DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 124. MAANDAG 29 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteurs Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar f 4-—PrHnco Pcr post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Siureuu: H(.KIWK 1I.-1.AG C. Telet. Iuterc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. "Voor iederen regel meer f 0.08. Iluitcn liet Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, dn reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gereehtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam DOORJAKKEREN! De Vaderlander schrijft: Op de vergadering van den Algeineenen Bond van Roomscli-Katholieke Kiesvereni gingen heeft de voorzitter, het Kamerlid Kooien, een zeer behartigenswaardig woord gesproken. Na wat van zijn standpunt vol komen begrijpelijk is, groote hulde aan Talma's wetgevenden arbeid gebracht te hebben, gmg hij aldus voort: „Hier vereunue men mij in paren- thesi eene opmerking. In onderscheiden organen der Recht6che pers las ik, dat bet nu maar van de Tweede Kamer afhangt, of deze den weg naar „Het Staatsblad" zullen vinden. Eene volkomen juiste op merking, Mjjne Heeren, mits men daarin maar niet leze, dat de Volksvertegenwoor diging niets beters te doen heeft dan die wetten onmiddellijk aan te nemen. Dat zoude eene misvatting zijn. Men kan de meest mogelijke sympathie hebben voor het aanzijod kabinet, en toch van oordeel zijn, dat een of ander product van den wetgever den arbeid van een Departement niet voldoet aan rechtmatige eischen dezer zijds. De volkevertegenwoordiging zoude haren plicht schonden, indien zij niet zelf standig, al wat aangeboden wordt, beoor deelde. Zij komt op voor de belangen van heel 't volk en zij kan van oordeel zjjn, dat een aangeboden outwerp den jui8ton kijk daarop mist. Daarom kunnen bolangrijke wetsont werpen maar niet als aangenomen werk worden behandeld. Overweging kost tijd; overleg moet geschieden en met de Recht scbo partijen, en met de Regeering. Alleen bij het opvolgen van alle waarborgen voor een goede behandeling, bestaat de kan- op vruchtbare nieuwe wetten. De totstandko ming eener wet moge dan wat langer duren: zij kan er to beter om zijn". Natuurlijk moet hier niet uit hot oog worden verloren, dat hier een man van Rechts voor Rechtschc kiezers aan hot woord is, die de zaken niet in de eerste plaats uit het lands belang, maar uit bet coalitiebelang beziet. Maar de raad, die hier gegeven wordt, is goed, en dient zeker in de eer6te plaats door do Rechterzijde tor harte genomen te worden. Want ouder den schrik, die haar be vangen heeft, over het weinige dat totnog toe tot stand kwam, is het parool: door jakkeren; doorjakkeren met de militicwet, doorjakkeren met de Turiefwet, d. w. z. met wetten, die op de meest krachtige wyze ingrijpen in de belangen van geheel het Nederlaudsche volk. En de Regeering doet daaraan mee. Wie b.v. van de Tariefwet als belangheb bende behoorlijk op de hoogte wil komen, wordt voor een voerder van obstructie aangezien, en daarin bemoeilijkt. Daarvan hebben wij dezer dagen een zeer sprekend staaltje gezien. De Kamer van Koophandel te Amster dam, dat is een publiekrechterlijk lichaam, waaraan de belangen van den Amsterdam- schen handel in de eerste plaats zijn toe vertrouwd, vroeg op 6 April 1.1. aan den Minister van Financiën eenige exemplaren van het ontwerp-Tariefwet, ter bestudeering aan. Het duurde tot 18 April, eer de mi nister tot antwoord gaf, dat de exemplaren, die aan zijn departement voorhanden waren, daar gereserveerd moesten blijven, maar dat de verlangde exemplaren te verkrijgen waren op de landsdrukkerij, togen betaling van f 1.02(Leve die 2cent, o heilige Bureaucratic!) De Amsterdamsche Kamer van Koop handel vraagt toen aan do laudsdrukkcrij 10 exemplaren aan; ze ontvangt er echter maar één (misschien had ook de landsdruk kerij ze noodig voor eigen studie) met be licht, dat de rest volgen zal. En die rest kwam op den lOden Mei! De Kamer van Koophandel heeft dus 34 dagen noodig ge had om do gevraagde exemplaren te krij gen. Commentaar overbodig. Uit het Czarenrijk. Men ziet op het oogeDblik in Rusland het eigenaardige verschijnsel, dat eon minister blijft, terwjjl toch de Doema en de Rijksdag beide hem hebben te kennen gegeven, dat hij hun vertrouwen niet bezit. De Czaar haudhaaft den heer Siolypin Men zegt dat deze ook ten hove niet goed aangeschreven staat. Men beweert dat do Czaar hem slechts behoudt omdat geen ander te vinden is, dio den regeeringslast zou willen dragon. Het is bekend, dat een ernstig geBchil is ontstaan tusschen den minister en de Doema, die door den Rijksdag werd gesteund, over de quaestie van de Zemstwo's. Men weet dat de Zemstwo's zoo iets zijn als onze Provinciale Staten, hoowel hunne bevoegdheid niet zoover gaat. De rcgecring wilde de westelijke gouvernementen die nog goene Zemstwo's hebben, daarmede begunstigen. Zy of liever de heer Stolypin wilde dat, niet omdat het onrechtvaardig en onbillijk was het Westen te weigeren wat het Oosten bezit. Er was eeno bij zondere reden voor het bij de Doema iogedieude voorstel. De gouvernementen, hier bedoeld, zjjn Podolie. Yolhynie,"Minsk, Moguilef, Vitebsk, Grodno, Wilna en Kowno. De bevolking van doze gouvernemonteu is zeer gemengd. Zij bestaat uit Klein-Russen en Wit-Russeu, nit Lithauers en lieden van de Oekraiue. Maar bovendien heeft men er vele Joden en Polen. Deze gewesten behooren nl. tot die waarin de Joden zich mogen vestigeh en wonen. Zij zijo onderworpen aan vele uitzonderingswetten eo aan dwang. Maar zij nemen toe in aantal. In sommige dor pen vormeu zy de helft en meer vau de bevolking, in sommige steden twintig per cent. Hun staatkundigen invloed beteekent niets maar zij vermogen toch iets als zij de Polen steunen. De PoIod zijn veel minder talrijk dan de Joden in deze gouvernementen. Maar zij zijn de groote grondbezitters. Zij staan geestelijk ver boven de Russen. Zy zijn, het is bekend, want iedereen spreekt bij gelegenheid van de Poolsche Landdagen, die in herinnering gebleven zjjn, gewoon aan polilieken strijd. Zoo hebben zij niettegenstaande zij eene kleine iniuderheid uitmaken een zeer wezenleken invloed. Daarom juist heeft de wetgever tot nu toe aan de Westelijke gouvernementen geeu Zemstwo's willen toestaan; hij vreesde den invloed der Polen. Maar wat gebeurdeP De Russische Rijksraad wordt samenge steld door de Zemstwo's waar die instellingen bestaan. Ieder gouveruemeut is door een lid vertegenwoordigd Waar geen Zemstwo is, kiezen de groote landeigenaren den afgevaardigde naar den Rijksdag. En daar de Polen liet moeste land bezitten in het Westen, waren de gonoemdegouvernementen in den Rijksraad uitsluitend door Polen vertegenwoordigd. Dat beviel do regeeiing niet en zij deed het voorstel om to bepalen dat het Westen tenminste door zos Russen en hoogstens drie Polen zou vertegenwoor digd zijn in het hooge college. Maar de Doema wilde er niet van weten. De Octobristen, die een vlaag van liberalisme hadden, vonden dat de regeering liover de westelijke gouvernementen zegenen moest met de instelling der Zemstwo's. Do heer Stolypin trok zijn eerste voorstel in en kwam met een tweede. Het bepaalde dat, om te beginuen, in zes gouvernementen van de negen Zemstwo's zouden worden benoemd. De Doema was het weer niet eens met dat voorstel, of liever met de wijze waarop de minister het had ingekleed. Het word verworpen en nu maakte de heer Stolypin gebruik van een uiterst midddel, dat de grondwot hem aan de hand gaf, maar dat h(j volgens de Doema oiet had mogen gebruiken, Hij verdaagde de Doema en wist intusacheu de keizerlijke toestomming te verkrijgen voor de invoe ring van den door hem voorgestanon maatregel. De tzaar had gesproken, maar de Doema cu ook de Rijksraad waren niet tevreden. Het kwam vooral in de Doema tot hooge woorden tegen den mi nister. Ten slotte werd een votum van .vantrouwen aangenomen. En hetzelfde gebeurde in den Rijksraad. Toen ging de heer Stolypin naar Tsurskoje Selo en bood zijn ontslag aan. Het werd geweigerd en hij regeert verder. Maar de toestand is zeer gespannen. De Doema en de Rijksraad schijnen echter oiet zoo zeker te zijn van hunne zaak als men te oordeelen naai hun dapper votum van wautrouwen zou meenen. De Russische wet schrijft voor, dat indien zulk oen votum is gevallen do .Doema of de Rijksraad een beroep kunnen doen op den tzaar, om hom te bewegen een anderen minister te benoemen. Zij behooren dat eigenlijk te doen indien de motie van afkeuring is aangenomen met tweederde van het aantal der uitgebrachte stemmen. Dat tweederde werd in de Doema ruim bereikt. Maar men heeft zich niet tot den tzaar geiicht en de Rijksraad zorgde dat het tweederde niet bereikt werd. Men valt den lieer Stolypin aau. Men spreekt veel kwaad van lieui. Maar als bet er op aankomt durft men toch niet tot het uiterste te gaan. En do tzaar die geen vertoog van de Doema en den Rijksdag ontvangen heeft, doet alsof het gekibbel in het Parlement hem volstrekt niet aangaat en handhaaft den minister. De Marokko-quaestik. Marokko vangt aan Fransch te worden, klaagt het Madriloensch regeeringsorgaan, de Minana, Fransch in wezen en gedachte. Genesteld te Oudjda, te Casablanca en nu te Fez zullen do Franschen er op uit zijn, duurzame verbindingen tusschen deze drie punten tot stand te brengen, waardoor de comeiunicatie van het biuneuland met Al giers en den Atlantischen Oceaan, verzekerd wordt. De sultau zal leven omringd vau Franschen, door hen beschermd en geleid worden, Spanje daarentegen moet zich maar met Ceuta en Melilla blqven bezig houden. Welnu, elke dag, olk uur, dat verloopt, kan een geheel auder aspect geven aan het Marokkmtnscho vraagstuk. Daarom moet Spanje van hot historisch oogenblik gebruik maken, want elke minuut die hel verloren doet gaan, zal een ernstige verantwoordelijkheid laden op deze generatie, waarvan zij voor de toekomst rekening zal moeten afleggen. Onomwonden zegt de conservatieve A. B. C. waar het op aan komt: De bezetting van Fez. moet voor ons hot teeken zijn, om Tetouan, Larache, El-Ksor en don rechter oever van de Seboe to bezetton. Spanje wil wel met Engeland on Frankrijk in vriendschap blijven verkeeren, doch dan moeten beide landen deze vriendschap met dezelfde loyauteit en hartelijkheid beantwoorden. Met de occupatie van Fez, schrijft de nationale Tagliche Rundschau wordt oen belangrijke nieuwe phase in het Marokko- vraagstuk ingeluid: zij bevestigt Frankrijks biunonlandsche politiek, doch compromit teert tegelijkertijd haar buitenlandsche. Ten slotte de vr'ij-conservatiove Post, welke schryft, dat het voor Frankrijk tjjd wordt, zich de internationale overeenkomsten te herinneren en zyn belofte na te komen. Voor bet oogenblik scbijut Frankrijk daar niet aan te denken, en cr zullen meer dan 6 weken verloopen, vooraleer de troepen zich uit Fez terug zullen trekken. Hoe is dat alles in overeenstemming to brengen met de souvcrciniteit van den sultan en de integiiteit van Marokko? Dï zeeliedenstaking. Do bemanning van het transatlantische stoomschip Kroonland van de Red Star Lino, welk schip Zaterdag van Antwerpon naar Southampton vertrekken moest, wei gerde, naar men uit Brussel meldt, de contracten te teekeneu. De matrozen zeiden niet te weten of de internationale zeelieden staking niet zon zijn uitgeroepen op het oogenblik, dat het schip de terugreis doen moest. De Kroonland is daarop met plaatsvervangers vertrokken. Duitschland. De in de Duilschc bladen verspreide berichten, als zou pastor Fischer v n de Markuskerk te Berlijn zich eeu vervolging vauwege zijne overheden op den hals heb ben gehaald, worden door een schrijven van den geestelijke aan het Berliner Tageblatt bevestigd. Fischer zegt daarin, dat de vervolging is ingesteld, omdat hy in de jongste Paasch-prediking do opstan ding van Christus had verloochend. Hot consistorie heeft Fiecbcr nu tot verant woording geroepen. Te Berlijn is in een tweetal groote vergaderingen van bakkersgezellen besloten tol staking over te gaan. De eerste ver gadering was belegd voor bij den Centralen Bond aangeslotenen en werd door ruim 2000 leden bezocht. De motie om tot staking over te gaan, werd aangenomen met bijna 2000 stemmen voor, en 65 st. tegen. De tweede vergadering was belegd voor de niet georganiseorden; ongeveer 4000 gezellen waren aanwezig. Hier wórd tot de staking met nlgemeene stemmen besloten. Vervolgens werd bekend gemaakt, dat bij alle bakkerspatroons die de eischen omtrent het nieuwe loontarief niet hadden

De Eemlander | 1911 | | pagina 1