DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 127. DONDERDAG 1 JUNI 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. ft DE EEMLANDER. Hosldrcilactrur: Mr. I>. J. van Schaardenburg. llitrean: KI.EINU Ha\«J Telet. luiere. 183. Abonnementsprijs: Per jaar1 ^ranc0 Per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuiieu- en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7*5- 78 Amsterdam Het Nieuwe Tarief. De Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer behandelt in no. 95 barer vlugschriften de vraag: Ie het nieuwe tarief een beschermend tarief Er bestaat alle aanleiding deze vraag te doen, want het schgnt dat daaromtrent door hen, die zich geroepen achten voorlichting te geven o.ntrent doel en strekking van de nieuwe tariefwet, verschillend wordt ge dacht en de gestelde vraag dus ook ver schillend wordt beantwoord. Wanneer men het tarief eenigszins nauw keurig beziet, en zelfs reeds wanneer men met oenige aandacht de memorie van toe lichting leest, zou men meenen dat het in het geheel niet twijfelachtig kan zijn, dat het door de Ministers van Financiën, Buiten- landsche Zaken, en Landbouw, Nijverheid en Handel te zamen ingedionde outwerp eener tariefwet een beschermend karakter draagt. Minister Harte kwam er in 1904 rond voor uit, dat de dbor hem voorgestelde herziening vuu het tarief tevens dienstbaar zou worden gemaakt aan de ontwikkeling onzer nijverheid en mitsdien aan bevorde ring van den nationaleu arbeid. De ontwerper van de memone van toe lichting in 1911 is voorzichtiger geweest dan zijn voorganger, spreekt zich minder stellig uit. Hij koppelt van den aanvang af zgn herziening van het tarief van in voerrechten aan de sociale wetgeviug, alsof verhooging van dat tarief het eenige of het beste middel is om aan geld te kumen ter bestrijding van de kosten van sociale wet geving. Hot is bekend, dat dit naar de meening van velen niet het geval is, dat integendeel de verhooging van het tarief van invoerrechten, die noodzakelijke levens behoeften in prijs verhoogt en allerminst rekening houdt met de draagkracht van hen, die die verhooging moeten betalen, dc slechtste votm van belastingheffing is die zich laat denken. Naar de voorstellers mededeelen beoogen zij met de herziening in do eerste plaats een meerdere opbrengst van f 10.000.000, en „hebben zg daarbij het oog niet uit fluitend of wel voornamelijk gericht op „bescherming dor Nederlaudsche industrie". Zij willen echter niet ontkennen, dat bij de vaststelling van het invoerrecht rekening is gehouden met de bezwaren, die de Neder- landsche industrie en handel ondervinden, als gevolg van het protectionistisch stelsel, „dat voor on na en doorgaans in zeer „krachtigen vorm elders toepassing heeft „erlangd". Alsof het heffen van hoogere invoerrechten, te betalen door den Nedcr- landschcn consument, ooit een genoesmiddel kon zijn tegen het nadeel, dat de Neder laudsche nijverheid ondervindt vnu de hoogc rechten, die van hare artikelen in liet buitenland worden geheven. Het verhoogde invoerrecht wordt niet betaald door den importeur, door hem die de waren invoert, maar door den verbruiker, door hem die de waren noodig heeft, hetzij voor zijn bedrijf of voor zijn dagelijksche gebruik Laat men aan die waarheid indachtig zijn bij de beoordeeling van dc voorgestelde verhoogiug van het tarief. Dan zal men ook begrijpen, dat de moeilijkheden, dio de Nederlandsche ogverheid ondervindt van hooge invoer rechten welke het buitenland heft en waardoor de concurrentie voor de producten der Nederlandsche nijvorbeid in het buitenland bemoeilijkt wordt, niet worden weggenomen of verminderd, wanneer in ons vaderland dat buitenlandsche voorbeeld wordt gevolgd. Daardoor wordt de verkoop onzer producten naar buiten niet verge makkelijkt, doch wordt integendeel de productie in ons land bouioeilgkt. Zelfs in de Vercenigde Staten van Amerika komt men terug van de dwaling zijns weegs, en gaat men het tarief herzien met de bedoeling het te verlagen, in Duitschland neemt de oppositie tegen de hooge invoer rechten steeds toe, in Engeland heeft nog zeer onlangs de vrijhandel de overwinning behaald op de protectie en juist op dat oogenbilk, waarin een keer schijnt te komen in den drang naar protectie, gaat men in Nederland een beschermend tarief inluiden? Is het nieuwe tarief dau beschermend? De Ministers schrijven in huu toelichting dat men in hun tarief voor meer dan ééu artikel eenige meerdere bescherming zal aantreffen dau uit het thans geldend tarief voortvloeit, en bg verdere doorlezing van de memorie van toelichting vindt men telkens uitdrukkingen en nicdodeeliugen, waai uit blijkt dat de'voorstellers van liet nieuwe tarief zich van de bescherming, die hun tarief inhoudt volkomen bewust zijn. In de memorie van toelichting wordt de meening uitgesproken, dat in het algemeen de voorgestelde rechten niet hoog genoeg zijn om aanleiding te geven tot vorming van combinaties van inlandschc induatrieelcn met de bedoeling de prijzen op te zetten Zoodanige combinaties toch bloeien alleen met betrekking tot die industrieën, welker uitoefening in handen van slechts enkelen is. Hoeveel fabrikanten van paklinnen en zakkken zgn er in Nederland? Immers slechts onkelcu. Hoeveel fabrikanten van tarwemeel? Immers slechts weinigen, miuder dan twintig; hoeveel zontzieders? Immers zoo woingen, dat dezen nu reeds vereenigd zijn in het denkbeeld volmaaktsto syndicaat! En niettegenstaande dat alles schrijft de Standaard, dat zij hot noodzakelijk achtte: „scherp te doen uitkomen, dat in dit „ontwerp vau eeu beschermend stels"l al6 „zoodanig geen sprake is." Zij mocht het noodzakelijk achten, het was met de waarheid in strijd. Het ontweip huldigt een boschermend stelsel. Dat is, blijkens de memorie van toelichting der voorstellers, niet aan twijfel onderhevig, en voor een ieder, die kennis wil nemen van bot outwerp eu van die toelichting, en zich niet vergenoegt met het lezen van gekleurde courantenartikelen, volkomen duidelijk. De Vrijzinnige concentratie in Friesland. De heer J. Woltman, te Heerenveen, die als lid van den Vrijz. Democr. Boud tot de concentratie heeft medegewerkt, heeft thans, na het besluit van het hoofdbestuur van dien bond omtrent de vrijzinnige concentratio in Friesland, als lid van den Vrijz.-Democr. Bond bedankt. In zijn brief aan het hoofd bestuur, opgenomen in Land en Volk, schrijft hij o.m.: „Thans bon ik door u be on veroordeeld, uw vonnis berust op m. i. minder juiste overwegingen; ik zal echter, hoewel bij vorslek veroordeeld, niet in verzet komen, omdat aan uw optreden een gedachte ten grondslag ligt, die mij het langer lid zijn van uwen bond onmogelijk maakt. Ik meen uit dit optreden te mogen afleiden, dat u van uw leden eisoht het prijsgeven van elke mogclgke vrgheid van h ndolen. Welnu, aan dien eisch kan ik niet voldoen. In de partg dor S. D. A. P. heb ik steeds veroordeeld do totale opoffering van de persoonlijke vrijheid die zij van haar leden eischt; waar ik meen, dat u zich ook op dit standpunt plaatst, daar moet ik heengaan, doch het doei mij innig leod, omdat uwe beginselverklaring de mijne is en blijft, en ik overtuigd ben, door mede te werken aan de concentratie in Friesland, niets te kort te doen aan mijne politieke beginselen." Arbitrage. Het bericht dat do Duitscho gezant in Washington namens zijn regceriug aan die vau de Vereenigde Staten verzocht heeft, om in ouderhandeling te treden over een algemeen arbitrage-verdrag, gelijk Engeland en de Vereenigde Staten voor nemens zgn er oen te sluiten, schgnt inder daad juist geweest te zijn. Wij behoeven nauwelijks te zeggen van hoe groot belang deze stap der Duitsche regeering is; het stond reeds zoo goed als geheel vast dai de Vereenigde Staten zulk een arbitrage verdrag zouden sluiten met Engeland, Frankrijk en Japan, maar zoolang Duitsch land niet meedeed kon men loeh nog niet van een belangrijke bevordering vau den wereldvrede spreken en was bovendien altijd de vrees groot dat do arbitrage- verdragen zouden worden aangezien voor een soort van vermomde bondgenootschap pon, die eigenlijk gericht waren tegen de niet meedoende mogendheden. De grootc vraag is nu maar in hoever gesteld hot verdrag met Duitschland komt tot stand de vcrdragsluitdhdc mogendheden hiermee den oorlog onmogc lijk maken. Na de woorden, die eenige weken gelodeu do Duitsche rijkskanselier over de waarde van zulke arbitrage-ver dragen in den rijksdag sprak, is het niet goed te denken, dat men zien in Berlijn bijster veel illusies hierover maakt. Duitschland. De Duitsche rgksdag heeft do nieuwe rijksverzekeriugwet aangenomen. Tegen stemden slechts sociaal-democraten, Polen en eenige vooruitstrevenden. De laatsten, omdat bij amendement er bepalingen waren ingebracht, die raar hun meening bij lange na niet liberaal genoeg waren. Zoo komt het Berl. Tagebl. heftig op togen een be paling, volgens welke de uitbetaling aan kraamvrouwen op bet plattieland tot minstens 4 en hoogstens 8 wekcu beperkt wordt, 't geen in de practijk neerkomt op altijd 4 woken, daar de „Landeskraukenkassen" steeds zoo weinig mogelijk betalen. En dat terwijl in zoo menig plattelandsdistrict Oost Elbië, Opper-Beieren de zuige lingensterfte onrustbarend groot is! Toch stemden juist de vertegenwoordigers dier districten de Agrariërs en het Centrum vóór het amendement. Frankrijk. De nieuwe Frauscbe minister van oorlog had nauwelijks zijn functie aanvaard, of men begon hem reods te belasteren. De Intransigeant wist nl. te vertellen, dat de genei aal op zeer intiemen voet had verkeerd met do familie Steinheil, dat hij zijn snelle promotio te danken had aan den invloed van mevr. Steinheil en dat deze eveneens had weten te bewerken, dat de zoon van generaal Goiran in liet huwe lijk was getreden met dc dochter var. een rijk industrieel en dat ook dc benoeming van den jongen Gorian tot secretaris -bij de Fransche ambassade to Washington aan mevr. Steinheil te danken was geweest. Dn minister heeft daarop in een kort briefjo aan bovengenoemd blad zijn ver bazing te kennen gegeven over do dwaze beweringen van de „Intransigeant". Bij de Steinheils is hij nooit aan huis geweest; waar is het dat mevr. Steinheil een rol heeft willen spelen in de verloving van den jongen Goiran, dat had de gene raal echter weten te beletten en zijn zoon heeft op de gewone wijze promotie bg het ministerie van buitonlandsche zaken gemaakt, en is zonder dat hij or om ver zocht had te Washington benoemd. Kort en bondig, uiaar of de lastertongen daarmede nu gesnoerd zullen zijn? Finland. Eenigcn tijd geledon meldden de conser vatieve Russische bladen, dat het Russische graan in Finland geboycot werd en dat de Duitsche markt de Russische geheel dreig de te verdringen. Nu is deze kwestie ook in do Russische exportkamer ter sprake gekomen door het lid van de Rijksdoema Denisoff. Na een levendig debat werd besloten zoo spoedig mogelijk in Finland weer invoerrechten op graan in te voeren. Dit besluit kan voor Fiuland veel moei lijkheden opleveren, als, wat menig jaar gebeurt, do oogst in Rusland mislukt. Portugal. De volledige uitslag der verkiezingen in Portugal is uog niet bekend, maar 't staat in elk geval vast, dat in de over- groote meerderheid der kiesdistricten de republikeinsche candidaat gekozen is. Trou wens, in 92 van de 172 districten was er geen tegen-candidaat. De monarchisten hielden zich geheel buiten de stemming, zoodat de tegenstanders der rogoerings- eandidaten bijna uitsluitend uit sociaal democraten bestonden. Do Kölnische Zcitung maakt de opmer king, dat na do bijeenkomst van het thans gekozen parlement (op 10 of 19 Juni) het oogenblik gekomen zal zijn voor de mo gendheden om de nieuwe republiek niét slechts feitelijk, maar ook rechtens te orkenneu. De Germania (het Centrum- orgaan) protesteert teil zeerste tegen hot denkbeeld om zulks te doen na „de zoo genaamde overwinning aan dc stembus van de provisoire regeering", auders zal het nageslacht eenmaal van de mogendheden zeggeD, „dat zij zich door een bende misda digers bij den neus hebben laten nemen". De Kölnische betoogt daartegen, dat de mogendheden de republiek zullen dienen te erkennen, dat zij de overtuiging hebben dat de nieuwe regeering den wil van het Portugeesche volk tot uitdrukking brengt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1