WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 15 Juoi 1911. Hoogste barometerstand 767.8 m.H. te Aberdeen, Shields en Skegness, laagste 745.7 te Memel. Yerwachting tot den avond van 16 Juoi 1911. Zwakke tot matige meest Noorde lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dagtemperatuur hooger. (Barometerstand te AMERSFOOp.T, 764 m M. Vorige stand te 12 uur 75S m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF 60 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 15 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. streken van China, waar thans hongersnood heerscht. Het valt den oningewijde, merkt de schrijver op, niet zoo dadelijk op, dat er hongersnood heerscht. Op de velden staat toch het graan er goed voor, doch, wanneer men door de dorpen trekt, bemerkt men spoedig, dat er iets niet in den baak moet wezen. Geen hanengekraai, zelfs geen honden geblaf alles wat maar eetbaar was, is door de bewoners verslonden. De woningen staan open en van bet dak beroofd alles wat maar geld kon opbrougon, om voedsel te koopen, werd verkocht. Er worden in de meest noodlijdende districten leveusmiddelen van overheidswege uitgedeeld. In een dorp, waar eene uit- deeling plaats had, was zulk een gedrang dat 21 van de meest door honger verzwakte lieden onder den voet geraakten en aldus een ellendigen dood vonden. Velen hebben hun vrouw, hun kinderen verkocht, dikwerf niet enkel uit eigenbelang, maar ook om de anderen voor ellende te behoeden. In het district Mengtsjang bewoonden, naar landgebruik, twee broeders, beiden gehuwd met hun vader hetzelfde huis. Toen de nood ten top Bteeg, en nog maar weinig was overgebleven, dat in geld en zoo in voedsel kon worden omgezet, zei de vrouw van den oudsten zoon tot den ouden vader, als hoofd van het gezin, dat deze haar maar moest verkoopen. Daarentegen kwam de vrouw van den jongsten zoon op. Zij betoogde, dat zij nog zooveel jonger was, zelve geen, haar schoonzuster wel kinderen had en deze dus niet goed kon worden gemist. De oude man bepaalde echter, dat geen van beide vrouwen zou worden verkocht en toon de ellende steeds grooter werd, kwam het heele huisgezin, een voor eon, ellendiglijk om het leven. Typisch is het verhaal, dat de correspon dent geeft, van eene uitdeeling van levens middelen in noodlijdende plaatsen In een stad in het Mengtsjang-district werd bekend gemaakt, dat er eene uitdeeling zou plaats hebben Er waren echter slechts levensmiddelen voor f}00 lieden voorhanden, zoodat alleen de menschen, die er het slechts aan toe waren, in aanmorking kwamen voor bedeeling. De magistraat stelde zich op naast de poort van den tempel, waar de uitdeeling zou geschieden. Hij keek een ieder, die uit de menigte op de poort toetrad, strak in de oogen. Stonden deze flets of waren andere uiterlijke teekenon van verzwakking waarneembaar, dan werden de lieden doorgelaten. De anderen werden echter met een lederen zweep dien de magistraat in de hand hield weggejaagd. De noodlgdeoden ontvingen steun van het bestuur en van een gemengd hulpcomité. Wat den steun van het bestuur betreft is er voor 500.000 dollars uitgegeven, maar de correspondent acht het zeker, dat een groot gedeelte van dat bedrag in de zakken van Chiueesche overheidspersonen is terecht gekomen. Amerika. Do Senaat d9r Vereenigde Staten heeft een voorstel tot grondswetswijziging aan genomen, volgens hetwelk in het vervolg de Senatoren der Unie direct door het volk gekozen zullen worden, in plaats, zooals thans, van door do wetgevende verga deringen der staten. Men heeft in de Vereenigde Staten groote verwachtingen van deze verandering die natuurlijk ook door het Huis van Afgevaardigden goedge keurd moet worden wijl men gelooft, dat hierdoor de Senaat gezuiverd zal wordon van het groote contingent op eigen belang beluste volksvertegenwoordigers. Dk Zeeliedenstaking. In 't Vereeniging8gebouw te Rotterdam werd gisteravond een talrgk bezochte ver gadering van zeelieden gehouden, belegd door het bestuur der vereenigiog „Vol harding''. De voorzitter, de heer Brautigam, con stateerde, dat Woensdagmorgen in de Rotterdamsche haven een gewichtige ge beurtenis heeft plaats gehad. Aan de zeelieden werd n.l. verzocht niet meer aan te monsteren en thans is deze vergadering bijeen geroepen, om de staking te pro- clameeren, teneinde de reeders te dwingen de door de zeelieden gestelde eischen door te voeren. De heer Ileijkoop, secretaris der Ver- eeniging van werklieden bij het havenbe drijf, zette den toestand uiteen. Hg constateerde, dat, niettegenstaande het haven- en recdersbedrijf bloeide, do toestand der zeelieden nog was als in 1907 en dat de 's morgens gedane stap was een weloverwogen daad; dat de vereeniging „Volharding", aan wie men zijn belangen opdroeg, een bezadigde vereeniging is, die geen ounoodigc actie in het leven roept, doch op het standpunt staat, dat staken i6 een uiterste, maar ook krachtig, wapen, en dus niet is overgegaan tot deze voorstellen dan door noodzakelijkheid gedrongen. Wordt tot staking besloten, dau dringt hij aan op krachtige organisatie, waut alleen daardoor zal men de geëischte arbeidsvoorwaarden ver.vuld kunnen krijgen. De voorzitter concludeerde uit het krach tig applaus, dat het besluit tot staken de sympathie der vergadering wegdroeg. Hij zou nu het woord geven aan wie het voorstel tot staken wilde ontraden. Niemand gaf zich op en daarop werd met algomeene stemmen het besluit tot staking genomen. Verder werd besloten, dat schepen, die reeds gemonsterd zijn, kuunen varen, dat de „Barendrccht", die nog geen volledige bemanning heeft, niet mag gecompleteerd wordeo; dat, in strijd met het besluit van Amsterdam, dat ook niet aan boord gewerkt mag worden, dit te Rotterdam wel toege staan zal zijn tot het tijdstip, van aanmon steren en dat van morgen (Donderdag) af niemand zich meer mag presenteeren. Verder noodigde de voorzitter allen uit, zich beschikbaar te stollen, om het besluit te helpen uitvoeren als door posten, eDz. Bij do monstering gistermiddag, ten overstaan van den Engelsehen consul, voor de Engelschen schepen „Paterston", „Snow- don" en „Dunbarmere" kon voor de eerste voltallig, voor de beide laatste slechts gedeeltelijk gemonsterd worden. Voor de „Rijndam" der Holland Amerika- lijn waB reeds volledig gemonsterd, zoodat deze Zaterdag kan vertrekken: Voor do Javaboot „Wilis* wordt morgen gemonsterd. De directie der Ned. Stoomboot-Maat schappij te Amsterdam deelde mede, dat de equipage van de „Pollux", .Flora" en „Tellus" ook gister geweigerd heeft te monsteren. De zeelieden, die op de „Flora" en de „Tellus" in uurgeld werkten, even als die, welke in uurgeld werkten op de „Vulcanus" en de „Titan", hebben't werk neergelegd Alle zeelieden van deze vijf schepen, bij de staking betrokken, zgn ontslagen. De „Rijnland" van de Holl. Lloyd, mon stert reeds heden of morgen aan, terwijl de directie 3ei> Maatschappij „Nederland" nog geen bericht had van het verloop op de „Koning Willem I", de „Koningin Wilhelmina" en de „Lombok". Gistermorgen vergaderden de zeelieden in „d'Geelvinck". Het bestuur van de afd. Amsterdam van den Zeeliedenbond deelde het volgende mede. Op alle schepen, die daarvoor in aan merking kwamen, hebben de zeelieden go- staakt, d.w.z. voor zes schepen is de mon stering geweigerd, nl. de „Tellus", „Flora", „Koningin Wilhelmina", de „Pollux", de „Rotleidam", van de Petroleum Compagny, en de „Rjjnland". Ook voor de „Rijnland" heeft men vanochtend gepoogd te monste- reo, doch te vergeefs, daar geen zeeman zich aanbood. Voorts heeft het volk, dat op de „Koning Willem I" en de „Lom bok" vau de Maatschappij „Nederland" en op de „Flora", „Tellus", „Vulcanus" en „Titan" iu mengeld werkte, den arbeid neergelegd. Op de „Titan" bleven de hofmeester en de kok aan 't werk. Vit solidariteit legdeD hierop de ketelbikkers het werk neer en eischten een loonsverhooging van 5 cent per uur. Het aantal stakers kan thans geschat worden op ongeveer 200 man. De directie der Kon. Ned. Stoomboot maatschappij deelde nog mede, dat het stoomschip „Rijnland" een paar dagen later zal uitvaren, omdat het pas gedokt heeft en nog niet geheel gereed is. In verband daarmee, behoeft het pas heden of morgen te monsteren. De directie verzekerde overigens, dat de Rijnland" en ook haar overige schepen op tijd zullen uitvaren. Eenzelfde verzekering werd ook gegeven door de directie der Maatschappij „Neder land", die trouwens meende, dat be be- teekenis van do staking sterk overdreven is. Zij voegde er aan toe, dat een deel van haar personeel op de „Lombok" en op de „Koning Willem I", o.o. de ouder officieren, aan het werk is gebleven. Ter beurze maakt men zigh over de bewe ging al even weinig ongerust. Uit de kringen der reeders vernamen wij, dat maatregelen genomen zijn, om de schepen der Amster- damsche stoomvaartmaatschappijen op t(jd te doen vertrekken. Men heeft zich nl. reeds in hetbuitenland van scheepsvolk voorzien, dat naar Arasterdam zal worden overgebracht, om hier te monsteren. Bordeelverbod. Met 1 Janurri zal in werking treden art. 250bis van het Wetboek van Strafrecht. Dit artikel bevat het zg. bordeelverbod. In verschillende gemeenten zijn verordeningen, waarin dergelijk verbod is opgenomen. De desbetreffende bepalingen dier verordenin gen zullen dus van rechtswege ophouden te gelden. Inmiddels bevatten vele dier verordeningen ook bepalingen, bv. omtrent het bezoeken van bordeelen, en de bevoegdheid van B. en W. om huizen van ontucht te sluiten. Om het bordeelhouden met kracht te kunnen bestrijden, wordt handhaving van deze aanvullende bepalingen gewenscht geacht, althans van het recht tot sluiten. Herziening dier verordeningeu zal ter hand genomen moeten worden. En juist met het oog hierop ia de in wei king treding van art. 250bis Wetb. van Strafr. gesteld op 1 Januari 1912, terwijl de andore bopalingen der wet tot bestrijding der zedeloosheid reeds 15 dezer in werking tredeo Den commissie uit de Ned. Ver. tegen do Prostituiio houdt zich thaDS. naar ons gemeld wordt, bezig met het ontwerpen van aanvullende bepalingen, als boven bedoeld, die zonder in strijd te komen met de hoofdbepalingen der Wet (art. 450bis) geacht mogen worden deze aan te vulleu eu zich hierbij aanpassen. Deze commissie heeft haar eerste vergadering te Aruhem gehouden. Besloten werd om weldra het rapport, bevattende een stel dergelijke bepalingen met toelichting, in afdruk aan de besturen vau groote Gemeenten toe te zeodeD. De Tahiefwet. In een te Maastricht gehoudeo vergade ring van het centraal comité tot bestrijding van invoerrecht op meel, waar de heer Briedé het woord voerde, iB na debat met 38 voor, 6 tegen en 2 blanco de volgende motie aangenomen „De vergadering van bakkers, meelhan delaren en vermicellifabrikanten en verdere belangstellenden, gehoord de inleiding en de gevoerde debatten; overwegende, dat invoerrechten op bloem van tarwe en rogge voor geen der politieke partgen een beginsel-quaestie uitmaken, overwegende, dat door zulke rechten hun belangen zeer sterk zullen worden geschaad; verzoekt den Minister deze rechten uit zgn ontwerp van wet tot wijziging van het tarief van invoerrechten terug te nemen, resp. aan de Tweede Kamer haar goedkeuring aan dat voorstel to onthouden. Vacantie voor Handels- en Kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- eu Kantoorbedienden „Mercurius" doet een beroep op de werkgevers, om tot vervulling te komen van het punt van het werkprogram: bevordering eener regelmatige zomerva- cantio van minstens acht achtereenvolgende dagen met behoud van salaris. Hierbij komt nog iD bet bijzonder, ter bevorderiug vau een gezonde arbeidsverdeeling, do meer algemeeue toepassing van de sluiting der kantoren en werkplaatsen op den Zaterdagvoormiddag. Mocht de Zaterdagmiddagaluiting niet anders kunnen geschieden dan door ploegi gewjjze arbeidsverdeeling, ook hiermede betoogt de Boud zal een ieder zich gaarne verc-enigen. Mocht een andere dag der week dan Zatordag meer gepast lijken, ook met de keuze daarvan zal het grond beginsel der instelling bevorderd worden. Gisterenavond speelde de korfbalafdeeling van 't Ygfde tegen een combinatie van „Merck hoe Sterk" en D. I. O. S. uit Utrecht. Het spel droeg een zeer vriend schappelijk karakter en mocht zich, in weerwil van het regenachtige weer, in een vrij groote belangstelling verheugen. Ook van de zjjde der officieren was de belang stelling groot. Er werd vlug gespeeld, vooral de Utrechtsche combinatie bleek over veel routine te beschikken, waartegenover 't Ygfde wel wat vlugger samenspel had mogen stellen. Rust ging in met 4— 1 voor Utrecht. Daarna maakte Utrecht nog 5 punten terwgl 't Ygfde er slechts een verkreeg, zoodat de Amersfoortsche mili tairen met 2- 9 verlorcD. Voor 't Vgfde is deze wedstrijd onge twijfeld een flinke les geweest, om door gestadige oefening wat vlugger samenspel en een juister doelworp te krggen. Van een volgende ontmoeting ia dan wel wat te verwachten, want 't Vijfde telt onge twijfeld heel goode krachten. Men zendt on6 het volgende bericht uit de Kamper Courant: „Het was een heele ontsteltenis heden- namiddag aan de la Sablonière kade! Het zoontje van Mr. van de Oever kwam, voortrollende in zijn wagentje, te dicht bjj den hoogen afloopende wal van den Burgwal, zoo dat het omkantelde, en het kereltje hals over hoofd in het water rolde. Te vergeefs trachtte nog een oude stadswerker hem te grijpen, en de kleine Uronkeling schoot aanstonds een heel oind van den kant af. Ook na weer was er een kloek zwemmer, de heer W. van Achtorbergh uit Amersfoort, toevallig hier voor zaken aanwezig, in de buurt, die dadelgk zgn jas uitgooide, te water sprong en het ventje behouden, maar zeer ontdaan op het drooge bracht. Hulde aau den kranigen redder." Gaaine voegen wo onze hulde bij die van do Kamper Courant, 't Feit krggt zeker nog meer beteekenis, als we weten, dat de heer van Achterbergh niet zoo jong .uieer is, maar reeds de 60 gepasseerd is. Een groot aaotal meuschen stonden aau don waterkant om hulp te roepen, maar geen hunner waagde het zich te water te begeven. Gelukkig dat ouze stadgenoot den moed daartoe had en het genoegon mocht smaken het 9 jarig jongetje, dat reeds gezonken was, te redden. In de gisterenavond gehouden ver gadering der afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb, Partij werden candidaat gesteld voor den gemeenteraad: in district I, de hceren J. Overeem en G. van Wglandjin district II, de heeren J. Overeem en K. Visser en in district IH, de heeren J. Overeem, K. Vissor en G. van Wgland. Onze vroegere stadgenoot de heer W'. Storm van Leeuwen slaagde heden aan dé Universiteit te Utrecht voor het le ge deelte van het Theoretisch Geneeskundig examen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2