DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 140. ZATERDAG 17 JUNI 1911. 8e JAARGANG. De keus is goed Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: pt..- jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: Uf.EINK HaAO 6. Telef. Intero. IS». Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uirslaitend" gerechtigd het Alg. Binnen-on Buitenlundsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Zij, die zich met ingang van 1 Jnli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gelijk wij in ons vorig nummer reeds berichtten, heeft de Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Donderdagavond hare candidaten gekozen voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. 't Is 'n tot nadenken en tot dank baarheid stemmend feit, dat, terwijl andere partijen vaak veel moeite hebben om candidaten te vinden, bekwaam en geschikt om in aanmerking te komen, de vrijzinnige partij ten allen tijde beschikt over mannen, wier capaci'eiten en onafhankelijkheid hen als 't ware voorbestemt voor 't lidmaatschap van de verschillende rcgeeringscolleges. Dit mag nu heel gelukkig heeten, aan den anderen kant heeft 't weer be zwaren. Want ook Donderdagavond weer, werden de leden van Gemeente belang gesteld voor de moeilijkheid 'n keuze te doen uit 'n lijst van personen, die voorzeker allen in den Gemeenteraad 'op hun plaats zouden zijn.- Maar 't aantal vacaturen was nu eenmaal beperkt en om taktische redenen zou 't, vooral ditmaal, in liooge mate ongewenscht, ja zelfs roekeloos zijn, zoo er van vrijzinnige zijde meer can didaten gesteld werden, dan er plaatsen te vervullen waren, om aldus den kiezers gelegenheid te geven van de besten weer de besten uit te kiezen. Mogen er al onder dc vergaderende Ge- meentebelangers velen geweest zijn, die 'n oogenblik geaarzeld en zich zelf afge vraagd zullen hebbenwie moet 'k toch stemmen?, verblijdend mag 't heeten, dat reeds bij de le stemming de uitver korenen met flinke meerderheid uit de bus kwamen. Verblijdend: niet alleen wijl hierdoor herstemming voorkomen werd in vergaderingen met groote opkomst nemen stemmingen veel kostbaren tijd in 1 eslag maar bovenal omdat wij hierin 'n krachtige aanbeveling voorde gestelde candidaten zien; duidelijker immers kon niet blijken, dat zij zich in groote sympathie mogen verheugen. En dit springt nog meer in 'l oog, nu 't bestuur van Gemeentebelang gemeend had zich van elke aanbeveling te moéten onthouden en aan de vergadering de vrije keus over te laten. Eigenaardig verschijnsel, dat niet in elke kiesver eeniging op te merken valt! 't Bestuur was van oordeel niet in 't minst te mogen influenceeren op de keuze en had zich er dus toe bepaald 'n aantal namen te noemen en nog- wel in alfabetische volgorde van mannen, die voor 'n raadszetel alleszins in aanmerking konden komen en door 't bestuur bereid gevonden waren 'n eventueele candidatuur te aanvaarden. 'n Standpunt, dat ons zeer correct- lijkt en passend aan 'n vrijzinnige ver- ecniging. Taktiseh was 't zeer goed gezien van 't bestuur om de vergaderiug voor te stellen alle aftredenden over te brengen naar district III. Aftredende leden toch hebben steeds 'n voorsprong en daar district III nog altijd twijfelachtig ia, dienen daar de sterkste candidaten gesteld te worden. En dat de 3 af tredenden, de heeren A. M. Tromp van Holst, J. C. Holandus Hagedoorn en II. W. van Esveld sterke candidaten zijn, behoeft geen betoog, 't Zijn immers mannen, die van jaren her hier bekend zijn en hun sporen als raadslid verdiend hebben. Ook de keus voor district II lijkt ons uitmuntend. Dit district is, naar wij hopen, door de joDgstc grenswijziging iets minder clericaal geworden. Zoo iemand, dan heeft hier wel zeer veel kans de heer Tromp van Holst, de meest populaire Amerstoorter, zooals hij wel genoemd wordt. En mocht onverhoopt III den treurigen moed hebben dit waardig lid uit te werpen, laat ons dan hopen, dat de verzwakking van III geschied is ten bate van II en dat de kiezers van II met die van III zullen strijden over eer om de den heer Tromp van Holst te mogen afvaardigen. Voor dc andere plaats in II is gesteld ds. F. G. Lagers, em. Lutersch predikant, 'n Betere keus ware hier niet mogelijk geweest. Ds. Lagers is '11 Protestant van den ouden stempel, die z'n Goezeubloed niet verloochenen wil, iemand van vurig tenperament en bizondere redenaarsta lenten, hoofdredacteur van de Protestant, t wel bekende en ook in Amersfoort veel gelezen wekelijksch orgaan van de Evangelische Maatschappij. De Protestanten in district II hebben nu eens gelegenheid zich te uiten over 't samengaan met llome. Ons dunkt, voor 'n Protestant, die nog 'n beetje Protestantsch bloed in z'n aderen heeft en niet geheel verpolitiekt is, kan de keus tusschen 'n Luthersch predikant en 'n Ultramontaan niet moeilijk zijn. Ten slotte nog district III. Hier was de keus 't moeielijkst. De vergadering had te kiezen uit 'n lijst van personen, van wie de een al meer geschikt of gewenscht leek dan de ander. De heeren A. Eysink, de bekende automobiel fabrikant en F. M. van Veen, ingenieur aan de Hollandsche Spoor, bleken de uitverkorenen te zijn. De kiezers van I zullen ongetwijfeld dankbaar zijD, dat zij in de gelegenheid gesteld worden deze op technisch gebied zoo bekwame manhen in den Raad te kunnen brengen. Tot dusver was I 'n sterk district maar de mogelijk is niet uitgesloten, dat de jongste grenswijziging ons hier minder welkome verrassingen biedt. Summa summarum is onze indruk dat Gemeentebelang met candidaten van de» eersten rang is uitgekomen. En dat mocht ook wel want 't zal erom spannen. Voor de vrijzinnigen is 't er op of er onder. Het is moeilijk om een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den raenseh dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebrnikt en grooter deel uitmaakt van uw diëet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in uwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van den grootsten invloed is op uw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, datjdegezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste bélaug om* brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpunt uitgaande, is hot doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogsto eischen voldoet, die men aan dit voedingsmiddel San stellen, zooals hierna wordt verklaard. In de eerste plaats is het uoodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebmld brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet ot alleen door eenharpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste onreinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graant einiging- machines welke als volgt automatisch werken. In een zift- en zuigmachine worden eerst de grootere en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, dc soortelijk lichtere bestanddeelen worden woggezoeren, waarna het graan in een raspmachinevalt,die de basten afraspt en dat afraspel^ door een sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de tarwe door een tweevoudigen verdeelcyliuder gescheiden in kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dieu cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, ondertusschen de kleine tarwe door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit worpen, en de groote tarwe door gerst- en havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit de gerst eu haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarna ilezo weder vereenigde tarwe valt in eeno waschmachino tegen eon onder sterken druk uit een hoog'gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het grnan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twee droogtrommels welke met centrifugale kracht door middel van snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vliegt. In het bassin zijn intusschen vele strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijven, die door eene opening er uit vloeien cn op een zift in een bak blijven liggen. Vervolgens komt do tarwe of de'iinggo in een der 6 silo voorraadruimten om maalklaar te verharden, waaruit het door 1 tot en met G schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregon, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uit1 of meer der andere silo-voorruiroteii, komt in een vermcngcylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar eene schuier- en zuigmachine met 3 schuier étages van boistels, welke er alle door do droogtrommels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl een sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudr, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een atzonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe of de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen' die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus ua elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het grnan gereed om te worden vermalen, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen van goritïelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kunnen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongebuihl brood, te grove zemels dc darmbeweging te veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aan'.eidiug kunnon geven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat alslijpsel van maal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door trausportschrooven, en hellend door kokeis. Zelfs het meel wordt door eono machine opgezakt en uauwkenrig tot oen bepaald gewicht algewogen, terwijl zij tijdeus haar wegen, een anderen zak "uit. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor hot juist gesteld zijn van de geheele inrichting, zonder de tarwe of de rogge aan te raken, en bedient dan levens een der stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al hot in onze inrichting verwerkte water welt op uit onze. diepe Artesische pijpwellen in eeu ondergrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, een en ander zooals door de moderne waterleiding-maatschappijen hot water wordt verkregen ou geleverd. De bereiding van hot meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door deze bereiding komen de voedende bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, on speciaal voor hen die aan de maag ïyden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, vóór het de maag heeft bereikt. Dit brood is tevens fijn van smaak cn heeft een aangenamen geur, hetgpen de eetlust bevordert cu het daarom in het bijzonder tot een uitstekend vcedsel maakt voor kinderen, welke nog in den groei zijn. De vermenging vau het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm met klauw het deeg vermengt en kneedt zooals met de hand, doch veel heter en zindelijker dan door vermoeiend handwerk kau geschieden. In onze moderne ovens me' door dringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn raoeilyk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, en ons brood tevens zeer smakelijke croquanto korsten krijgt. Daar wij geregeld de beste grondstoffen verwerken, is 't, na kennisne.ming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak en roggesmaak onzer groote ver scheidenheid van soorten brood, door geen inder fabrikaat wordt geëvenaard. Onze geheele inrichting kau iu werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige kalenderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eeno juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend- boekjes, is zulks niet eerder mogelijk. Ons dividend vormt een jaarlijksche spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat ouzo artike- kelen voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk ziju. Bedragen tot ongoveer f30.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd. Eventueele aanmerkingen en verzoeken om nadere inlichtingen zullen met de meeste zorg worden behandeld cn gelieve men te richten aan de afdeeling „Broodfabriek* van Meursing's Machinale Fabr» <keu| vaa Gebak, Amersfoort. (Adv,^

De Eemlander | 1911 | | pagina 1