DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 139, VRIJDAG 16 JUNI 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers 10.05. SSureau: KLEINt: H liu Telet. Iuterc. I8Ï. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advei-Men reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitcnlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam 'n Steentje losgeraakt. Onder het opschrift: Scheur? schrijft „De Standaard" o.ut. het volgende: Fr zijn er nu reeds, die duchten, dat hot gebeurde ;mct de Militiewet een scheur itt de Coalitie zal trokken. Dit nu is stellig overdreven. Maar toch zou hot onvoorzich tig zijn, te ontkennen, dat er een steentje los is geraakt. Aanvankelijk zwegen we over dit punt, dlu eerst te zien hoe do Roomsch-Kathoiieke pers zich zou uitlaten. Nu bleek dat deze, evenals wij, de zaak ernstig opvatte, en ten dcele zelfs den moed had, om niet onvoorwaardelijk de houding van de Roomsch Katholieke Ka merclub goed te keureu, zy er ook onzer zijds een kort woord over gezegd. Tusschcn 'ooudgeuooten moet overleg bestaan. Bondgenoot te zijn. onderstelt, dat men mei een vijand te rekenen heeft, en tegenover dezen vijand gemeenschappc lijk oen zeker goed in casu het Kabinet, tc verdedigen heeft. Dit sluit critiek aller minst buiten, en belet evonmin, dat elk der bondgenooten nu of dan voor eigeD beginsel of eigen belaug opkomt; maar zoolaDg er van een Coalitie sprake zal zyu, blijft het eisch, dat mon met elkander spreke, en overlcgge, en saam gang in de zaken pogo te houden. Bij elke Coalitio delegeert men dan ook feitelijk iemand van elke fractie, om saam hierop het oog te houdeu. Een delegatie, die, zoo wo ons niet vergissen, ook tusscben de drie fracties van Rechts bestaat. Nu is de Roomsch Kath. Kamerclub, naar men thanB met zekerheid weet, eerst den eigen morgen bgeengekomen, en heeft vlak vóór de Kamerzitting begOD, haar besluit genomen. Dit gebeurde, zonder dat er met de Antirevolutionnaire club ook maar één woord over gewisseld was. Eu zelfs toen de Kamer begon, en de Roomsch- Kath. club op het punt stond haar voorstel tc doen, is van dat voornemen aan de Antirevolutionnaire club met geen woord kennis gegeven. Er heeft dus noch overleg vooraf, noch zelfs mcdedeeling daarna plaat6 gehad. Men is geheel zijn eigen weg gegaan, en heeft zonder ons en geheel buiten ons om gehandeld, en dat niette genstaande men zeer wel vermoeden kon, dat het voorstel dat men ging indienen, ons zeer leed zou zijn. Dat nu zulk een houding en handeling noodzakelijk kan zijn, erkennen we, en we kunnen ons ook in het onderhavig geval zeer wel de casuspositie denken, die de Roomsch-Kathoiieke club alzoo handelen deed, en die naderhand in schrijven van Club aan Club kon zijn toegelicht. Maar dit geval is dan altoos aan één stellige voorwaarde gebonden, en dit beding is, dat de handeling niet kon worden uitge steld, en dat er geen tijd voor overleg was te vinden. Juist dit geval echter deed zich hier niet voor. Volgens de orde der werkzaamheden behoefde er over de Militiewet dien dag geen beslissing te vallen. Sterker nog, naar goede orde mocht die beslissing dien morgen niet vallen. Over het al of niet aan de orde stellen van wetsontwerpen beslist toch de Kamer niet voordat het eindverslag is uitgebracht. Dan eerBt. Niet eer. Zeer juist had de Voorzitter dan ook met gezegd, dat hij de Militiewet nu reeds op de lijst wilde zetten, maar heel auders, en zeer juist, dat hy het voornenion J hiertoe had, en hot doen zou zoodra het j Eindverslag er was. Poriculum in mora bestond er alzoo voor de R Kath. Kamerclub in het minst niet. Integendeel, ook voor haar was de tijd om te spreken, nog niet gekomen. Dat zo nu sprak, was geheel voorbarig. Ze sprak vóór baar tijd. Wel had ze lang oer het eindvoralag komt een voorstel kunnen doen, maar dan had het vroeger moeten komen, eer het V. V. naar de Regeeriog ging. Nu toch wist ze, dat do Regeering met inspanning van alle kracht spoed niet de zaak zou maken, en zoo laat men geen Minister zich half-dood werken, als men toch van plan is, zijn Memorie voor maandon te. laten liggen. Hierin ligt zelfs iets onbarmhar tigs. Was er du geen periculum in mora, en ware hot zelfs en règle geweest, dat de beslissing, over de Militiewet niet voor 20 Juni viel, dan treedt uiteraard het zich onthouden van alle overleg in nog raadselachtiger licht. In de (r.-k.) „Nieuwe Venlosche Crt." verdedigt Dr. Nolens het besluit der Kamer, de Militiewet dit zittingjaar niet meer in de behandeling te nemeu op de gronden, door hem in do Kamer bij de toelichting van zijn-ioorstel aangevoerd Hij voegt hieraan toe: Alle omstandigheden in aaomerking neuiondc, moest men wel tot besluit komen, dat. wil uien geen onbekwauion, maar bekwamen spood beuachieo, do openbare behandeling tot het volgende zittingjaar moost worden uitgesteld. Maar dan bestaat er ook geeu enkele reden meer om die behaudeling zoo spoedig mogelijk, stel begin October, te doen plaats hebben. Slechts voor hen die niet op de hoogte zyn van alle omstandigheden, kan het be sluit der Kamer den schijn hebben van gebrek aan medewerking harerzijds aan afdoening der zaken. Niet het gevoel, maar het verstand moet in deze dingen beslissen. Voor een geregelde behandeling en een in alle opzichten te rechtvaardigen tot standkoniing der militiewet kan het besluit der Kamer in.i. niet anders dan bevorder lijk zijn. Kiesrecht voor Vrouwen Het' centraal bureau voor statistiek pu bliceert eenige interessante gegevens betref fendo deelname der vrouwen aan de laatste verkiezingen voor de Noorweegsche Ge meenteraden en voor bet Storthing. Door de wot van 29 Mei 1901 kregen de vrouwen een beperkt kiesrecht. Ora kiezer tc zijn moest een vrouw een eigen inkomen hebben van 300 kronen op het platteland en 400 kronen in de steden; was dat niet het geval, dan moe9t ten min ste haar man een dergelijke som als.inko men kunnen aangeven en tevens moest hy in de belasting zyn aangeslagen. Onder dit beperkte kiesrecht was het geheel aantal kiesgerechtigden op het plat teland 179.771, waarvan 316.578 maunelijke en 163.193 vrouwelyke. Bij de verkiezingen werden in het geheel 140.466 geldige stemmen uitgebracht en wel 125.148 door mannen en 15.318 door vrouwen. Van de mannolijke kiezers hadden dus 41 procent en van de vrouwen slecht9 91/2 procent gestemd. Iu de steden telde men 106.507 stem gerechtigde mannen en 7o 153 stemgerech tigde vrouwen. Iiier stemde van de mannen 60 en van de vrouwen 48 procent. Gekozen worden 98 vrouwen. Bij de verkiezingen in 1907 steeg op het platteland het aantal kiesgerechtigde man nen, dat aan do stemming deelnam van 41 op 49 proc., dat der vrouwen vau 9ya op 19 procent. In de steden stegen deze cijfers respec tievelijk van 60 op 70'A, en van 48 op 621/, procent. Gekozen werden in alle gemeenten 142 vrouwen en 12.712 manueu. Op 7 Juni 1910 kregen de vrouwen het algemeen kiesrecht voor de Gemeenteraden Toen vormden dc vrouwen de meerderheid der kiezers: op hot platteland 355.766 vrouwen tegen 344.453 mannen, in de ste den 163.954 vrouwen tegen 120.733 mannen. Bij de eerstvolgende verkiezingen in het zelfdo jaar steeg nu het percentage manne lijke kiezers, dat op het platteland aau de stemming deelnam van 49 op 55, dat dor vrouwen van 19 op 26 proc.; in de steden steeg het percentage der mannelijke kiezers van 70' 3 op 73, terwijl dat der vrouweu tot 61 procent daalde. Het bleek, dat het deelnemen der vrouwen aan de verkiezin gen ook de deelneming der mannelijke kiezers deed toenemen. By de verkiezingen voor het Storthing in 1909 gold voor do vrouwen nog het beperkte kiesrecht. Hier namen 60.39 pro cent der stemgerechtigd vrouwen tegen 70 proceut der mannelijke kiezers aan de stemming deel Bij de volgende verkiezin gen voor het Storthing zullen ook de vrou wen algemeen kiesrecht hebben. 1)k Zeeligdenstaking. Omtrent do zeelicdenslaking luiden do laatste berichten uit Engeland als volgt: Dc staking heeft nog zeer weinig ver andering gebracht in de scheepvaart en den handel in hel algemeen, ofschoon in enkele opzich zelfstaande gevallen gewag wordt gemaakt van scheepsbemanningen die ge weigerd hebben op den monstorrol te tee kenen Hieronder zijn dc beaiauningen van een drietal schepen begrepeu, welke van Rotterdam te Leith zijn aangekomen. Twee schepen varende op Liverpool zijn zonder bemanning. De White Star Line eu de Canadian Pacific Line hebben een loonsverhooging van 10 sh. per maand toegestaan, voor alle categorieën van hare bemanningen. De firma's Lamport Holt en A. Holt and Cie hebben eveneens een loonsverhooging van 10 sh. toegestaan. De bemanningen van verschillende schepen in verscheidene Londensche dokken hebben gister gewei gerd aan het werk te gaan, zoolang de wonen niet verhoogd waren. Dit is ge- loeigerd. Uit Antwerpen meldt men: Indien mon nog twijfel kon hebben over het onvermijdelijke mislukkeu der staking in de Antwcrpsche haven, dan moet, schrijft het H, v. A., die twijfel nu wel opgeheven zijn. Giste it. a middag, te 2 uur, moest de stoomboot Marquette van de Red Star Liue vertrekken. Men vroeg zich af of de bcot bemanning zou hebben om te kunnen af varen. Welnu, hare bemanning was compleet op 6 man na en om die 6 tc vervangen, waren er wel 100 bereid hunue plaats in te ncincn. De reederij had maar to kiczon en op het gestelde uur stak de Marquette van wal. België. Het ministerio de Broqucville is er dau eindelijk, na een moeilijke bevalling van zes dageu ou heel veel vrees tot op 't laatste toe, dat het toch op niets zou uit- loopen. De reden van dezen tegonspood, reeds ïóórdat het ministerieel leven een aanvang zou nemen, was hierin te zoeken, dat mot den heer Woeste en zijn oud- clericalen rekening moest gehouden worden. Nu is dan alles overwonnen; doch of deze rogeering meer dan een vluchtig iets zal ziju, het wordt door weinigen geloofd. Zooveel is zeker, dat het 9choolwetsontwerp in de secties een zomer- en waarschijnlijk ook wel zijn winterslaap zal kunnen houdeu. Het ministerie zal intusschen de begrooting doen afhaudelen, kalm de resultaten der volkstelling afwachten en op grond daarvan een wetsontwerp indienen, dat in de ver meerdering van het aantal Kamerleden voorziet. Het is. mogelijk, dat dan nog vóór Moi 1912, wanneer de gewone twec- jaarlijksclie veruieuwiug van de halve Kamer mec9t plaats hebben, algemeene verkiezingen een meer stcvigen gang in het parlementaire leven zullen brengen Tot zoolang kunnen de ministers het zich in de officieele hotels van de rue de la Loi bchagelyk maken. Frankrijk. Bij de behaudeliug van een interpellatie over de arbeiderspensioenen nam de Kamer een motie-Dalimier aan, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de re- gcering de wet zal verbeteren en ten spoedigste eeu ontwerp zal indienen, waar bij dc leeftijd, waarop het pensioen zal ingaan, gebracht wordt op 60 jaar en de bijdrage van den staat voor personen boven dien leeftijd op 100 fres. Het eerste gedeelte van de motie werd aangenomen met 348 stemmen tegen 143, het tweede gedeollc, betreffende dc ver betering der wot, met 362 tegen 150. Het derde gedeelte werd aangenomen met 550 stemmen togen 1 en daarop de geheelc motie met 356 tegen 64 stemmen. Bij den Franschcn Senaat is het rapport ingekomen van de commissie, belast met het onderzoek vau het wets voorstel, houdende het verbod van fabri catie on verkoop van absint. Bij het rapport is een belaugrijkc statistiek gevoegd, waaruit blijkt, dat de hoeveelheden alcohol voor de fabricatio van absint jaarlijks be- noodigd, groot verschil aantoonen. Iu 1873 werden voor de fabricatie 6713 hectoliter hebruikt, in 1880 18 000 hectoliter, in 1890 105.25S hectoliter, terwijl in 1900 dit cijfer zelfs toe 238.467 hectoliter is gestegen. Sedert dat jaar echter is een vermindering ingetreden, en daalde de consumptio tot 172.116 hectoliter in 1910. Oostenrijk- Hongarije De indruk, dien alle berichten uit Wec- neu geven is, dat de dictatuur der chris- ten-socialisteu gebroken is. De „Frankfurter Ztg." zegt zelfs: De christelijk-socialo par tij is op het hoofd geslagen, in Weeneu

De Eemlander | 1911 | | pagina 1