maandag 12 juni 1911. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. siSSSs buitenland." binnenland! No. 135. 8e jaargang. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Mootdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINE Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentién: Per jaar4-—- Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsipg van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam CoALITIE-MISERK. Iu 't gebouw doi' coalitie scheurt en kraakt 't. Thans hebben weer de roomsch-katholieke do regeering 'n ernstige nederlaag bezorgd door de aanneming van 't voorstel-Nolens om de behandeling Tan 't Ontwerp-Militie- wet uit te stellen. Naar aanleiding hiervan schrijft de N.R.C.: De Tweede Kamer heeft gisteren eene belangrijke beslissing genomen, die zeker inenigcon niet weinig zal hebben bevreemd. "Wij leven nog mou zou het haast vergoten onder eon ministerie, dat zyn leven dankt aan het verlangen van de rechterzijde, de militaire quaestie tot op lossing te brengen. Het ministerie-De Meester en de partyen, waarop dat Kabinet steunde meende do toenmalige opposi tie waren daartoe niet in staat; het Kabinet werd verdreven en minister Heems kerk met de zynen namen het bewind over, begiftigd met een vurig verlangen, ons ontredderd dofensiewezen in beteren staat te herstellen. De verkiezingen van 19Ü9 hebben dezeu overgang van het bewind in andere handen bevestigd. Van den aanvang af heeft dan ook het kabinet-Heemskerk de legerzaken op den voorgrond geplaatst en onder de meest dringonde bezigheden gerangschikt. Het resultaat daarvan bleef tot nu toe poover. Ons leger is er in de laatste jaren eer op achteruit-, dau vooruitgegaan. Met de militaire aangelegenheden is het eén voort- durend getob gobleven. Minister Sabron moest wegens gezondheidsredenen zijn ont slagaanvrage indienen; minister Cool werd door zijne eigene meerdorheid op het meest ongelegen oogenblik tot terugtreden gedwongen. Minister Colijn werd mot juichkreten ingehaald; hij zette zich aan het werk met oen voortvarendheid, waar van in onze parlementaire geschiedenis wellicht geen tweede voorbeeld te vinden is. Thans reeds is hy zoover gekomen, dat een geheel niouw ontwerp van eene Militiewct ter behandeling in de Kamer gereed ligt. En nu zegt de Kamer: ,wij danken u, maar dit ontwerp thaus nog af te gaan doen, daer passen wij voor". Op een achtermiddag komt, geheel onverwachts, de leider van de machtigste der coalitie partijen naar voren, en gesteund door zoo goed als zijne geheele partij weet hij een voorstel te doen aannemen, om hot ontwerp Militiewet, waarvan de regeering eene zoo spoedig mogelijke behaudeling wenscht. voorloopig van de agenda te schrappen. In dit zittingjaar niet meer zegt de heer Nolens, en hij weet zijn verlangen door te drijven. Hiermee is dit ontwerp voor langen tijd van de baan. Men mag zich verbeelden, dat nu in bot najaar het ontwerp in beraadslaging zal worden gebracht, maar dit zullen illusiën blijven. Misschien, dat er eokelc woken voor de openbare bespreking zullen beschikbaar komen, maar ieder weet, dat iu de maanden, waarin de Indische en de Staatsbegrootiug eerst moeten worden bestudeerd, dan in de afdeelingen onderzocht, en vervolgens in openbare beraadslaging gebracht, van afhandeling vau de Militiowet geen sprake zal zijn hoegenaamd. Hit lykt ons voor het ministerie, en zijn minister van oorlog inzonderheid, een slag, waarvan do beteekenis niet gauw zal worden overschat. Er is bij de talrykste groep van de partijen, waarop het kabinet stount, blijkbaar tegenzin om een belangrijk punt langen tyd het voornaamste punt van het regeeringsprogramma metbekwamen spood af te doen. „Met bekwamen spoed" schryven wij voorzichtigheidshalve, omdat meer nog naar buiten niet is gebleken. Komt het 't komend jaar Februari tot behandeling van do Militiewet, dan zal het ons echter niet verbazen, zoo het voorstel van den heer Nolens, gisteren behandeld, diepere gronden heeft, dun alléén verlangen, het onèwerp -vóéral degelijk te kunnen bespreken. De Roomsch-katholieke partij staat voor een groot deel met militaire hervormingen en uitgaveu! op slechten voet, niet waai Intusschen de stemming van gisteren heeft opnieuw roeds doen uitkomen, hoe volslagen onmachtig de tegenwoordige regeeringsmcerderheid toch is, om het regeeringsprogram, in overeenstemming met hetgeen haar kabinet wenscht, af te werken. Dan komt de oppositie uit den christelyk- historischen hoek, dan uit, den anti- revolutionnairen, nu weer uit den katholieken dat de drie groepen als één man aan het kabinet Bteun verleenden, overkwam, mirabilo dictu, tot nu toe nog slechts aan minister Wentholt! Alles mislukt. De sociale plannen van minister Talma vallen in duigen. De Bak kerswet is noodlijdend; de Stuwadoorswet zal het worden; bij de Steenhouwerswet kwam de ernstigste oppositie uit de regee- riogspartijende Ziekteverzekering vlot niet, aan zekere zijde wil men haar thans zelfs van het program schrappen; dat de Invaliditeitswet er spoedig zal zijn, kan niemand gelooven. Minister Kolkman heeft alles opgeraapt wat hij tegenover zijn voorganger bestreden had, tot het Debiet- recht op tabak toe, doch het wil met het werk niet opschieten. De kustdefensie ligt stil. Van het Zuiderzeevraagstuk hoort men niet meer. Van de administratieve rechtspraak evenmin Een onnoozel eeds wetjo moest worden „o'ntmand". Minister Heemskerk is aan eene grondwetsherzie ning Bezig, waarvan men niets meer ver neemt; als de staatscommissie gereed ia, zal do tyd voor grondwetsherziening in deze periode voorbij zijn. Wat nog restte met kans op succes wa6 de Mi litiewot, eene uiterst noodigo herzienning; en nu steekt de Roomsch-Katholieko partij een stok tusschen de wielen. Het is één fiasco al fiasco, waar het wezenlijke herzieniugen betreft. De Vrede in gevaar gebruikt. Spanje heeft in Marokko een daad ge pleegd, waardoor wellicht de Europeesche vrede iu gevaar zal kunnen worden ge bracht. Lieden van den pretendent Tasia hebbeu enkele personen vermoord, die onder Spaansche bescherming stotidcu. Tengevolge daarvan heeft de Spaansche ministerraad besloten drie Spaansche batal jons in Larasj aau wal te zetten, wat dan ook geschied is. Deze daad heeft zoowel in diplomatieke kringen, als onder de bevolking groot op zien gebaard. Men houdt het er voor, dat de landing der troepen uit een volkrechte lyk oogpunt een ernstige inbreuk op de bepalingen van de acte van Algeciras ia. Spanje wil, meent men, terwijl het naar El-Ksar oprukt, een deel van het rijke gebied, waarvan Tangor het middelpunt is, iu bezit neuien, terwijl door oen uiarsch naar El-Ksar zoer waarschynlyk onlusten te voorschijn geroepen worden, welko dan als een voorwendsel moeten dienen om eon verder optreden van Spanjo te rechtvaar digen. De Spaansche actio wqrdt aan eon schorpo critiek onderworpen, en door niets gerechtvaardigd geacht. Wat de bestraffing van den moord op in protectie staande inboorlingen betreft, wordt dit als een zaak beschouwd, welke door den sultan en niet door de Spaansche rogccring berecht be hoort te worden. He door de re geering te Madiid getroffen maatregelen, worden uit een internationaal oogpunt dan ook zeer ernstig geacht. Natuurlijk wordt do landing van Spaan sche troepen en huu marsch naar El Kaar door de Fransche bladen met schole oogen aangezien. De Fransche pers doet zelfs volstrekt- geen moeite haar slechte luim, waarin het gebeurde haar gebracht heeft, te verbergeu. Do vrienden van Spanje, schryfr de Matin, dio nergens oprechter .zijn dan in Frankryk, zullen het betreuren, dat oen al te haastig uitgovoerd plan, het nabuurland in een wellicht gevaarlijk avon tuur dreigt te wikkelen. De Echo de Paris, acht zich reeds gerechtigd, Spanjo van ver- dragsbreuk te beschuldigen. Zeker, zoo schrijft het blad, kunnen wij in de befaamde geheime overeenkomst van 1904 het mid del vinden, de phantastische politiek van Spanje aan banden to leggen, doch waar schijnlijk zullen wy ons veto niet zoo ver behoeven uit te strekken Inmiddels, ons geduld heeft grenzen en men moge hot zich in Madrid voor gezegd houden, dat wij niet langer de miskenning van de on- derteekende overeenkomst gelieven te ver dragen. Al is het overeengekomene geheim, men zal hot niet tot een doode letter ver klaren. Op de nota door den vertegenwoordiger van den sultan, te Tangor aan den Spaan- schon gezant overhandigd, is vanwege den markies Villasinda een mondeling antwoord gegeven. Hieiin is uitlegging gedaan van de maatregelen door Spanje genomen, welke in geen enkel opzicht in strijd zijn met de bestaande verdragen noch met de integriteit van het Cherifiaansche rijk, welkb Spanje ontzien blijf', noch ook met de goede vriendschapsbetrekkingen, welke do beide landen vereenigend, de Spaansche regeering tracht tot verdere ontwikkeling te brengeu. Frankrijk. De Fransche Kamerleden, die zitting hebben voor de departementen Lot et Garonne, Dordogue, Tarn, .en Tarn et- Garonne hebben bij de economische com missie in do Kamer protest aangeteekend, tegen de délimitatie van het Bordeaux-wijn gebied en eiBchen geheele afschaffing dei- begrenzing. Na de Kamer, heeft de Senaat zich bezig gehouden met de jongste beslissing van den Raad van State in zake de délimitatie van 't Champagne gebied. De Senaatsleden voor departement van do Aube, Ram- bourgh, Castillard en Renaudet hebben oen voorstel ingediend, waarbij de Senaat, over eenkomstig zijn dagorde van 11 April jl. de regeering verzoekt een spoed wetsont werp in te dienen, waarbij de délimitaties worden opgeheven. De Ministor van Land bouw gaf te keDnen, dat het vraagstuk niet ouder deze regeering is opgeworpen, doch dat het een erfstuk van het vorige ministerie was, hetwelk slechts ondor bene fice van invontaris is aanvaard. Inmiddels werd do behandeling dor zaak tot de volgonde week uitgesteld, Naar in de couloirs verluidde, moet Emile Combes voornemens zijn een dagorde voor te stellen, overeenkomende met die, welke in de Kamer is voorgesteld, en waarbjj do Senaat vertrouwen stelt in de regoering om zoo spoedig mogelyk wetsontworpen in to dienen, waarbij de bescherming der producten gewaarborgd en bedrog ondcr- diukt wordt, en dit doel zal weten te be reiken zonder dat onlusten in hot land worden uitgelokt. De weduwe van oud-minister Rouvicr wiens stoffelijk overschot Zaterdag bè- graven werd had gewenscht dat de lijkplechtiglioid volgens den ritus dor Roouische Kerk zou plaats hebben; maar de aartsbisschop van Parijs heeft dit ge weigerd, omdat de wet op de scheiding van Kerk en Staat is aangenomen in den tijd dat Rouvier minister-president was. Dienvolgens kon de begrafenis niet op religieuze wijze plaats hebben. OoSTENRIJK-IIoNGARIJE. De predikant Richter, lid der regeeri-igs- partij, heeft in hot Huis van Afgevaardigden voorgesteld de Regoering uit te noodigen tot het indienen van een wotsontwerp, waarbij de bepalingen betreffende hot duel aanzienlyk worden verscherpt. Middknstands-Enquktk. Men meldt aan de Stand.: De commissie, ingesteld ten einde een onderzoek te doen naar den toestand van den handcldrijvendcn- en industrieelen middenstand, heeft daartoe een breede lijst van vakken samengesteld, naar welke zij een onderzoek instelt mot het oog in het bijzonder op den toestand van de onder nemers. Dit onderzoek heeft plaats gevonden: le. In de gemeenten benedon 2000 zielen door middel van het dagelijksch bestuur dier gemeenten; 2e. In een GOtal type-gemeenten tusschen 2 en 20 duizend zielen door afzonderlijk daarvoor aangestelde enquêteurs, die met behulp van vragenlijsten gegevens hebben trachten te verkrijgen; 3e. zijn nog enkele gemeenten boven 20.000 zielen in haar geheel onderzocht; 4e ziju in de grootere plaatsen door afzonderlijke enquêteurs enkele bijzondere vakken nagegaan; 5e. Is een afzonderlijk onderzoek ingesteld naar eukele speciale middenBtandsbedrijvcn (o.a. kleine scheepsbouw, leerindustrie enz.). Uit don aard der zaak heeft dit onderzoek reeds vele gegevens opgeleverd ten aanzien van het Verecnigingsleven van den Midden stand. De commissie zet echter hare taak nog voort. Zij zou nog gaarne ingelicht worden over enkele belangrijke punten: le. Omtrent het nut van het "Verecni gingsleven van den Middenstand. 2e. Omtrent het credietwezen, vak

De Eemlander | 1911 | | pagina 1