DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 134. ZATERDAG 10 JUNI 1911. 8e JAARGANG Uit de Pers. BUITENLAND": NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLAHDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. rail Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar14-~Franco Per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KI.KINH H.1.44J G. Telel. latere. IS». Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-on Buitenlandsch Advert -bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Korter raadszitting dan dio van gisteren laat zich moeielijk denken. Modedeeling van ingekomen stukken, ziedaar de geheele agenda 1 En 't waren er heel weinig, slechts 5, waarvan wo slechts dat releveeren, waarin do heor Sanders ontslag vroeg als lid van de Commissie van Toezicht op 't Middelbaar Onderwijs. We mogen inderdaad den heer Geriitsen dankbaar zyn, dat hij by de rondvraag 't woord vroeg; want in plaats van na 5, gouden we reeds binnen 2 minuten alweer op straat gestaan hebben, zoo dit lid, nieuwsgierig als altijd, niet ereis geïnfor meerd had, hoe 't toch stond met de plaDnen tot 't bouwen van 'n nieuwen H. B. S. Reeds menigeen hoorden we vragon „hoe staat 't toch met die nieuwe H. B. S.; daar hoor je maar niks meer van." B. en W. hebben waarschijnlijk tot zichzelf gezegd: bezint eer gy begint. Nu, dat ia 'n bijzonder goede stelregel, maar als men reeds 'n jaai bezig is met bezin nen, wordt 't langzamerhand wel eens tyd om te beginucn. Do wothouder Kam joeg ons de schrik op 't lijf door zinspeling op de mogelijkheid om II. B. S., Gymnasium en Lyceum onder één dak te brengen. Op zich zelf zou dit plan zeer zeker overweging ver dienen, maar dan zullon wo heel wat langer dan tot Sept. 1912 geduld moeten oefenen. Gelukkig gaf de burgemeester ons hoop, dat nog dezen zomer de beslissing gono- men zal worden. De heer Kam wilde niet verklappen, welk terrein B. en W. op 't oog hadden. Laat ons hopou, dat 't niet in 'n uithoek van de stad zal ziju, al is 't niet te ver wachten, dat er 'n terrain gevonden zal worden, even gunstig gelegen als dat waar de H. B. S. thans gevestigd is. In fijn Gezelschap. De Limburgsche klerikalen hebben weer eeus katholiekendag gehouden. Zo deden dat te Sittard, het beroemde stadje, gele gen waar Limburg op zijn smalst is, wat voor effekt schijnt te hebbeD dat te Sittard de Limburger gewoonlijk op zijn smalst is. Wy laten natuurlijk dien katholiekendag voor 't geen hij geweest is. Het is slechts één niting die onze aandacht trok. Dc rest was gewoner dan gewoon Die ééno uiting is doze. Do hoer Karei Beyaert, van Brugge, speechte, vertelde vau alles en Dog wat. Dat Pius IX het liberalisme heeft afgerukt, Leo XIII het individualisme heeft afgesneden en Pius X het modernisme in do pan gehakt. En zoo voort. Daarua echtor had meneor Beyaert 't over de pers, cn toen vertelde hij, volgons 't verslag in „Do Tijd": „Ook de slechte pers uit het Noorden is als die uit 'l Zuiden: 't Zijn smeer lappen die smoerlapperjj schrijven voor smeerlappen! (Hilariteit.)" Na dezen spreker volgde de bisschop van Roermond, die o.a. uitsprak: „neu woord van hulde voor den wak keren redeuaar die daaroveu gebeiaard heeft de eeuwige waarheden onder u en zo voor onze geestdrift hooger heeft doen oplaaien'. Men ziet, dc hooge autoriteit had plezier in deu fijnen Vlaamschen klerikaal, met zjjn gekuischte taal. Kommeutaar is wol overbodig, 't Was 'n fijn gezelschap! (Het Yolk). Op één lijn hiermee kan gesteld worden dc volgende uitlating vau den Brussolscheu correspondent van „de Tijd" over 'n anti- clcricale meeting Zondag 1.1. gehouden: „Gedurende de meeting waren de ge leerde raddraaiers aan hot woord geweest, dc députés (Kamerleden) hadden zich uitgesloofd cn de gemoederen voldoende opgehitst. Nu, na do meeting was het woord aan het gespuis, dat altijd te vinden is in hot anti klerikale kamp. Ik druk op deze omstandigheid, want hot geeft oen zeker cachot aan het anti-klerikalismo. Waar zult ge de oud-veroordeelden, do dronkaards, do vorloopeD sujotten vin don, in één woord het Janhagel der maat schappij? In het antiklerikale kamp! en in een strijd als deze vormen zij de in fanterie van de aangevoerde troepen. Een deugniet is altijd anti-klerikaal, al is hij van huis uit soins katholiek. Noom my uwe vrienden en ik zal zeggen, wie gij zijt. Welnu do roode en blauwe in fanterie heeft zich dan ook weer uitge sloofd" IIoo heeft iemand den moed aldus te schrijven in het katholieke hoofdblad van eon land, dat door de gruwelyko misdadig- lioidscyfers zijner katholieke provinciën onteerd wordt! Belqie. Thans blijkt, dat reeds Woensdag besloten was tot do ontslagaanvrage van het Kabinet; waarschynlyk wel ton govolge van de tnsschenkomst van den Koniug, die, naar wij reods gisteren mededeelden, den premier heeft gewezen op don ernstigen aard van het verzet, waarop het school- wetsontwerp gestootcn was, zoodat Z. M. in overweging gaf de behandeling daarvau uit te stellcu. De vereenigde liukerzijdo (liberalen on sociaal-democraton) heeft du het volgende manifest uitgevaardigd, waarvan wy den Vlaamschen tekst geven: „Hot Ministerie Schollaert is ontslaggever. „Het dweepziek en ongrondwettelijk wetsvoorstel, waaraan hij zijn bestaan en dit van zyn partij had gehecht, is veroordeeld. „Het is een schitterende overwinning, vooral te wijten aan arbeiders en burgers, die in de openbare vergaderingen en do drukpers de parlementaire kracht der linkerzijdon hobben ondersteund en dio nauw verbonden zijn voor de verdediging der gewetensvrijheid. „Hot is noodig in de bras te staan! „Het vonnis der openbare denkwyze moet gewaarborgd zyn door een beslissing van het gansch kiezerskorps, geraadpleegd na de vermeerdering der bevolking en zulks na eenige maanden. Deze oproep is ondertoekend door allo liberale en socialistische Kamerleden. De heor de Broqueville, minister van Spoorwegen, Post en Telegrafie heeft thans de opdracht tot Kabinctsformatio aange nomen. Fbanksije. Eon telegram uit Bar-sur-Aube meldt, dat de opwinding aldaar nog onverminderd voortduurt. Te Liguol hebben dc gendar men eeu roodo vlag waarnaast een opschrift prijkte, moeten verwijderen. Het opschrift was overigens cuiieus genoeg: „aan u, Het is moeilijk om een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den menseh dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebruikt en grooter deel uitmaakt vau uw diëet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in uwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van deu grootslen invloed is op uw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, dat.de gezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste bélang om brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpunt uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogsto eischen voldoet, die men aan dit voedingsmiddel Kan stellen, zooals hierna wordt verklaard. In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebuild brood, waarvoor echter voor audere inrichtin gen het graan niet of alleen door eenharpzift wordt gereinigd, die alloen de grofste onreinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graanieiniging- machiues welke als volgt automatisch werken. In een zift- en zuigmachine worden eerst de grootere en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, do soortelijk lichtere bostanddeelen worden weggezogen, waarna bet graan in een raspmach ine valt, die de basten afraspt en dat afraspel door eon sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de- tarwe door een tweevoudige» yerdeelcylinder gescheiden in kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen ®n afzonderlijk in een zak vallen, ondertusschen de kleine tarwe door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit worpen, en de groote tai we door gerst- en havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit do gerst en haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarna tleze weder vereenigde tarwe valt in ecne waschinachino tegen een onder sterken druk uit een hoog J gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het graan terug werpt in een bassiu, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in eon trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twee droogtromrnels welke met centrifugale kracht door middel van snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebasljes vliedt. In het bassin zyn intusschon vole strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijven, die door oene opening er uit vloeien en op een zifr in een bak blijven liggen. Vervolgens komt do tarwe of de|iogge in een der 6 silo voorraadmimtcn om maalkiaar te verharden, waaruit het door 1 tot en met 6 schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uil 1 of meer der andere silo-voorruimten, komt in een vermengcylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar eene schuier- en zuigmachine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtromrnels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl een sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudt, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een aizonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe of de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen die teveus het door haar gewogen gewicht optelt en aldus na elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden vermalen, hetgeen geleidelik ge schied door 4 stollen vau goriöelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kunnen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongebuild brood, te grove zemels de darmboweging te veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aan'eiding kuuneri goven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat alslijpsel van maal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschon hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door irausportschrooven, en hellend door kokers. Zelfs het meel wordt door oene machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht afgewogen, terwijl zij tijdens haar wegen, een anderen zak *-ult. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor het juist gesteld zijn van de geheele inrichting, zoiidei do tarwe of de rogge aan te raken, en bedient dan tevens eeu der stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al het in onze inrichting verwerkte water welt op uit ouze diepe Artesische pijpwellen iu een ondeigrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, een en ander zooals door de moderne waterleiding-maatschappijen het water wordt verkregen en geleverd. De bereiding van het meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen» Door deze bereiding komen de voedende bestauddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij eu maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit breod, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeti bereikt. Dit brood is tevens lijn van smaak en heeft een aangenamen geur, hetgeen de eetlust bevordert en het daarom iu het bijzonder tot een uitstekend vcedsel maakt voor kinderen, welke nog in den groei zijn. De vermenging »-an het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm mot klauw het deeg vermengt en kneedt zooals met de hand, doch veel beteren zindelijker dan door vermoeiend handwerk kan geschieden. In onze modorno ovens me' door dringender hitte, wordt ous brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, en ons brood tevens zeer smakelijke croquante korsten krijgt. Daar wij geregeld de beste grondstoffen vorwerkeu, is 't, na kennisneming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak eu roggesmaak onzer grooto ver scheidenheid van soorten brood, door geen nder fabrikaat wordt geëvenaard. Ouze geheele inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. divideud van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige kalondcrjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend boekjes, is zulks uiot eerder mogelijk. Ous dividend vormt een jaarlijksche spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat ouze artike- keleu voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk ziju. Bedragen tot ongeveer f30.— werden als dividend per gezin door one uitgekeerd. Eventueele aanmerkingen eu verzoeken ora nadere inlichtingen zullen met de meeste zorg worden behandeld on gelieve men te richten aan de afdeeling Broodfabriek* van Meursing's Machinale Fabrokon van Gebak, Amersfoort. (Adv,^

De Eemlander | 1911 | | pagina 1