WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ujt de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 23 Mei 1911. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. to Horta, laagste 731.9 te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 24 Mei 1911. Zwakke tot matige Weslelijko tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOPT- 762 mM. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 41 Hodenmiddag 12 uurF. 63 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 23 Mei des 's morgens 7 uur is 39° F. Kambrs van Arbeid. Door de de Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland is aan don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gezondeD, waarbij herinnerd wordt aan een aantal wetsontwerpen die zyn inge diend en waarmede grootc belangen van arbeid "zijn gemoeid, zonder dat vooraf de Kamera van Arbeid daarover zijn ge hoord. Gevraagd wordt wederom als regel te willen aannemen, dat omtrent alle ontwer pen of voorontwerpen voor wettelijke be palingen, welke de belangeu van den arbeid raken, vóór de indiening of vaststelling het advies der hiervoor in aanmerking komende Kamers van Arbeid worde ingewonnen. Vrije Liberalen. Naar wij vernemen wordt de algemeene vergadering van den Bond van Vrije Libe ralen dit jaar gehouden, Zaterdag 24 Juni a.s. te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten on WeteDSchapppeD. Overleden zonder geneks- kundige hulp. In de laatste to Eindhoven gehouden vergadering van voorzitters der gezond- heidscommissiën in Noord-Brabant, waarvan het verslag dezer dagen is verschenen, heeft de hoofdinspecteur der Volksgezond heid gewezen op hot schrikbarend aantal personen, dio in de provincie Noord- Brabant sterven zonder geneeskundige be handeling. In het laatste jaar zijn gestorven zonder geneeskundige behandeling: te Berghen 17 van 26 overledenen, te Beek en Donk 11 van 44, te Berlicum 11 van 45, te Deurne 52 van 139, te Borkel en Schaft 8 van 12 en te Mierlo 29 van 68 overledenen. In al deze gemeenten was volgens den hoofdinspecteur voldoende geneeskundige hulp aanwezig. De afgevaardigde van de commissie Helmond ontkende, dat de aanwezigheid van een geneesheer iu de gemeente gelijk zou staan met voldoende geneeskundige hulp. Te Deurne o.a. een der genoemde gemeenten, waar een geneesheer gevestigd ie, bestaat volgens hem wegenB do zeer groote uitgestrektheid der gemeente een absoluut gebrek aan medische hnlp. De afgevaardigde van Eindhoven meent, dat niet gebrek aan medische hulp oorzaak is, doch de nonchalance en het fatalisme, dat de menscheu zeggen doet: „wij sneu velen op een eenmaal vastgestelden dag". Amersfoortsche Tram. Gisterenavond werd in de Zwaan een algemeene vergadering van aandeelhouders der Amersfoortsche tram gehouden onder voorzitterschap van don heer H. C. van Dam. Na opening der vergadering komt aan do orde het jaarverslag, waaraan we het volgende ontleenen. Door vertrek van den administrateur, de heer H. Tromp van Holst, werd dezo functio niet weder vervuld, doch diens administratieve werkzaamheden opgedragen aan een boekhouder, terwijl de technische werkzaamheden ten deele vervuld werden door den stalbaas in overleg met het da- lijkrch bestuur. Ten opzichte vnu de exploitatie was 1910 niet zoo gunstig-als 1909, hoewel de vol- gendo uitgaven minder waren: Drnkwerkenf 10.60 Salaiisscnf 118.35 Onkostenf 123.74' Onderhoudf 257.S6 Interestf 211.43' daarentegen meer: Arbeidsloonf 63.2S' Paarden (door verwisseling van twee stuks)f 670.90 Fourage (ten govolge duurder stroo, meer haver -en meer hooi)f 299.90' De ontvangsten aan passage bedroegen f 342.15 meer, doch reclame bracht f 105.87 minder op. Ten gevolge van een en ander beloopt het tekort slechts f 1032.59, zoodat volgens de in 1908 getroffeu overeenkomst met het Gemeentebestuur, de gemeentekas in dit tekort zal hebben bij te dragen f 916.29° en het Garantiefonds tot instandhouding der A. T. M voor een bedrag van f 116.29' zal moeten worden aangesproken, terwijl deze bedragen waren in 1909 fS02.04 en f2.03'. De verwachting in hot voorgaand jaar verslag geuit omtrent den aankoop van paarden is vervuld; twee paarden werden voor den dienst afgekeurd en vervangen door twee andereu. Waar hierdoor een nadeelig saldo ont stond van f 670.99, is, dank zij de grootere passageopbrengst en de bezuinigingen op andere hoofden, het resultaat vrij goed te noemen. Het .aantal passagiers is steeds stijgende en bedroeg in 1910 128415 togen 121226 in 1909 en 117348 in 1908, zoodat 7189 personeu meer gebruik maakten van de tram. Hoefbeslag en fourage vorderden te za- men f3340.64 zoodat gemiddeld per paard en per dag betaald werd f 1.14 tegen f 1.04 in 1909. Aan kleeding en uitrusting werd ten koste gelegd f200.10 voor vernieuwing dor uniformen en het aanschaffen van 2 regen jassen. De post interest is zooveel lager door de ontvangst der intorest van het waarborg fonds, welke over de vorige jaren niet was ontvangen. Aan onderhoud werd besteed f 307.75 voor de noodzakelijkste herstellingen; de overige posten geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Het verslag eindigt met een woord van waardeering aan den stalbaas en het overige personeel voor de wijze waarop zij de bo- langen der maatschappij hebben gediend. Het verslag wordt goedgekeurd. Hierna brengt de heer Teengs verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording. De boekon en documenten zijn nagezien en alles is in orde bevonden. De commissie betreurt het, dat zooveel moeite en zorg besteed zijn, terwijl er zoo wienig resultaat is verkregen. De penningmeester wordt onder dankbe tuiging gedetacheerd. Als commissaris wordt herkozen de heer A. M. Tromp van Holst, terwijl de heeren Teengs, "Van der Plank en Middelburg worden gekozen tot leden der financieele commissie. Op een vraag van den lieer Teengs antwoordt de voorzitter, dat het bestuur bang is het tarief te verhoogen Met 1 cent per rit verhooging zou het tekort gedekt zijn, maar dan zou het getal passagiers ook weer dalen. ThanB is nog een voortdurendo stijging merkbaar, zoodat eenigo hoop be staat, dat het tekort in later jaren niet meer voorkomt. Ten slotte worde den notulen gelezen der vergadering van 4 Mei 1910 (by opening der vergadering was het notulenboek niet aanwezig) die worden goedgekeurd waarna de vergadering wordt gesloten. Gisterenavond hield de Amersf. Ver. tot bestrijding der tuberculose een openbare vergadering in Atnicitia, waarin als sprekers optraden Dr. M. VV. Pijnappel, hoofdin specteur der volksgezondheid en Dr. C, Dekker, secretaris van het Centraal Ge nootschap tot bestr. der tuberculose. Dr. Pijnappel herinnerde aan de ontdek king der tubercelbacil door prof. Koch, die op grond van tal van proenemmgen tot de conclusie kwain, dat de tuberculose een besmettelijke ziekte is. Mathematisch is dit wel is waar niet te bewijzen, maar do geneeskunde is nu eenmaal geen ma thesis en op grond van ervaringon is ieder, behoudens dan enkele heel ODgeloovigen, overtuigd van het besmettelijk karakter der ziekte. Nu is een mensch vatbaar of onvatbaar voor een bepaalde ziekte, wat echter bij t b. c. niet het geval is. Bij onderzoekiu- gentoch is geblekeD, dat bijna niemand on vatbaar er voor is. In veel gevallen komt het echter niet tot een ernstige uitbreking. In tijden van verzwakking wordt men echter meer vatbaar. De influenza bijv. beschikt bijzonder voor voor andere ziekten, ook voor tuberculose. Daarom is het noodzakelyk vooral te letten op het weerstandsvermogen der nieDSchen. Toen Koch do bacil ontdekte, was h(j bijzonder optimist over de beteekenis er van, maar zoo het meer gaat, de ontdek king van één waarheid leidt ons tot het vinden van nog meer onzekerheden en vooral bij de t. b. c. is dit het geval. Zoo is men ten opzichte van het binnendringen der bacillen nog op het meest elementaire punt in het onzekere, of het nl. geschiedt door inademing, door de longen of langs den weg der ingewanden. Voor de practijk doet dit er echter niets toe. De bacillen worden in het sputum verspreidt en dan ingeademd. Maar dan is het volstrekt nog niet zeker, dat ze in de longen komen. Ze worden togengehouden door het slijm vlies en de vochten van den neus. de amandelen en in de boveusto luchtwegen Een kleiu getal weet maar langs het darm kanaal in de longen te komen, 't Doet er dus weinig toe of de infectie direct of in direct geschiedt. Wat nu du bestrijding betreft, kan men in het algemeen dit zeggen: men moet de onvatbaarheid der menschen verhoogen en hen krachtiger maken. In die richting moet men zijn best doen en wordt in ods land reeds veel gedaan door verbetering der woningtoestanden en verhooging van den welstand der menschen. Zonder twijfel is het voor een heel groot deel daaraan te danken, dat de tuberculose minder wordt. Wel zijn we nog laog niet waar we wezen moeten, maar het is de goede weg om de vatbaarheid in alle lagen der mensch- heid te verminderen. Bij dien algemeenen maatregel moet men het echter niet laten. Mon moet den men schen leeren, wat de besmetting beduidt en in welk opzicht ze er zich tegen kunnen vrijwaren. Onjuist is het, dat de tuberculose zoo'n erge besmettelijke ziekte is en dat hot een outzettend gevaar is, zich er aan bloot te stellen. Integendeel men kan er zich voor vrijwaren door eenvoudige maat regelen. De kennis daaromtrent wordt door het Centraal Genootschap verbreid, terwijl hot tevens den strijd organiseerd, om van alle kanten medewerking te krijgen tot vermindering der ziekte. Daarom worden plaatselijke vereenigingou opgericht, die de patiënten opsporen en zorg dragen voor een doelmatige behandeling. Zoo'n vereeni- niging moet daarbij kunnen beschikken over verschillende hulpmiddelen voor de bestrijding noodig; en moet dus krachtigen steun ondervinden. Te betreuren valt liet daarom te meer, dat de beste bedoelingen zoo vaak verkeerd worden uitgelegd; als zouden door al die maatregelen de meu schen slechts bang worden gemaakt. Dat beweren de menschen, die alles op één kaait zetten en alles verwachten van het krachtiger maken van het lichaam. Dat geeft ook een verkeerden indruk van het werkon der vereeniging. Er is geen sprake van vreesaanjagen. Men wijst wel is waar op de gevaren, maar geeft tevens de eenvoudige middelen aan om ze te bestrijden Ilot volk wordt mondig geacht op alle terrein, maar do- zelfde menschen, die de bevoegdheid van het volk het verst wenscben uit te strek ken, achten het in dit opzicht onmondig. Wat de wetenschap heeft geleerd inoot men echter niet onder do korenmaat zetten. Het gaat ook niet aan die zaken to verzwijgen en te denken het daarmee gowonnen te hebben. Als moedige flinke menschen moeten wc aanvaarden wat er is. Men doet het Nederlandscho volk ourecht, door te beweren, dat men het niet Op al die gevaren kan wijzen. Het volk van Nederland zal wel degelijk in staat zijn de waarheid te hooren zooals we die nu zien; de absolute waarheid grijpt niemand maar de waarheid die een weldaad zal' zijn, als men haar ziet, zooals ze is en die mee zal werken tot verhooging van het levensgeluk. Hierna besprak Dr. C. Dekker het trias der tuberculoso-bestrydiug: doelmatige voe ding, licht en lucht, by welke bespreking een groot aantal lichtbeelden op het doek werden gebracht. Men verzoekt ons mede te deelen, dat hot Tuberculose musoum Woensdag avond van 7 tot 9 en Donderdagmiddag van 1 tot 5 gratis is te bezichtigon. Bij besluit van deu Minister van Financiën is de 397e Staatsloterij vastge steld. welke aanvangt 24 Juli en eindigt 13 October 1911. De verkoop van de loten zal aanvangen op den 10 Juli 1911. Op de oude begraafplaats in het plant soen werd hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. L. Celosse. Aan de groeve werd op verzoek der familie niet gesproken. De zoon dankte do aanwezi gen voor de laatste eer den overledene be wezen. BAARN. H. M. de Koningin-Moeder wordt in do eerste dagen vau Juni voor Haar gewoon zomerverblijf ten Paleize to Soestdgk verwacht. Een onaangenaam avontuur. Een jonggezel te Berlyn is dezer nachten de held geweest van een avontuur, zooals het wel ontleend kou zijn aan een ge schiedenis der Decameroue, maar veel „netter'. Do jonge man in kwestie was dermate „angeheitert" naar zijn huis teruggekeerd, in hel holste van den nacht, dat hij het portaal voor zyn slaapkamer aanzag, zich behaaglijk neervleide en onmiddellyk in een diepen slaap zonk, die vergezeld ging van een sonoor gesnurk. Echter werd, op dezelfde étage, een dame door dit bazuingeschal in den stillen nacht gewekt, eu daar het in den laatsten tijd eenige malen was voorgekomen, dat de echigenoot dezer niet zeer jonge vrouw naar zijne penaten was teruggekeerd, be laden met den last van een zware roes, zoo geloofde de uit haar slaap gewekto niei andere, of de inan, die voor de deur der woning zoo luidruchtig snurkte, was haar man. Om zoo weinig mogelijk opzien te baren, trad zy in de duisternis naar buiten, vatte het snurkend individu met vasten greep onder de oksels, sleurde hem naar binnen en kwakte hem op het bed van haar echtgenoot. Maar terwyl de dronken heer reeds weder in alle toonaarden snurkte, strom pelde opnieuw iemand de trap op en de werkelyke echtgenoot, ook onder do bekoring van Bachus. Ei volgden thans zeer uitbundige scènes, daar de vrouw haar uian voor een inbreker aanzag, en do echtgenoot den overdroven- luid snorkenden heer hield voor een biu- nengosmokkelden huisvriend. Voor dezen echter word de toestand verreweg het onaangenaamst, daar hij ruwelijks werd aangevat, hardhandig van de onrechtmatig belegen sponde werd verwijderd en bovendien een pak slaag kreeg, meer dan toereikend om hem gan- schelijk te ontnuchteren. De onvoorzichtige dame had de grootste moeite, den onrechtmatigen toorn van haar man te bezweren, en heeft een duren eed gezworen, nooit meer in het donker dron ken heeren op de deurmat saam te lezen. 'n Ongeluksdag, 't Vliegon geluk te Issy-les-Mouliueaux beeft zich Zondag in Duitschland en in Rusland her haald. In Karsk is een vlieger met zijn vlieg tuig in eeu meuigte tooschouwers terecht gekomen, van wie er eeu honderdtal gewond werden. Vijf van de gekwetsten zullen hun wonden waarschijnlijk niet te boven kouien Te Augsburg had 't ongeluk eveneens droevige gevolgen. Toon de vlieger Schwandt, na twee uur lang vergeefsche vliegpogiugen te hebben gedaan, om zeven

De Eemlander | 1911 | | pagina 2