slISSts mnnM DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 121. WOENSDAG 24 MEI 1911. 8e JAARGANG. DE EEUWIGE SPLIJTZWAM. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. O. J. vau Schaardenburg. Itureau: KLF.INtl 11A A Telef. Iuterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4-—Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiteu het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu-ou Buiteniandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Wnrmoesstr. 78-78 Amsterdam Wegens den Hemelvaartsdag zal ons blad Honderdag niet verschijnen. Volgens het Centrum is er 'n eigen aardig plan in bewerking De vereeni ging van roomsehe herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen is er op uit om met afgevaardigden uit de verschillende steden, waar de ver eeniging afdeelingen bezit, 'n dag—liefst 'n roomschen feestdag—te bepalen om bloempjes of andere zinnebeeldige voor werpen te verkoopen, ten einde ook van roomsehe zijde ter bestrijding der tuber culose 'n algemeenen nationalen(?) pro- pagandadag in te stellen. Wij lazen dit bericht met zeer ge- mengde gevoelens. Naast roomsehe geitenfokvereenigingen en roomsehe voetbalclubs thans ook roomsehe tuber culose-bestrijding! Wij verheugen ons, dat ook van roomsehe zijde de strijd tegen de tuberculose wordt aangebonden maar zien niet in waarom dit afzonder lijk moet gebeuren. Zoo we al in 't nieuwe plan niet mogen zien 'n erkenning, dat de roomschen zich tot nog toe verre hielden van de tuberculose-bestrijding, die niet vroeg naar godsdienstige overtuiging van de patiënten en in geen enkel opzicht de roomschen bij andersdenkenden achter stelde maar de meest besliste onpartij digheid betrachttein de toekomst zal de tuberculose-bestrijding den steun van 't roomsehe deel van Nederland's|bevolking moeten missen. Immers dezen zullen bij voorkeur hun gaven voor eigen ge- loofsgenooten besteden; tegelijkertijd echter zullen ze 't dankbaar aanvaarden, zoo de algemeene tuberculose bestrijding zich ook over roomsehe lijders ontfermt, maar zelf hiervoor wat bij te dragen, dus indirect ook andersdenkenden te steunen, neen, dat is van 'n rechtgeaard roomsch katholiek niet te verwachten. En dan durfde de Maasbode nog bewe ren: geen ware zedelijkheid, geen ware liefdadigheid dan in de roomsehe kerk! Inderdaad we hebben hier wel 'n heel kras staaltje van brutale onverdraagzaam heid en baatzuchtigheid, 't Zelfde zien wij trouwers bij de armenzorg.De roomschen ontvangen gaarne voor hun armen ondersktnd van 't burgerlijk armbestuur, maar zelf dragen zij bitter weinig bij voor de algemeene armen. Als er door 'n roomsehe eens wat vermaakt wordt aan de armende kerk gaat altijd voor en krijgt 't leeuwendeeldan is 't nog voor de roomsehe diaconie en slechts zeer, zeer zelden voor de algemeene armen. En bij de tuberculose bestrijding zal 't nu precies zoo gaan. Wel zal men gaarne de hulp der onpartijdige tuber- culose-bestrijders aanvaarden, maar zelf zal men uitsluitend 't werk van room sehe zijde steunen. Of is er soms 'n speciale roomsehe tuberculose waartegen alleen 'n speciaal roomsehe bestrijding geboden is? Wij wisten wel dat er 'n speciale ultramon- taansche bacil van groote infecteerende kracht bestaat; en als de strijd hiertegen ging dan zouden wij 't ten zeerste toe juichen. Thans echter zien wij in de nieuwe onderneming 'n kunstmatig aan- kweeken van de splijtzwam. Hoogst onbegrijpelijk lijkt ons de voorstelling,als zou de roomsehe feestdag, waarop die roomsehe bloempjes verkocht moeten worden, een nationale própagan dadag kunnen worden. Maar misschien laat de kat de bel rinkelen en wordt hier de ware bedoeling verraden om niet zoo zeer propaganda voor de be strijding der tuberculose als wel propa ganda voor de roomsehe kerk te maken? Duitschland. Bij do gister voortgezette beraadslagingen over het wetsontwerp voor een groudwet voor het Rijksland, verklaarden, na de rede van den Rijkskanselier, de socialisten, de vrijzinnigen, de nationaal-liberalcn, en een gedeelte der Rijkspartij zich vóór het wetsontwerp, gelijk het door de commissie is gewijzigd, terwijl de consci vatievon, de leden der economische vereeniging, do Polen en de Elzassers zich tegen het wetsontwerp verklaren. Vervolgens worden de algemeene be raadslagingen gesloten. Het voorstel der conservatieven tot het schrappen van de derrk alinea van het eerste artikel, volgens hetwelk de Elzas-Lotharingscho stemmen in den Bondsraad niet modetellen zullen, wanneer de presidiale stem alleen door bijvoeging van dezo stommen, de meerder heid erlangen zou, werd met 200 Bt. tegen 112 «t. verworpen. Artikel I volgens de rodactio dor com missie, wordt vervolgens aangenomen, evenzoo een reeks paragrafen van artikel II, onder verwerping van de daarbij ingediende voorstellen. Ten 6lotte is het overige deel van het wetsontwerp onveranderd, in de redactie der commissie, aangenomen. De beraad slaging over het kieswet ontwerp voor Elzas-Lotharingen zal heden plaats vindon. Bblgie. Zondag hebben in verschillende plaatsen van België protestvergaderingen en optoch ten plaats gehad, welke waren gericht tegen hot clericale schoolwotsontwerp. Te Gent vormden de betoogers een op tocht die meer dan 20.000 menschen telde. Een protcst.neeting had plaats waar de liberale afgevaardigde Hijmaus en de socia listische Kamerleden Huysmans en Yan der Yeldc het woord voerden. Met algemeeno stemmen nam de vergadering een in scherpe bewoordingen gestelde rnolie tegen het wetsontwerp aan. Carnegie heeft aan België een kapitaal van 1.200.000 francs geschon ken, waarvan de rente, elk jaar, zal moeten dienen om den burger moed van Belgische ingezetenen te beloonen. Frankrijk. In de gister gehouden Kamer-zitting eerde Brisnon de nagedachtenis van Berteaux, wiens dood een verlies is voor de Republiek, het leger en het vaderland; Berteaux word getroffen, zeide Brisson bij de vervulling van zijn ambtsbezigheden doordien hij een zedeljjken steun wilde verleenen aan de vliegsport, waarvan hij een machtig en geducht wapen wilde maken. Brisson uitte zjjn beste wcnschen voor hot herstel van Monis. De Kamer stond de gevraagdo crodieteii toe voor een natio nale begrafenis van Berteaux, waarna de zitting tot Maandag a s. verdaagd wordt. Yoor zoover uit de berichten blijk:, is de toestand van den gewonden Minister-presi dent, naar omstaudigheden zoo goed, dat hij opnieuw eenige staatszaken heeft kun nen afdoen Toch boczomt den toestaud van den gewonde, die reeds een man op leeftijd is, nog groote zorg in. De vraag of het Kabinet-Monis, met het oog op een ziekbed van mogelijk 6 tot 8 weken van den premier, aan het roer van staat kan bljjven is nog altijd een vraag. Portugal. Volgens een bericht aan de Lokal Anzeiger kan men in Portugal elk oogen- blik het uitbreken dor monarchistische tegenrevolutie verwachten. Zij zal uitbre ken in het noorden, waar men sterk anti republikeinsch gezind is. In Lissabon heerscht feitelijk gedurendo maanden reeds anarchie, zoodat de hoofdstad geen moei lijke prooi voor do monarchistische revolutio zal wezen. De toestand in Lissabon is zeor bedroevend zoo zegt een berichl in het Borlijnscho blad straatroof is er aan de orde van den dag eu de regecring heeft hoegenaamd geen macht meer. Iri Oporto liggon do zaken heel en al stil. Duizendon stakers loopen rond op de kade eu trachten de scheepvaart te beletten. Een driemanschap, dat men weet niet uit wolke personen, bestaat, bereidt de tegenrevolutie voor. Wapens, munitie en geld is er in overvloed. Dit alles volgens het telegram aan do Lokal Anzeiger, dat men echter wel zal doen met niet onvoorwaardelijk te gelooven. Marokko. De coionne-Moynier is zonder slag of stoot in den avond van 21 dezet Fez binnengerukt. Alle Europeanen in de stad bevinden zich in welstand. Herstellingsoordverekn. 18351905 voor H. IJ. S. M.-Personekl. Dezo vereeniging heeft baar jaarvergade ring gehouden te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer II. R. Krapels. Uit het jaarverslag van den secretaris bleok, dat de vereeniging op 31 Dec. telde 4611 leden, tegen 4083 vorig jaar, terwijl in 1910 het aantal donateurs steeg van 363 tot 417 en een bedrag van f 1384 inkwam aan giften in eens. Het aantal leden is thans 5000. In het Herstellingsoord te Vorden werden 49 patiënten verpleegd met 2152 verpleeg dagen. De uitslag der verplcgingen was zeer gunstig: 73 pCt. der patiënten verliet het Herstellingsoord hersteld en 22 pCt. verbeterde. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de kosten per verpleegdag in het Herstellingsoord gedaald waren van f 2.95 in 1909 tot f2.69 in 1910 De winst- en verliesrekening en de balans over 1910 werden goedgekeurd en het na afdoening v-n f850 der hypotheek overblijvende winst van f2703, op voorstel van het bestuur bij de reserve gevoegd. Do begrootiDg voor hot jaar 1912, slui tende in bate en lasten voor het Herstel lingsoord met f 6475 en voor do vcroenigiog met (7440, werd goedgekeurd. Van de aftredende bestuursleden werden de heeren N. C. Dekker, F. II. Blansert en H. Lindeloo, die zich herkiesbaar had den gesteld herkozen, terwijl in de plaats der ovorigen gekozen werden de heeren J. P. Wjjnberg en II. Corts beiden te Amsterdam. Ten slotte werden mededeelingen gedaan omtrent den aankoop van huisjes en grond to Vorden in de nabijheid van het Her stellingsoord en voorts van de beuoeming van mej. C. W. v. d. Ordel te Hilversum tot directrice van het Herstellingsoord. De Bakkerswet. Uit zeer betrouwbare bron verneemt De Tel, dat de anti-rovolutionnairc Kamer- club met 20 tegen 2 stemmen heeft besloten, vóór het in het ontwerp-Bakkerswet opge nomen, verbod voor de bakkerspatroons, om op bepaalde uren in eigen bakkerij te werken, te zullen stemmen. Tegenstemmers waren de heeren dr. A. Kuyper en F. H. De Monté Ver Loren. Laatsgenocmde, hoewel met dr. Kuyper van oordeel, dat dit verbod te zeer indruischte tegen het anti-revolutionnair beginsel en meer in de richting van staatssocialisme ging, vcrklaardo zich aan het meerder heidsbesluit te onderwerpen. Dr. Kuyper werd verzocht, indien 't hem onmogelijk was met dit meerderheidsbesluit mee te gaan, niet in de zitting, waarin over bedoeld patroonsbesluit zou wordou beslist, aanwezig te zijn. Op voorstel van het Kamerlid voor Rotterdam IV, den heer Heemskerk, werd besloten, dat de Kamerclub, uit deferentie voor dr. Kuyper van hem niet zou vordoron, dat hij zich, ondanks zjjn principieelo be zwaren, aan het meerderheidsbesluit zou onderwerpen. Door het besluit der anti-rev. Kamerclub is de aanneming van het ontwers Bakkers wet verzekerd. De stand van het groot nationaal kegelconcours te Utrecht is voor zoover het stadgenooten betreft als volgt: Personeele baan: 1. G. C. de Jager 40; 2. W. Ittmann 39. Serieprijzen: 2. W. Schuileman 83. Korpswedstrijd: 3. U.D.I. II 150. N e g e n p r ij s: U. D. I. II. 4. Achtenprjjs: Nooit Gedacht I 4. Gisterenavond werd do jaarvergade ring gehouden der Coöperatieve winkelver- ceniging „Ons Voordeel". De verslagen van secretaris en pennig- moester getuigden van een gestadigen vooruitgang der vereeniging. Het aantal leden breidt zich nog voordurend uit, terwijl ook de verbruikers in getal steeds toenemen zoodat de omzet, vergeleken bjj vorige jareu aanmerkelijk hooger is gewor den. Besloten werd over 1910 een winst vau 4 pet aan de leden uit te keeren. De heer J. W. v. d. Woestijno werd hei kozen als bestuurslid terwijl gekozen werd als zoodanig de heer W. C. Oosterman.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1