Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag i Juli igii. 7HZ Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Uit de Omgeving. De naïevkn. Onder dit opschrift leest men in Land eu Volk: Do leider der Christelijk-historischen heeft wil van zijn sliuime taktiek. Den vrijen liberalen, eerst mr. Tydeman, nu de Nieuwe Courant, geeft hij stof voor hot droomen van een schoonen droom; de Christelijk-historischen vormen met de vrije liberalen een centrum, krachtig genoeg voor de kern van oen regeeringsmeer- derheid. Zoo droomen zij, en stemmen al droomend liever een Christelijk-historischen cumhdaat dan een democraat van links. De hoor Lohman incasseert de stemmetjes met voldoening en zjjn Christelijke coalitie blijft in de meerderheid. De naïeve geesten zijn de wereld nog niet uit. BËKESDH4HINO, Burgemeester eu Wethouders van Amers foort vestigen de aandacht van belangheb benden er op, dat voortaan de Stem- bureaux voor verkiezingen van leden de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en deu Gemeente raad zullen worden gehouden: A. voor do kiesgerechtigden in district I in het Gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool. B. voor de kiesgerechtigden in district II in het Gymnastieklokaal van de Open bare Lagere School 2de soort in de Helle straat. C. voor de kiesgerechtigden in district III in het voormalig schoolgebouw in de Koestraat. In de vergadering van het Kiescol lege der Ned. Herv. Gem. te Amersfoort waren alle leden, ten getale van 55, op gekomen. Uit het drietal, v. d. Berg, Pannebakker, dr. Schokking, werd met meerderheid van stemmen gekozen ds. J. Pannebakker te Nederhemert, op wie 30 stemmen waren uitgebracht tegen 25 op dr. Schokking, pred. te 's Gravenhage. Morgenavond 8 uur geeft de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. „Tentoonstellingsmarsch", G. Bikkers, opgedragen aan het U- trechtschGenootschap voor Landbouw en Kruidkunde. 2. Ouverture „Le Cheval do bronze". Auber. 3. „Gold und Silber" Walzer. Léhar. 4. Fantaisio sur l'Opéra „Les Cloches de Corneville Planquette. 5. Ouverture „Frau Luna'1 Lineke. a. „Ave Maria Schubert, 6. Auf der Briils'schon Terrasse" Mazurka Caprice Sehröder. 7. „Rêverie" Yieutemps. 8. Potpourri Favorite Sametbini. Hedenmorgen zijn vier compagniën van het 5e regiment infanterio, onder com mando van luit.-kol. Indewey naar Amster dam vertrokken. Wo vestigen do aandacht op de in dit numnver voorkomende advertentie om trent de muzikale bijeenkomst van het nationale stafmuziekkorps van het Leger des Heils. Dit muziekkorps, bestaande uit 17 ge oefende musici, onder leiding van Kapel meester Ensign Rawie, is verbonden aan het Hoofdkwartier te Amsterdam. Overal waar het Stafmuziekkorps zich op zijn reizen door Nederland heeft doen hooien, is het zeer gunstig beoordeeld go worden. Uit een aantal ons verstrekte recensies blijkt, met hoeveel waardeering van dit muziekkorps overal melding wordt gemaakt. Trouwens ook voor de Amertfoorters is het korps niet onbekend. Bjj een vorig optreden toch alhier hebben velen genoten van de uitmuntende uitvoering der verschillende nummers. De volledige uitslag van den te Ermelo gehoude nationalen schietwedstrijd is, voor zooverhet Amersfoort betreft, als volgt: Korpswedstrijd, Afd. A. 5e prijs, zilveren medaille, schietvel-. „Wilhelmina" 195 p. Korpswedstrijd, Afd. B le prijs, groot verguld zilveren medaille, „Yoor Koningin eu Vaderlandmet 200 p. 4e prijs, zilve ren medaille, sohietver. „Prius Hendrik" met 184 p. Vrije baan. 5e prijs, D. van Buurou urct 86 p. 13e prjjs, H, v. d. Vlugt met S6 p. Vuste baan. 8o prijs, II. v. d. Vlugt met 82 p. 10e prijs, D. van Buuren met 81 p. Eerewedstrijd. 3c prijs, zilveron medailie D. van Buuren, mot 88 p. Korpswedstrijd, buks, 2e prijs, verguld zilveren medaille, „Prins Hendrik" met 472 p. 3e prijs. Wilhelmina" met 468 p. Zilveren medaille, beste korpsschdtter, L. Th. van Zwol met 100 puuten. Vrije baan, buks. 6e prjjs, R. H. Schuk- kiog, met 298 p. 10e prjjs, J. A. Uding met 295 p. 14o prijs, R, J. van Eimeren met 294 p. 15e prijs, L. Th. van Zwol met 293 p. Eerewedstrijd, buks. 3e prijs, zilveren medaille, R. H. Schukking uiet 193 p. Vrije baan, Marga. le prijs. D. van Eek niet 172 p. 7e prijs, M. A. van Bemmel nret 164 p. 13e prijs, L. Th. van Zwol met 160 p. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer A. J. Bilders, custos van het Gymnasium, als zoodanig in functie trad. Door de leerlingen werd hij met zijn vrouw per rijtuig van zjjn woning gehaald en naar het feestelijk versierde gymnasium gebracht. Aldaar werd do jubilaris door den rector, dr. J. II. Moll hartelijk toegesproken,terwijl ook een der leerlingen getuigde van de uitnemende wijze- waarop de heer Bilders steeds zijn taak vervult. Namens leeraren werd hem, evenals namens de leerlingen een geschenk in enveloppe overhandigd. Aan het examen voor 2de luitenant bij de artillerie hier te lande heeft voldaan de cadet der Kon. Mil. Academie J. L. Rauh. Sedert eenigen tjjd zijn ernstige pogingen aangewend tot meerdere ontwik keling van den tuinbouw en de fruitteelt te Amersfoort en in de omgeving. Als eerste 8toot daartoe werden van Rijkswege, doch op particulier initiatief in het voorjaar reeds tuinbouw proefvelden aangelegd, waarvan de eerste resultaten de verwachting van ervaren tuinders nu al overtreffen. Krachtig zal thans ook het tuinbouw- on der wijs alhier worden ter hand genomen. Reeds in September of October zal, zooals we reeds met een enkel woord hebben gemeld, onder leiding van het Bestuur der plaatselijke afdeeling van het Utrecht8ch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, een tweejarigen Rijksland- bouwwiutorcursu8 beginnen, waarop onder meer bemestingsleer, groenteteelt, ooftteelt en bloementeelt zullen worden onderwezen. Zij die dezen cursus met vrucht hebben doorloopen, ontvangen een diploma. Belanghebbenden jongelieden, nrits ouder dan vijftien jaren zoowel als volwassenen zullen in hun eigen belang goed doen, dit onderwijs bij te wonen. Ook voor oudere volwassenen, die het geheel Tolgcn van dezen cursus niet be hoeven, zal bij genoegzame belangstelling, welke wel te verwachten is, de gelegenheid worden opengesteld tot het volgen van een landbouwcursus van ongeveer tien lessen. Moge deze eerste maatregelen leiden tot verbetering van de bestaande toestanden bjj ons en in onze omgeving. Het is niet noodig dat alle dure eerste groenten en fruit, zoowel tot schade van tuinbouwers als van handelaren en particu lieren, worden aangevoerd van eldcre. Deze gewassen kunnen op Amersfoortschen bodem uitstekend worden geteelt, evengoed als de dikwjjls schaarsche wintergroenten, waarvoor tientallen naar handel verlangende venters dikwijls vorgeefsche tochten maken naar de veilingen aan het spoor. Meer vakkennis, grootere opbrengst van den bodem, goede organisatie leidende tot een bloeionden tuinbouw en fruitbouw is voor de geheele bevolking van het gunstig gelogen Amersfoort, van zeer groot belang. Wio kan, werkc daartoe mede. De Tucht-Unie. In de Arend werd gisterenavond een vergaderiug gehouden waarin als spre ker optrad dr. C. J. Söhngen uit Nijme gen, algeme.en secretaris van de Tucht- unie, met het onderwerpEen uitge breid program. Spreker gaf eerst een overzicht van het ontstaan der Tucht-Unie. In 1908 werd door het Ned. Verbond een onder zoek ingesteld naar het gebrek aan tucht bij de straatjeugd. Aan 168 ver- eenigingen en personen werden vragen lijsten gezonden, waaruit het der com missie bleek, dat de baldadigheid in alle geledingen der samenleving voorkomt. Daarna werd te Utrecht een vergadering gehouden ter bestrijding van de tuchte loosheid, waar tot oprichting van den Tuchtbond besloten werd. Aanvankelijk waren er twee stroomingen: de eene wilde tuchtiging als middel, de andere niet. Een tweede vergadering werd ge houden en daar werd de naam veran derd in Tucht-Unie en tevens besloten dat niet bedoeld werd tuchtiging der jeugd. Daarna besprak Spr. den huidigen toestand en wel naar aanleiding dezer vragen 1. Is het verschijnsel der tuchteloosheid een uitsluitend Neder- landsch en zoo niet onderscheiden we ons daarin dan in ergere mate 2. Is de tuchteloosheid tegenwoordig erger dan vroeger? 't Antwoord op de eerste vraag luidde geruststellend. Met tal van voorbeelden toonde Spr. aan, dat het in andere landen even erg is als in ons land; 't is overal precies hetzelfde. En ook op de tweede vraag zou spr. niet gaarne be vestigend antwoorden. Wil men het maatschappelijk ver schijnsel der tuchteloosheid naar behoo- ren onderzoeken, dan doen zich deze vragen voor 1. In hoeverre bestaat er wel tucht? 2. Wat zijn de oorzaken van de tuchteloosheid 3. Mogen, moeten we trachten ver betering te brengen? Bij de beantwoording dezer vragen zet spr. de werkwijze der Tucht-Unie uiteen. Geijverd wordt o.a. voor sneller recht, terwijl commissies worden ge vormd, die nagaan, waar de Tucht Unie in bestaande vereenigingen helpen kan door zedelijken of geldeljjken steun. Zoo bestaan commissies tot verbetering der verkeersveiligheid en van den volks zang; commissies voor gymnastiek, spel en sport; voor de belangen van het kind; voor zedelijke opvoeding en voor propaganda. In wording zijn: een juri dische commissie en een commissie voor drankbestrijding, terwijl in studie is het vormen van een commissie voor sociale vraagstukken. Na een korte pauze weerlegde spr. eenige tegenwerpingen tegen de Tucht- Unie, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op het groote gewicht van de zedelijke opvoeding. Door een der aanwezigen werden eenige vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Wanneer wordt een manoud? Een Spaanscbe krant heeft deze vraag aan haar lezers en lezerossen gesteld en niet minder dan dertigduizend antwoorden BAARN. Uit goede bron vernemen wij, dat tijdens het verblijf der Koninklijke familie te Brussel Prinses Juliana op Soest dijk zal vertoeven. Hare Majesteit de Koningin zal dan na haar terugkeer uit België met de Prinses nog een paar weken bij de Koningin Moeder verblijven, gedu rende welken tijd de Prins zich naar Dobbin begeeft. Triest onderwerp, maar door sommigen met gelatenheid en zolfs met bonhommio behandeld. „Ik begon te bemerken dat ik oud werd", schreef een ladykiller met peper-en-zout- kleurige haren, „toen de vrouwen mijn liefdesverklaringen als complimenten opna men, terwijl zij vroeger oen compliment plachten op te nemen als oen liefdesver klaring". Een ander verklaarde: „Do man wordt oud wanneer bij met den dichter Campoamor kan zeggen: „De dochters dor vrouwen dio ik liefgehad heb, omhelzen mij nu als een dierbare herinne ring". „Als de dochter u toolacht", zegt een derde wijze, „en de moeder fronst het voorhoofd, zijt ge jong. Geschiedt het tegendeel, dan zijt ge oud". Maar het meest ontmoedigend drukte een pasgetrouwd vrouwtje zich uit: De man wordt oud acht dagen na zjjn trouwdag". Kookt de melk. In een gezin te Hendrik:Ido-Ambacht zjjn vrouw zoon, en dochter plotseling ongesteld geworden. De geneesheer heeft bloedvergiftiging vastgesteld. Men denkt, dat hot drinken van melk do oorzaak is. Worstelen. Een incident volle worstelwedstrijd. In het Casino Variété te Rotterdam, waar in do laatste dagen worstelwedstrijden worden gehouden, zjjn Woensdagavond de worste laars Van Riel (Hollander) en Marcus (Deen) bjj deu aanvang van de tweede ronde handgemeen geraakt. De een wilde de ander over een ballustrade werpen, totdat eensklaps Van Riel tien Deen opnam en over het orkest heen in de stalles slingerde. De muziek nam in de haast de vlucht. Het publiek koos partij voor den Deen en vereerde hem bloemen. 'n Dure hond. Een politiebeambte te Wiesbaden heeft een bod van 12,000 mark (f7200) ontvangen voor een hond. Die hond, een Duitsche herdershond, „Teil" genaamd, hoeft bjj een onlangs te Kassei gehouden wedstrjjd voor Duitsche politie honden 2 prijzon: den „Sieger-ehrenpreis" en deu len prijs behaald, en verleden jaar behaalde hij ook bjj uen wedstrijd den eersten. De eigenaar van dit verdienstoljjke dier heeft het bod dat uit Fraukrijk kwam, waar do Duitsche herdershonden zeer gewild zijn van de hand gewezen, om „Teil" te behouden voor de Duitsche hondenteelt. PBEniKBKlIBTEN. Op ZONDAG 1 JULI 1911. EVANG. LUTH. KERK. Yoorm. ld1/, uur Dr. H. J. Toxopeiis. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorin. 10uur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. IQ1/, uur, Ds. E. M. ten Cate. BURGERLIJKE STAND. 1 Juli 1911. GEBOREN: Johannes z. v. Gerrit Hagobeuk en Grietje van der Horst Johannes z. v. Karei Jagtenberg en Wil helmina Geerfruida Craanen, OVERLEDEN: Geou. STOOM VA ARTBE RICHTEN. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. FLORES (thuisreis) .vertrok 30 Juni van Djsddah. GROTIUS (thuisreis) vertrok 30 Juni van Perim. KONING WILLEM I (uitreis) arriv. 30 Juni te Lissabon. KONING WILLEM II (thuisreis) vertr. 30 Juni van Algiers. MADURA (thuisreisj arriv.- 30 Juni te Port-aaid. ORANJE arriveerde 1 Juli van A dam t© "Ratuvifl KONING WILLEM III (thuisr.) vertrok 1 Juli van Singapore.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5