WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN YAK HET KON IKK L. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 19 Juni 1911. Hoogste barometerstand 767.9 m.H. te Ilorta, laagste 749.0 te Malinhead. Yerwachting tot den avond van 20 Juni 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Z.W.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Temperatuur: Dezolfde. (Barometerstand te AMERSFOORT. 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 5p Hedenmiddag 12 uurF 72 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUURJ van het water op Maan dag 19 Juni des 's morgens 7 uur is 68° F. en vele anderen, waarin gevraagd wordt 't daarheen te leiden, dat de rechtenver- hooging onder no. 345 niet tot stand kome. Een aantal verbrnikerB van jute-stukgoe- deren en jute zakken, geven de Kamer te kennen, dat zy met groot leedwezen hebben gezien, dat in het ontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet onder het tarief nummer 345 wordt voorgesteld een recht van 10 pCt. der waarde te heffen van paklinnen, zakkengoed eu soortgelyke embalagestoffen en zakken. Adressanten betoogeu, dat groote belangen van Land- en tuinbouw, ook van nijver heid en handei samenhangen met lage prijzen van emballagestof en van emballage en dat die belangen zich dus ernstig verzetten tegen aanneming van 's Ministers voorstel. Zij verzoeken de Kamer daarom met den moesten aandrang het daarheen te leiden, dat de rechtenverhooging ouder no 345 niet tot stand kome. (Buiten verantwoordelijkheid der redacti)e. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U om eenige plaatsruimte ver zoeken om bij de lezers van de Eemlander de „Vereeniging tot bevordering der be langen van Slechthoorenden" aan te bevelen? Deze Vereeniging is nieuw, maar ontstaan uit den „Bond voor Slechthoorenden", die uit den aard der zaak een beperkt karakter moest blijven dragen. Spoedig bleek dan ook, wilde men zijn program van actie uitbreiden, waartoe de omstandigheden drongen, men dan o'ok en in niet geringe mate, den steun noodig had van allo goed- hooreudcn, die iets gevoelden voor de zaak, die men voorstoud. Ni hebben we eene vereeniging, die met haar ledental, haar werkgebied steeds uitbreidt. Haar arbeidsveld is groot en onontgonnen. Voor wie ook, in den loop der tyden in de bres is gesprongen, nog steeds werden slecht hoorenden veronachtzaamd en vele zyn de gevallen, waar schromelyk onrecht is ge pleegd aan jonge levens. Op de onlangs gehouden Kinderbonds vergadering kon men hooren, hoe eigen broers en zusters spraken ja, hoe de eigen moeder haar slechthoorend kind „zoo'u raar kind" noemde, „waar niets inee was te beginnen". I De Clubleidster had 't arme kind telkens met smeekende oogjes by 't locaal gezien, al6 de andere kinderen binnen gingen en tegen moedert raad in, nam zy het mee by zich eu nu bleek allengs, hoezeer haar werk aan dit kind besteed was. Het ging steeds vooruit, boe langer hoe sneller en is nu wel de liefste leerling. Hoe vele kinderen ontmoeten zulk een tooverfee? Hoe velen, zelfs in gestichten, die voor dit werk zijn ingericht, komen nooit tot hun recht? Wie een oogenblik zich indeukc in deze toestanden, hoe on begrepen en vreugdeloos deze gevangen zieltjes hun jonge leven moeten slijten terwijl daarna, wie weet welk treurig lot hun wacht, omdat ze geen leiding naar hunne behoeften ontvingen, ja hoe ze soms gebiacht worden naar inrichtingen voor zwakzinnigen en idioten, zij met hun dikwijls buitengewoon helder denkvermogen, wie zich daarin denkt, die kan niet anders dan toejuichen, het streven dezer vereeni ging, die kan niet anders, dan naar zijne krachten aau dezen arbeid willen mede werken. Wie lid wordt, ontvangt het orgaan dor Vereeniging „Ons Maaudblad" gratis thuis. In de eerste nummers vinden wy eene beschouwing van den heer Dr. J. Th. Mouton, Oud Wethouder van den Haag, die onder de rubriek „Onderwys" de aandacht vestigt op 't jonge kind en wenscht dat eene enquête zal gehouden worden door het gansche land en te be ginnen mot de bewaarscholen. Eiken belangstellende zy de lezing aan bevolen. Behalve hon, die voor opvoeding en ouderwijs in do termen vallen, wil de Vereeniging onder hare hoedo nemon, degenen die in de maatschappij treden. Om daar hunnen levensstryd te stryden, die hun vaak zoo onuoodig mteilyk, zoo niet ondraaglijk wordt gemaakt door de liefdeloosheid hunnor medemenschon. Zooicts is niet in het belang der ge meenschap, want de som van het lyden wordt er door vermeerderd. Ons gebrek aan medegevoel, wy goedhoorenden! Ons gebrek aan beleefdheid, aan naastenliefde, zouden wij daarmede willen pyuigen, hen die op hun levensweg toch al minder be voorrecht zijn dan wij? Trachten wy veeleer ons gebrek te ver helpen waut 't onze is zooveel erger dau 't hunne. Wat is het oor, in verge lijking met de ziel? Zoo verheuge zich dan bovenvermelde vereeniging in den steun van allen, die hot zwakke willen helpen beschermen, hot leed in de wereld willen helpen verminderen. Met dank voor de plaatsing: I. C. BAUDETFockens. AMERSFOORT, 16 Juni 1911. In de zwominrichting werden gisteren middag niet minder dan 3 polowedstryden gespeeld, 't eerst kwamen de zeventallen voor de competitie in het water, nl. A. Z. (Amsterdam) tegen A. Z. en P. C. (Amers foort). Hoewel de Amersfoorters het, wat vlugheid en behendigheid aangaat, wel van de Amsterdammers wonnen, konden zy geen enkel puntje maken, terwyl A. Z. daartoe ook geen gelegenheid kreeg. Het eind kwam alzoo met een gelyk spel (00). Daarna speelde hot tweede zevental van A. Z. en P. C. tegen het tweede van G. Z. (Gouda). Rust ging in met 20 voor Amersfoort. Daarna maakte Gouda 2 punten en Amersfoort deponeerde nog eenmaal den bal in het net, zoodat A. Z en P. C. won met 32. Ten slotte speel den tegen elkaar een combinatie van A. Z en P. C. en een van A. Z. (Amsterdam). De laatste won met 30. Bij het popduiken werd de kortste t'yd gemaakt door den heer H. Anthonie uit Amsterdam, die in 26a 0 sec. do pop op dook en weor aan den kant bracht. De wedstrijden werden door een talryk publiek bijgewoond. By het schietconcours op de banen van de schietvereeniging „Piet Cronjé" te Ermelo, staat de Aniersf. schietvereeni ging „Wilhelmina" in den korpawedstrijd buks No. 1 met 468 p. Inden vryebaanwedstrijd (marga) staat de heer M. A. van Bemmel No. 1 met 159 punten. - Do 2de luit. van het 3de regiment huzaren F. E. Everwijn Lange, gedeta cheerd bij de rij en hoefsmidschool komt van Amstordam te 's Gravenhage in garni zoen, terwijl de le luit. A. Blussé vau Oud-Albas, eveneens gedetacheerd bij de ry- en hoefsmidschooLuit 's Gravenhage te Amsterdam in garnizoen komt, De eerste helft van de eskadrons van hot le regiment huzaren hebben heden de legerplaats by Harskamp betrokken tot het houden van schietoefeningen. De Europeesche Rondvlucht. De veelbesproken Europeesche Rond vlucht, de byua fantastische luchttocht heeft gister morgen 'n aanvang genomen. Daze grootste van allo tot dusver gehouden in ternationale rondvluchten strekt zich uit over 1400 K.M. en zou vergeleken kunnen worden met de betrouwbaarheidsritten van de Nedeilandsche Automobiel Club. De wegiudeeling is aldus. Zondag 18 Juni: Van Parijs naar Luik, met verplichte daling te Reims, afstand 325 kilometer. Dinsdag 20 Juni: Van Luik uaar Spa en terug, afstand 60 kilometor. Woensdag 21 Juni: Vau Luik naar Soes- terberg, veiplichte daling te Venlo, afstand 215 kilometer. Vrijdag 23 Juni: Van Soestorberg naar Brussel, verplichte daling te Breda, afstand 150 kilometer. Zondag 25 JuniVan Brussel naar Rou- baix, afstand 90 kilometer. Maandag 26 Juni: Van Roubaix naar Calais, vorplichte daling te Duinkerken, afstand 100 kilometer. Dinsdag 27 Juni: Van Calais naar Lon den, verplichte daling te Dover en Brigh ton, afstand 190 kilometer. Donderdag 29 Juni: Van Londen naar Calais, verplichte dalingen en afstand als Dinsdag. Vrydag 30 Juni: Van Calais naar Parys (Vincennes), vorplichte daling te Amiens, afstand 250 kilometer. Totaal dus 1400 kilometer. De voorbereiding mag voorbeeldig heeten. Do te volgen route wordt aangegeven door merkteekens, grooto wit geschilderde krui sen, welker lengtelyn de richting aanwijst. Zij weiden geplaatst op kosten van het internationale comité, waarvan jhr. J. H, Ram commissaris-generaal voor oob land is. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland heeft aanstonds de zorg op zich genomen over deze aardsohe merktcekeneu, die den vliegmenschen den weg nu en voortaan moeten wijzen. Wit-zwarte en rood witte seinen duiden aan dat de vliegers te veel rechts of links koersen. Zondagochtend om 6 uur is als le ver trokken Tabuteau: Védrines, de triomfator van ParysMadrid, was no. 4 en Henri Wynmalen no. 6. Deze waren wel de deelnemers, die 't luidst werden toegejuicht. De belangstelling was enorm, ongeveer 'n half millioon menschen verdrongen zich in en by 't vliegkamp van Vincennes. De regeling was heel slecht. De omheining van 't vrygehouden vliegterrein lag binnen 'n minimum van tijd tegen den grond en de huzaren bleken niet bij machte de op dringende massa tegen te houden. Met de uiterste moeite kon voor de hangars vol doende ruimte tot opstijgen opengehouden worden. In 't geheel vertrokken 32 deelnemers, waarvan 20 op ééndekkers. De le pechvogel was, toevallig genoeg no. 13, Garros, die 3 maal opsteeg en weer 3 maal landde, omdat er wat aan z'n mo tor haperde, Ongelukkiger was Lemai tin er aan toe. Ter nauwernood 500 M. gevlogen hebbende, stortte hij met z'n machine naar omlaag. Vreeselijk verminkt, werd hij nog levend opgenomen maar overleed om 10 uur reeds in 't hospitaal. Nog een 2e slachtoffer heeft de rond vlucht reeds geeisoht. Princeteau eeu van de 12 militaire vliegers, die vau den mi nister van oorlog toestemming verkregen hadden, buiten mededinging aan de rond vlucht uiae te doen, werd kort na z'n op- vluoht door 'n rukwind gedwongen te dalen. Op het oogenblik, dat zyn toestel den grond raakte, sprong een buis van het benzinereservoir, waardoor het toestel ont brandde. Ooggetuigen woonden toen een schouwspel by, alles iu afschuwelijkheid overtreffend, wat men slechts kan bedenken. Zij zagen voor hun oogen den ongelukkigen aviateur levend verbranden, zonder dat er mogelykheid bestond hem te hulp te komen. Zoodra zijn machine ontvlamde, wilde hij er uitspringen om zich te redden. Het was hem echter onmogelijk zijn zitplaats te verlaten. De brand breidde zich met een ontzettende snelheid in enkole seconden tot het geheele toestel uit. Het houtwerk, de vleugelB, alles brandde. Van alle kanten sneldde men toe, om den ongelukkigen aviateur te hulp te komen. De soldaten van den ordedienst, de aanwezige macaniciens, de bewakers der hangars, allen zochten het leven te redden van den ongelukkige, doch het was onmogelijk, hem aan dezen marteldood te onttrekken, daar de vlammen tot een hoogte van vjjftien meter opstegen. Eenige minuten van doodsangst verliepen, toen bedaarde het vuur een weinig. De moedige soldaten stortten zich met gevaar voor hun eigen leven, in de vlammen, doch het was te laat: de ongelukkige aviateur was totaal verkoold. 'n Ander officier, Gaubert, die ondor den schuilnaam Moraoe meedeed, deed 'u ontzettende val bij Longpont. Ernstig ge wond werd hij opgenomen en naar 't hospi taal vervoerd. De verplichte landing te Reims en 't vertrek geschiedden zeer voorspoedig en zonder ongeval. Er bestond veel kans dat Wynmalen als een der eersten de Fransch-Belgische grens zou overvliegen. Wegens gebrek aan ben zine en olie was hij echter gedwongen te landen nabij Launois, waar hjj zeer langen tyd te vergeefs op z'n volgauto's wachtte. Vidart was de oerste die te Luik aan kwam, opgewacht door 'n talryke enthou siaste menigte. Daarna kwamen Védrines en achtereenvolgens Beau nont, Weymann, Duvall, Barra en Garros. Allen waren zeer vermoeid en verklaarden veel hinder van den wind gehad te hebben. De stand om 6 uur Zondagavond wa6 dus als volgt: lste étape Parys—Luik 325 K.M.: le. Vidart (Monoplaan Deperdussin) in 3 uur, 9 minuten, 54 sec. Overwinnaar van de le étape. 2e Védrines (Monoplaan Morane) in 3 uur, 27 minuten, 15 3|t sec. 3e. Weyman (Monoplaan Neuport) in 3 uur, 55 minuten, 16 sec. 4e. Beaumont (Monoplaan Bléiiot) in 4 uur, 2 minuten, 45 4|t sec. 5e. Barra (Biplaan Maurice Farman) iu 4 uur, 3 minuten, 31 *|4 sec 6e. Duval (Biplaan Gaudron) in 4 uur, 31 minuten 49 '|6 sec. 7e. Garros (Monoplaan Blériot) in 5 uur 3 minuten 1 '|s sec. Hevige brand. Ten huize van den veehouder C. Muis te Binnenwyzend, een dorp tusscbon Hoorn en Enkhuizen, ont stond gisterenmiddag door het omvallen van een theelichtje brand. Weldra stond de kamer in lichte laaie en aangewakkerd door den feilen wind, was de geheele boerdery spoedig eeu vuurzee. Het vuur sloeg over naar andere huizen, zoodat in het geheel 15 perceelan werden aangetast, waarvan 14 tot den grond toe afbrandden, Ook de kerk is geheel in vlammen opge gaan. De Courant meldt omtrent dit vreeselyk ongeval nog hot volgende: De gemeenten Binnenwyzend en West woud, bogroetten Zondag den nieuw be roepen predikant, ds. Hagen, die uit Neede tot hen gekomon was. Des morgens had de leeraar zijn intrée-rede uitgesproken in het kerkgebouw te Binneuwijzend, terwijl 'b middags de bevestiging plaats had in de kerk te Westwond. Heel de gemeente Binnenwijzend, was dus des middags naar hot kerkgebouw te Westwoud opgegaan, terwyl het katholieke gedeelte der bevolking den dienst bijwoonde in de kerk te Oosterblokker. Het dorp Binnenwyzend was te halfdrio in den middag dus bijna geheel verlaten. Op dat uur brak iu de woning, gelegen aan de grens van Binneuwyzond en Westwoud brand uit. De woning waarin de brand ontstond, is gelegen schuin tegenover het station Westwoud en gebouwd naar het typische model der meeste West-Friesche boeren woningen, In het midden staat de hooi berg, terwyl daaromheen de woonvertrekken en stallen gebouwd zyn. De gebouwen daar, zyn meest allen van rieten daken voorzien. In minder dan geen tyd, stond heel de boerdery in lichten laaie. En de hevige westenwind, die schuin over de huizenreeks stond, wakkerde de vlammen aan. Weldra deelde het vuur zich mede aan verder op de straat gelegen boerde rijen. Het eigenaardige evenwel was, dat de belendende perceelen van het buis, waar de brand begon, gespaard bleven. Door de wind, die schuin over het dak woei sprongen do vlammen twee huizen over en tastten een drietal woningen tegelijk aan. Aangewakkerd door den heftigen wind stosden weldra de huizen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2