DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 149. WOENSDAG 28 JUNI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst De a.s. Verkiezingen - -> - voor den Gemeenteraad. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maandon id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINIl HfiO 0. Telet. latere. 183. Prijs der Advertentiiin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Zij, die zich niet ingang van 1 Jnli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Voor de a.B. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (aftredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Nog ligt de verkiezing van Februari een ieder versch in 't geheugen nu de periodieke aftreding van vijf raadsleden en de instelling van twee nieuwe Rasdszetels de kiezers wederom oproept om op 6 Juli ter stembus te gaan. Het is wel wat kras, dat Kiesvereni gingen, Besturen daarvan, en Kiezers twee maal binnen 't halvo jaar zich alle inspan ning en beslommeringen, aan een verkie zing verbonden, moeten getroosten. Maar het moet en de heiligheid van plicht ontneemt aan den zwaarsten arbeid zijn scherpste kanten cn propagan disten, bestuursleden en kiezers, ja laten we niet vergeten ook leden der stembu reaus willen dus gaarne hun tjjd en moeite besteden cn misschien pennen en inkt vermorsen om te doen wat nu eenmaal gedaan moet worden om onze Candidaten „er te krijgen". Het spreekt van zelf, wanneer twee verkiezingscampagnes zoo snel op elkaar j volgen (FebruariJuni) dat de toestanden in de Gemeente globaal genomen niet merkbaar veranderd zjjn. Toch moeten in de eerste plaats twee verschilpunten met de vorige verkiezing onder de aandacht der kiezers gebracht worden en wel: lg. de nieuwe distriolsverdeeling. 2o. de nieuwe zetels. De nieuwe district6verdeeling was noodig door de ongelijke uitbreiding van de ver schillende wijken onzer stad. Het spreekt toch van zelf dat als een wijk veel sterker in bevolking toeneemt dan een andere, de districtsgrenzen na verloop van jaren moe ten worden verlegd. Aldus is geschied in een Raadsvergade ring waarin het voorstel Veh Heyu werd aangenomen, zodals men zich zal herinneren en waardoor de verdeoling als volgt werd vastgesteld: Plaats 11 op de Arnbcmsche Poort brug met 't gelaat 'naai de Varkensmarkt. Denk u een lijn, loopendo van de brug door de Arnh. straat, over de Vurkensmarkl, door de Langestraat en Kampstraat. Denk u dan diezelfde lijn achter u verlengd langs 't midden der Arnhemscbestraat over 't Julianaplein en door den Leusderweg, dan hebt ge de grensljjn van District III dat rechts van u ligt. Keer nu 't gelaat links, denk u van af de brug een lijn door de Beek over de Koppel en uw oog bestrykt rechts van u District II tot aan de boven aangegeven grenslijn (Arnh. str. Langestr. Kauipstr met IH èn links van u District I tot aan de boven aangegeven grenslijn (Arnh. weg Leusderweg) met III District I is kleiner geworden. De beide andere zijn vergroot door aanhechting van een aangrenzend deel van I. De groote vraag bij deze verkiezingen nu is: hoe is de partijverhouding in do nieuwe districten geworden. De verkiezing zelf moet dit uitmaken, al beeft een zorg vuldig onderzoek, ingesteld door het Be stuur van Gemeentebelang, leeds geleid tot tamelijk betrouwbare gegevens om een veronderstelling over deze partijverhouding te wagen. Deze veronderstelling hier uit te spreken zou misschien wat al te gewaagd zijn en daarom onthouden wij er ons van. Genoeg zij 't dat door dcon zekerheid dio na elk zorgvuldig onderzoek in deze nog steeds moet blijven bestaan, bet Bestuur alleszins gerechtigd is den Kiezers alle voor zichtigheid en inspanning op 't hart te drukken. Wij kunnen dus hier slechts het volgonde nuchtere tabelle'je aanbieden, waarmede misschien enkelen gediend kunnen zijn: Di8tr. Aant. Kiezers Aant. zetels I 850 6 II 791 6 III 864 7 Het Bestuur der Kiesvereenigiflg .GEMEENTEBELANG". Het Kettergericht. Het loont de moeite, een en ander mee te deelen uit hot verhoor van dominee Jatho uit Keulen voor het Spruchcollegium te Berlijo, dat den beuiioden Keulschen predikant uit do londskerk verbannen heeft. Prof. Hafnor uit Elberfeld wilde van Jatho weten of deze niet afweek van de „grond gedachte" des Bijbels, waarop Jatho zijn ondervrager verzooht hem die grondgedachte uit te leggen, dan zou hy, Jatho, kunnen zeggen of hij or van afweek; overigens meende Jatho, dat de Bijbel niet één grondgedachte bezit, maar velo naast elkander, waaronder sommige van de grootste betcckeuis, enkel» van minder waarde en ook eenige die in 't geheel niets te beduiden hebben. De professor noemde de „grondgedachte" van den Bijbel maar liever niet! Een andere oudervrager voegde Jatho toe dat deze de Kerstpreek niet houden kan, daar hij niet gelooft aan hot wonder der zichtbare verschgniDg van de engelen aan de herders. Met groote overtuiging verdedigde Jatho daarop het standpunt, dat (de hooge fceston van hot Christendom niet dienen tot viering van feiten uit het verleden, maar van religieuze gevoelens der tegenwoordigs tydenl De voorzitter van het college voerde Jatno tegen, dat hij niet zijn geloof moest verdedigen, maar zijn leer, waarop Jatho antwoordde, dat een eerlijk predikaut dat gene leert wat hij gelooft en derhalve geloof en leer niet te scheiden zijn. Al deze antwoorden evenwel mochton Jatho niet haten en het coMege sprak hel veroordeelend vonnis uit. Men begrijpt dat de indruk in kerkelijke kringen over weldigend is en ook dat de protesten niet zullen uitblijven. Zoo hebben de liberale geestelijken in Berlijn terstond na de uit spraak een samenkomst gehouden, waarin besloten werd een protest openbaar ie maken. In Koulen is men terstond be gonnen inet de inzameling van geld voor een Jatho fonds, waaruit ten eerste voor Jalho'8 onderhoud gezorgd zal worden en ten tweede de inkomens zullen geput worden van die priesters, die hetzelfde lot als Jatho zal treffen. De conservatieve bladen als Krouzzoitung, Reichsboten en Tigliche Rundschau dankeu en prijzen het college voor zijn wijs en rechtvaardig voDnis en betoogen dat een „atheïst" als deze Jatho met geen moge lijkheid in de Kerk kan blijven. Gisteravond is Jatho in Keuleu terugge komen. Zijn ontvangst geleek die van een volksheld. Op hot perron, in de stations hal, vóór het station, ovcial was het zwart van de men6chcn. Toen Jatho met moeit» in zijn rijtuig door de menigte naar huis gereden was, klonk uit duizenden kelen: Een vaste burg is onze God". Carnegie en de arbitrage. In antwoord op een uitnoodiging om to spreken over het arbitrageverdrag voor de leden van de City Liberal Club, schrgft Carnegie, onder betuiging van zijn leedwezen hieraan door zijn verblijf in Sohotland geen gevolg te kunnen geveu, o. m. het volgende: „Het zal u aangenaam zijn te vernomeu, dat het volkomen waar is, dat Duitschlaud gevraagd heeft opgenomen te worden in de lijst der staten, die een arbitrageverdrag voor alle gedingen willen sluiten, en dat ons Departement van Buitenlandsche Zaken op het oogenblik onderhandelt met vier staten, in de eerste plaats natuurlijk met dit land. Nog nooit in mjjn leven heb ik do zaken zoo optimistisch ingezien als nu, en ik ben altijd optimist geweest. Ik geloof, dat we aan don vooravond zijn van de totale afschaffing van den oorlog tusschen beschaafde volkeren. De Zkeliedenstakino. Op een gisteravond te Antwerpen go- houden vergadering is besloten dat het Comité van Verweer vau de zeelieden zich heden naar de reeders zou begeven. Wordt de gevraagde loonsverhooging niet toege staan, dan zal de algemcene staking wor den uitgeroepen. De dokwerkers zijn solidair met de zee lieden. He.t Bestuur van den Zeemansbond heeft gisterenmiddag, naar aanleiding van do stakingsiucidenten, een onderhoud gehad met den Belgischen minister van arbeid en dezen verzocht de wet op het arbeidscon tract voor zeelieden te herzien. De minister verklaarde, dat hij ten spoedigstu een desbetreffend onderwerp zou indienen. De stakers te Huil dreigen, bijaldien geen schikking wordt getroffen, een beioep tc doen op den steun der spoorwegarbeiders. De politiemacht in de stad is versterkt. Er heerscht groote opgewondenheid. De stakers beletten het laden en lossen der schepen. De meeste treinen aau de dokken loopen niet meer. Volgens een bericht uit Sunderland staat ten gevolge van de dokwerkersstaking de scheepvaart aldaar geheel en al stil en hebben driehonderd arbeiders aan de houthaven het werk gestaakt uit sympathie met de dokwerkers. In een conferentie van Engelsche reeders, die deze week zal worden gehouden, zal worden beraadslaagd over dc mogelijkheid vau het nemen van gemeenschappelijke maatregelen om aan de staking een einde te maken. De eigeuaardige toestand van het oogenblik is nl. het gevolg van hot feit, dat do reeders in de verschillende havens onafhankelijk van elkander met do zeelieden onderhandeld hebhen, gedeeltelijk doordat de loonschalen in de verschillende haven6 velschillend zijn; in verband met den aard van het bodlijf, het verschil in kosten van ond»rhoud enz. Men zal nu echter trachten tot overeenstemming te komen over een gemeenschappelijke wjjze van optreden. Bklgie. In de Vlaamsche Gazet lozen w(j: „De grenzen moeten gesloten blijven voor vreemd vee, hebben onze meesters tot moewoidens toe herhaald, omdat de Belgische veestapel zou kunnen gevaar loopen besmet te worden. En sinds tien jaar houdt men de grens zoo dicht geslo ten, alsof er de hemel mede te verdienen was, wat niet belet heeft dat herbaalde malen sraetziekten het vee hebben aan getast. „Be muilplaag, die thans alweer op schrikkelijke wijze in verscheidene streken van 't land woedt, is er nogmaals 't klaarste bewijs van dat het gesloten houden

De Eemlander | 1911 | | pagina 1