WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. ME DEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 16 Juni 1911. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Munchen, laagste 756.2 te Riga. Verwachting tot den avond van 17 Juni 1911. Zwakke tot matige Z.O-lyke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer met kans op onweer. Temperatuur: "Warmer. fllaromelerstand te AMERSFOOpT. 767 mil. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 66 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 16 Juni des 's morgens 7 uur is 60° F. vernietigd. Zij heeft ditmaal bij dc eerste stemming slechts 2 harer candidaten geko zen gezien tegen 18 by do vorige verkie zing. Haar stemmenaantal is met 40 000 verminderd, die door de vrijzinnigen eu sociaal-democrateD gewonnen zijn Nauwe lijks een vierde der uitgebrachte stemmen is op christelyk-socialiêtische candidaten uitgebracht. Eu dit reeultaat is niet alleen in Weonen, het is ook in alle andere Ne der- en Opper Oostcnrijkscho steden op te merken, zoodat de christelijke-socialistische partg niets meer ie dan een agrarisch-cleri- cale boerenpartg, zonder leiders. Dat is het antwoord der steden op de uitlevering dor stedelijke consumenten aan de groot agrariërs. Van die nederlaag is geen opstanding mogelijk. De herstemmin gen zullen haar nog verscherpen. Het resultaat is nu zoo, dat de vrijzinni gen en sociaal democraten in Oo.-tenrijk elkaar moeton steunen by de herstemmin gen tegen de christen-socialistenelk man daat dat op die wyze veroverd wordt, is winst voor de liukerzijde, togen de reactie. De regeering poogt met alle haar ten dienste s aande middelen zulk een crompro- niis te voorkomen. Het officieuse „Frem- denblatt" kapittelt nu reeds de Duitsche partyen en verlangt cathegorisch onder lingen steun der burgerlijke partijen tegen de sociaal-democraten. En baron Bieoerth heeft do leiders van het Nationale Verbond tot een bespreking over de herstemmingen genoodigd, en daarin de samenwerking der burgeriyke partijen geëischt, met bedrei ging anders te zullen heengaan. Maar hij die eischen wordt de economische en soci- ciale tegenstelling uit het oog verloren tus schen de groepen, die men poogt samen te koppelen. De regeering stelt een te zwaren eisch, als zij wenscht, dat do stede- ïyke kiezers het gebrek aan levensmidde len, de vrijzinnigen de clericale overhoor- sching zullen vergeten, en dat alleen om de clericale agrariërs niet te ontstemmen. Maar dat is immers onmogelijk! l)e ge schiedenis van do laatste jaren ligt nog to versch iu het geheugen. De vleeschnood, dien de agrariërs wenschten en uitlokten, de weigering om de contingenten vee uit het buitenland te verhoogen en Argentijnsch vleesch in te voeren, dc cleiicale dwang maatregelen op intellectueel gebied, zijn niet in een oogenblik te vergeten. Hadden de stedelyke vertegenwoordigers der chris teiyk-sociale party hun invloed gebruikt, om de al te hebzuchtige agrarische ele menten tot kalmte en matiging aan te sporen, dan zou het te betreHren zyn, dat zulk een kalmeerende factor verkleind werd. Maar dat deden zy immers niet. Uit vrees voor een splitsing in de partij heb ben zy zich vernederd tot slippendragers van de agrariërs, en zoo is de uitslag der vorkiezing een welverdiende, ernstige ne derlaag geworden voor de clericaal-agra- rische groep. Portugal. Er zijn weer een aantal ongunstige berichten omtrent den toestand in de jeugdige Republiek. En evenals steeds is er ook weer een officieuse mededeeling van de Regeering, dat alle pessimistische geruchten op louter phantasie berusten en dat in het geheelo land absolute rust heerschi. Wij laten hier intusschen de verschillen de berichteu volgen, zooals wij ze in de hnitenlandsche pers hebben gevonden. De leerlingen der militaire school te Lissabon, alsmede dc met verlof zijnde kadetten; hebben bevel gekregen zich ouiniddellyk bij huu regimenten te melden. Zij die aan dit bevel niet dadelijk gehoor geven, zullen als deserteurs worden aangemerkt. Bij Villaruel ie een kleine krijgsmacht geconcentreerd. Kapitein Camacho is van Villaruel naar Spanje gevlucht. De autoriteiten hebben een ieder verboden de Spaansche grenzen over te gaan zonder paspoort. Aan de Times wordt uit Oporto gemeld, dat aldaar het gerucht loopt van een nieuw monarchistisch komplot. Een troep monar chisten zou de grens zijn overgetrokken bij Chavez. Uit het Zuiden zijn troepen en mariuiers naar Oporto opgerukt. Zij zyn voorzien van snelvuurkanounen. Ook het Portugeesche blad El Mundo maakt meldiug van zulk monarchistisch komplot. Het centrum der samenzwering zou Almeida zijn, waar reeds een geheele reeks inhechtenisnemingen zou hebben plaats gehad De^samenzweerders zouden een groot aau- tal aanhangers in het leger, voornamelijk bij de reserve, hebben en er zou geen dag voorbijgaao, zonder dat een of ander reserve-officier van de ranglijst wordt geschrapt. Dc Diario Populo voegt hier nog aantoe, dat de samenzweerders aan de andere zijde der Spaansche grenzen reeds wekou lang huu troepcu oeteuen die verblijf houden in volledige kampen. Aanhoudend worden schietoefeningen ge houden eu van tijd tot tijd komen sommige leidorB op Portugeesch gebied om tot de grensbevolking opruiende redevoeringen te houden. En te Lissabon zouden groote voorraden bommen zijn binnengesmokkeld. Turkije. Een gisteren verspreid bericht omtrent de amnestie, die aan de Aibaneozen zal worden verleend, wordt nader door de Morning Post bevestigd. Dit blad deelt mede, dat Torgoet Sjefket nadat de Malissoren en Marditen besloten hadden zich te onderwerpen en een delegatio naar Pristina te zenden om den Sultan te be groeten een proclamatie heeft uitge vaardigd, waariu volledige amnestie aan de opstandelingen wordt toegestaan op voorwaarde, dat zij zich binnen tien dagen onderwerpen en hun wapenen inleveren. De 37 Malissoren die van de amnestie worden uitgesloten, zijn naar men vermoedt, do leiders van den opstand. Is dit laatste juist, dan bestaat er natuurlijk alle kans, dat de opstandelingen daar geen genoegen zullen nemen. In overeenstemming met het door de Kölnische Zeilung ontvangeu officieuse ant woord van de Turksche Regeering aan Oosteniijk, wordt nu ook door Engelache bladen de onderstelling geopperd, dat do Oostenryksche Minister Aehronthal, die zeer goed op de hoogte was van het plan om de Albaneezen amnestie te verleeuen, daar van de eer voor zich wilde hebben, ook om zijn Russische collega, een dergelijke poets te bakken als hy eertijds diens voor ganger, Iswolksky, had gedaan. Amerika. Zonderlinge verhalen omtrent Castro den ex-dicator van Venezuela, doen thans de ronde. Hij zou plotseling, de Canarischo eilanden, waar hij zich na zijn val metter woon had gevestigd, op geheimzinnige wijzo hebben verlaten. Sommigen beweren, dat hy vermomd als monnik, zich zou hebben ingescheept op de Legazpi, mot bestemming naar Havana, anderen meenen, dat hy zich thans in Portugal of te New-York bevindt. Weer anderen wijzen op de oveneens plotselinge verdwijning van een Hoïtiaansch oorlogsschip, dat vroeger onder den naam van Umbria, een kruiser van de Italiaan- sche oorlogsvloot was. Dit schip zou sleohts in schijn door Haïti, maar in werkelijkheid door Castro zyn aangekocht. Castro zou zich thans aan boord bevinden als Italiaansch officier ondor den schuilnaam Jacobi. En de Umbria zou voorzien van groote voorraden wapenen en munitie rechtstreeks naar Ve nezuela varen, waar een aantal van Castro's getrouwen, ontevreden mot het bestuur van Gomez, gereed stonden om weer revolutie te maken. Een telegram uit New-York van een nieuwsagentschap meldt, dat Castro aldaar is aangekomen, maar dat de Amerikaanscho Regeering hem heeft verboden aan land te gaan. De Zeeliedenstaking Op het Engelsche consulaat te Rotterdam meldden zich geen Engelsche zeelieden aan om te monsteren op de stoomschepen. Op het s.s. Zijldyk der Holland—Ameri- kalyn en de Javaboot Willes octbraken resp. 11 en 20 man. Enkele Engelsche kapiteins ontviugen telegrafisch machtiging om de gage van 3 pond 10 sh. te verhoogen tot 5 poud. Uit Amsterdam meldt men: De bemanning van de Celebes der Stoomvaartmaatschappy Nederland, plm. 25 man (matrozen, tremmers en stokers) weigerde vandaag zich te laten aanmonsteren voor de Koningin Wilhelmina derzelfde maatechappy Met hen bedraagt het getal stakers thans plm. 250. Gister hielden de stakers een'drukbezochte vergadering in het gebouw, d'Geelviuck. Het resultaat der besprekingen bleef geheim. Waarschijnlyk zal spoedig een opeubare vergadering worden gehouden. Voorzitter Algemkbnk Rekenkamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van do Algemeene Rekenkamer de heer mr. Th. Ph. baron Hackay. Verkeer met Vliegtuigen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat een ontwerp van wet tot voor- loopige regeling van'het verkeer met vlieg tuigen om advios gezonden naar de overige Departementen, die daarbij betrokken zyn. Telegrambezorging. De Minister van Waterstaat heeft de in specteurs dor posterijen er op gewezen, dat de wetgever in de Arbeidswet aan particu liere werkuomcrB als regel den arbeid aan personen beneden de 16 jaar na 7 uur des avonds verbiedt en dat het derhalvo ge- wenscht is, dat voor de bezorging van tele grammen geen personen beneden dien leeftyd meer daartoe worden gebezigd. Ned. Ver. tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. Door het hoofdbestuur der bovenge noemde verceniging is eene commissie be noemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar en verslag uit te brengen over: de opbrengst van de vischpacht in Ne derland. Deze commissie hield dezer dagen hare eerste vergadering. De voorzitter der vereeniging, do com missie installcerendc, wees daarbij op het groote economische belang dat bij den arbeid der commissie betrokken is; dat zij toch niet alleen een beeld van den te.gen- wooidigen toestand zal geven, maav ook met het verleden en de toekomst rekening zal houden, door het opsporen van de oor zaken welke wijzigingen brachten in het geldelijk nut dat de wateren afwerpen, ter- wyl mot het bekend stellen dier oorzaken, ook den weg tot wegnemen van misstanden kan worden aangeduid- De commissie koos tot haren voorzitter den heer J E. Scholten te Groningen en tot secretaris de heer J. C. H. Fischer te Apeldoorn. Verder besloot de commissie allereerst te trachten tot de wetenschap te komen, welke colleges, autoriteiten of par ticulieren vischwater verpachten, of uit den eigendom waarvan op andere wijze door de uitoefening der visscherij geldelijk voor deel trekken. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zyn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap by 2e herhaling. P. B. zwervend 1 week hechtenis. Dronkensohap bij 4e herhaling. J. W. zwervend 3 dagen heohtenis en opzending naar eene rykBwerkinrichting voor den tyd vau negen maanden. Dronkensohap. J. G. zwervend f 3 of 3 d. E. M. fo of 3 d. E. G. f3 of 3d., beiden te Baarn. Z. A. f3 of 3 d. E. de W. f 10 of 3 d., beiden te Amersfoort. Op verboden grond loopen. M. M. f5 of 3 d. H. J. v. d. H. f of 3 d., beiden to Maarn. T. B. te Baarn f 1 of 1 d. H. v. d. K. te Nykerk f 3 of 3 d. Visschen zonder vergunning. J. de G. (recidivist) 7 d. L. M. f 2 of d., beiden te Amersfoort. Zoeken naar eieren van waterwild. T. J. N. te Hoogland f 3 of 3 d. Zooken naar eieren van wild. D. H. te Eemnes vrijgesproken, G. C. Z. te Laren f3 of 3 d. Overtreding Veiligheidswet. L. F. S. 4 X f5 of 4 X 2 tl. M. E. 4 X f5 of 4 X f 2 d., beiden te Baarn. Wielryden zonder licht. C. A v. L f 2 of 2 d. A. C. v. N. f2 of 2 d. W. B. f 2 of 2 d., allen te Baarn. K. v. M. te Barneveld f 2 of 2 d. Ryden met voertuig op rywiclpad. R. v. d. H. te Barneveld f 3 of 3 d. Rijden met auto op rijwielpad. Jhr. Mr. R. S. B. te Zeist f 5 of 2 d. J. C. v. S. te Leiden f5 of 2 d. F. C. v. R. te Rotterdam f 5 of 2 d. Rijden met paard op jywielpad. H. B. te Harderwijk f 5 of 2 a. I. Wielrijden zonder licht f 2 of 2 d. II. Niet op vordering der politie stilhouden f2 of 2 d. III. Valschen naam opgeven f 10 of 10 d. J. A. A. to Zeist. Op hondenkar zitten. P. v. G. te Amers foort f 2 of 2 d. Te Soest met motorrijtuig te snol rijden. W. B. te Haarlem f 5 of 2 d, J. J. B. te Delft f 5 of 2 d. F. W. H. te Bussuui f 5 of 2 d. L. A. L. Amsterdam f5 of 2 dj N. de B. te Baarn f 5 of 2 d. Te Amorsfoort paarden door geraas verschrikken. E. G. te Utrecht f 10 o£ 2 d. Te Hoogland op openbaren weg baldadig zingen. F. v. d. P. f 6 of 1 d. E. D. f 6 of 1 d., beiden te Hoogland. Te Baarn met ongekeurde visch venten. Z. d. G. f 1 of 1 d. L. L. f 1 of 1 d. Z. de G. een halve gulden of 1 d., allen te Bunschoten. Sprooperij. B. V. te Scherpenzeel f 3 of 2 weken tuchtschool. "Wielryden zonder licht. P. M. te Hoog land terug ouders. Overtreding Hondenkarwet Reglement. W. E. te Amor8'oort 2 X 1 f I subs. 2X1 week tuchtschool. Overtreding Vogelwet. W. P. te Baarn terug ouders. Zoeken naar eieren van wild. C. G. Z. f2 subs. 1 week tuchtschool. B de L. f 2 subs. 1 w tuchtsch, beiden te Laren. Overtreding Hinderwet. J. B. te Amers foort vonnis d.d. 27 Maart 1911 door dit Kgt. gewezen vernietigd en opnieuw rechtdoende opposant veroordeeld tot f 3 of 2 d. hechtenis. In do gisterenavond gehouden, druk bezochte vergadering der Kicsvoroeniging „Gemeentebelang" is besloten de volgende candidaten te stellen voor de a.s. ver kiezingen van den Gemeenteraad. Io district I de heeren: A. Eysink en F. M. van Veen. In district II de heeren: A. M. Tromp van Holst (aftredend lid) en Ds. F. G. Lagers. In district IU de heeren: H. W. van Esveld, J, C. Rolandus Hagedoorn en A. M. Tromp van Holst (alle drie aftredende leden). Het bestuur van de voetbalvereniging H. V. C. heeft f 11.10 afgedragen aan de Amersfoortsche Vereeniging tot bestryding der tuberculose, zynde de helft van de netto opbrengst van den Zondag gespeelden wedstrijd tegeo Ajax. Naar wy vernemen zijn gisterenavond door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging candidaat gesteld voor de gemeenteraad:

De Eemlander | 1911 | | pagina 2