DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 142. DINSDAG 20 JUNI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id." 1 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Etureau: lil.l'.IM'. H.iAO 6. Telef. luterc. 183. Prijs der Ad ver ten tién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-eu Buiteuiandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam m Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 'n Ongehoorde uitlating. Op den dertienden Limburgschen Ka tholiekendag, in een kerk gehouden, werd door deu heer Karei Beyacrt uit Bruggo ecu rode uitgosproken, waarin volgens het»verslag in „De Tijd" onder meer werd gezegd: „Jongelieden, zijt werkzaam in uw drnkpers, gij moet stijders worden in do propaganda voor do Katholieke pers. Koopt in statie en spoor oen Katholiek dagblad. Men zou soms willen vragen bij het koopen van dagbladen aan de statie of er geen Katholieken ooit mot 't spoor reizen. Ook de slechte pers uit het noor den is als die iu het zuiden: 't, Zijn smeorlappen, die smeerlapperij schrijven voor smeerlappen." (Hilariteit). Daarover nu schrqft „Do Beukelaar'': Een dergelijke belcediging van heel do Liberale pers en heel het Liberale, mis schien wel heel het Protestant6che Neder land, smeerlappen, die Bchrijven voor smeerlappen, werd uitgesproken voor een vergadering, waar de hoogston van don lande mede offioiool aanwezig waren. Do bisschop van Roermond on de commissaris der Koniogin in Limburg, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, hadden, zoo meldt het ver slag, beiden op een zetel voor bet hoog altaar plaats genomen. En dit alles werd gezegd door een vreemdeling, do heor Beyaert is een Belg. Deze vreemdeling kwam op deze verga dering aan een groot deel van Ncderland's bevolking in bet gezicht slingeren, dat zij „smeerlappen" zijn, kwam de Roomschc Nederlanders aldus tegen bun Protestautscho medeburgers opstoken. En na deze beleedigende rede mocht de heer Beyaert onder nieer van deu bis schop van Roermond vernemen: „een woord van hulde voor den wakkeren redenaar, die daareven gebeiaard heeft de eeuwige waarheden onder u en ze voor onzo geestdrift hooger hoeft doen oplaaien". Zoo werd er hooge goedkeuring aan gehecht, dat een Belg, mede onder het gehoor van den commissaris der Koningin een deel onzer natie staat uit te schelden. Ziehier een Roomsch internationalisme Tan gevaarlijken aard. Zoo wordt de na tionale 8amenbinding verzwakt. Voor het goed recht onzer Roomschc medeburgers zijn wij opgekomen, de beteekenis der Roomschen voor het nationaal geheel heb= ben wij met alle beslistheid erkend, maar dan moet ook tegen een dergelijk ver zwakken der nationale eenheid niet alle kracht geprotesteord. Wij hebben waarlijk voor ons vaderland nationale kracht, nationale samenbinding, noodig genoeg, om een dergelijk zaaien van verdeeldheid, dat tegenstanders voor „smeerlappen" uitmaakt, niet met allen nadruk tegen te staan. Engeland en onze Tariepplannen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche Regeering minister Kolkman's tarief iu vortaling aan de Kamers van Koop handel heeft toegezonden oin huu opmer kingen daarover te vernemen, schrijft ,De Nieuwe Ct. Men make hieruit niet op dat onzo Kamers van Koophandel, ten einde raad omdat zij maar geen exemplaren van het Tarief van onze Regeering konden krijgen men herinnert zich wat daar omtrent in de Kamer de heor Borgesius mededeelde zich maar tot het „Fo reign Office" hebben gewend om via Londen in de beboef'.e te voorzien. „Neen, bedoeld zijn de ;Engelsche Kamers van Koophandel. Dio hebben het Nederlaudscho tarief van hun regec- ring ontvangen tor bestudoering. Ook dit evenwel lokt een vergelijking uit die niet in hot voordeel van den Ne- derlandschen minister uitvalt. 'Toen toch in April of Mei de Groningsche Kamer van Koophandel dezen verzocht het daar hoen te leiden, dat althans voor do bo- handeling in d Kamer nog advies van de Kamers van Koophandel zou worden gevraagd, kreeg zij ton antwooid dat do minister dit niet noodig vood. Zijn Eugelsche collega vindt het wel noodig de Engelsche Kamers van Koop handel te raadplegen over het tarief- ontwerp van een vreemd land, waarmede het zijne handelsbetrekkingen onder houdt. Het verschil is trefieod. En het be richt is merkwaardig omdat het aantoont dat men in Engeland scherp op onze tariefplannen gaat letten. De Zeeliedenstaking. Uit de berichten omtrent de Zeelieden- staking wordt men niet voel wijzer, wat den algetneenon toestand betreft. Reuter seiDt tal van berichten, waaruit dan blijkt dat dit of dat schip heeft kunnen voltrek ken enz., maar een algemeen overzicht krijgt men uit die berichten niet. Een puar maken een uitzondering. Zoo telegrafeert Reutor uit Londen, dat de Zeeliedenbond verklaart, dat meer dan 180 Engelsche schepen in verschillende havent van het Vereenigdo Koninkrijk genoodzaakt zijn stil te blijven liggen. En uit Glasgow wordt gemeld: De dokwerkers zijn hedenmorgen tot staking overgegaan; handel en knstvaait zijn verlamd. Do klei ken der bureaux van de zeevaart maatschappijen laden en ontladen de sche pen. De kanevoerders dreigen eveneens met staking. Politievcrsterking is Daar de dokken gezonden. Te Huil begint men do gevolgen van do staking reeds to gevoelen. Duitschland. Berlijn heeft een drukkersstaking... gehad. Het persoaeel, belast met de bediening der rotatiepeisen bij de firma Scherl, had quaestie met de patroons over den arbeids tijd. Gelijk dit bepaald is in het collectieve arbeidscontract, dat de Berlijnsche typo- grafenwereld boheerscht, werd dit geschil gebracht voor een scheidsgerecht, het zoogen. „Tariefamt." Dit stelde de firma Scherl in het gelijk. De werklieden even wel legden zich bij de uitspraak uiet neet en weigerden te werken. De firma gaf vooiloopig toe, bracht evenwel ook de vraag, hoe dit gedrag der werklieden be oordeeld moest worden voor het Tariefauit, hetwelk verklaarde, dat de arbeiders in strijd handelden met het contract en dat de firma Scherl het techt had de twee vertrouwensmannen der werklui te ontBlaan. Aldus geschiedde. Do overige werklieden verklaarden zich solidair met de ont slagenen cn eiscliten weder indienstneming der vertrouwensmannen, cd toen de firma daartoe niet bereid was, werd door alle 37 liet werk gestaakt, zoodat de bladen, die door de firma Scherl uitgegeveo wor den, niet konden verschijnen. De firma's Mosse eu Ulstein, anders zware concurrenten, kwamen thans de firma Scherl het gebruik harer persen aanbieden en de leiders der vakvereenigin- gen hechtten hieraan uitdrukkelijk hun goedkeuring, omdat naar huu meciiing van „besmet werk" geen sprake was, daal de arbeiders bij Scherl volkomen ia het ongelijk waren. Niettemin weigerde hot rotatiepers-personeel bij Mosse en Ulstein dit „onderkruiperswerk" te verrichten, zoodat ook daar staking uitbrak en Tageblat, Morgenpost, benevens nog eenige kleinere bladen, Zaterdagmorgen niet verschenen. Wel lukte het 's avonds een zeer kleine courant in elkaar to krijgen (vier bladzijden in plaats van do ongeveer zestig- van andere Zaterdagavonden), maar de schado bleef niettemin buitengewoon gioot voor deze bladen met hun ontzaglijke oplaag. Zondag is de staking weer opgeheven. Er werd een vergadering van ougeveer tweeduizend stakers gohoudeD, waarop allereerst werd medegedeeld dat Zaterdag avond reeds het personeel van Mosse en UILtein besloten had weer aan het werk te gaan. Daarop word een stormachtig debat gevoerd, eindigende met de aan neming van oen voorstel, dat ook het personeel bij Schct-l Maandagmorgen weer aan den arbeid zou gaan, terwijl de 39 ontslageuen een commissie van drie per sonen zouden benoemen, die met de firma Scherl moeten onderhandelen over hun wedei indienstneming. Groot-Britannie. De Krounigswoek iu Engclaud ia begon nen. Zondag zijn de Koning cn de Konin gin met hun kinderen uit Wiudsor in Londen gekomen on hartelijk toegejuicht door do menigte. Ook zijn dien dag ver schillende officieele kroningsgasten ver schenen o. a. Prins Hendrik der Neder landen. Gisteren is er gioote repetitie gehouden van de Kroningsplechtigheid in de West- minsterabdij, en z(ju nog meer vorstelijke personen in Londen aangekomen. Heden heeft de officieele ontvangst der hooge gasten in het Bucking'nampaleia plaats, met 's avonds een eeremaal. Woensdag worden de premiers der Britsche koloniën bij den Koning ontvangen. Donderdag is de groote dag: de Koning en do Koningin worden in de Westmins ter-abdij gekloond. Vrijdag wordt de groote optocht door West minster de City cn Zuid-Londen gehouden. Zaterdag houdt de Koning vlootschouw bij Spithead. De Engelsche couranten bevatten tal van beschouwingen van weerkundigen over de vooruitzichten van het weer op den kroningsdag, hoewel zij toegeven dat voorspellingen meer dan óón dag tevoren I onmogelijk zijn. Niettemin houden zij vol dat de kans op mooi weet- Dondordag twee tegen één is. Portugal. De Portugeeaohe regeering heeft op verscheideuo plaatsen aan do Spaansche grens beslag gelegd op wagens vol met ootlogematorieel, blijkbaar bestemd voor do monarchistische samenzwering tegen do ropubliek, waarvoor de plannon to vroeg bekend zyn geworden en die diensvolgens verijdeld is. Men gelooft, dat het plau was geweest, de revolutie in het noorden heden te laten uitbreken, op den dag dat de coustitueeroude vorgadering in Lissabon bijeenkomt. Intusschen ia er ook weer een monar chistische sauienzwc-ring in het zuiden des lande ontdekt. Ook hior heeft de regecring de strengste maatregelen genomen cn de tnogelykheid vam oen opstand; voorkomen. De samenzweerders zijn gevaugen genomen; het z(jn voor hot mocroudeel gewezen politieambtenaren, gemeentelijke gendarmes enzoovoorts. De ter Constituoerende Vergadering aanwezige afgevaardigden hebben de repu bliek uitgeroepeo, do monarchie afgoechaft en de dynastie Braganza van den troon vervallen verklaard. Er viel geen enkel incident voor. In de Constituante heeft Braga namens de voorloopige rëgeering de uitvoerende macht nedergelegd. De voorzitter stelde voor, dat de voorloopige regeering inharo function zou gehandhaafd biijvcD. Dit voor stel werd bij acclamatie aangenomen. Turkije. Door de Regeering der Voreonigde Staten zijn aan Turkije vier gopantserde kruisers ten verkoop aangeboden voor ÏOU.OOO Turksche ponden por stuk. De marine-attaché by het Turksche ge- zautscliap heeft over dit aanbod een guiiHtig rapport uitgebracht aan den Minister van Marine te Coustanlinopel. Maar dozo laatste weet niet te bost hoé hij aan hot geld voor zulk een aankoop zou komen, cn nu heeft hij het plan bedacht om (lo benoodigde soin door vrijwillige bijdragen van het geheele Turksche volk to verkrijgen. Amerika. President Taft en zijn cchtgenoote hebbpn gisteren onder buiteugewone be langstelling hun zilveren bruiloft gevierd Zaterdag reeds werd een geheele wagon lading .geschenken op het Witte Huis ont vangen en na dien lijd is er natuurlijk nog heelwat bijgekomen. De feesttaart is zeker de grootste, die ooit te Washington verorberd is. Van den omvang van dit meesteistuk van pasteibakkerskunst zal men zich een denkbeeld kunnen vormeu, wauneer men weet, dat het aantal gasten niet minder dan 5000 bedroog cn dat olk hunner eeu stuk moest hebbei, van de reusachtige taart, die met allerlei eenige levensgroote figuren versierd was. Bij de aankomst van doze monstertaart merkte president Taft glimlachend op, dat hij hoopte, dat alle gaston huu deel zouden kunnen krijgen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1