DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 146. ZATERDAG 24 JUNI 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: liI.B-'IVE HlAti 6. Telet. lutero. 183. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten bet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnoment belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuuen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam pf Zij, die zich nietiiigang van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Ministerieels crisis in Frankrijk. In de Kamer heeft gister het bebat plaats gehad over het opperbevel in geval van oorlog. In antwoord op do dienaangaande gehouden interpollatie, verklaarde de Mini ster van Oorlog dat bij niets gewijzigd heeft in de ofganisalie van het opperbevel, waarin reeds sedert lang ia voorzien; het is op allo mogelijke gebeurtenissen voor bereid. De woorden door den Minister in den Senaat gebezigd te weten dat in tijd van oorlog het bestier der krijgsopcratiën bij de regecring moet berusleo, welke woorden de aanleiding waren tot de inter pellatie, drukten echter een zuiver persoon lijke meeoiog uit. De eenvoudige dagorde door de regeeriug. verworpen, werd vervolgens door de Kamer aangenomen, met, 238 st tegen 224 st. De Ministers hebben daarop besloten bun ontslag in te dienen. Düitschland. Verscheidene gemeenten in Pruisen staan gereed om, zoodra de wet op lijkverbran ding ingevoerd zal zijn, een crematorium (lijkverbrandingsoven) te bouwen. Men weet, dat het op bet einde der beraadslagingen over het ontwerp het Centrum nog gelukt is er een bepaling in te brengen, die de werking van de wet moet bemoeilijken, die namelijk voorschrijft, dat vóór de oprichting van een crematorium in een gemeente, tweederden der raadsleden moet stemmen. Niettemin is nu reeds in verschillende ge nieenten (zoo Keulen, Berlijn en verschil lende voorsteden) door meer dan tweederdon der raadsleden besloten de oprichting van zulk een lijk oven voor te stollon en to doen aannemen. Belgie. De Belgische Kamer is Donderdag begonnen met do behandeling der begroo ting. Voor men daartoe overging, verklaarde de minister president, dat de regeeriug oenige verbeteringen in de schoolwet zou aanbrengen cd- haar dan later weder indienen. Jackson (radicaal) zeide daarop: „Ik constateer dat uit deze verklaring blijkt, dat de behandeling, overeenkomstig onzen eisch, verdaagd is." Vandevelde (socialist) maakte daarna nog de opmerking: „De wel- is reeds dood en men gaat haar nog verder dood makeo." Feitelijk kan de wet voorloopig als afgedaan worden beschouwd, daar niet te verwaebton is, dat het nieuw opgetreden kabinet, al heeft het verklaard hetzelfde Standpunt in te nemen als het vorige, zich opnieuw zal wagen aan ontketening van den feilen partijstrijd, die in de jongste dagen de gemoederen in België in beroering heeft gebracht. Frankrijk. Aan het station Giesillon van dcu Noorderspoorweg zijn 50 telegraafdraden op verschillende plaatsen doorgesneden. Te Roubaix werden 82 telegraafdraden doorgesneden. De onverlaten hadden op den telefoonpaal een roode vlag aangebracht met het opschrift: La guerre sociale. liet nieuwe wetsontwerp tegen de sabotage is gisteren door den minister van Justitie iu den ministerraad gebracht, waar het goedgekeurd werd. Volgens de Eclair is er een nieuwe pretendent naar den troon van Frankrijk opgestaan, die een tot dusver uog niet voorgekomen iets priester is. 't Is do Ahhó Felix Devalais, die beweert dat zijn ware naam luidt: Hendrik van Frankryk, j hertog van Anjou. wijl hij de afstammeling is van den befaamden man met het ijzeren Jmasker. De priesterzeg! profetische visioenen 1 te hebben die hem verkondigen, dat hij I als Hendrik V den troon van Frankryk zal I bestijgen. Zelfs oen zoo weinig sericuzcn pretendent als dezen is het nog gelukt, j aanhangers te vinden. Bulgarije. Omtrent de rumoerige openiogsvergadc- ring van de Bulgaarsche Grootè Sohranjo wordt uit Sofia bericht: Een woester schouwspel dau deze kamerzitting bood, laat zich bijna niet denkon. Vierhonderd personen schreeuwden in de betrekkelijk kleine zaal tcgelyk uit alle macht; het eeue gedeelte gilde protesten uit, het andere brulde hocra's. Do koningin, prins Kyrill en de diplomaten r.-zen verschi ikt van hun zetels op KoDing ForJioaod echter be waarde, zooals wij reeds mededeelden, zijn zelfbehcersching. Toen hij den grootsten schreeuwer, de bocrenlijder Stombolinsky voorbij kwam, keek hij hem scherp aan door zijn lorgnet en toen hij later afscheid nam van minister-president Gesjof, zeide hij: „Jammer, dat ik don man niet kende, ik zou hem gaarne de hand hebben gedrukt, omdat hij mij van de drukkende last van de plechtigheid had willen bevrijden." Rusland. Russische soldaten hebben weer op arg- looze luchtreizigers uit Düitschland gescho ten. De ballon Berlin, die Dinsdagavond iu Berly'n opgelaten was, kwam Woensdag morgen in de nabijheid van de grens van het barbarenland. Zoodra hadden do Rus sische soldaten den ballon niel gezien, of zij begonnen te beschieten. Niot minder dan 10 schoton werden gelost, die gelukkig alle misten. De wind dreof den ballon langs de grens, die vijfmaal werd gepas seerd, en telkens als do ballon over de grens kwam, schoten de Russen, totdat ten langon leste een guustige wind in hoogere luchtlagen deu ballon weer Düitschland indreef. Een telegram uit Potersburg aan het Berliner Tageblatt meldt dat de boeren in het dorp Nowo Nicolaieff (Siberië) in opstand zijn gekomen. Zy hebben de openbare gebouwen geplunderd. De soldaten maakten van hunne wapens gebruik. Verscheidene boeren zijn gedood. Vacantiekaarten. De Staatsspoorweg-Maatschappij heelt thans bcsfoteu met 1 Juli a. s. ook weer Algemeenc Vacantiekaarten uit te -geven. Onbezoldigde Rijksveldwachters en- de visscherij wet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat naar zijn mce- ning aan onbezoldigde rijksveldwachters op grond van art. 16, sub 9 der Visscherijwot geen visch- en hengelakten mogen worden uitgereikt. Het is moeilijk om een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den mensch dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebruikt en grooter deel uitmaakt van uw diëet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in uwe voeding- speelt, is het duidelijk, dat het van den grootslen invloed is op uw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, datjde gezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste bélang om brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpunt uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogste eischen voldoet, die men aan dit voedingsmiddel tan stellen, zooals hierna wordt verklaard. In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebuild brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet ol alleen door eenharpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste onreinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graanieiniging- machines welke als volgt automatisch werken. In een zift- en zuigmaehine worden oerst de grootere en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, de soortelijk lichtere bestanddeelen worden weggezogen, waarna het graan in een raspmachinevalt, die de basten afraspt en dat afraspel door oen sterkon exhauster er uit zuigt. Vervolgeus wordt de tarwe door een tweevoudigen yerdeelcylinder gescheiden iu kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, endertusschen de kleine tarwe - door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit werpen, en de groote tarwe door gerst- en -havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit de gerst en haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarua ileze weder vereeuigde tarwe valt in eene waschmachine tegen een onder sterken druk uit een hoog gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het graan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu on dau door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twee droogtrommels welke roet centrifugale kracht door middel \an snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vliegt In het bassin zijn intusschen vele strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijven, die door eene opening er uit vloeien en op een zift in een bak blijven liggen. Vervolgens komt de tarwe of dejiogge in een der 6 silo voorraadrnimten om maalklaar te verharden, waaruit het door 1 tot en met 6 schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uit 1 of meer der andere silo-voorruimten, komt in een verniengcyUnder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat uaar eene schuier- en zuigmaehine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtrommels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl een sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eeDe machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudr, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een aizonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe of de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus na elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden vermalen, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen van gurilïelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kunnen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongebuild brood, te grove zemels de darm beweging te veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aanleiding kunnen geven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat a/slijpsel van maal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen hot transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door transportsehrooven, en hellend door kokets. Zelfs het meel wordt door eene machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht afgewogen, terwijl zij tijdens haar wegen, een anderen zak "nlt. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor het juist gesteld zijn van de geheele inrichting, zonder de tarwe of do rogge aan te raken, en bedient dan tevens een der stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al het in onze inrichting verwerkte water welt op uit onze diepe Artesische pijpwellen in een onde.rgrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, een en auder zooals door de moderne waterleiding-maatschappijen het water wordt verkregen en geleverd. De bereiding van het meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door dezebereiding komen de voedende bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit brcod, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, vóór het de maag heott bereikt. Dit brood is tevens fijn van smaak en heeft een aangenamen geur, hetgeen de eetlust bevordert on het daarom in het bijzonder tot een uitstekend voedsel maakt voor kinderen, welke nog in den groei zijn. De vermenging "an het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm met klauw het deeg vermengt en kneedt zooals met de hand, doch veel heter en zindelijker dan door vermoeiend handwerk kan geschieden. In onze moderne ovens met door- djngender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan hot zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar togen versch brood is opgeheven, en ons brood tevens zeer smakelijke cvoquante korsten krijgt. Daar wij geregeld de beste grondstoffen verwerken, is 't. na keunisneming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak en roggesmaak onzer grooto ver scheidenheid vau soorten brood, door geon nder fabrikaat wordt geëvenaard. Onze geheele inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen ziju. Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek iu het vorige kaleaderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der volo duizenden dividend boekjes, is zulks niet eerder mogelijk. Ods dividend vormt een jaarlijksche spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat ouze artike- kelen voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk zijn. Bedragen tot ongeveer f30.— werden als dividend pei gezin door oni uitgekeerd. Eventueele aanmerkingen ea verzoeken orn nadere inlichtingen zullen mot de meeste zorg worden behandeld en gelieve men te richten aan de afdeeling „Broodfabriek1* van Meursing-'s Machinale Fabr'jken^ van Gebak, Amersfoort. (AdvJ

De Eemlander | 1911 | | pagina 1