WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 28 Juni 1911. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te St.Mathieu en lie d'Aix, laagste 751.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Juni 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van do lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. JTurometerstand te AMERSFOORT 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. G2 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 67 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 28 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. der grenzen geen afdoend middel is om den veestapel te vrjjwaren. De heerschende kwaal is dan ook niet van dien aard om den prjjs van 't vleesch, die reeds een duizelingwekkende hoogte heeft bereikt, te doen dalen. Werklieden en kleine burgers zullen weldra eon kruis mogen maken over roasbeef on beefsteak, want dit is voortaan rijkemenschenkost geworden. Frankrijk. Het ministerie is definitief geconstitueerd als volgt: president en minister van bin- nenlandBche zaken: Caillaux, van buiten- landsche zaken: de Selves, van justitie: Cruppi, van marine: Delcassé, van oorlog: Messimy, van koloniën: Lebrun, van handel: Conyba, van landbouw: Pams, van onderwijs: Steeg, van openbare werken: Augagneur, van financiën: Klotz, van arbeid: Renoult. Tot onderstaatssecretarissen worden be noemd, voor posteryen: Chaumct en voor Bchoone kunsten: Dujardin Beaumetz. Portugal. Het Duit9che stoomschip Gemma, dat zooals onlangs gemeld is, werd aangehouden, wegens smokkelarij van wapenen ten behoeve der monarchiati9che9amenzweerders tegen de Portugeesche Republiek, bleek in Corunna bemand te zijn mot matrozen van een SpaanBche kanonneerboot. Mon vermoedt dat ook Portugeesche samen zweerders tol de bemanning behooron. Alom wordt verbazing uitgesproken over het feit, dat de Spaansche regeering goen aanleiding gevonden had om dit schip, dat kort geleden eveneens betrapt werd op het smokkelen van wapenen en ammunitie binnen Portugal, in beslag te nemen. Do beschuldiging, in de Spaansche Kamer door den republikeinschen af gevaardigde geuit, dat namelijk de Spaansche regeering de Portugeesche samenzweerders in het geheim steunt krjjgt daardoor een groote mate van waarschijnlijkheid. In de constitueerende vergadering zeide de tijdelijke Min. van Justitie, Bernardino Machado, in antwoord op een interpellatie van Eduardo Abreu, dat de wet nauwgezet moet worden nageleefd. De inventarisatie der kerkeljjko goederen zal in het geheele land plaats hebben. Het protest der bisschoppen is in gebeel Portugal met algemeeno onverschilligheid ontvangen, het protest van den Paus eveneens. Wat het gevaar betreft, waarop Eduardo Abreu, naar aanleiding van een Engelsche nota, waarin geprotesteerd zou worden tegen de scheidingswet, wijst, zegt de Min. dat Engeland nog geen woord over die quaestie heeft gezegd. Het verbod tot het dragen van het geestelyk gewaad heeft alleen ten doel te voorkomen, dat priesters beleedigd worden. Wat de internationale betrekkingen aangaat, zeide de Minister, dat hij zich niet bedrogen heeft in zijn verwachting, dat de Spaansche regeering haar plicht zou doen tegenover de samenzweerders. V ra agpuntenziektevehzek bring. De Tweede Kamer antwoordde gister met 51 tegen 37 stemmen bevestigend op het eerste vraagpunt in zake de regeling der Arbeiders-ziekteverzekering: Is het wenschelijk de wettelijke ziekte verzekering te beperken tot uitkecring van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp f De stemming was rechts tegen links, alleen de heer Van Idsinga stemde met de linkerzijde. Armenwet. Omtrent den stand der werkzaamheden van do Commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het ontwerp Armen wet kan worden medegedeeld, dat het overleg met den Minister van Binnenland- sche Zaken thans is afgeloopen, zoodat hei verslag kan worden vastgesteld. Het is echter meer dan waarschijnlijk dat voor do openbare behandeling door de Kamer dit jaar geen gelegenheid moer zal bestaan, zoodat de beraadslaging op zijn vroegst na het winterreccs in Februari van het volgend jaar zal kunnen aanvangen. Het Grondbezit. Iu een 13 Juli te Utrecht te houden vergadering zullen worden vastgesteld de statuten van de Yereeniging ,Het Grond bezit". Art. 2 van het ontwerpstatuten luidt: De vereeniging stelt zich ten doel de bevordering in de meest uitgebreide be- teekenis van het woord, van de belangen van het grondbezit. Zij tracht dit doel langs wettigen weg te bereiken door: a. het in onderzoek nemen en bevor deren van zaken, rakende hot grondbezit, zijn rentabiliteit en productiviteit; b. het bestryden van zaken, die het grondbezit benadeelen; c het verstrekken van adviezen in zake liet beheer en de toestanden van het grondbezit; d. het ondersteunen vau andere ver- eenigingen, die een gelijksoortig doel be oogen en dit door gelijksoortige middelen trachten te bereiken e. alle andere wettige middelen, die aan het dool bevorderlijk kunnen zijn. Nederlandschr bond van gemeente-ambtenaren. Het uitvoerig jaarverslag van den Nederlandschen bond van gemeente-ambte naren over 1910 geeft opnieuw blijk van een opgewekt en krachtig vereenigingsleven. Zonder te schromen om te zeggen waar het op staat, geeft toch deze vereeniging voortdurend blyk van eene te loven beza digheid, waardoor succes op haar onver- moeiden arbeid zeker niet kan uitblijven. Het ledental steeg van 3422 op 3472. Het getal onderafdeoliogen vermeerderde met eeu en is thans 35 mot ongeveer 1250 leden. In 1910 trad de bond wederom op voor verschillende belangen de go- meenten en hare ambtenaren rakende, zooals verbetering van het leerlingwezen iu de gemeente-administralio, verbetering van jaarwedden van gemeente ambtenaren, rijkspensionneoring van gemeonte-ambte- naren en hunne weduwen en weezen, wettelijke regeling van den rechtstoestand der gemoente-ambtenaren, opheffing van zondagsdienst by den burgerlijken stand, collectieve zekerheidstelling van gemeente ambtenaren, uitschrijven van een prijsvraag, verbetering van de gemeente-administratie, ook door het houden vau vele lezingen in afdeelingen en onderafdeelingen. Be langrijke instellingen bezit de bond in het weekblad, hot jaarboekje, bondsbibliotheek, het bureau voor plaatsing van tydelyke ambtenaren, het hulpfonds voor gemeente ambtenaren In voorbereiding zyn de op richting van een centraal bureau voor verbetering van de gemeente-administratie, een rust- en vacantieoord, jeen museum voor gemeentebeheer. Het hoofddoel van den bond blyft vooralsnog eeue rijkspen sioenregeling voor gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen. Maar ook overigens is voor deze nuttige vereeniging, daar nog zooveel valt te verbeteren in de materieele positie der gemeente-ambtenaren en ook wegens de groote uitbreiding van den omvang der gemeentelijke bemoeingen, een steeds belangrijker werkzaamheid weggelegd. Niet alteen Utrecht, maar ook en zeker iu niet mindere mate, heeft gisteren Amers foort feest gevierd. Of liever de Amers« foorters. Want vanaf den vroegen morgen vervoerden de treinen de reizigers uit onze stad, die deel wilden ucmen aan de feest vreugde in Utrecht. De locaaltreintjes werden bestormd en nauwelijks stonden ze goed en wol voor het perron of er was al weer geen plaa'sje onbezet en menigeen moest dan nog wachten tot het volgende. Nu de N.C.S. zorgde voor vervoer. Behalvo de ingelogde extratreinen liepeu er nog eenige voor- en volgtreinen en steeds weer waren er reizigers te ovér, die een plaatsje trachtten machtig te worden. En op het Buurtstation te Utrecht was het, vooral 's avonds een geduw en gedrang, om toch maar in den trein to komen, yan belang. De zitplaatsen waren natuurlijk dadelijk bezet en doorloop en balcons leverden ook nog aan vele reizigers oen plaatsje. En zoo ging het tot laat in den nacht. Of t'cn ieder Ameisfoorter thuis wasP Zeker uiet, want menigeen zal nog wel niet van het feestgewoel hobben kunnen scheiden en tot den morgen gewacht hebben met vertrek. Te Utrecht werd door oen der leden van do Gedep. Staten, namens den minister van Waterstaat, in het openbaar aan besteed: Bestek no. 143, in 2 perceelen en in massa: lste perceel. Het vervangen van de bestaande boordvoorziening langs den Westeljjkon oever van het Merwede- kanaal benoorden de Koninginnssluis te Vreeswyk, door een gemetselde bazalt- glooiing 2de perceel. Boordvoorziening langs den Oostelijken oever bezuiden de brug in den Leidschenweg te Utrecht, door een basaltmuur en eene gemetselde basaltglooiing, raming lste perceel f 14.750 2de perceel f 7060 en de massa voor f21.800. Voor de massa werd o.a. ingeschreven door J. van Harpen te Amersfoort vooor f 23000. De laagste inschrijver besomde f21.940 Op het bureau van politie is gede poneerd een zilveren broche, die op den openbaren weg is gevonden. De examens voor het politiediploma zullen te Utrecht worden gehouden van 17 Sept. tot 1 Oct. a s. Er hebben zich niet minder dan 680 candidaten aangemeld. In de examencommissie heeft o. a. zitting de heer A. Nijhoff, Commissaris van Politie, alhier. De zes kandidaten voor klasBe IV der hoogerc burgerschool alhier, die op 21 Juni en volgende dagen toelatingsexamen hebben afgelegd, zijn allen afgewezen. De toelatingsexamens voor kl. IH en II beginnen Dinsdag 4 en die voor kl. I op Woensdag 5 Juli a.s. BAARN. Voor den gemeenteraad zijn officieel candidaat gesteld de heercr.dr. A. J. A. Thomas (aftr. lib.), dr. S. Greidanus (aftr. lib.), I. Haarman (aftr. Chr. H.), A. van Leersum (aftr. A R.), P- H. van Calmhout (S. D. A. P.) en J. C. Posthuma (S. D. A. P.) De Europeesche Rondvlucht. In weerwil van het lang uiet gunstige weer zijn er niet minder dan 12 van de 13 deelnemers, die Maandagmiddag van Soesterberg vertrokken, te Brussel aange komen. De officieele tijden van aankomst zijn: Maandagmiddag: 1. Beaumont, 5 uur 27 min. 4, 5 seo. 2. Kimmerling, 5 uur 44 min. 2 5 sec. 3. Védrines, 6 uur 22 min. 57 1/5 sec. 4. Garros, 6 uur 35 min. 57 3/5 Bec. 5. Gibert, 6 uur 56 min 5 seo. 6. Duval, 7 uur 43 min. 49 sec. 7. Renaux, 8 uur 3 min. 39 3/5 sec. Dinsdagochtend: 8. Wijnmalen, 9 uur 4 min. 32 sec. 9. Vidart, 10 uur 38 min. 23 sec. Dinsdagavond: 10. Barra 6 uur. 11. Prévost 7.30. 12 Train 8.20. De berichten omtrent Tabuteau zyn niet eensluidend. Het een meldt, dat hy den tocht opgeeft; het andere, dat hij heden morgen hoopte op te stygen. Ie Lasseur, die zoo kranig zyn weg had vervolgd, na al den pech, dien hij ondervond, is nabij Alphen en Riel ge vallen. Hij kwam bruusk op den grond neer, zijn toestel is zwaar beschadigd, terwijl Le Lasseur licht aan de kin werd gewond. Daar hij geen toestel meer heeft moet hij de vierde etape opgeven. Hedenmorgen zouden voor de vijfde etape BrusselRonbaix (90 K.M.) ver trekken Beaumont,Garros, Vidart, Védrines, Gibert, Renaux, Kimmerling, Duval, Barra, Wijnmalen, Prévost en Train. Lustrumfeesten te Utrecht. Duizenden en dnizenden menschen ziju gisteren opgegaan naar Utrecht om de Maskerade en de fraai versierde stad te zien. De gewone treinen waren reeds vol en bovendien brachten jextratreinen nog massa's belangstellenden aan, die lang voor bat begin van den optooht de straten vul- dan en vast al het moois beziohtigden. Zoo tegen twaalven concentreerde zich de drukte op het Wilhelminapark, vanwaar de stoet om één uur zou vertrekken! 't Werd wel wat later! 't Was daar in het Wilhelminapark een gewirwar van kleuren. Edelen en knechten te paard en te voet, allea was in de wucr en in schitterende gewaden. Toen eindelijk de stoet in elkaar was gezet een technisch werk, dat heel veel zorg vercischte ging het de stad in, waardoor een tocht van een paar uur zou ondernomen worden. De indruk was niet zoo schitterend als voor vjjf jaar, het geheel, hoe fraai ook wat aankleeding betreft, wekte weinig geest drift. Tot ruim acht uur trok de stoet rond. Toen de lichtjes werden ontstoken was het effect in een woord schitterend. Het Centraalstation heeft langs de eenvoudige lrjnen van zyn front eleclrisch licht, afgewisseld door de schilden van Henegouwen, Holland en Gelre. In het midden zjja in een zee van brillant licht een V en een a doorcengestrengeld: Vivat Academia. Ook het buurtstation is even smaakvol verlicht. Op het Vreeburg, geïllumineerd met vetpotjes, is het een formeele kermis, mot poffertjeskramen, orgels en wat dies meer zij. Boven de Willemstraten is een dak van vetpotjes en guirlandes, de Viestraat is rustiek met berkenstammen en levonde bloemen getooid. Langs de grachten slingerden de guirlandes van etpotjos voort en hun stemmig gouden lioht wordt weerkaatst in het donkere water. Verderop verheft zich het stadhuis, dat langs zyn strenge lijnen electrisch licht draagt, met bovenin het Utrecbtsch wapen, met geel en rood, de klimmende leeuwen terzyden. Hier en daar zyn gedeelten langs de grachten, waar roode lantaarns het vetpotjeslicht afwisselen en die roode gloed geeft een zeer aardigen toon aan het geheel. Op de Neude is de pomp omhangen met lichtslingers en groen; op het Jans kerkhof is de studentensociëteit smaakvol verlicht en versierd en is zoowat 't mid denpunt van het vroolijk beweeg. Op de Kromme Nieuwe Gracht, waar oud-Hol- landsche laniaarns zich in het water spiegelen, is het huis van Willem IV geconstrueerd tot een grafelijk slot.|De Krommo Nieuwe Gracht zelf vertoont poort na poort, terwijl er geen verlichting is gespaard, om aan het geheel een fantastisch karakter te geveu. Van groen en vetpotjes zyn hier gothische berceaus gemaakt, die wouderljjk mooi in het gladde water weerspiegelen. De Tolsteegbrug is her schapen in een middeleeuwsche poort met dreigende schietgaten en groenbemoste transen. Daarbij staat een steenen pilaar, waarop een peklicht hel brandt. Verder zijn er honderden particuliere huizen verlicht, grootsch en minder grootsch. Laat in den avond maakte graaf Willem, met de zijnen, nog een ommegang door de bisschoppelijke stad, terwijl de stoet beschouen werd door fantatisch brandende flambouwen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2