WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Gemeenteraad. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 30 Juoi 1911. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te Ilorta, laagste 744.5 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 1 Juli 1911. Krachtige tot matige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Later warmer. (Barometerstand te AMERSFOORT. 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF, 65 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op 'Vrij dag 30 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. Noorwegen. In Noorwegen dreigt een uitsluiting van 82.000 arbeiders, door den algemeenen werkgevcrsbond, waarbij de publieke opi nie zeer beslist tegen de werkgevers partij heeft gekozen. De zaak is deze: Op 1 Ootober jl. was het collectieve arbeidscontract tusschen de mijnwerkers en de mjjndirectiea vervallen. Op den bepaalden termijn voor den vervaldag deelde de vakbond der mijnar beiders de directies mede. dat men 't con tract niet op dezelfde voorwaarden wilde vernieuwen. De arbeiders eischten namelijk een kleine loousverhooging. Toen men, na langdurige onderhandelin gen het over dezen eisch niet eens kon worden, kondigden de arbeiders, met in achtneming van den bij het contract be paalden opzegtermijn, aan, dat zjj in sta king zouden gaan. Het normale verloop dezer zaak ware nu geweest, dat dit conflict, waarbij 4000 mijnwerkers waren hetrokken, en waarbij door de arbeiders alle bepalingen van het contract nauwkeurig waren in acht geno men, gelocaliseerd was gebleven tusschen de strjjdende partijen. Maar de algemeene Noorweegscho werk gevcrsbond dacht er anders over. Plotseling kondigde hij aan, dat indien niet op 21 Juni do stakingsaankondiging onvoorwaar delijk zou zijn iugotrokken er 32.000 arbeiders van allerlei vakken en beroepen zouden worden uitgesloten. Wat zulk een uitsluiting van 32,000 menschen van Noor wegen beteekent, kan worden nagegaan als men weet, dat het geheele aantal arbeiders in Noorwegen ongeveer 100.000 bedraagt, waarvan er 47.000 georganiseerd zijn De werkgeversbond heeft in de bladen doen verklaren, dat hij niet zou toegeven. Hierop heeft het bestuur van den arbeiders vakbond alle pogingon om vorder te onder handelen opgegeven. Portugal. Bij wijze van prevontieve maatregel heeft de regecring een belangrijke concentratie van troepen in Noord-Portagal bevolen en de reservisten der laatste 3 lichtingen onder de wapenen geroepen. De tramdienst te Porto ligt stil wegens staking van het personeel Het gemeente bestuur heeft het beheer van de trammaat schappij in handen genomen. De Tariefwet. Het plan bestaat, zoo mogeljjk, a.s. Woensdag het onderzoek der Tariefwet in de afdeelingen van de Tweede Kamer, aan te vangen. Verplichtte Winkelsluiting. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de verordening nopens vervroegde winkel sluiting gisterenmiddag met 22 tegen 14 stemmen aangenomen. Pe Nominatie voor den Hoogen Raad. Gister is weer eens bewezeo, hoe ver keerd het is, dat aan de Tweede Kamer, een politiek college dus, is opgedragen het maken van een voordracht voor hooge staatslichamen. Do overzichtschrijver van het Vad. geeft aan den loop die deze zaak gister in do Kamer bjj het opmaken van twoc voordrachten heeft genomen. De eerste ging van een leien dakje; er waren enkele wilde stemmen, doch overigens werd de aanbeveling van ons hoogste rechtscollege gevolgd: mr. C. O. Segere, de uiterst verdienstelijke president der Utrechtsche Rechtbank, werd eerst voorgedragene. Doch bij de tweedenominatie kwam buiten de aanbeveling om mr. A. P. L. Nolisseu als favoriet te voorschijn met 38 van de 64 stemmen. Of hier politiek in het spel was, dan wel of de algemeene achting, die de oud-Minister geniet, hot motief leverde, willen wjj niet bcoordeelen. Wjj gevoelen ook niets voor het stelsel van „liberale", „Katholieke" en andere vacature». Mr. Nelisson is ongetwijfeld waardig, in don Hoogen Raad der Nederlanden,, waarin hij vóór zijn Minister schap met alom geprezen bekwaamheid een plaats heeft vervuld, zitting te nemen. Maar het feit, dat de Hooge Raad, in wiens midden mr. Nelissen zoo warme sympathie geniet, hem ditmaal nog niet op zjjn voordracht plaatste, had der Kamer toch een aanwijzing moeten zijn een mede zoo hooggeschat magistraat als mr. H. HeBse, den Arnhemschen raadsheer, niet als eerste te passcoren. De Kamer had zich na vier stemmingen correct gehouden.... de grapjes begonnen. Eerst zoo'n enkel stembriefje met den kwinkslag, toen meerdere. Sommige met gofingeerdo namen, één mot den naam van den H. George des totalisators, Van Vuuren, dat ongeldig verklaard werd, omdat de afgevaardigde don meesterstitel niet voert. „Daar heb ik anders geen bezwaar tegen", riep de heer Duijs. Een groot aantal stemmingen enerveert de Kamer en een deel der leden trok naar de koffiekamer. Een groepje merkte toen op. dat met een tien of twaalftal blanco stemmen een ongeldige stemming ware te verkrijgen en bet grapje word uitgevoerd, éen, tweo- tot driemaal toe. Eerst voor de leus, toen met de leus, dat de rechterzijde, die alleen maar voltallig opkomt als het er om gaat haar wil der minderheid op te leggen, en die nog even to voren mr. Ne lissen op de lijst geplaatst had, nu ook maar voor het vereischte aantal geldige stommen moest zorgen. De voorzitter zag dat het niet langer ging en stelde voor de vergadering maar te verdagen, doch daartegen kwam, ge prikkeld, de hoer Lohman op. Hij ge waagde van obstructie, van weigering der Kamerleden hun plicht te doen en sloeg zjjnerzjjds voor de nominaties tot den vol genden dag te laten rusten, doch door te gaan met do agenda. Do hoeren, die de obstructio voeren, moeten dan maar voor den dag komen, zeide hij. Maar 't was vergeefs, niemand vroeg stemming over 's hoeren Lohmans voorstel, totdat de afge vaardigde het zelf deed. En alle aanwezi gen, zelfs de voorzitter, lieten het „voor* hooren. Zoo bleef men omtrent do blanco stemmers in het duister tasten. Morgen ochtend zal nu de derde candidaat der tweede voordracht worden aaDgewozen. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 31 Juni 1911 des namiddags te 2 ure. Voorzitter de burgemeester. Afwezig: de hoeren Kroes, Hagedoorn, Oo8tervcen, Jorisson, v. Enst, Hamers en Tromp van Holst. De notulen worden ongewijzigd gear resteerd. Ter tafel komen de volgende ingekomen s'ukken: Van Burgemeester en "Wethouders liet verslag der gemeente over 1919. Zal worden gedrukt en toegezonden aan de leden. Van Burgemeester en Wethouders het proces-v6rbaal van kasopname op 9 Juni 1911. Wordt ter inzage voor de leden ter secretarie gedeponeerd. Van het Burgerlijk Armbestuur do re kening over 1910. Wordt verzonden naar de commissie tot onderzoek der Gemeonterakenicg. Van de Commissie van Bijstand in het beheer van Birkhoven het verslag over 1910. Zal worden gedrukt bjj het gemeente verslag. Van ile Raadscommissie tot regeling van den rechtstoestand een concept-werklieden reglement met memorie van toelichtiug. In handoa gesteld van B. en W. om prae advies. Een schrijven van het Hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde houdende bericht dat de laudbouw- tentoonstelling wegens het heerschen van mond- en klauwzeer niet doorgaat en waar- bjj dank betuigd wordt voor den ondervon den steun. Voor kennisgoving aangenomen. Een verzoek van het Amersfoortsch Drankweercomilé om bij verordening te bopalen dat op de lotingsdagen de vergun- ningslocaliteiten gesloten moeten zijn. In handen gesteld van B. on W. om prae-advies. Een adres van den Commissaris van Politie, waarbjj hij verhooging van trakte ment verzoekt. In handen gesteld van B. en W. om prao-advie». Een verzoek van den onderwijzer de Blécourt om eervol ontslag. In handen gesteld van B. en W. om prao-advieB. Een verzoek van den Secretaris der ge meente om verlof van 10 Juli tot 5 Augus tus 1911. Wordt verleend. De voorzitter deelt mede, dat in het ter vorige vergadering genomen besluit tot aankoop van grond voor de gasfabriek een fout is geslopen. Do grond kost niet f 1200 doob f 1216. In die zin zal het raadsbesluit moeten gewijzigd worden, waartoe spr. namens B en W. een voorstel doet. Overeenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Aan de orde komt vorvolgens de agenda: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de subsidie over 1910 aan de Amersfoortsche Tramwegmaat schappij. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de subsidie van de Industrie- en Huishoudschool. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 3. VoorBtel van Burgemeester en Wet houders betreffende oen verzoek van do afdoeling Amersfoort van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en va- can'.iekolonies om subsidie. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor den avondteekencursus voor ambachtslieden. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde. Zonder hoofdolijke stemming goedge keurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de Oranje-vcreeniging om Bubsidie. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de samenstelling van de stembureaux. Voorgesteld wordt den heer v. Esveld, die candidaat is in het 3e district, to benoemen tot voorzitter van 't le district en den heer Rjjkons tot voorzitter van 't 3e district. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 8. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames tegen den aanslag inzake vergunningsrecht. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 9 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming van Mej. G. van Eeden-Kamperman als gemeente vroedvrouw. Mej. van Eeden wordt met algemeene stemmen voor den tijd vsn 5 jaren herbe noemd. 0,10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Mej. M. C. van Hilton. Wordt eervol verleend met ingang van 1 September 1911. B. en W. worden ge machtigd in do vacature te voorzieD, zoo- noodig door benoeming van een tijdelijke leerkracht. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Beekstraat H J Mensink. Wordt eervol verleend met 1 Sept. 1911. B. on W. worden gemachtigd zoonoodig in de vacature te voorzien door benoeming van een tijdelijke leerkracht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan do openbaro lagere school 2o soort in de Hellestraat Mej. M. Oudraad. Dit verlof wordt verleend, terwijl B. en W. gemachtigd wordt zoonoodig door het .benoemen van een tijdelijke leerkracht in het onderwijs te voorzien. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van over- gangs-exameus aan het Gymnasium. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting dienst 1910. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende oninbare posten inkomstenbelasting, diensten 190S, 1909 en 1910. Oninbaar worden verklaard: over 1908 f 92,50 en over 1909 f284,75 en over 1910 f306,75. 16. Voorstel van Burgeineeeter en Wethouders betreftVnde oninbare poBten straatbelasting, diensten 1908, 1909 en 1910. Oninbaar worden verklaaard: over 1908 f 127,40 en ovor 1909 f 120,52 en over 1910 f 26,85. Bij de rondvraag verzocht de heer Ger ritsen om een geheime zitting, waarop de Voorzitter vraagt of nog één der leden iets voor de openbare zitting in 't midden heeft te brengen. Niemand meer het woord verlangende wordt de openbare vergadering hierop, te ruim 2 uur gesloten. De geheime zitting duurde tot kwart voor vier. Zondag wordt in Utrecht een voetbal wedstrijd gespeeld tUBschen een Amersf. elftal en U. V. V. aldaar. Dit Amersfoort sche elftal is 8aamgesteld uit spelers van Quick, 't Vjjfde en H. V. C. Mej. L. van Achterbergh is benoemd tot tydelgk onderwijzeres in de handwer ken aan de openbare lagore school in de Hellestraat. De majoor E. G. Staal, van het 7e regiment infanterie te Naarden is overge- plaatst bjj het 5e regiment alhier. Zwijgon is goud. Een aardig geval, dat een Parjjsch rechter overkwam, die, in het volle bewustzijn van zjjn waar digheid, van de menschen, die in de rechtzaal voor hem verschenen, altijd de kortste antwoorden verlangde, maar zelf met voorliefdo groote redevoeringen hield. Er zou een getuigo worden verhoord. „Antwoord u eenvoudig ja, of neen", begon de rechter. .Het interesseert de rechtbank absoluut niot wat u gelooft; ons interessecren alleen do feiten. Ik geloofde van morgen mijn horloge in mijn vestjeszak gestoken te hebben, maar inderdaad is het op m'n nachttafeltje blijven liggen. Wij willen hier feiteD, geen meeoingon hooren! De getuige bleet stom als een visch, het proces was spoedig afgeloopen en tevreden ging de rechter naar huis. ,Je schijnt er leeljjk mee gezeten te hebben", zoo ontvangt hem daar zijn vrouw, „dat je niet minder dan vier lui

De Eemlander | 1911 | | pagina 2