WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HEÏ KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 26 Juni 1911. Hoog6te barometorstand 776.8 in.M. te Horta, laagste 750.3 to Lerwick. Verwachting tot don avond van 27 Juni 1911. Meest matige Zuidelijke tot Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Warmer. barometerstand te AMERSFOORT. 760 mM. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 62 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 57 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 26 Juni dos 's morgens 7 uur is 61° F. jaar 1910 begonnen werd met 51 leerlingen en dat het eindexamen door 4 zetters, 2 drukkers en 8 patroonsleerlingen met goed gevolg werd afgelegd. Aan het einde van het jaar 1910, en nadat in April de inschrijving van nieuwe leerlingen had plaats gehad, bedroeg het aantal leerlingen 61, w. o. 35 zetters-, 12 drukkers- en 14 patroonsleerlingen. Door 14 leerlingen werd het onderwys kosteloos genoten. Uit het financieel verslag van den penningmeostor bleek, dat de bouwrekening sluit met een creditsaldo van f 917, terwyl de gewone rekening sluit met een debotsaldo van f 294, zoodat het nieuwe jaar ingegaan wordt met een saldo van f 623. Beide verslagen werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren: E. A. Van Eimeren, P. W. J. Van Hassel, H. A. M. Van Hoffen en Fr. W. Schöttelndreier te Utrecht en de heer F. J. A. M. Wierdels te Amsterdam. vlsscherijwet. Staatsblad no. 252 bevat het besluit van 22 Juni, houdende bepaling, dat de Vis8cherijwet op 1 Juli in werking tieedt, De god8dicnsioefeniog in den Doopsgezin den Kring op 2 Juli a.s. zal geleid worden door Ds. Ten Cate, daar Ds. De Waard door ongesteldheid is verhinderd en ook Mej Zernike deze beurt niet kan waarnemen. De beer Petri, directeur v. d. afd. Amersfoort van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, werd op de 82e vergadering van bovengenoemde maat schappij, Zaterdag in Utrecht gehouden, benoemd tot lid van de commissie van bijstand der bibliotheek. -Naar aanleiding van een verzoek van de Oranjevereeniging, haar weder in 't genot te stellen van de jaarlyksche sub sidie, stellen B. en W. voor, aan de sub sidie do voorwaarde te verbinden, dat de rekening en verantwoording van de vcr- eeniging aan hun colloge ter kennisneming moet worden gezonden, onder bepaling, dat do rekening en verantwoording zoo danig ingericht moeten zyn, dat daaruit de kosten van die feesten, waarvan een ieder kosteloos heeft kunnen genieten gemakke lijk kunnen worden berekend. Mocht dan uit de rekening blyken, dat de toegestane subsidie niet zoodanig be steed is, dat een ieder van de daarmede betaalde feestelijkheden kan genieten, dan zal in volgende jaren met deze omstandig heid rekening gehouden moeten worden. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een adres van de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kiuder-herstelings- en vacantie-kolonies, waarbij eene subsidie gevraagd wordt voor meerdere uitzending van kinderen. B. en W. stollen den Raad voor goed te keuren, dat door hen over 1910 een bedrag van f916.29' als subsidio aan de Amersfoort Tramweg-Maatschappy wordt uitbetaald. B. en W. stellen den Raad voor aan het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde een subsidie van f 100 te verleenen voor oen in 2 winterhalfjaren te geven tuinbouw-wintercursus, te geven door deu Rijkstuinbouwleeraar. Uit het adres van genoemd Genootschap blijkt tevens, dat ecne Rijks subsidie zal worden genoten, terwijl eveneens subsidie aan do Provinciale Staten van Utrecht iB aan gevraagd. Tevens blijkt uit het adres dat aan de leerlingen, als ook aan de practische groentenkweekers, enz. gelegenheid zal worden gegeven, het geleerde practisch toe te passen in daarvoor ingerichte proef velden en proeftuin. B. en W. stellen den Raad voor aan do vereoniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" met ingang van 1 Januari 1912 tot wederopzeggings eene jaarlijkBche subsidie van f 350.toe te kennen voor een avondtoekencursus voor ambachtslieden. De A. Z. en P. C. won gisteren te Weesp den polowedstryd van „Triton" aldaar met 51. Mej. M. van Slooten slaagde voor het practisch apoth. examen. Vlieqe.v te Soesterberg. Het vertrek der vliegers is tot morgen ochtend 4 uur uitgesteld. Met die bood schap konden we Zateidag naar huis gaan en vast onze maatregelen oor het nach telijk tochtje nemen. Dat de belangstelling groot was, bleek ons uit de mededeeling van vele personen, die mede op zouden gaan naar het vliegkamp. Toea we 's nachts half drie per fiets ons op weg begaven was de hoop op vliegen al niet bijster groot. Gelukkig was de be weging langs de weg echter wel groot, zoodat het aan gezelligheid niet mankeerde. En steeds werd hot aantal van hen, die zich naar het vliegkamp begaven grooter, zoodat men al spoedig zich verbeeldde, dat het midden dag was inplaats van midden nacht. Op het vliegterrein was al heel wat publiek. De extra trein uit UtrechtZeist Amersfoort had heel wat aangebracht, terwijl auto's rijwielen en rijtuigen steeds meerderen aanbrachten. We troffen het be trekkelijk nog, want toen we op terrein kwa men was juist Beaumont in de lucht en we zagen dus al vliegen. Druk werden de kansen besproken, maar meer en meer zette de wind op en zy die niet vliegen voorspelden, haddeu het meeBte kans op gelijk. Om 1 uur (Gr. tijd) kwamen Ileeren Commissarissen in baan en na eenige oogenblikken werd bekend gemaakt, dat het sein van vertrek zou worden gegeven. En werkelyk tot driemaal toe knalde het in de lucht. Er kwam spanning over het nu reeds ovnrtalrijke publiek, maar niet over de vliegers. Er verscheen er niet een om te starton en zolfs had een de aardigheid de witte vlag on.laag te halen. De aviatours waren niet bijster ingenomen met het officieele begin der etape, ze noemden het een schandaal inot een windsterkte van 18 A 20 M. den start te gaven. En eenparig besloten ze dan ook niet te vertrekken. Een verklaring werd opgesteld, dat de heeren niet voor des middags vóór vier uur zonden vertrekken, en alle aviatours zetten daaronder hun naam. Er kwam dus van vliegen vooreerst niets en we konden weer op Amersfoort aangaan, om daar wat rust te zoeken 's Middags was de belangstelling in het vliegkamp nog niet verflauwd. Overal stonden dichte rijon belangstellenden, die het er bijna allen over eens waren, dat er wel niet gevlogen zou worden. En onder- tusschen vergaderdon de aviateurs druk en woelig. Er scheen verschil van meening te bestaan. Een paar vliegers wenschten te vertrekken, terwijl anderen het geen weer vonden. Eindelyk tegen half zes klaarde het wat op en Beaumont, Gibert en Garros wilden vertrekken. De machines werden dan ook buiten gebracht, terwyl Yorschaeve even I een toerlje in het luchtrnim maakte. Ook Wijnmalen liet zijn machine brengen en in een oogenblik stonden er een stuk of acht op een rij. Er werd echter nog druk gedelibreerd. Eenige aviateurs vonden het te laat maar zouden toch gaan, terwijl Dnval en nog 4 anderen beslist weigerden. Onder al dit gedelibereer kwam weer 'n geweldige bui opzetten, die 't vertrek onmogelijk maakte, tot groote teleurstelling van 't publiek, dat na lang wachten, einde lijk z'n geduld meende beloond te zien. Nogmaals vergaderden de aviateurs en besloten hedenochtend om 4 uur te ver trekken en bij slecht weor den start van 4 tot 2 uur uit te stellen. Lustrumfeesten te Utrecht. 't Moet wel mooi zijn te Utrecht. God Pluvius zelf heeft de stad met z'n trou wens minder gewenscht bezoek vereerd en wast de eerste, maar minst welkome gast. Triestiger dan heden had de le dag dor Lustrumweek niet kunnen beginnen. Gelukkig is 't vandaag nog maar de in leiding, de voorbereiding van de feesten. De groote dagen zyn Dinsdag, Maskarade, Woensdag en Vrijdag, Openluchtspel. De Maandag van de Lustrumweek is altyd bijzonder geschikt om 'n wandeling door de versierde stad te doen, waar 'n zeldzame weelde van bloemen en groen is tentoongespreid. Meer dan vorige jaren is ditmaal van bloemen gebruik gemaakt; do geranium is de lustrnmbloem. \oor deze zou inderdaad de brandende zon minder weldadig zyn dan 't malsch regentje, dat thans wel 'n bizondere frischheid aan 't groen geeft: Dit jaar is ook meer werk gemaakt van de straatversieringen dan ven de gevelver- sioring, welke 5 jaar geleden zoo in cere was. 'Thans trekken slechts de aandacht: 't Station, de Studenten sociëteit, Hótel des Pays-Bas, 't oude patricische huis op 't Janskerkhof, waar de firma Allan haar magazijn heeft, 't huis van den hoofdper soon, Graaf Willem IV aan de Kromme Nieuwe Gracht, hoek Ambachtstraat, 't bloemenmagazijn Edelweisz aan de Witte- vrouwenbrug, eenige winkels op 't Oud kerkhof, Marius op de Ganzenmarkt en de gevel vun de firma van Dillen aan 't Vree burg, verborgen achter 'n reuzenstapnl inmaakpotten, wolke de algemeene opmerk zaamheid trekt. Maar de clou vormt wol de straatver- sioring. Lange Viestraat, Lange Jansstraat, Vooratraat, ChoorstraatLijn marktZadel straat, Steenweg, Oude Gracht, tusschen Stadhuis en Bakkerbrug boeien ons oog. Maar de kroon spant wel de Kromme Nieuwe Gracht, tusschen Hieronymusplein en Muntstraat, herschapen in 'n klooster gang van met groen omwonden Golhische bogen. Ten slotte mogen we, al is 't 'n eindje uit 't centrnm de ringlijn en lyn 3 brengen ons er in korten tijd niet ver geten 'n bezoek te brengen aan de her bouwde Tolsteegpoort, 'n nitmuntend ge slaagde nabootsing van de vroegere stads poort; zolfs de poortwachters zijn herleefd. Als 't weer meewerkt, zal 't morgen 'n onvergetelijke dag worden voor Utrecht. Van heinde en ver zullen de bezoekers toestroomeu. De spoorwegmaatschappijen hebben hun maatregelen genomen om de reizigers zonder oponthoud of stoornis van 't verkeer to kunnen afleveren. Ook Amersfoort zal wel 'n groot contin gent leveren. De N. C. S. heeft extra treinen ingelegd, die uit Amersfoort zullen vertrekken: 12.20, 1.23, 2.38, 3.52, 5.10, 6.05, 7.15, terwyl 's avonds extra-treinen uit Utrecht zullen vertrekken oui 4.50, 6.38, 9.20, 10.27, 11.40 en 12.10. De Kroningsoptocht. Vele monschen hebben or heel wat voor over gehad om don kroniogsoptocht te Londen te zien. Duizenden hebben in den zoeleu zomernacht zich plaatsen gekozen te Whi tehall, Green Park, St. James Park en de Mali, om daar uren lang op den stoet te staan wachten. Onder hen was een welgekleede oude juffrouw, die zich al dertig uren vooruit een plaats koos in het Green Paik; zy ging daar onder een boom op het gras zitten en maakte het zich zoo gemakkelyk mogelijk. Zy had een lederen tasch bij zich met sandwiches, beschuitjes, vrachten en andere eetwaren. Ook had zij een keteltje met spiritnalicht, een trekpot en een kop en schotel meegebracht om thee te drinken. „Ik heb heel wat gekampeerd van myn leven", zeide zy, „en ik ben volstrekt niet bang om een nacht in de open lucht door to brengen, en als de gelegenheid zich voordoet en een politieagent wil zoo goed zijn de wacht by mij te houden, dan ga ik een slaapje doen". Onder degenen die den nacht doorbrach ten in de Mall was ook een oud stryder uit den Krimoorlog, dio te voet uit Croy don was gekomen om zyn hulde te bewij zen aan den Koning en de Koningin. Ook hij had eetwaren meegebracht en zyn over jas om als deken dienst te doen, als hy zich de weelde van een paar uur slapen kon gunnen. Tegen alle boomer, en lantaarnpalen stonden al voor Middernacht mannen en knapen geleund en waar het maar kon, hadden de wachtende belangstellenden zich een zitplaats verschaft voor den nacht. Daar waren er zelfs, die zaten op het hek van het Buckingham-Palace en op het Victoria-monument, en allen hadden groote pakken met mondbehoeften bij zich. Tot de genoodigden by de kronings plechtigheid in do Westminister-Abdij be hoorde ook de oude zanger Wicks, uit Wells, Somerset. Die zanger thans een man van in de negentig heeft gezongen by den lijkdienst voor Koning George IV, by de kroning van Willem IV, by die van Koningin Victoria en nogen jaar geleden bij de kroning van Koning Edward VII. De Koning vond dat de grijsaard ook by deze kroningsplechtigheid tegenwoordig moest zyn. Aangaande den grooten brand te Biunenwjjzend (N.-H.) verne men wij nog, dat, ofschoon byna alles verzekerd was, toch enkele pcrceelen, en daarbij vooral de groote hoeveelheden ver brand hooi, zeer laag verzekerd waren. Ook de kostbare stier die bij den brand is omgekomen en waarvoor onlangs f 1000 geboden werd, was niet verzokerd. Uit het boerenhuis van den veehoudor C. Muis waar de brand is begonnen, heeft men zoo goed als niets kunnen redden. Ook de braudkast blcok niet tegen de geweldige hitte bestand geweest to zyn. Verschillende papieren waarby ook golds- waardon lagen verkoold. Met het bouwen van hulpwoningen, om de bewoners der verbrande boerderyeu tijdelijk onder dak te brengen, is men druk bezig. Nog steeds kooien tal van belangstellen den, tot zelfs uit Friesland en Groningen, het terrein van den brand bezoeken. Buitengewoon moet de niet te betalen schade zyn aan schatten van antiek porse lein en ouderwetsche kasten. Behalve dat er veel in de vlammen is opgegaan, is ook veel vernield; door de baast om te redden viel het aardewerk te pletter. Nador kunnen we nog melden, dat mis schien do inhoud van éin der brandkasten nog gedeeltelyk kan worden geverifieerd. Soliede bouw. Te Spandan zijn in een complex nieuwe woningen, drie balkons met een gedeolte van den front- muur ingestort. Een metselaar en eon arbeider werden onder de puinhoopen be graven en eerst na veel moeite konden zy uit hun netelige positie verlost worden. Eén van hen had zulke zware verwondingen bekomen, dat hy in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een huwelyk tusschen zuster en broeder. Een ongehuwde moeder trad eenige jaren na de geboorte van hare dochter in het huwelyk met een weduwnaar. By het huwelyk erkenden de eebtgenooten het kind als hunne dochter, zoodat het meisje hun wettig kind werd. In werkelijkheid was do weduwnaar niet de vader van het meisje, doch, golyk dit veelal geschiedt, was do erkenning bodoeld als een blyk van genegenheid jegens de moeder, met wie hy in het huwelijk trad. Wol had de man uit zyn vorig huwelyk een zoon, die thans een (halve) broeder van het bewuste meisje werd, ofschoon in werkelijkheid natuurlyk niet do minste bloedverwantschap tusschen beiden|bcstond. Maar... l'amour est enfant de Bohème; il n'a jamaiB connu de loi! tusschen broeder en zuster ontstond een wederzydsche genegenheid, die broederlyk noch zusterlyk kon worden genoemd en beiden naar een huwelyk met elkander deed verlangen. De ambtenaar Tan den Burgerlyken

De Eemlander | 1911 | | pagina 2