WEERBERICHT. Therraometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 6 Juni 1911. Hoogste barometerstand 777.0 tn.M. te Haliuhead, laagste 754.8 te Bodo. Verwachting tot den avond van 7 Juni 1911. Mee9t matige Noordelyke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbowolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFO0PT 771 mM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 83 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 72 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 6 Juni des 's morgens 7 uur is 70° F. Landarbeiders. Naar wij vernemen, heeft een Wetsont werp, regelende de verkrijging door land arbeiders van land met woning in eigendom, of van los land in pacht, het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel verlaten. ouderdomspensionnebring en Vrijz. Dem. Bond. Naar de Werkmansbode verneemt worden in Haarlem en Rotterdam door onder scheidene leden van het Alg, Ned. Verbond voorstellen gedaan in de afdeelingen van den V. D. Bhet hoofdbestuur van dien Bond te bewegen tot het uitschryven van een bondsvergadering waarop een uitspraak zal worden gedaan ten opzichte van de ouderdomspensionneering, in verband met het aangeboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestnur van ons Verbond wordt een conferentie aangevraagd met het hoofdbestuur en de Club van Vrijz. Dem. leden der Tweede Kamer, eveneens ter besproking van hotgeen be hoort te geschieden. De Tariefwet. Door de „Vereeniging van uitgevers van dagbladen: De Nederlandsche Dagbbdpers" is tot do Tweede Kamer een uitvoerig ge motiveerd adres verzonden, met verzoek, de voorgestelde verhooging van invoerrecht op couranten-papier niet aan te Dcmen, in tegendeel het bestaande recht, zoo mogelijk, te verlagen. Aan het adres iB een „Nadere Verkla ring" toegevoegd, waarin wordt aangetoond, dat de Toelichting tot het Wetsontwerp, by het hier behandelde artikel, berust op een voorstelling van zaken, welke volkomen onjuist is. Uitgevers van niet dagelijks verschijnen de couranten, dio bij de Kamer adhacsie wenschen te betuigen aan het adres, kun- nen afdrukken daarvan aanvragen bij den secrotaris der Vereeniging, don hoer Ford. Wierdels, Vondelstraat 59, Amsterdam. Beurzen Landbouwonderwijs. Het Hoofdbestuur der Ilollandsche Mij van Landbouw stelt twee beurzen vud f 100 por jaar, bij gebleken geschiktheid gedu rende twee jaron beschikbaar voor zoons van on- of minvermogende landbouwers, als tegemoetkoming in de kosten van bet volgen van het onderwijs aan de Rijksland- bouwwinterschool te Dordrecht. Aan de Rijkslandbouw-wiuterschool te Sehagen is dit jaar geen beurs vacant. Herziening Ongevallenwet. Een ontwerp van wet tot herziening van de Ongevallenwet is naar de Tweede Kamer verzonden. Schoolartsen. In eeu der laatste vorgaderingen werd door den Middelburgschen raad besloten geen schoolartsen aan te stellen, doch in de betreffende verordening op te nemen bepalingen ter beteugoling van kwalen enz. B. en W. stellen thans voor, die bepa lingen al6 volgt te doen luiden: „Onverminderd de voorschriften van de wet, houdende voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, geschiedt de toelating steeds onder de voorwaarde, dat het kind op den eerston schooldag aan het hoofd der school een verklaring van oen geneeskundige overhandigt, dat het niet lydeude is aan eenige ziekte, die zijne aanwezigheid in de school voor anderen gevaarlijk kan doen zyn. Gelijke verklaring wordt geeischt, wanneer een reeds schoolgaand kind na gedurende ten minste een week achtereen wegens ziekte de school niet te hebben bezocht daar weder komt". Nog wordt bepaald, dat wanneer het hoofd der school bij leerlingen, afwijkingen van den vorm, hotzy op lichamelijk, hetzij op geestelyk gebied meent op te makeu, hij van die veronderstelling schriftelyk kennis geeft aan de ouders of verzorgers dior kinderen, met aanmaning een genees kundige te raadplegen. Hoewol do gezoudhoid6commis8io weinig of geen nut er van verwacht, heeft zij togen dozen bepalingen geen bezwaar. Verheffing der Joden. Zondag word in Musis Sacrum te Arnhem de eerste algemeeno conferentie gehouden van de centrale orgauisatie voor de religi- gieuse en moreele verheffing der Joden in Nederland, bijgewoond door tal van belangstellenden uit verschillende oorden des lands. Doel en streven der organisatie werden door den voorzitter en stichter opperrabbijn RiiJelsheim uit Leeuwarden, in zijn openingswoord uiteengezet. In de namiddagzitting trad de heer S. Seligmann, doctor in de lettoren, uit Am sterdam, op als leider van een voor de Joden cardinaal levensvraagstuk: „Enkele oorzaken van de Sabbaih-ontwijding en de mogelijkheid tot verbetering". Spr. noemde als een der velerlei oorzaken voor het Joodsche kind zoo verderfelijke schoolbe zoek op Sabbath. Dit euvel dient krachtig bestreden te worden. Naar aanleiding van de verschillende middelen tot vorbotering en de daaromtrent gevoerde debatten werden oen drietal conclusion aangenomen en werd, op initiatief van opperrabbijn Wagenaar besloten, tot het formeeren van een bijzonder Sabbathfonds, waartoe staande de vergadering verschillende leden hun steun toezegden. Het tweede referaat „Samenwerking van Joodsche gemeenten voor traditioneel Joodsche belangen", werd behandeld door den heer mr. S. Franzie Beronstein, uit Den naag. Als resolutie word aangenomen het centrale comité op te dragen een program betreffende de gowenschte punten van samenwerking op te stellen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Amersfoort 3 Juni 1911. Geachte Redactie, Gisteren avond las ik in het Amers foortsch Dagblad van een ongeluk met een motorrijwiel, den Heer Timmer uit Meppel overkomen. Yoor zoover ik uit dit bericht op kan maken, heeft de motorrijder het ongeluk voroorzaakt, doordat hij het rij wielpad vorliet, terwijl volgens de Motor en Rijwielwet de voetgangers het pad moeten ontruiineu, waaraan in dit geval ook door de voetgangers werd voldaan, zoodat hieruit een aanrijding voortkwam. Een dergelijk ongeluk kan elk oogenblik voor komen, tengevolge van de houding die over het algemeen de voetgangers aanne men, ook zeer sterk hier in den omtrek vau Amersfoort, zoodat ik daarop gaarue eens zoude wijzen. De meeste voetgangers loopen by voorkeur op de rijwiolpaden, ook waar behalve hoofdweg en rywielpad nog voetpaden zijn, zooals aan de Wuytiers- laan. Waar de voetpaden aanwezig z\ju, vind ik het ten zeerste af te keuren om op het rijwielpad te loopen, doch waar alleen hoofdweg met rijwielpad is, zooals aan den Utrechtschen weg, is dat iets anders. Het hindert dan ook niet dat voet gangers van hot rijwielpad gebruik maken, wanneer ze daaiby in het oog houden, dat ze het pad dienen te verlaten bij het eerste signaal van een rijwiel of motortweowieier, onverschillig of men zich daarvóór of daar tegenover bevindt. Komt men op een ry wielpad met eeu rijwiel of motor voet gangers tegen, dan staat men telkens voor moeilijkheden. Ik heb tot gewoonte lang zaam te uaderen, dooh beslist te eischen dat men het pad ontruimt, waardoor men echter dikwijls conflicten en scheldpartijen uitlokt. Ik kan mij dan ook heel goed voorstellen, dat iemand ter voorkoming van onaangenaamheden, het pad verlaat, en zoo de voetgangers passeert, doch dan risqueert men ongelukken als nu den Heer Timmer overkomen. Over het algemeen ware het te wenschen dat do menschen zich van de regels van den weg beter op de hoogte stelden, vooral ook de wielrijders waaron der ook velen zijn, die niet weten wat hun te doen staat. Mijne bevinding langs den weg is, dat alleen automobilisten en motor rijders zich altijd aan de regels houden. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, A. L. "VERSLUYS. H. V. C. De Trekvooels 5 4. Wol was het Pinksterzondag buitenge woon warm, maar niettemin is er des middags achter Rustoord nog gevoetbald met een ijver en vuur afsof we midden in bet competitieseizoen waren. De Trekvogels komen mot 10 man in hot veld, terwyl H. V. C. 3 invallers telde. Al spoedig blijkt dat de Amsterdamsche combinatie uit tactischo spelers bestaat, die huu kracht niet zoeken in bet zoo ver mogelijk wegtrappen van den bal maar door goed overlegd samenspel het vijande lijk doel weten te naderen. Al spoedig worden ze dan ook gevaarlijk voor H.V.C. en bij een schermutseling voor het net passeert de bal via den rug van van Doorn den doelman. De H. V. C.era werken echter enorm en menig prachtige doorbraak wordt ondernomen maar voorloopig nog zonder resultaat, terwijl twee punten nog op buitenspel stranden. Dan zijn bet weer de Trekvogels die doorbreken en voor de tweede maal is het Jan van Doorn die een punt voor de tegenpartij veroorzaakt. Van zijn voot gaat de bal Brits voorbij en de stand is 20 voor de Amsterdammers. Een goed opzetten der AmersfoorterB wordt nu echter ook beloond. Een van die vlugge loopjes waarin Nieuborg zoo weet uit te blinken, eindigt met een prachtig doelpunt, waarna spoedig rust aanbreekt met den stand 21. Na rust blijken de krachten ook zoo on geveer gelijk. De H.V.C.ers werken uitste kend en leveren good doordacht spel, zoo- als we in een tijd niet vau hen gezien hebben, terwyl De Trekvogels een kalm maar zeker spel daartegenover stellen. On der luid gejuich weet Nieuborg den gelijk maker in het net tc deponeeren, maar kort daarop nemen de Amsterdammers weerde leiding. Dao is het weer H.V.C. dat gelyk maakt en daarna met 43 de leiding weet te krygen. Een flink opzetten dor Amster dammers heeft echter resultaat en brengt den stand weer gelijk. Nog eenige malen beleeft het H. V. C. doel bange oogen- blikken, maar de bal gaat telkens precies langs de palen. Dan onderneemt Nieuborg, die geheel den wedstrijd trouwens uitste kend gesteund werd door de andere voor spelers, nogmaals een rennetje en kort voor tijd deponeert hy No. 5 in het net. Met dezen stand 54 voor H. V. C. komt het einde. Aan beide zyden waren de spelers zeer goed in vorm, de warmte scheen hen geen oogenblik te hinderen. Het publiek had zich daardoor wellicht laten afschrikken, er was althans niet zooveel belangstelling als we bij deze wedstrijden gewoon zyn. Zwemwedstrijden. Gisteren werden in de Ainersfoortsche Zweminrichting do wedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Amersf. Zwem en Poloclub. De belangstelling van het publiek was vry groot, zoodat de gangen langs de bassins voor een good deel bezet waren. Voor de verschillende wedstrijden waren eenige kleine medailles beschikbaar gesteld. Over het geheel werd er goed gezwommen maar een enkele deelnemer maakte er een spelletje van, wat zeker niet in de bedoe ling zal hebben gelegen. Ook al is de kans op pry'9 verkeken, dan dienen de zwem mers nog te bedenken, dat het publiek er is om zwemwedstryden te zien en niet om een spelletje in het water gade te slaan. We moeneu deze opmerking niet achter wege te moeten laten, mogelyk zal men zich er een volgend maal dan voor wachton. De uitslagen zyn als volgt: 40 M. 8nelzwemmen voor as piranten: 1. W. Hubenet in 37a/6 sec. 2. L. Green in 37a/'t soc. 3. G. Bonk in 40', 6 sec. 4. J. Wolterbeek in 423,6 sec. 5. W. van Hasolen in 433/s sec. 6. F. van Hogendorp in 50 sec. 80 M. s n e 1 zwemmen (vrye deel name). 1. J. E. de Boer in 1 min. 9a(t sec., na loting tusscheu 1, 2 en 3. 2. C. Beem in 1 min. 9a/t sec. 3. II. J. Smit in 1 min. SP/s sec. 4. O, Mahler in I min. 13 sec. 5. Ch. Marin in 1 min. 16 sec 6. H. Munzenbrock in 1 min. 20'/s sec. 40 M. rugzwemmen (vrije deol- name, 1. M. Lagerwey in 31'/6 sec. 2. K. Boem in 33a/& sec. 3. W. Massen in 37 aec. 4. C. Mahler in 39 sec. 5. J E. de Boer in 413/6 sec. 6. P. Bonk in 47 sec. 7. L. Green in 49 sec. 40 M. snelzwemmen met bal. 1. O. Mahler in 32 sec. 2. C. Beem in 333/6 sec. 3. W. van den Berg in 334/4 sec. 4. H. J. Smit in 33'/j sec. 5. H. Muuzebrock in 24 sec. 6. J. van Haselen in 34 sec. 7. Ch. Hariu in 34'/6 sec. 8. J. E. de Boer iu 36*/s see. 9. L. Mahler in 383/6 sec. 10. H. de Bruyn in 39 sec. 11. L. Green in 43V. sec. 12. VV. Maasseu in 47 sec. 13. G. Bonk in 50 sec. 14. P. Bonk in 56 sec. Touwtrekken. H. de Bruyn wint van H. J. Smit. C- Mahler wint van K. Beem. C. Mahler wint van II. de Bruyn. Springen, (vrije deelname). De sprongen bostonden in 3 verplichte (duik met aanloop, zweefsprong en snoek sprong) en 2 vrye sprongnn. I. W. van den Berg. 2. J. E. de Boer. 3. L. Mahler. 4. G. Bonk. 5. C. Beom. P o 1 o w e d s t r ij d. Het eerste zevental won mot 2—1 van het tweede zevental. By rust was de stand 11. Bij het te Bergen op Zoom gehouden concourB hippique werden o. a. de volgende pryzeu behaald. Nationaal concours voor springpaarden. 2. Gravin, eig. H. baron van Voorst tot Voorst te Amersfoort. 3. Debutant, eig. R. Wilson te Amersfoort. 4. Honved, eig. C.Labouchère te Haarlem. 5. Olipohoe, eig. F. Trapman te Leiden. Bestuursprijzen: H. van RysBen, met Irene; W. baron van Wassenaar, met Mammie Gagette; jhr. Quarlea van Ufford, met Marengo; R. van Luttervelt, met Valuas. Internationaal concours voor het schoonste rijpaard, gereden door officier of heer- ryder, Pryzen: Medailles en kunstvoor werpen. 1. Maaye Meu, eig. H. baron van Voorst tot Voorst, te Amersfoort. 2. Sporting Major, eig. R. Wilson, te Amersfoort. 3. Fidette, eig. W. Mathon, te Amersfoort. 4. Rosegrove, eig. F. Everwyn Lange, te Amersfoort. Bestuursprijzen: W. baron van Was- senaer met Mami Gagette; W. Mathon met Cigarette. Internationaal concours voor spring paardeu, gereden door officier of heerrijder (Ook voor Rykspaarden). Prijzen: f 300, en wisselbeker ter waarde van f 300, f 100, f 75, f 50, f 25.; 1. Perhaps, eig. C. Labouohère te Haar lem. 2. Why Not, eig. W. baron van Was senaar, te Venlo. 3. Topthorn, eig. P. Beernink, te Den Haag. 4. Dreadnought, eig. C. Labouohère te Haarlem. 5. Honey Suckle, eig. J. Feikema, te

De Eemlander | 1911 | | pagina 2