Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag io Juni 1911. - STADSNIEUWS. ALLERLEI. Do Kiesvereeniging „Geuieeutebolaug" vergadert a.s. Donderdag ter bespreking van canuidaten voor den Gemeenteraad. Bij de gecentraliseerde opleiding tot vaandrig van reserve Bergeanten van het wapen der infanterie, die dit jaar te Breda en Amersfoort worden goboudeD, zullen als leiders en onderwijzers de navolgende officieren optreden: te Breda de kapitein G. A. Jeekel als leider, de luitenants W. M. C. J. Hafkemeijer, F. N. F. van der Schrieck en L. AI. J. Thonus als onder wijzers; te Amersfoort do kapiteiu 0. C de Goldet als leider, de luitenants H. F. Scharp, J. C. Haremaker on E. P. H. naan als onderwijzers. Mej. A. G. M. den Hartog slaagde gisteren te Uteeoht voor het examen voor onderwijzeres. Door de Amersfoortsche Muziekver- eeuiging, directeur den heer J. A. Jochems, zal Maandagavond otn 8 uur in het plant soen, een uitvooring wordeu gegeven. H. V. C. Ajax. Aangezien de voetbalwedstrijd op Pink sterzondag geen batig saldo heeft opge leverd, heeft het H. V. C. bestuur besloten de helft der netto opbrengst van den morgen te spelen wedstrjjd tegen Ajax uit Amsterdam, te bestemmen voor de Amersf. Vereenigiug tot bestrijding der Tuberculose. Tot het Ajax elftal behooreu zeer bekende spelers, zoodat deze wedstrijd hoogst belang rijk belooft worden. Het elftal is nl. saam- gesteld als volgt: H. Rubens (doel); J. Welsink en H. Alofs (achter); A Pelser, W. Beuker en G Fortgens (midden); M Pelser, L. Scylhouwer, H. J. van Oosten, J. D. van Oenen en P. J. M. van Os. (voor) Voor het goede doel maar ook voor de Amsterdamsche spelers is het te hopen, dat de belungstelling ditmaal buitengewoon groot zal zjin. De wedstrijd vangt om half drie aan. Bjj het te Amsterdam gehouden concours hippique werden o.a. de volgende prijzen behaald. Concours voor het schoonste r (j p a a r d. Eerste prijs f 100, 2de prijs f 75, 3de prijs f 50, 4de prjjs f 25. Tweede prijs luit. R. Wilson met Sporting Major; derde prijs luit F. E. Everwijn Lange met Rosegrovo. Eervolle vermeldingen luit. A. Josephus Jitta met King of Frocdom; luit. VV. Mathon met Vedette. Amstel Springconcours, door officieren en heerrijders. Handicap. Zilv. medaille van H. M. de Koningin-Moeder. Eerste prijs Black Paddy, van dr. E. Bemelmans, rijder lt. Coblijn; 3 luit. C. H. Labouchcre, met Perhaps; 4. dezelfde, met Ilonvcd. Bestuursleden luit. Mathon, met Held; lnit. Labouchcre met Dread nought. De heer H. C. do Blécourt, ondor- wijzer aan de openbare lagere school in de Beekstraat komt voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer bij hel openbaar lager onderwjjs te Zeist. De heer F. Mulder, reserve vaandrig te Amersfoort, is benoemd tot onderwijzer te Lobith. Te Scherpenzeel is door den Gem. Veldwachter C. v. Brummelen, later geassisteerd door den Rijksveldwachter A, van der Zijde, aangehouden een persoon P. W. F., wonende te Amersfoort, als bostuurder van een hondenkar vervoerende een hoeveelheid vleeich, dat bestemd was voor Amersfoort, bestaande uit twee voor en twee achterbouten van een paard, benevens een hoeveelheid ander vleesch z. g. vleesch voor hondenvoer. Dat verspreidde zulk een geur dat de politie beambten het noodig oordeelden dit vleesch aan een ernstig onderzoek te doen onderwerpen. Dit onderzoek had tot resultaat, dat het vleerch ondeugdelijk voor de consumptie word verklaard, waarna het, ouder verzet en beleediging tegen|de politie, in beslag genomen werd en op last van den Burgemeester van Scherpenzeel is vernietigd. Tegen den persoon F. W. F. is procesverbaal opgemaakt: 1. Wegens het vervoeren van ondeug delijk vleesch. 2. Wegens verzpt tegen de politie. 3. Wegens beleediging tegen politie beambten in do rechtmatige uitoefening hunner bediening. Reclame voor regenachtige dagen. Om den verkoop op regenachtige dagen wat meer vlottend te maken, heeft een New Yorksch modemagazijn een oigenaardige reclame bedacht, die het zjju klanten toezendt. Door een der beste Ameiikaansche kunstenaars is een teekoning vervaardigd, voorstellendo een elegant paar onder een parapluie, met het onderschrift: Deze teekoning is een reproductie van den oleganten aanblik, dien gij, mevrouw on uw echtgenoot, bij hot verlaten van onzen winkel op een regendag biedt." Op de achterzijde der teekening staat de volgende aanbieding: „Op regendagen is bij ons, evenals bij onze concurrenten hot bezoek aan onze magazijnen veel geringer dan op andere dagen Om nu ondanks het gure weder onzen grooteu omzet op gelijko hoogte te doen blijven, hebben wij besloten op dergelijke dagen onze klanten vau bijzondere voordeeligeaanbiedingeu te laten profitoeren. Bij regenachtig weder kuunen zjj ervan verzekerd zijn, aanbiedingen te zullen vinden, tegen buitengewoon verminderde prijzen. Brand op een stoomboot. Door onbekende oorzaak brak brand uit aan boord van de Amoerstoomboot „Moerawjef Amourski." Do stoomboot, die vele Koroaanscho arbeiders en een groote lading vervoorde, werd aan den oever gezet, maar is geheel en al een prooi der vlammen geworden. Alle scheepspapieren zijn verbrand. Vele passagiers sprongen te water; het aantal verdronkenen moet zeer groot zijn. Stakingsrollotjesin Portugal. Stakende werklieden, die niet meer waren aangenomen bij de heropening vsn een textielfabriek, bombardeorden deze met steenen. Ook word or met revolvers geschoten. Verscheidene personen werden licht gewond. Een verschrikkelijk ongeluk. Bij de wedstrijden, die gelijk met den ParysRomeTurijn-tocht te Rome ge houden worden, heeft gisteren een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op het aérodrome van Parioli maakte de vlieger Marra eenige rondon, waarna hij wilde landen. Hierbij kwam echter zijn toestel in aanraking met een electrische geleiddraad, onder hooge spanning, waardoor de ODgelukkige op slag voor de oogen van z'n vrouw en z'n broeder werd gedood. Het geheel verkooldo lichaam viel tusschen de menigte. Marra was slechtB 26 jaar. Hij heeft gerilimeu tijd te Parijs als chauffeur gewerkt en kwam eerst verleden jaar als aviateur oaar Italië, waar hij als een der beste Italiaausche aviateurs word beschouwd. Zeldzaam. Dat alle eieren onder broedsche kippen gelegd een kuiken opleveren, is zeker niet alledaagsch, maar dat er meer kuikens voor den dag komen dan het aantal eieren bedraagt, behoort bepaald tot de zeldzaamheden. Dit nu kwam dozer dagen te Culemborg voor bij F. Dousma, die van de 14 eieren 16 kuikens kreeg. Natuurlijk moeten onder de eieren aenige voorgekomen zijn, die toevallig twee dooieis bevat hebben. Opstand in oen kiuderge- v a n g e n i s. Uit Lonent wordt getelegra feerd, dat er een heele beroering is in de verbeterkolonie van Belle Ilo a Mer. Do kolonisten klagen over slecht voedsel en slechte behandeling Zjj beweren bij voor beeld, dat het vleesch van een os, die verleden Vrijdag werd geslacht, eerst Dinsdag daarop te eten werd gegoven, teen het reeds in oen volledig stadium van ontbinding verkeerde. Honderdvijftig jonge kostgangers vluchtten weg van do straf- hoeve, waar zy te werk gesteld waren. Gewapend met zeisen, zijn ze op de kolonie afgetrokken. Zij wierpen alle ruiten van de gebouwen in en zijn toen op het dak geklommen, waar zij de Inter nationale zongcu. Een hevig govecht had plaats tusschon de kolonisten en hun bewakers Aan bcido kanten werden monschen gekwetst. Do bestuurder van do kolonie werd eveneens geslagen. Op een honderdtal kolonisten, dio de wijk genomen hebben, wordt nu jacht gemaakt door de gedarmorie. Het is niet do eerBte maal, dat hier do jonge „verpleegden" in een of ander kindcr-bagno door slechto behandeling tot oproer gedreven worden. Twee woeste geschiede nissen. Een oudorwetsche struikrooverij wekt hier immer de herinnering aan Dick Turpin, de vermetele Engelsche struikroo- vcr, die in do eerste helft der XVIII eeuw de buitenwegen van Londen onveilig maakte. Men zou hebben gedacht, dat zijn snood bandietengeslacht voor goed was uitgestor ven. Maar deze week is een Turpiniaan weer eens bezig geweest te Barnet op don hoofdweg ten noorden van Londen. Een 23-jarige Londenaar had per motor fiets een bezoek aan het Midland gebracht en keerde vandaar terug. In den vroogon morgen raakte zijn olie even buiten Barnot uitgeput, zoodat hij niet verder kon rjjdon. Na een oogeublik wachten kwam een jonge man van omstreeks 21 jaar op oen fiets naar hem toe en bood aan, zjjn motorfiets naar Barnet te trekken. Doch krap waren ze op weg of de vreemdeling bleef staau, keerde zich snel om, haalde een revolver uit zijn zak en herhaalde hot oude liedje: „Geef mij uw beurs of uw loven". De motorfietser had slechts twee schil lings overgehouden, gaf ze den vreemdeling, die daarmede niet tevreden was, zes scho ten uit zijo revolver loste en daarop snel wegreed, den jongen Londenaar bloedond op den weg latende liggen. Drie kogels raakten zijn hoofd, tweo zaten in zijn nek en een iu zijn rug. Zoo wordt althaus ge meld. Maar de jonge Londenaar had nog kracht genoeg, om naar het politiebureau van Barnet te loopen. Daar werd hij in zorgwekkenden toestand snel naar het hos pitaal vervoerd. Hij leeft uog, maar zijn aanvaller is uog zoek. De tweede woeste geschiedenis, die te Birmingham voorviel, herinnert aan de belegering van Sydneystreet, ofschoon zij daar een minder tragisch verloop dan hier had. Vier kerels en eene vrouw schijnen in oen arbeidersbuurt van Birmingham ruzie met een volksmenigte te hebben gehad. Zij sloten zich in een woning op, barrica deerden die van binnen, sloegen daar alles kort en klein, om er het publiek en twintig opgedaagde politiemannen mede te beoorlogen. Eerst brakon zij beneden alles stuk, stoelen, eon bedstede, haard on wanden, om de stukken door de ruiten naa.t buiten te werpen. Daarop gingen zij boven de woesternij voortzetten, vBn binnen achtervolgd door de politie, die bij de trap gebombardeerd werd. Eindelijk werden de woestelingen naar een zoldervertrek gedre ven, waar het de politie gelukte hen te arresteeren. Wat dio lieden zoo woest had gemaakt, wordt niet gemeld, Misschien haddon zij de gescheidenis van Sijdneystreet gelezen, terwijl de hitte de rest deed. Doch nu kucnon ze in de gevangenis afkoelen. Het drietal bleek bij de politie slecht aange schreven te staan. 'n Vergissing. Fransche bladen verhalen het volgende echteljjke drama. George Clermont was nog niet lang ge leden zeer gelukkig getrouwd. Daar kreeg zijn vrouw op zekeren dag een telegram dat haar oaar haar moeder riep, die ernstig ziek was. Hjj bracht haar naar den trein en bij het teiugkeeren liep hy er over te denken, welk een goede huis houdster ziju vrouwtje toch was en hoe zij van zijn traktement, waaraan hy als vrygezel' maar even genoeg had, nu met hun beidon goed rond kwamen. Toon hij langs een bioscoop-theater kwam, liep hij daar binnen, om zich den t'y'd wat te ver-* drijven. Met onverschilhgo oogen keek hij nasr hot vei toonde. Maar plotseling schrikte hy op. Op het scherm vóór hem zag hij ziju viouw een postkantoor binuougaau, on aan een loket voor poste-restante oon brief afhalen. Zij opende dien, las, zag op de klok en liep glimlachend een man tegemoet, die haar omarmdo en kusto. „Wie is dat?", riep George, hardop, en terwijl alle monschen verbaasd naar hom omkeken, snelde hij naar huis, om in alle kasten en laden to zoeken naar verdere bewijzen van de ontrouw zijuer vrouw, maar zonder iets te vindon. Den volgenden morgen ontving hij telo- gtaphiech bericht, dat zijn vrouw 's avonds terug zou komon. Hij wist nu wat hom te doen stond, kocht een revolvor en wachtte haar thuis af. „Waarom was je niet aan 't station?" vroeg zjj, toen ze binnen kwam. „Je ziet er slecht uit. Beu je ziokf Wat scheelt er toch aan?" George antwoordde niet op hare vragen, maar schreeuwde haar woedend toe, wat hij had zien vertoonen in don bioscoop, on toen zy hem met een glimlach aanhoorde, verloor hij alle zelfbeheersching en hy losto eon schot op haar dat gelukkig door de deur ging en niets anders dan een ganglampje verbrijzelde. De verschrikte buren snelden toe en George Clermont, die uitgeput op een stoel was neergezonken, werd naar het politie bureau gebracht. Toen hy daar zijn geschiedenis verhaalde, verzocht zyn 'vrouw een onderhond ouder vier oogen met den commissaris van politie. Den volgeuden morgen werd Clermont, onder politiogelcide met zyn vrouw naar Vincennes gebracht, waar men hem oen groot lokaal, een soort van atelier, binnen bracht. Er wareu daar veischeidenc men- schen, die Mme Clermont vriendelijk groetten. Daar riep een kleine dikke heer: „Me vrouw Clermont, u is aan de beurt. Jean, kom ook gauw hier!" Tot Georgo's groote verbazing was „Jean" dezelfdo man die zyn vrouw had gekust voor het postkantoor. „Neemt plaats, als 'i u belieft", vervolgde de kleine heor. Mme Clermont giug uiet Jean aan oen tafeltje zitten voor een achtergrond, die een koffiehuis voorstelde, en nu volgde er een nieuw tooneel. Thans werd George alleB duidelijk. „De bioscoop heeft ons inkomen ver dubbeld in de laatsto drie maanden", zeide Mme Clermont zacht tot haren man. Er werd geen vervolging tegen George inge steld en het echtpaar ging gearmd naar huis; Clermont met tranen iu de oogen. Eet smakeljjk! Dezo week op 'u avond tegon halfacht, reed 'n slagers jongen met 8lagersjougen8sne]heid op z'n fiets door de Hcerestraat teGroningen.Vooropzijn mandje met de porties vleesch voor de klanten. Uit den zijzak van z'n buisje bengelde 'n bicrflesohje Alles ging goed, totdat op den hoek van de Jleerestraat en den Zuidcrbinnonsingel hot voorwiel tegen'n grooten steen stiet, en den vluggert deed neerploffen tusschen zijn heerlyke rollade's,karbonade'8,fricadeau's en worstjcB, die naar alle kanten over de droge, zan derige etraat rolden Ook het bierflcschje had er het leven by gelaten; de inhoud stroomde tusschen de porties door en maakte den aanblik niet appetitelijker. Do jongeu liet den omstanders niet lang den tijd het geval te betreuren. Hij nam zijn heerlijke rollade's en carbonales' bij elkander. In z'n ijverig en gejaagd zoeken, was hy echter met z'n hand in 'n stuk van 't gebroken biorfleschjb terechtgekomen, Zyn hand begon te bloeden, hevig te bloeden maar hij stoorde zich daaraan bij zyn bloederige bezigheid niet. Van warmte en door de haast waarmee't jochie de zóó dure en veel begeerde spijze bij elkander raapte, veegde hij met z'n be bloede hand door het zweet, dat van zijn

De Eemlander | 1911 | | pagina 5