vrijdag 2 juni 1911. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland!" No. 128. 8e jaargang. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van SohaardeuhuriJ. Abonnementsprijs: Per jaarf *,ranco Pe' post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurean: HLEIHF. H l lO Telci. latere. 188. Prijs der AdvertentiCn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iadaron regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warinoesstr. 76-78 Amsterdam 'N BELANGRIJK RAADSBESLUIT. Er heeft zich een Commissie gevormd uit de Dagelgksche besturen van de Ge meenten Breda, 's Graveohage, Utrecht, Zaandam en Zwolle, om de oprichting van een vereenigiüg van Nederlandsche Ge meenten boven de 10.000 inwoners voor te bereiden. Op voorstel van B en \V. is in onze jongste gemeenteraadsvergadering besloten tot die oprichting mede te werken. Onder de bedoelde Gomeenten wordt veel belangstelling voor deze zaak getoond. Yan de 39 in aanmerking komende, heb ben 35 haar instomming met dit plan be tuigd. O.i. kan deze voreeniging mottortijd een belangrgko rol gaan spelen in de aange legenheden van de Nederlandscbo Ge meenten. Op het lijntje van de zaken, die men zich voorstelt te doen, vinden we bovenaan hot geven vau administratieve, technische en economische adviezen. Vau meer dadelgk tastbaar belang is het inkoopen vau de grondstoffeu benoodigd voor de Gemeentebedrijven en het ver. koopen van de producten dier bedrgven. B.v. denkt uien coöperatief in te koopen de steonkolen voor de Gasfabrieken, ook voor kleinere gemeenten zou men dan kunnen koopen. Het ligt voor de hand, dat meD bij den inkoop van zulk eeu reusaebtigen kolenvoorraad een geringen prijs zou kun nen bedingen niet alleen, uiaar dat men dan ook minder afhaukclgk zou staan tegenover de kolensjndicaterr. Ook de gemeenschappelijke verkoop van do cokes, teer, ammoniak,, enz. is een be langrijk onderdeel. Verder denkt men aan de oprichting eener Brandverzekeringmaatschappij voor de Gemeenten en een verzekering tegen do nadeehge gevolgen van ongelukken en veroorzaakt door de organen der Gemeen te; ook aan do stichting eener Gemeente- lijke Hypotheekbank, om daardoor te ontkomen aan de bezwaren, verbonden aan Bouwgrondexploitatie door de Gemeente en verbonden aau 't uitgeven in erfpacht. Dan wil men een bibliotheek stichten ten behoeve van de Dagelijksclic besturen dor Gemeenten en studiën aanvangen om trent gemeentelijke aangelegenheden. \oorts wil men in den kring der bomooiiagen trokken het opnemen en beleggen van gelden, het eensluidend maken van belastingvoorschriften, het bevorderen van eon uniforme regeling van Balarissen van Gemeente ambtenaren en het mogelijk maken, om de dienstjaren elders doorge bracht te doen mootollen in latere be trekkingen. De koBten der contributie zouden be dragen cent per ingezetene, dus voor Amersfoort ongeveer f 120.per jaar. Die contributie zal gedeeltelijk worden gebruikt voor 't oprichten en beheer van eenige bureaux. Men wii nl. de verschillende takken der verecniging splitsen en-oprichten een bureau voor adviezen en een voor de commercieele taak, die de vereeniging op zich wil nemen. Aan het laatste bureau denkt tneu een handelsman aan te 9tolleo. Belgie. Hot Belgenland staat midden in den schoolstrijd en de stemming is zeer opge wonden. In de Kamer werd gisteren de beraadslaging over de toelating van het ontwerp voortgezet onder grootenaandrang van het publiek en ia 't verloop van de zit ting kwam het weer tot stormachtige too- ncelen. Nadat de socialist Troclet de wet niet gespaard had, sprak de klerikale afge vaardigde Carton de Wiart. Hij wendde zich in heftige uitvallen naar de linkerzijde en trachtte aan te toonen, dat de liberale partij vroeger zelf hot recht op subsidie van de vrije school toegegeven had. Toen hg daarop boweerdc, dat de liberaal Masson eens van de onmogelijkheid der noutralo school gewaagd bad, antwoordde Masson, dat zgn gezogde verminkt was weerge geven. Het kwam daarop tot rumoerige onder brekingen. De democratischo liberaal Jao- son noemde de toedichting van Carton laaghartig en werd daarom tot de orde geroepen, voor de e.rste maal in zijn bijna veertigjarigen parlementairen loopbaan. Hij verlangde stemming hierover, docb de Ka mer gaf den voorzitter met een geringe meerderheid gelijk. Het gevolg was een groote sympathie betooging voor Jansou, terwijl Masson ver klaarde, dat het roepen tot de orde een eering van zijn partijgenoot beteekende. De socialisten hieven een geschreeuw aan en zoo eindigde de vergadering tegen 5 uur onder veel lawaai. Voor gisteronavond hadden de vcreunigde liberalen en socialisten oen nieuwe groute protestbetooging belegd in de Cirque. De grieven van do linkerzijde tegen het ontwerp zijo de volgende: Vooreerst dat geen schoolplicht wordt ingevoerd, en zoo wel de vrije scholen als de kloosters op onrechtmatige wgze bevoordeeld wordeo. Dan strijd met de grondwet, die wel den staat het recht toeker.t subsidie aan de bij zonderc scholen to verleenen doch geen reebt op subsidie aan deze laatste geeft, wat zg volgons het ontwerp met den nieuw ih te voeren schoolbon zouden bezitten in het recht, van staat en gemeente een bij drage te eiscben. Ten slotte wo:dt op deze wijzo den gemeenten een nieuwe last op- gelegd, terwijl tot nog toe volgens de grondwet alleen de staat de kosten van het onderwgs betaalde. Ook hier dus strijd met do grondwet. Er is een Belgisch comiteit tot stand gekomen, dat zich voorstelt op 18 Jnni 1915 met grooten luister de 100ste verja ring te gedenken met den Slag bij Wa terloo. Het ontwerp bestaat om dien dag hulde te brengen aan de soldaten van alle natio naliteit op 't slagveld gesneuveld eu eene plechtige ontvaugst voor te bereiden aan de vreemdelingen, die denkelijk op 18 Juni 1915 talrgk naar Waterloo ter bede vaart zullen trekken. Een grootBch gedeukteeken zou opge richt worden. Dat denkmaal, reeds vastgesteld in zgne groote lgnen, zou een middengroep bevat ten in witten marmer; rond deze groep zonden bronzen figuren geplaatst worden, verbeeldend al de nationaliteiten die aan den slag bobben deelgenomen. (Hbld. v. Antw.) Frankrijk. De Franscho s8nator Poincaré heeft zgn verslag over de begrooting van buiten- landsche zaken, waarin hij de financiecle misbruiken aan het departement van buitenlandsche zaken behandelt, uitgebracht. Poincaré bevestigt, dat hot aan het depar tement inderdaad sinds lange jaren reeds een schromelijke warboel is geweest, en dat de meest elementaire regelen der comptabiliteit er met voeten getreden zgn. Hij begrijpt niet dat dit alles aan de rekenkamer ontgaan kan zijn. Poincaré noemt ongelooflijke staaltjes van het wan beheer zoo werden geregeld summon voor reiskosten aan ambtenaren uitbotaald, die nooit de reis maakten, en werden er groote sommon besteed voor doeleinden, die mot den begooliugspost waarop zij gebracht werden niets hadden uit te 9taan. De voormalige secretaris van don Bond van Franscho Spoorwegbeambten, Guérard, publiceert in do. Matin onthul lingen over den oorsprong der jongste groote werkstaking op de spoorwegen. Guérard beweert daarin, dat de eigenlijke aanstokers van de werkstaking verdachte betrekkingen met clcricale en auti-repu- blikoinschc politici onderhielden, en dat het van hen uitgegane bevel tot de alge- meene werkstaking, met do onderteekening Tan den secretaris van den bond van machinisten, Tossin, valschelijk opgesteld is geweest. Rusland. In de gemeente ltosjin is het tot uitspattingen tegen de Joden gekomeu. TgdeuB dc mis riep opeens een boer, die beweerde door een jood met valsch geld betaald te zijn: Slaat dc Joden dood" en terslond gaven do andere boeren aan dien wensch gehoor. Met stokken, dorschvlegels en stcenen drongen zij op de Joodscho bevolkiog in. De bereden politic moest de kerels met den knoet uit elkaar jageo. Italië. In de afgeloopen week werd in het Camorra-proces te Viterbo eindelijk een aanvang gemaakt met de getuigenverbooren. De beide Camorristeu De Angelis eu Atnadeo, die beschuldigd worden het echtpaar Cuoeolo te hebben vermoord, blijken te behooren tot een der meest be ruchte iubrekersbeuden Zij hadden meer malen gezamenlijk met den vermoorden Cuocolo geopereerd. Da r hun vorige misdrijven grootcudeels reeds door gevan genisstraf geboet of verjaard zijn, maakten de beschuldigden volstrekt geen geheim van hun vroegere heldenfeiten. Bg het kruisverhoor gaven zg blijken van groote scherpzinnigheid. Het woord is thans aan de getuigen, onder wie zich een groot aantal Fransche en Italiaausche politie ambtenaren bevinden, Te Rome verschijnende bladen publi- ceeren een bolangwekkenden brief van den Paus aan een pastoor te Milaan. De Paus aohrgft over do pers en heeft het meer in het bizonder over goed Katholieke maar nationaal gezindo bladen als do Momont* en de Corriere d'Italia. Ik kan, schrgft dc Paus, die bladen niet goedkeuren, dio zich Katholiek noemen, maar voldougon feiten (de vereeniging vuu Rome mot Italië) aanvaarden en zich nooit om de onafhankelijkheid en de vrijheid van den II. Stoel bekommeren, dien zij slechts noemen, om te becriticeeron. De Paus noemt vervolgens de Katholieke bla den op, tlio allen Katholieken aanbcvolon kunnen worden eu zegt dan verder: en nog eenige andere nachtlichtjes. China. Het jongste incident tusschen Rusland en China heeft, naar de Correspondence d'Extrimo Orient modedeelt, in China allerwcge het aanzgn gogevon aan weor- baarheidsvereenigingen onder de burgerg De voornaamste oprichter in Lipingson, die voor zgn deelneming aan de Brusselscho tentoonstelling do Leopoldsorde kreeg. De vereenigingen zijn georganiseerd uaar het voorbeeld van do „handelewacht" te ShnDghai. In Mandsjoerijo zoowel als iu Joenan, Kwantoeng, Hoenan en elders bestaan reeds dergelijke corporaties. Do Regeering geeft geen subsidie, maar daarvoor heeft zij dan ook niets te zeggen in het bestuur. De kosten worden geheel gedragen door do handolsgilden en hun vertegenwoordigende lichamen, de Kamers van Koophandel. De Minister van Oorlog heeft den onder koningen bevolen om deze vereenigingeu van moderne gowercu te voorzien. Amerika. In do gister gehouden zitting van den Senaat heeft Pomereno een motie ingediend, waarbij een strafrechterlijke vervolging wordt verlangd tegen do leiders der Standard Oil, on der American Tobacco Company's. Militiewbt. Naar men verneemt, zal de Memorie van Antwoord betreffende de Militicwet waar schijnlijk vóór het einde der volgende weck de Kamer bereiken. In de regeling van het blijvend godeelto zal oen zoodanige wijziging worden voor gesteld, dat het opkomen voor dien dienst, na roeds niet groot verlof te zijn geweest, niet meer zal voorkomen. PitSI TI IC VERB KT KRING Naar der Officieren. do N li. Ct. meldt, is het wets ontwerp betreffende de positieverbetering der officieren tliai.H aan den Raad van Defensie toegezonden. De Opiumconferentie. Dc Amerikaansche Rogeering heeft aan de betrokken Mogendheden voorgesteld, de opiumconferentie te 's Gravenhage op I Oct. te houden. Het bezoek van president Fallierks. De Temps meldt, dat president Falliéres vau 35 Juli ons land zal bezoeken.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1