Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag - 27 Mei ign. SS Stadsnieuws. Uit de Pers. Uit de Omgeving ALLERLEI Evenredige Vertegenwoordiging in de Gemeenteraden. De Standaard vertelt, dat haar de vraag is voorgelegd, ot het stelsel der evenredi ge vertegenwoordiging ook op de Gemeen teraden is toe te passen. Op die vraag nu geeft het blad het volgende antwoord: Gelyk het thans ten onzent staat, is de Gemeenteraad geen vertegenwoordigend college bij de overheid, maar zelt een rogeerend lichaam. Het stelsel van verte genwoordiging kan uit dien hoofdo bier niet wel doorgaan. Iu Duitschland is het iets anders; daar is een Gemeentebestuur dat de zaken leidt, en bij dat Gemeente bestuur zetelt als plaatselijk parlement een Gemeenteraad. Een stelsel dat veel vnor zich heeft, en waar by de Grondwetsher ziening aan te denken valt. Alaar op dit oogenblik is zoo de toestand ten onzent niet. Onze Gemeenteraden besturen de gemeenten. Heel iets anders daarentegen is het voegt het blad er aan toe of het niet gewenscht is, ook in zulke gekozen be stuurscolleges ook enkele niet geestver wanten te benoemen. Die vraag doet zich voor bij Gedeputeerde Staten, by het Ooi lege van Burgemeester en Wethouders, en zoo ten deele bok by de Gemeenteraden. En dan verklaart de Standaard dat de liberalen zulks niet deden. Maar de anti- rovolutionnairen wel, en dat nu eindelijk de liberalen dat goede voorbeeld gaan volgen. Zoo byv. de drie anti-revol. wethoudeisin Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhuge. En dan besluit de Standaard: In die lijn voortgaanao nu is het ge raden, ook in de Gemeentoraden oicl uitsluitend onze mannen te brengen, maai ook aan de tegenpartij enkele plaatsen te gunnen; haar daardoor de gelegenheid te bieden haar belangen voor te staan; en in het Gemeente-bestuur dien goeden geest te bewaren, die immers eischt, dat men, bij alle verschil van inzicht en overtuiging, toch sakm met warmte voor de belangen van zijn Gemeente opkomt. Alleen, dii heeft niets met het evenredige te maken. Uit deze overweging vloeit alleen voort, dat men der tégenparty óók stem in het kapittel geeft. Hoeveel stemmen? Dit is niet als regel aan te geven. Dit hangt af van de grootte van den Raad, en ook van de personen die in aanmerking komen. Hierin blijve elke gemeente vrii. Op het bureau van politie is een gouden ringetje gedeponeerd, dat op den openbaren weg is gevonden. H. V. C.Seriewedstrijden. Morgen wordt de 1ste afdeeling der seriewedstrijden van H. V. C. gespeeld. Het programma luidt als volgt: 1011 A.Y.V. I (Amsterdam)D.O.S. I (Utrecht). 1011 Quick (Amersfoort) D.E.C. I (Amsterdam). II1/,12V, D.O. S.B. I (Amsterdam)—G.V.C. II (Wageniu gen) I2l/a1\, H.V.C. I (Amersfoort)— Ain8tel (Amsterdam). Daarna van l3,, tot 4 uur de tweede ronde en van il/2 tot 57a de finale. Men bericht ons echter, dat D.O.S. I uit Utrecht reeds met 50 gewonnen hoeft van A.V.Y., daar laatsgenoemde club voor de gonden-kruiswedstryden te Amster dam moet spelen. Als afmattingswedatrijd voor D. O. S. zullen de Utrechteuaren nu moeten spelen togen een veteranenelftal, dat, zoo het eenigszins had geoefend, zeker geen slecht figuur in hot veld zou maken. De heer H. J. Mensink, onderwyzer aan de openbare lagere school in do Beekstraat, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school in de van \Vijck8traat te Utrecht. Naar wij vernemen heeft de commissie van voorbereiding voor het te Amersfoort te houden zang- en muziekfeest van Christelyke zang- en muziekvereenigingen haar taak neergelegd, zoodat dit feest vermoedelijk niet te Amersfoort zal worden gehouden. Programma van het concert mor genmiddag half vier te geven op het terras van Amicitia, door de stafmuziek vau het 5e Reg. Inf., directeur do hem- G. Bikkers. 1. „Feurig Blut," Marsch Yollstedt. 2. Ouverture Lo Roi d'Yvetot Adam. 3. „LaMozena," Yalse Espagnole Fetras. 4 Schneewittcheu, Fantasiestück Bendel. 5. Ouverture „Halka" Monniszko. 6. „Romanze." Svendsen. 7. Musikalisches-Aktien Unternehmcn Grosses Potpourri. Conradi. 8. Finale. Morgen zal op het U. V. V.-terrein te Utrecht de eindstryd plaats hebben van de Militaire Voetbal Competitie, tusschen ,t Vijfde (kampioen afdeeling A.) en de Grenadiers en Jagers, (kampioen van de afdeeling B.) Dit is voor 't eerst, dat er oen kampioenschap verspeeld wordt tusschen militaire clubs in Nederland. Hoe- wel dit jaar de deelname nog niet bijzon der groot was, eerst 22 Januari is deze competitie opgericht tegelijk met den Nederlaudschen Militairen Bond voor Open lucht-spelen en Athletiek, is met grond te verwachten, dat reeds het volgende jaar het programma grootor zal zijn. Z.Ex. de minister van Oorlog is blijk baar dezen bond wel genegen, daar het bestuur van den Ned. Mil. Bond voor O. en A., op een ingediend request ton antwoord kreeg, dat Z.Ex., nadat de Kon. go-dkeuriog aan den bond verstrekt is door middel van het Recueil militair de oprichting van den Bond ter kennis van de Landmacht wil brengen. Voor bovengenoemde ontmoeting iB veel belangstelling by de mindere militairen. Het Tuberculose-museurn is te dezer stede bezocht door 1249 personen. Hier onder zijn ook gerekend de leerlingen der hoog6te klassen van verschillende scholen, die onder geleide van hun onderwijzers oen bezoek aan het tnusoum brachten. Tot hoofdbestuurslid van de Vcreeni- ging tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs is o.a. gekozen de heer Th. Sanders alhier. BARNEVELD. Donderdagmiddag is de auto M 1410 aan den Nijkerkschon grint weg, te Barnoveld, by het uitwyken voor oen zestal half beschonken wielrijders, die weigerden uit te wijkon, in een sloot geraakt. Een der inzittende dauies, freule N., werd licht gewond en is per rijtuig huiswaarts vervoerd. De auto was ernstig beschadigd. De wielrijder, die met zijn kornuiten de schuld van het ongeluk draagt, kreeg geen letsel. Ondeugdelijke worst. Door het gebruik van worst van twijfelachtige hoedanigheid, zyn te Santpoort verscheidene ingezetenen ernstig ongesteld geworden. Reeds is een meisje van 2V, jaar, na een paar dagen buiten bewustzijn te zijn ge weest, oveileden. Door de politie wordt een ernstig onderzoek ingesteld. Galgenhumor. Dezer dagen hebben dieven ingebroken in de Openbare lagere Bchool te Halfweg onder Wateringen en daar de meeBte voorwerpen ontvreemd, die gebruikt worden bij het onderwijs in de natuurkunde. Op een der borden hadden de lui ge schreven: Wij zijn met zijn achten, Wij stelen alle nachten, Wij zijn te lui om te werken, Daarom berooven we scholen en kerken. De politie nam het bord in beslag. Do Auto-immobiel. De chauffeurs van de taxi-auto's te Parijs heb- bon na de ééndaagsche staking den dienst hervat, maar aan hun eisch tot afschaffing van het verhoogde recht op de benzine is niet voldaan en zij dreigen opnieuw to beginuen. Het is echter gebleken, dat de staking, waai mee zij het pukliek dachten te straffen, geen straf was, maar door de meesten als een zegen werd beschouwd. Wy kouden weer wandelen, we waren een geheelen dag veilig", zoo juichte de Figaro. „Wij hadden het heerlijke Par.ys van een jaar of vijf geledon terug, dat wy hadden vergeten. Er kwamen geen brul lende, rookende, stinkende machanische monsters op ons af, gereed ons te verplet teren; als men er een angstig ontwijkt komt or van deu anderen kant nog eCD aan, er. nog oenMen kon kalm het heerlijke lenteweei genieten. De fiacres reden in k ilmen draf door do straten en de koetsiers zaten met een tevreden glim lach op den bok, blij dat zij in eere her steld waren". „Niemand heeft de taxi-auto's gemist, zoo verzekert het Journal dos Débats „Er waren niet meer voetgangers op straat. In de treinen van deu Metro, in trauis eu omnibussen was het niet voller. Als het waar is, dat de bohoefte het werktuig in t leven roept, dan is het toch ook waar dat de bohoefte ontstaat door het werktuig Zoodra ac „taxi's" staakten, had niemand meer behoefte er aan. Iedereen verblijdde zich, en het zou wel de moeite waard zijn, eens te overwegen of men, in plaats van millioenen uit te geven voor bet verbroeden van straten en wegen, ook liever maatregelen zou nernen tot re geling vau het verkeer en beperking van de overdreven zucht tot snel voortbewegen, de débauche du mouvement". Zustermoord. Om8 uur in den morgen van Woensdag werden de bewoners van een huis te Angers opgeschrikt door hevig geschreeuw. De voorbijgangers keken op en zagen nu, hoe op de tweede ver dieping de luiken werden opeugeworpen en een doodelyk vorschriktc vrouw jam merend met losse haren aan het venster verscheen. Achter haar stond een man, die, langzaam en met de regelmaat van een klok, een zware byl op het hoofd der ongelukkige liet necrvallon. Voor de buren en de voorbijgangers haar hadden kunnen helpen, had do man zijn zuster want die was het met een zwaren hamer en eenige schoppen niet zijn hak afgemaakt. Tot de toesnellende buren riep de moor denaar eerst: „Nader uiet, of ik schiet!", maar hij eindigde met zich gevangen to geven, geheel versuft. Het motief tot de verschrikkelijke daad is nog niet opge helderd. Het slachtoffer beette Lherrnitlc en was een te-Parijs vrjj goed bekende schilderes. Haar broer, Eugène Lhermitle, voerde niets uit en was van een gierigheid, die aan het fabelachtige grensde. Het wordt daarom mogelijk geaoht, dat de man, gedoloquilibreord van nature, zyn zuster vermoord heeft, omdat hij spijt had van een belofte, een Btudiereis naar Holland voor haar te zullen betalen. Paniek voorkomen. Hot groote stoomschip Ivernia, van de Cunard- lijn, is Woensdag in een dichten mist op een klip by de kust van Cork gestooten en lek geworden, zoodat het de haven van Queenstown moest binnenloopen, waar het zijn postbezeudingen en passagiers aan wal zette en nu wacht om hersteld te worden. Het schip, dat met 728 passagiers aan boord uit Boston kwam, bad een gioot lek bekomen. Maar de kapitein wist door snel siuiten van de waterdichte schotten het binnonstroomende water te beperken tot het beschadigde gedeelte; officieren en bemanning hielden zich zoo kalm, alsof er niets gebeurd was en de passagiers wisten van niets. Men liet hen bedaard do lunch gebruiken, met muziek aan tafel, en eerst na afloop van dat maal werd hun mede gedeeld dat zij daar te Queenstown van boord moeston gaan, omdat het schip lek geworden was en dc reis naar Liverpool niet kon vervolgen. Ook 'n vertaling! Op school wordt opgegeven: Vertaal: „Rousseau in dans sa simplicité n'avait pour toute domestiquê qu'une servante." En de snuggere bol met dichterlijken aanleg maakte er van: „Rousseau, in zijn eenvoudigheid, Hield voor eiken knecht maar ééne meiJ." Tot bekenteniagebracht door een politiehond. Eeu 23 jarig koper slager kwam Maandagavond bij de politie te Hettstod zeggen, dat zijn moisje in een naburig bosch dood lag. Bij het lijk ge bracht, loochende hij met alle macht, dat hij de dader was. Een politie-hond rook aan de revolver, die bij het lijk lag, stoof op hem af en wierp hem omver. Door schrik overmand, bekende de man toen do daad, zeggende, dat hy het meisje op haar verlangen doodgeschoten bad. 'n Levensmoede garde-soldaat. Een Gardes-du-corps-soldaat uit Potsdam, die, zooals later bleek nooit geld of postpakketjes van huis gezonden kreeg eu zich daardoor door zijn ouders verwaar loosd achtte gevoelde zich tusschen zijn wapenbroeders, die zich in dit opzicht in weelde baadden, zóó ten achter gesteld, dat hij, naar zyn gevoelen, onmogelijk tusschen hen kon blijven verkeeren en daarom besloot te deserteeren. Hij groot zich een hol van 1.70 M. lengte en 1 M. breed op de hei, op twee uur afstands van zijn garnizoen verwijderd, waar hij zich hoofdzakelijk met gras voedde Eergisteren wandelden soldaten in huu vrijen tyd over die hei en zagen een paar voeten boven het gras uitsteken, waarvan onmiddellijk rapport werd gemaakt aan het regiments- bureau. Do gchoele kazcrue trok er daags daarna op uit zette het tcrrejn af, en vond ciudelijk het sceletachtige lichaam van den nog even levenden levensmoeden gardesol daat, die daar in zyn groot tenue zyn stervensuur lag af te wachten. Als men nagaat dat hij daar van den 288ten April af lag, dan kan men donkon dat de officier van gezondheid moeite zal hebben het verzwakte lichaam er weer boven op te helpen. Alethun tyd mee! Als een vigilante, hausom-cab, omnibus of ander rytuig met koffers beladen een station te Londen verlaat, ziet men or zeer dikwyls een armzaligen mau achter aan hollen, soms mylen ver. De man hoopt, als do reizigers hun doel bereikt hebben, een paar stuivers te verdienen om te holpen met het afladen en naar boven dragen der bagage. Hoe de ongelukkige menschen, uitge hongerd, sjofel, haast zonder schoenen of sloffen dat lange vrjj snelle loopen vol bonden is een wonder. Doch de auto's hebben ook in dit bedrijf verandering en verbetering gebracht. Deze menschen, „cab runners" heeten ze, kunnen auto's onmo gelijk bijhouden. Nu deze paardlooze voertuigen hoe langer hoe algemeener ge bruikt wordeD, heeft de „cab runner" zich gemetamorfoseerd in een fietsrijder en trapt genoegelyk achter do auto's aan. Aan de grens. Een familie uit Aalton roisdo met eenige kinderen per tram naar Bocholt. Aan de Duitscbe grens gearriveerd verscheen een Duilsch douane ambtenaar, die beweerde, dat een klein fleschje melk, hetwelk was meegenomen ten behoeve van het jongste kind, niet naar Duitschland mocht worden ingevoerd en dat de melk op Nederlandsch grond gebied moest worden uitgegoten. Of men nu al opwierp, dat de melk gekookt was eu zeer zeker afkomBtig van een gezonde koe, of dat deze melk uitsluitend voor het jongste kind moest dienen, dus beslist niet in andere handen kwam, het baatte niet! Na lang heen en weer praten werd ten slotte als bijzondere gunst toegestaan, dat ondor toezicht van den Duitscben douane beambte, de kleine de melk mocht nuttigen. Toen bet bleek, dat het ktnd, blijkbaar niet gewoon ouder zoo scherpe controle zijn voedsel tot zich te nemen, de flesch slechts tot op de helft ledigde, moest de rest worden uitgegoten onder groote hila riteit van vele passagiers die inmiddels waren uitgestapt en belangstellend uitkeken naar den afloop der scène! Na een oponthoud vau 10 minuten kon de tram vertrekken. (Z. Ct.) Waar werd oprechter trouw...? Toen de spoorwerker B., wonende te Burgerveen, in de Haarlemmer meer, des avonds thuis kwam, was zyn vrouw niet aanwezig. Het bleek spoedig, dat zij met een commensaal, ook een spoorarbeider, vertrokken was, zeer waar schijnlijk naar Duitschland. Vóór haar vertrek had ze eenig huisraad te gelde gemaakt, zeker voor het noodige reisgeld. Van hare kinderen had zo er 5 achter gelaten en het jongste meegenomen, Naar

De Eemlander | 1911 | | pagina 5