DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 131. WOENSDAG 7 JUNI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaari 4.—Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Hurcau: Kr.KINK lltKJ 6. Telet. Interc. 18». Prijs der A (1 verten tiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten bet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het Ebdswetje. In het jongste „Weekblad van het Recht" komt een hoofdartikel voor, gewijd aan het gewyzigde ontwerp betreffende don eed, dat gisteren en heden in de Tweede Ka mer aan de orde is. Het artikel meent, dat door de wijziging van het oorspronkelijk ontwerp eeu stap achteruit is gezet „pour mieux sauter". „Wat thans wordt voorgesteld voorziet inderdaad in do dringende behoefte, door het arrest van Mei i910 geschapen. In zooverre bestaat er weinig reden zich tegen het gewijzigde ontwerp te verzetten. Het ontwerp wil voorzien in een loemte, waar van het bestaan den niet tot een kerkge nootschap behoorende ontrukt aan den dwang naar de bestaande rechtspraak door art. 161 Sv. geoefend. Zoo dit ontwerp wet gewoiden zal zijn, zal de ongeloovige, die weigert te zweren, zyn straf niet meer kunnen ontgaan en dus in eeu ongunstiger toestaud komen, dan hij nu is onder de bestaande wetgeving naar het arrest van Mei 1910. Wie voelt voor gewetensvrij heid in de quaestie van den eed, verliest dus inderdaad 'terrein bij aanneming vau wat nu wordt voorgesteld. Door de nu aangebrachte beperking verkrijgt het wetje van Minister Regout wel meer uitsluitend het karakter van een noodwetje, doch dan ook tevens van een wetje, dat den wetge ver zeer spoedige principiecle rege lmg tot oen dringenden plicht maakt. De wetgever stelt zich zelf in gebreke en omdat hij zich zoodanige ingebrekestelling niet altijd herinnert, is er alles voor te zeggen om aan het aangebodeu voorstel slechts voor korten tijd kracht van wet toe te kennen. Want slechts onder de voor waarde van eene zeer korte werking is het voor aannemiug vatbaar. „Het eedsvraagstuk moet worden op gelost. De wetgever schrikt er telkens en telkens voor terug en toch zal hy er aan moeten gelooven. Hij bleef reeds veel te lang in verzuim. Het ontwerp tot herzie ning van het bewijsrecht, dat nog altijd onafgedaan bleef, schijut op do oedsquaestie te zijn gestrand; straks zal bij het ontwerp tot herziening van het militaire strafproces de vraag wederom worden gesteld. Men kan haar niet telkens ontgaan cu op die wijze een chaotischcn, eeu bedenkclijken toestand handhaven. Ten slotte wordt toch een oplossing en wel een oplossing in vrijzinnigen geest onafwijsbare plicht. De principieele quaestie had zeer goed bij liet nu aangeboden ontwerp kunnen zijn uitgevochten. Eenmaal moet dit toch ge schieden; waarom niet nu, waarom wel later? In elk geval, Regeering en Staten- Generaal zyn er niet van af; zy kunnen spoedig door een nieuw arrest worden op geschrikt. Met een beetje moed kunnen zij er wel eens eindelijk toe komen eene beslissing te nemen. Een wetgever, die voor eene quaestie uit den weg blijft gaan, omdat zij lastig is, heeft weinig aanspraak op waar deering." Onder Bondgenooten. Bij den Gereformeerden predikant Bol- wyn te Montfoort werden 2 ruiten inge gooid op Zondag 14 Mei. 'n Roomsch blad, do „Stichtsche Post", gaf daarvan onder plaatselijk nieuws uit Montfoort de volgende voorstelling. „Zondagavond zijn by Ds. Bolwijn 2 ruiten vernield, naar het schijnt inge gooid. Men vermoedt, dat zulks tenge volge is van het houden zijnor preek op Zondagavond te Montfoort, waarin hij de Paapsche Mis besprak, en daarvan ongepaste en onjuiste voorstellingen gaf, hetwelk door eenige r. katholieken moet afgeluisterd zijn en later als een brandend vuuitje de rondte deed. Het is jammer, als dat de oorzaak is, dat men tot zulke baldadigheden is overgegaan. Doch wat ook te betreuren is, dat zoo'n predikant zijn geloovigen moet voorlichten met onwaarheden te verkondigon over onze Kath. Godsdienstleer." In een Ingezonden Stuk in de „Stichtsche Courant" schryft Ds. Bolwyn, dat het „gedurende den dienst bizondcr rumoerig was voor en zelfs in het portaal der kerk, zoo zelfs dat ik een oogenblik mot spreken moest ophouden." En dan geeft De. Bolwijn zijdelings to kennen wie hij voor de inwerpers zijner ruiten houdt door te schrijven: Na den dienst 10 min. vóór 10 uur, even na het uitgaan van de leden van St. Jozef, werden in de pastorie der Ger. Kerk twee groote dubbel glasruiten ingegooid Terwijl hij verder dezen opzet van het rel letje geeft, dat er vermoedelijk in dit geval van te voren toe besloten was. Dat vermoeden giondt zich cp hei feit, dat een bekend lid der Geref. kerk alhier, bij slechts één protestant hier bemind, maar ondor de Roomscheu zyn vrienden hebbend, na onderzoek gedaan te hebben te Lin- schoten waarover ik 7 Mei daar had gepreekt, te Montfoort tegen Roomscheu heeft gezegd: Ds. Bolwijn heeft vorleden Zondag te Linschoten over de Paapsche Mis gepreokt, Zondagavond e.k. zal hij dat onderworp in Montfoort behandelen, gij moet nu maar eens komen luisteren in het portaal van de kerk Een r.-katholiek-demokratisch orgaan. Men meldt uit Nijmegen aan Het Volk: In een perceel aan de Grootestraat wordt een krant- en handelsdrukkerij gevestigd, waar zal worden uitgegeven „De Geldersche Koerier". Een blad waaraan, zoo verluidt, do ontslagen redacteur van „De Gelder lander", do heer Van Poll, als redakteur is verbonden. Zoo zoetjes aan worden do plannen om een demokratisch katholiek blad uit te geven door de vrienden van don heer Van Poll toch werkelijkheid. Dat het blad oen zwaren stryd om hel bestaan zal moeten voeren, staat vaat. Zeker met hot oog daarop is al vanaf 1 April aan „De Gelderlander" een verze kering verbonden. Spanje en Marokko. De Spaansche Minister president Cauale- jas heeft in een onderhoud met een dag bladcorrespondent, er den nadruk op gelegd, dat Spanje niet van plan is, onoverwogen dingen in Marokko to doen. Er is nooit of te nimmer aan gedacht ojn Tetuan in te palmen. Mocht Spanje in de noodzakelijk heid geraken in Marokko in te grijpen, dan zal het zulks alleen doon, nadat Frankrijk daarvan van te voren op de hoogte gesteld is, daar Frankrijk en Spanje hierin n.et el kander verbonden staten zijn. Juist was het, zeide Canalejas, dat de verdodigings- zóue van Molilla ecnigszius wordt uitgebreid. In de gebieden van Alkassar en Larasj heerscht opwinding; Spaansche onderdanen worden er aangevallen, weshalve een oor logsschip naar deze laatste plaats gezonden is. Wanneer de omstandigheden zulks ci6cheu, zullen hoogstens echter, 400 man ontscheept worden. Hoe meu in Spanje over de Fransche expeditie oordeelt, vatte de Minister presi dent aldus samen: Ik kan niet ontkennen, dat mon er van overtuigd is, dat Frankrijk meer gedaan heeft, dan het had behoeven te doen. De Franschen zijn niet alleen naar Fez gegaan, doch zij treden daar ook als do meesters van het land op. Dank zij de groote hulpmiddelen en de aanzienlijke offers welke Frankryk zich getroost heeft, oefent hot in Fez eeu buitengewonen druk uit. Frankrijk treedt niet meer als politie op, doch streeft een beschermheerschappij na, waarbij de sultan slechts een marionet is. Deze buitengewone druk'door Frankrijk in Fez uitgeoefend kan over geheel Marok ko zeer ernstige gevolgen hebben. Reeds zijn anti-vrcemdelingenbewegingeu gorap porteerd, gelijk in Alkassar en Larasj het geval is. Ziedaar, zoide Canalejas ten slotte, de mecning van velen in den lande. Ik zeg niet, dat het de meening der regeering is, maar het is duidelijk, dat wanneer een op vatting tamelijk ruim verspreid is, zij ook bij de mannen, die aan het roer staan, gewicht in do schaal legt." Frankrijk. De rechter van instructie te Parijs heeft de voorloopige invrijheidstelling van Va- lensi, Clementi, Mettlemans en de andere in de ordenzweudelarij betrokken personen bevolen. Dat de wijnbouwers uit de Aube met de benaming „Champagne II zóne", waartoe de uitspraak van den Franschen Raad vau State, gelijk wij reeds meldden, hun product veroordeeld heeft, niet tevreden zijn, laat zich begrijpen. Het heeft dan ook niet lang geduurd, of de ontevredenheid heeft zich van ac wijnbouwende bevolking op duidelijke wijze meester gemaakt. Op verscheidene plaat sen hebben reeds min of meer opgewonden bijeenkomsten van belanghebbenden plaats gehad. Te Bar sur Aube is de alarmklok geluid en brandden do vuren van de hoogten. De bewoners van Fontaine en Barville hebben iu den loop van den dag de toode vlag op het stadhuis en de kerk geplant. In den avond schoolden troepen wijnbouwers uit verschillende gemeenten samen, onder hot aanheffen van de „Inter nationale der wijnbouwers." De troepen traden echter krachtdadig op en arresteerden enkele manifestanten. Daarmede liep het voor ditmaal af. Wat do dag van morgen brengen kan, valt moeilijk te voorspellen. Naar verzekerd wordt, heeft nten de brand klok in alle gemeenten van het verongelijkte Champagne-gebied geluid, en het klepperen dier klokken heeft, naar wij weten, eeu dreigenden klaDk. Spanje. Nu de Spaansche Senaat in zijn jongste zitting, twee der bolangrijksto punten vau het wetsontwerp in zake de verbruiks belasting heeft aangenomen, on de conser vatieven hun dreigement om zich bij de stemming te onthouden opgegeven hebben, is de goheelo aanneming van hot wets ontwerp verzekerd. Naar mon woot, zou met do al of niet aannoming van hot wets ontwerp, het verdere voortbestaan van het Kabinet-Canalejas ten nauwste samenhangen. Generaal Weyler zal uit Barcelona over komen, om aan de eindstemming deel te nemen. Thans is de politieke horizon, naar men wil wat klaarder geworden; toch vertoonen zich nog de donkere wolken aan den ge- zichteinder van twee vraagstukken, welke geacht worden een ernstige bedreiging voor het Kabinet to zijn: het Vaticaanscho en het Marokkaanschc vraagstuk. Nochtans gaat Canalejas onverdroten voort punt voor punt van zijn program af te wikkelen, zij het ook onder vaak moeilijke omstandig heden. Naar de corr. van de Frf. Ztg. verzekert, staat het Kabinet Canalejas thans op hot hoogtepunt zijner populariteit. Portugal. Machado heeft als waarnemend Minister van Justitie eenige verzachting gebracht in de bepalingen der Scheidingswet ten op zichte van de priesters, waardoor aan eenigen hunner grieven tegemoet wordt gekomen. Do priesters zullen nu o. a. een raad gevende stem krijgen in het beheer dor parochieën. Bovendien zullen zij, op don- zelfden voet als andere staatsambtenaren, emolumenten genieten. Voor het paleis van den aartsbisschop van Porto Alegre, hoeft een vijandige manifestatie van hot volk plaats gehad. De gouveruc-ur liet de manifestanten door politie uit elkaar jagen. Amerika. Do New York Ilcrald verneemt oen en ander over plannen van oud president Castro om in Venezuela een rovolutie te verwekken, die hem weer aan het bewind moet brengen. Castro zou de Canarische Eilanden verlaten hebben en vermomd in New York zijn gekomen. Eenige Venezo- laansche getrouwen hebben hem daar ge vonden eu nu wordt do revolutie in New York voorbereid. Castro heeft opzettelijk zoolang gedraald met de uitvoering zijner plannen, omdat hij eerst genoeg lijd wilde laten verloopeu om president Gomez impopulair te laten worden. Dat is nu geschied: tal van Gomez' volgers hehben hem verlaten en anderen staan bereid Castro te volgen zoodra deze komt. Aldus de New York Herald. Men be grijpt, dat iudien dit alles waar is, het ook voor Nederland niet van belang ontbloot is. Uit New-York wordt verzekerd, dat president Taft wenscht, dn door Duitschland, Engeland en Frankrijk voorgestelde scheids rechterlijke verdragén met de Vercenigde Staten gelijktijdig te onderteekeuen, ten einde de algeheele overeenstemming vau alle onderdeelen der verdragen te kunnen vaststellen. Fvenzoo zullen de verdrageu niet afzonderlijk, doch tegelijk aan den Senaat worden voorgelegd. Taft moet, naar het Berl. Tagcblatt meldt, er zijn byzondere

De Eemlander | 1911 | | pagina 1