteraadsver kiezingen. L. Duitschland. De Ryksdag hoeft, na ecu beraadslaging, die vyfticn dagen heeft geduurd, de rijks- verzekeringswet in de tweede lezing aan genomen. Daarna herinnerde de president aan het zware ongeluk, dat do Franschc regeering heeft getroffen en gaf hij uiting aan de deelneming van de Kamer en aan haar beste wcnschcn voor het spoedig herstel van den minister president. Frankrijk. De Fran8che raad van state heeft be raadslaagd over een oplossing van de Champagno-quaestie. De moeilijkheid is iets te vinden waardoor zoowel de wcnsch van do Aubc als vau dc Marue tevreden gesteld zal zijn. Daarom moet dc Aube binnen het. Champagucgebiod getrokken worden. Om nu de Marne toch een voor sprong op de Aube te geven, wil men den wijn van de Maine „Grande Champagne" noemen, dien van de Aube „Champagne" zonder moer. Als nu maar niot zoowel Marno als Aube protcsteeren. De catastrophe van Zondag leidt door het overlijden van den Minister van Ooriog, Berteaux, en de verwonding van deu Ministcr-presideut Munis, de aandacht der Frausche pers naar de positie van het Kabinet. In dc omgeving van deu premier verluidt, dat deze iu slaat zal zijn de leiding vau zaken ook verder te kunnen voeren. Daarentegen zijn tal van Kamerleden en ook eenige Ministers dc mcening toegedaan, dat de aanwezigheid vau den Rabinct- forinatour beslist noodzakelijk is bij do beraadslagingenover dokicsrechthervormiug, eu dat het huidige Kabinet beter doet af te treden. De ladicale en socialisiisch- radicale Kamerleden zijn vaü meeuing, dat hoezeer Monis mogelijk langen tijd aan het ziekbed gekluisterd blijven moet, hij toch wel in staat zal zijn do algemeone politieke leiding van zijn ministerie in handen te houden. Door verscheidene socialistische en gematigd rcpublikeiusche député's wordt er echter op gewezen, dat het parlement bij de aanvangende zomer- zitting over zeer gewichtige ouder werpen beraadslagen moet: Marokko, de begrooting, de ouderdomsverzekcring, de kiesrechther- vormiug. do weder indienstneming der ont slagen spoorwegbeambten, enz. Daarbij meeneu zij, kunnen zich omstandigheden voordoen, waarbij alleen een Minister president het roer van staat in handen houden kau. Overigens is, na de uitvoerige berichten, welke wij weergegeven hebben, niet veel nader nieuws ingekomen. De toestand van den Minister-presidout blijft geen reden tot oumiddellykc bezorgdheid gevon. Noch- thanö Monis is 05 jaar oud, en een der breuken aan het rechter boen is hoogst ernstig. Over het algemeen echter maakt de heer Monis het naar omstaudigheden goed, en heeft hij eeu goeden, koortsvrijen nacht doorgebracht. Aan dc ter aardebestelling van den Mi nister van Oorlog, waarvoor hedeu by do Kamer een crediet-aanvrage zal inkomen, en welke op Vrijdag a.s. plaats heeft, zal, naar verluidt, de Koning van Servië, die te Parijs verwacht werd en zyn komst officieel heeft doen afzeggen, als particulier deelnemeu. Een ooggetuige van nabij, van het on geluk don Minister van Oorlog overkomen, deelt mede, dat den vliegenier in geen enkel opzicht eenige blaam kan treffen. De orde werd op uitnemende wijze door de troepen gehandhaafd eu de menigte door soldaten op eenige meters afstand van el kaar geplaatst, tegengehouden. Elk oogen- blik wisten pc-letons cavalerie do plaatsen, waar de menigte trachtte op te dringen, weder vrij te maken. Toch had juist waar een kleine groep Ministers en andere offi cieel© personen van af de tribuues geko men, bijeen waren, op een gegeven oogon- blik een opstopping plaats. De cavaleristen trachtten tevergeefs, de toeschouwers weder binnen de bepaalde liju van het terrein, vrijgehouden voor het vertrek der vliege niers, terug te dringen. Miuistor Berteaux wendde zich tot Lépine, met de woorden: „Indien wij oens hot goede voorbeeld gaven en naar onze tribune terugkeerden?" Dit waren Berteaux' laatste woorden; eenige seconden later had het ongeluk plaats. Portugal. Zondag werden te Coimbra dertig mo narchistische samenzweerders gevangen genomen. Zij behooren, volgens dc „Secoio", tot alle klassen der maatschappij en men vindt onder hen professoren,gepensionueerde officieren, priesters, kooplieden en politie ambtenaren. Hun gangen waren al eenige» tijd nauwkeurig nagegaan. Verscheidene hunner waren pas uit andere deolen des lands te Coimbra aangekomen. Het meeren- deel behoort tot do partij vau den ex-dict- tator Franco, Men zegt, dat de papieren ziju in beslag genomen, die wijzen op een wijd vertakte samenzwering. De autoriteiten weigeren voorshands nadore meededoe- lingen. Op bevel van de voorloopige regeering is de Adamastor, een groole kruiser, naar het Noorden naar Oporto gezonden, om alle reactionnaire beweging te onderdrukken, welke ten govolge vau monarchistische intrigues gedurende de verkiezingen zich zou kunnen voordoen. De „Mundo" geeft bijzonderheden over een beweerde samen zwering, waarin de geestelijkheid betrok ken zou zijn. Er zou beslag zijn gelegd op talrijke circulaires, waarin do geestelijk heid werd aangespoord op te wekken tot opstand tegen de Regeering, waarbij hun de verzekering werd gegeven van den steun van het Vaticaan. In regeeringskringen schijut een algemeene onrust le heeischen; maar daar dergelijke geruchten in den laatsten tijd schering en inslag zijn, is het zeer wel mogelijk, dat deze thaus alleen maar het gevolg zijn van het op handen zyn dor verkiezingen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1