DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 126. WOENSDAG 31 MEI 1911. 8e JAARGANG. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. m Kureau: KL KINK 6. Telet. Intero. 18». Abonnementsprijs per juar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam 'n Rijke agenda, oogenschjjnlijk. Niet minder dan 25 punten prijkten op 't programma. Maar er scheen één groot complot te zijn onder de raadsleden om die 25 punten zoo spoedig mogelijk af te werken. En geen wonder, de broeikas- atmosfeer van de Raadzaal lokte niet uit tot lange besprekingen, nog minder tot gezelligen' kout. Alleen de heer van Duinen was niet iD 't complot; of wilde bij den voorzitter zoo nu on dan gelegen heid geven op adem te komen? Na 'n korte geheime vergadering werd de openbare zitting te 2 ure heropend en binnen 't uur waren alle 25 punten afge' handeld. 't Voorstel van B. en W. tot aankoop van 2 perceelen ter verbetering van den toegang tot de gasfabriek genoot 'n pla tonische liefdesverklaring van den heer Gerritsen en werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evonalö de meeste andere voorstellen, o. a. betreffende 't aangaan eener geldleening in verband met den aanleg van 'n gemeentelijke drinkwater leiding; nu B. en W. de handen vrjj hebben, is 't te hopen, dat wo spoedig goedkoop water zullen hebbon betref fende de toetreding der gemeente tot de Vereenigiug van NederlandscbeGemeenten; tot aanwgzing der stemlokalen, waarb|j de heer Gerritsen in overweging gaf, op de stemkaart de aandacht der kiezers van district I er op te vestigen, dat zij niet, zooals vroeger ten stadhuize, docb in de Hoogere Burger School, zich van hun bur gerplicht moeten gaan kwijten. Ook 't voorstel van B. en W. om aan de weduwe van den politieagent Aalteu, voor wie 't lid Gerritsen de vorige maal 'u lans brak, 'n ondersteuning in eens vau f 100 te geven, lokte geen besprekiug uit. Geen vaste uit- keering dus, maar 'n geringe som in eens; zou dit 't vermoeden wettigen, dat er plan nen hangende zijn betreffende de pension neering van weduwen van ambtenaren? Slechts 2 punten vermochten meer de belangstelling gaande te makeu. In de Ie plaats 't voorstel van B. en \V. inzake de tramvorbinding met Soest. Do Commissie van voorbereiding, door den burgemeester samengesteld, adviseerde de adressen van den heer Krieger, waarin deze den Raad verzocht, hem vergunning te verlconcn tot 't leggen van spoorstaven in den nieuwen weg van 't Stationsplein naar Birkhoven en zich uit to spreken over de zedelijke en finantieele medewerking voor de totstand koming van de tramverbindiDgen ter zijde te leggen en, te zamen met do Gemeente Soest 'n bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voor het opmaken der plannen en begrootingen voor een tramweg Amers foortSoest, met zoodanigen onderbouw, dat die later, bij uitbreiding van het ver keer, zonder groote koeten ook geschikt te rnakon zal zjjn voor olectrische tractie. De heer Van Duinon wees op't geringe verkeer tusschen Amersfoort en Soest, zooals gebleken was uit 'u onderzoek door Handel en Nijverheid ingesteld en stelde daarom voor aan de commissie op te dra gen de mogelijkheid te overwegen van 'n geheel tramnet rondom de gemeente. Dit denkbeeld vond steun bij den heer Veis Heyu, die betere resultaten verwachtte van 'n verbinding met Soest, Baarn, Eemnes en Laren dan alleen met Soest. 't Lid van Kalken gaf bljjk den heer van Duinen niet begrepen te hebben; immers hij ging nogmaals 't out van 'n verbinding met Birkhoven bctoogon. Nu zal niemand, de heer Van Duinen allerminst, dit nut ontkennen maar daar gaat 't niet om; ook in 't tramnet toch zal do verbinding met Birkhoven zeker niet ontbreken. Ja 't bezoek aan Birkhoven zal juist grooter worden, naar mate 't van meerdere gemeen ten uit te bereiken is. De beide wethouders verdedigden 't voorstel van B. en W. De heer R|jkciis merkte op, dat do Commissie, die gewezeu heeft op de geringe snelheid en 't onecono mische van 'n paardentram en'de duurte van electrisohe tractie, geen rekening ge houden heeft met de hangende electricitcits- planoen. De Hoer Kam wilde alvast don onderbouw laten leggen in afwachting, dat er 'n goedkooper tractie gevonden wordt. En zoo kwam langzamerhand do eens gezindheid, die deze vergadering kenmerkte terug, vooral nadat de voorzitter verklaard had de uitgesproken wenschen aan de Commissie te zullen overbrengen Alleen de heer Jorissen stemde tegen 't voorstel van B. en \Vomdat hjj f 800 ('t deel dat Amersfoort in de kosten zal dragen) te veel vond voor 't onderzoek. Op één punt kon geen overeenstemming bereikt worden en dat betrof 't voorstel van B. en \V. tot vaststelling van rooi- lijucn. De oppositie kwam alweer van 't lid van Duinen, die van oordeel was, dat het niet aanging, om, nu 't Ie gedeelte van den Utreehtschen weg bijna geheel volgebouwd was, nog de rooilijn te gaan veranderen, temeer daar cr verschillende perceelen ge kocht waren in de rueeuing dat men vlak aan, althans niet al te ver van den weg zou kunnen bouwen en nu moet men in eens 10 M. van den weg blijven; vooral voor ondiepe perceelon levert dit veel be zwaar op; menigeen zal op die wijze 'n tuintje achter z'n huis moeten missen. Ook hier sprongen de beide wethouders weer in de bres. De oudste wethouder wees er op, dat er, zoo er op 't eerste ge deelte van den Utreehtschen weg nog ge bouwd werd en de perceelen werkelijk te ondiep waren, dispensatie verleend kon worden, terwjjl de heer Rgkens 't voorstel verdodigdo uit aestehtisch en sanitair oog punt. Nu is 'n aesthetisch argument altjjd vrij zwak maar des te krachtiger was 't twoede. De stofplaag tengevolge van het toenemend auto-verkeer maakt 't bijna onmogelijk aan de groote wegen te wonen en waar ons de vorige week door 't Tuberculose-Museum geleerd is, dat stof de grootste vijand der menschheid is, mag 't zeer zeker toege juicht worden, zoo do overheid maatregelen neemt ons tegen dien vijand te beveiligen. Een Politieke Flater. Er is in de laatste dagen herhaaldelijk sprake gewocst van een nota, door de Russische Regeering aan de Turksche gezonden. Wat was eigenlijk gebeurd? net officieusc Russische Agentschap zeide, dat do Russische gezant te Konstantinopol den Turkschen minister van buiteulandsche zaken, Rifaat bey, eene nota had medege deeld, waarin de Porte word uitgenoodigd zoo spoedig mogel|jk en in stelligen vorm te verklaren, dat zij bezield was van vrede lievende gevoelens tegenover Montenegro. Zoowel de vorm als inhoud van deze nota wekten verbaziug. Dc vorm was echt Russisch lomp. Zooals men weet klaagt do Porte mot recht dat uit Montenegro de Albaniërs worden ondersteund, dat men niet alleen hen van wapens voorziet, maar ook dat de Montenegrijoeu over de grens gaan om deel te nemen aan de gevechten tegen de Turksche troepen. Montenegro kan dat moeilgk ontkennen. Altijd hebben Monte negrijnen de vijanden van de Porte geholpen, altijd hebben zij de Turksche veroveraars die echter hun vrijheid moesten ontzien, bestreden. Nu heeft de Porte troepen langs de grens opgesteld, ongeveer twaalfduizend man. Zij denkt voor goed een einde te .naken aan het verzet der Albaniërs en tracht natuurlijk te verhinderen dat zij ondersteund worden. Die Turksche troepen aan de grens maakten indruk to Cettinje. Het schijnt dat koning Nikita, die toch niet bang is uitgevallen, zich bezorgd maakte en den Russischen gezant aan zijn Hof die bezorgdheid liet blijken. De ge/aut maakte melding van hetgeen hij zag en hoorde, onder den indruk van de paniek, die inderdaad aan het jongste der koninklijke hoven schijnt te hebben geliceischt. Rusland heeft echter weinig succes gehad. Er is een flater begaan door de Russische Regeering, die door ecu officieus telegraaf- agentschap een „nota" aan de Turksche regeering liet bekend maken, zoo grof en onhebbelijk van toon, dat men er versteld van stond, terwijl er in werkelijkheid nimmer zulk een nota verzonden was, maar de Russische gezant in Constantinopel den minister van buitenlandschc zaken op zeer vriendschappelijke wijze en in alle beschei denheid er op wees, dat als men niet 'n beetje voorzichtig was mot het dempen van den opstand aan de Montenegrijnsche grens, er kans bestond op een ernstig conflict, gezien de sympathie der Monteaegrijncn voor de met hen bevriende en verwante opstandelingen iu Albanië. Het antwoord van do Porte ie ook zeer bedaard gehouden en lang niet verontwaardigd van toon. Vermoedelijk derhalve is met dit alles de zaak afgeloopeu, al behondt men naar alle waarschijnlijkheid to Petersburg wrok over deze nieuwo politieke nederlaag. Want Rusland moge zeggen wat het wil, niemand zal gelooven dat het niet gepoogd heeft do Porte beangst te maken en daarbjj andere mogendheden moe te krijgen, waarmee het evenwel niet het minste succes heeft gehad. Dreigende Mijnwerkersstakino. Uit Londen is een bericht afkomstig, volgens hetwelk Europa, behalve door ecu internationale staking van stokers en van zoelieden, ook bedreigd zou worden met een mijnwerkersstaking, die binnenkort zou worden afgekondigd. Duitschland zou tot deze staking het sein moeten geven. Deze staking schijnt onvermijdelijk ten gevolge van de houding der directies van do Duitsche kolenmijnen, die beslist heb ben geweigerd ecu geëischte loonsver- hooging van 15 pCt. toe te staan. Sache, president vau den Duitschen M|jn- werkersbond, ziet de toekomst somber in, en volgens hem is de staking der Duitsche mijnwerkers zeker. In dat geval zal het internationale co mité vergaderen om te beraadslagen over de aan te nemen houding en de wijze, waarop de Duitsche kaïncradeu zouden zijn te helpen. De kans is dan groot, dat een internationale Btaking zal worden afge kondigd. Frankrijk. Steeg, de Fransche minister van onder wijs, heeft, zooals wc reeds met een enkel woord meldden, in do Kamer het wets ontwerp tot verdediging van het woroldlijk openbaar lager onderwijs ingediend. In de motiveering wordt o. a. gezegd dat sinds de schcidingswet de kerk stelselmatig het onderwijs op de openbare lagere scholen heeft trachten te hinderen door middel van haar invloed op de ouders en de kinderen. De kerkelijke autoriteiten aldus de memorie van toelichting hebben gepoogd verwarring en opstandigheid in de school to brengeo, en het regelmatige schoolbezoek stelselmatig belemmerd. Daartegon wil de minister maatregelen aangconien zien, die niet dienen om de vrjjheid van meoning aan banden fc leggen, maar om de school te verdedigen. Hij stelt voor, om met 200 francs boete ol gevangenis van G dagen tot twee maanden te straffen hem „die door geschenken, belofien, geweld, feitelijk heden, bedreiging of misbruik van macht uitgelokt heeft tot weerstand tegen de wetten betreffende het lager onderwijs ol tegen de handelingen der bevoegde auto riteiten, krachtens die wetten gepleogd". Het voorstel zal zekerlijk groot opzien baren. Rusland. De Russische regeering en die van de Voreenigdo Staten hebben langen t|jd on derhandeld over de toclatiog in Rusland van in Amerika woonachtige Israëlieten die voor zaken Rusland willen bezoeken Tot duBver weigerde de tegeering te Petera burg do Amerikaansche Joden te ontvau gen, hetgeen in Amerika groote veront waardiging wekte. Nu is er dezer dagen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1