WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 3 Juli 1911. Hoogste barometerstand 773.4 m.H. te Horta, laagste 753.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 4 Juli 1911. Zwakke tot matige N.W..lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, mogelgk enkele regen- of onweerbuien. Temporatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 unrF 58 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 3 Juli des 's morgens 7 uur is 60° F. Te Parjjs heeft het gebeurde reeds een pijnlijken indruk gemaakt. Men verzekert, dat bjj het onderhoud •van den Duitschen gezant met minister de Selves, deze laatste met zeer veel tact ver klaarde, nota te nemen van de hem gedane mededeeling, doch niet ontveinsde, dat de openbare meening in Frankrijk daardoor pijnlijk verrast zou zijn. De minister zou er eveneens zijn spijt over betuigd hebben, dat de vriendschappelijke besprekingen tusscnen de beide landen, die reeds begon nen waren, aldus belemmerd worden. In den loop van den dag ontving de minister van Buitenlandsche Zakou den Franschcn gezant te Berlijn, M. Cambon, die eveneens zijn verwondering betuigde over het door de Daitsche regeering geno men besluit. De voorzitter van den ministerraad en de minister van Buitenlandsche Zaken hadden 'n onderhoud met den president der republiek. Caillaux ontving M. Cambou en den gezant van SpaDje te Parijs, Perez Caballero, ter bespreking van den toestand. Er zou egrst otfer gedacht zijn, de reis van President' Fallières uit te stollen naar aanleiding van dit plotseling gebeuren doch do eenige 'verandering die in deze reis zal gebracht worden is, dat de minister van Buitenlandsche Zakeu nu niet mee komt over zee, doch de reis over land zal maken. Daardoor zal hij 48 uur minder lang buiten Parjjs behoeven te zijn. Spionnage. Do Fransche kapitein Lux is door het Reichsgericht te Leipzig wegens een poging tot het plegen van het misdrijf, genoemd in 1 van de wet op spionnage, veroor deeld tot zes jaren vestingstraf. Beklaagde stond aan het hoofd van het inlichtingenbureau te Belfort en had zich met verschillende personen in Duitschland mondeling en schriftelijk in verbinding ge steld tot het verkrijgen van inlichtingen. Ook de Franschen hebben te Pargs de hand gelegd op een Duitschen verspieder, een man uit Straatsburg, die zich had uitgegeven voor handelsreiziger en in het kamp van Chalons een zeer verdachto belangstelling in Fransche artillerie-zaken had betoond. Naar het het heet heeft de politie in zijn hotelkamer te Boug een onbeschadigde granaat en een groote hoeveelheid LebelJ kogels gevonden, benevens een memorandum van den Duitschen generalen staf over het Fransche leger en een notitieboekje met aanteekeningen ovor de manoeuvres te Chalons. Uit brieven, die in een matras Verborgen waren, is gebleken dat de Duitscher in betrekking stond tot een vrouw, die reeds verdacht werd als tnsschen- persoon op te treden tusschen den Duitschen geheimen inlichtingendienst en zijn Fran- scho agenten. Ook moet reeds een Fransch medo- plichtige in hechtenis zijn genomen, terwijl de politie nog het spoor zoekt van een ander, die ook in do spionnage-zaak be trokken schijnt te zgn. Frankrijk. De Minister van Landbouw, Pams hoeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend in zake de afbakening der wijngebiedfen. De afbakeningen der wijnstreken worden afge schaft en door eon reeks maatregelen ver vangen, welke op versohillende wijzen het zelfde doel beoogen, in hoofdzaak hierop noerkomend, de producenten en handelaars do verdediging hunner wettige belangen te vergemakkelijken. Wat de champagne wij nen betreft, zoo houdt het wetsontwerp voorloopig tot 1 October 1916 vast aan de wet van 10 Februari 1911, onder voorbe houd, dat de wijnen, welke aan de in artikel 1 dier wet vercischtc conditiën voldoen, den naam „champagne" mogen voeren. Groot-Britannik. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing een wetsontwerp tot bescherming van dieren aangenomen. Daarin werd het verbod om honden als trekdieren te gebrui ken bevestigd. Een der afgevaardigden deed vergeefs moeite, een uitzondering te maken voor honden, die kleine kinderwa gentjes trekken, een onschuldig en onscha delijk iets, zei hij; voor honden, die karretjes met collectebussen trekken, en dergelijke. Een ander afgevaardigde, die het verbod ook niet al te streng opgevat wilde hebben, zei, dat in ons land en België honden algemeen als trekdieren worden gebruikt zonder dierenplagerij. Maar een ander afgevaardigde wou honden niet aldus laten albeulen, zooals hij het in België had gezien. Het verbod werd in al zijn gestreng heid gehandhaafd. Portugal. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de Kamer zijn bewindvoering tegen de persaanvallen verdedigd, 's Ministers rede werd telkens door groot lawaai onder broken. Wat de monarchistische samen zwering betreft, verzekerde de Minister dat deze geen gevaar voor de republiek oplevert. Toch achtte hij de mogelijkheid van onlusten geenszins uitgesloten. De Minister las vervolgens een in beslag genomen brief voor van den buiten Por tugal vcrblijvenden, bekendeu monarchis- tischen kapitein Paiva Couceiro, waarin deze do geestelijkheid tot pa6sieven weder stand opwekt en haar aanraadt, plaatselijke onlusten te verwokken, ten einde de tegen- revolutio te vergemakkelijken. Ten slotte keurde de Kamer op grond der laatste begrooting, de loopende uitgaven voor het eerste kwartaal 1911 1912 goed. Ondanks alle verzekeringen omtrent de stabiliteit van den huidigen regcerings- vorm, schijnt de Porlugeesche regecring toch nog niet bepaald gerust te zijn op het voortbestaan van de republiek. Zij neemt althans, met het oog op de woe lingen der monarchisten, krachtige maat regelen van verweer. Meer kan 20.000 reservisteu zgn met spoed onder de wapens geroepen en een belangrijke hooveelheid oorlogsmateriaal is verzonden naar het Noorden en Oporto, waar de troepen geconcentreerd zijn, ter wijl bovendien vier torpedo booten naar Algarvië zijn gedirigeerd. Do regeering ondervindt bij deze maat regelen krachtige medewerking van de republikeinen, zelfs van vrouwen. Eén dezer die zich tijdens de revolutie reeds door haar vurigen ijver voor de republi- keinsche beginselen onderscheidde, heeft den minister van oorlog zelfs aangeboden een ambulancedienst aan do grenzen te organiseeren. De Zeeliedenstaking. De toestand te Amsterdam blijft geheel onveranderd. Langs do kaden is het vol maakt stil en verlaten; gewerkt wordt er bijna niet, en het geheele havengebied is door politie en militairen afgezet. Ook aan de Holl. Stoombootmij. kon thans slechts met halve kracht gewerkt worden. In de zeelicdenbuurt (de zg. Eilanden) is het kalm; ongeregeldheden komen niet voor. Alleen poogden heden stakers te beletten, dat van een fabriek van verduurzaamde levensmid delen aan de Prins Hendrikkade levensmid delen voor workwilligen naar de emplace menten van de Mij. Nederland zouden worden vervoerd. Bereden politie en huzaren hielden de menigte op een afstand. De Bristol Navigation Cy. heeft aan de bootwerkers vereeniging „Recht en Plicht" verzocht om het laden en lossen onmiddel lijk, dus zonder tusschenkomst van een cargadoor, voor haar te doen plaats hebben tegen het door de bootwerkers geëischte loon. Dat aanbod is afgeslagen. Het garnizoen te Amsterdam is gister versterkt met 600 man infanterie, voor namelijk uit Arnhem. Zaterdag is er een bataljon uit Amersfoort aangekomen. Bevolkingscijfer. In verband met een wijziging en ten vervolge op de opgaven omtrent den loop der bevolking des Rijks, in 1910, die in nummers 106, 107, 109, 111, 112, 114, 117, 122, 125, 127 en 130 der St. Ct., voor zooveel do elf provinciën aangaat zgn opgeoomen, wordt hieronder het bevol kingscijfer van het Rijk, op 1 Januari 1911 opgegeven: Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N. Brabant Gelderland Z. Holland N. Holland Zeeland Utrecht Friesland Overgsel Groningen Drenthe Limburg Totaal. 2.944.079 3.001.076 5 945.155 (Stct.). Goederen in de doodk hand. Door den Minister van Financiën is ter voldoening aaD een toezegging bij do be handeling der vorige begrooting gedaan, aan den voorzitter der Tweede Kamer een lijst gezoudon van de kapitalen en goederen in de doode hand metstatistieke gegevens. Gezondheidscom mission. De Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht heeft met ingang van 1 Juli 1911 benoemd tot leden der gezondsheidscom- missiën, waarvan de zetels zijn gevestigd in de gemeenten; Utrecht: do heeren mr. W. L. P. A. Molengraaf!, dr. J. L. Hoorweg en dr. J. D. van der Plaats, aldaar; te Amersfoort de hoeren W. G. Klomp en C. Prins aldaar; te Loeneu do heeren L. L. Posthuma aldaar en A. M. Hartog te Vleuten; te Baarn de hooren J. H. Ingen- haag to Soest en K. O. A. Welffer te Achttienhoven; te Zeist do heeren C. Gul- densteeden Egoling aldaar en G. A. J. Timmers te Driebergen; te Wijk bij Duur stede de heeren W. Benschop te Lopik en J. N. Bongart van der Grient te Linschoten. Tariefwet. De Maatschappij vau Nijverheid, te Haarlem vergaderd, heeft in zake de Tariefwet eerst breedvoerig godebatteerd over de prealable quaestie of de wet op een nader te houden congres in détails behandeld zal wordeo, dan wel of men zich wegens den spoed dien do Tweede Kamer maakt, zal bepalon tot een uitspraak over de principieelc quaestie: vrijhandel of be scherming. Mot 205 tegen 49 stemmen werd besloten alleen het beginsel ter sprake te brengen en reeds dadelgk daar over te beslissen. De volgende motie werd aangenomen: „De maatschappij van Ngverhoid, kenDis genomen hebbende van het bg de Staten- Generaal tngedioude ontwerp tot vaststelling cener nieuwe Tariefwet; overwegende dat blijkens de M. v. T. de daarbg voorgestelde verhooging van rechten mede ten doel heeft de bevordering der Nederl. nijverheid; overwegende dat de bevordering dier nijverheid het doel is der adressanten, ter bereiking waarvan de belanghebbenden zich in deze Maatschappij vereenigd hebben en zij zich daarom geroepen acht haar meeuing ovor het aan de Staten-Generaal aangeboden wotsoutwerp te doen kennen; van oordeel dat, afgescheiden van moge lijke bevoordecliug van enkele takken van nijverheid, do nijverheid in 't algemeen door de verhooging van rechten eerder geschaad dan gebaat zal worden; verwerpt do aan de nijverheid in dezon vorm aangeboden ondersteuning en draagt het hoofdbestuur op van dit besluit aan de regeering en de Staten-Goneraal kennis te geven." Na eenig debat werd deze motie aange nomen met 200 tegeu 7 stemmen en 47 blanco. De blanco stemmen waren van departementsafgevaardigden die ter zako geen mandaat hadden, o.a. Amsterdam, waarvan de afgevaardigden zich echter persoonlijk vóór de motie verklaarden. Het stafmuziekkorps van hot Leger des Heils gaf gisterenmiddag een uitvoering op het Stort. Wel jammer dat de belangstel ling voor deze werkelijk zeer goede muziek niet grooter was. Zij die er waren hebben ougetwgfeld genoten van de klankrgke vertolking der verschillende nummers, ter wijl ook de zang zeer in den smaak viel. Hedenmorgen ruim 8 uur, toen het stormweer dus al weer vrij wel bedaard was, Btortte een oude acaciaboom, staande op den hoek van het plantsoen-Arnhem- sche6traat naar den kant van de Meisjes school, plotseling naar beneden. Gelukkig werden do voorbijgangers door het gekraak gewaarschuwd, zoodat geen ongelukken te betreuren vallen. De boom viel recht over de straat en kwam met zijn takken in den tuin van Amicitia, zoodat de straat geheel versperd was. Spoedig werd tot opruiming van een en ander overgegaan, zoodat het verkeer niet te lang gestremd was. De Amersf. tram vervoerde in de afgeloopen maand Juni 12660 passagiers, tegen 11128 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 1532. De opbrengst vervoer was f 639.35 of wel f82.75 meer dan in Juni 1910 toen doze f 556.60 bedroeg. De dagkilometer- opbrengst was f 11.84 tegen f 10.31 en de totale opbregst ditmaal f 660.77 tegen f 630.02 in Juni 1910, alzoo f 30.75 meer. De dagkilometeropbreng8t daarvan bedroeg f 12.23 in de afgeloopon maand tegen f 11.65 in Mei 1910. De lste luitenant J. Kooiman van de Kon. Militaire Academie te Breda wordt van 17 tot en met 28 Juli gedetacheerd bij het lste regiment huzaren te Amersfoort. -- De Koninklijke exprestrein. waar mede het Koninklijk Echtpaar met gevolg zich voor de ontvangst van President Fal lières naar Amsterdam begeeft vertrekt Dinsdag 4 Juli om 1.34 van het perron bij het paleis het Loo en zal via Amersfoort om 2.58 aan het Contraal-Station te Am sterdam aankomen. Op Donderdag 6 Juli vertrekt deze trein weder om 5.45 van laatsgenoomd station en zal om 7.13 op bet Loo bij het Paleis aankomon, Tijdens bet onweder dat hedenmor gen boven Amersfoort woedde sloeg de bliksem in den molen van Treuro aan den Lageweg, gelukkig zonder brand of onheilen te veroorzaken. Op den openbaren weg zijn gevonden en op het bureau van politie gedeponeerd: een zilveren horloge in kast, drie zilveren armbanden, een broche en een ceintuur. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent het tweede toelatingsexamen voor het Gym nasium. ZEIST. Door B. en W. van Zoist is aanbesteed de bouw van een post- en tele graafkantoor te Zeist. Laagste inschrijver was J. N. Swaan te Hilversum voor f 30,375. Een slachtoffer van groot heidswaan. De Berlijnscho recherche heeft de hand gelegd op een kantoorbe diende, een zekeren Karl Laweronz, die het slachtoffer is geworden van zijn zucht, om den grooten heer uit te hangen. Lawerenz was in dienst van een groot handelaar in pelswerk, paste goed op en leefde op bescheiden voet, tot hij door zijn vrienden in kennis werd gebracht met „artistetjee", een kennismaking, die hem ten verderve zou voeron. Karl begon met zich te ontdoen vau 316.309 316.846 633.155 326.669 320.898 647.567 690.231 727.866 1.418.097 544.723 578.273 1.122.996 116.376 117 815 234.191 143.072 149.059 292.131 182.104 180.189 362.293 196.353 191.028 387.381 163.997 167.251 331.248 91.161 84.882 176.043 173.0S4 166.969 340.053

De Eemlander | 1911 | | pagina 2