WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. HEDEDEELINGEN VAN HET KONTNKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 1U.50 uur. De Bilt, 4 Juli 1911. Hoogste barometerstand 775.G m.M. te LaHague, laagste 748.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Juli 1911. Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van do lucht: Meest licht- bewolkt, droog weer. Temperatuur: Warmar. 5?aromelerstand te AMERSFOORT 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersioort. Hoogste gistorenF. 66 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 4 Juli des 's morgens 7 uur is 60° F. Frankrijk en Duitschland in Marokko. De Fran8che regeering zal de mededoe ling van Duitschland in zake de aankomst van de Duitscho kanonneerboot te Agadir vermoedelijk niet beantwoorden voor de terugkomst van president Fallières en mi nister Do Selves uit Nederland. Het antwoord zal niet verzoeken onder handelingen aan te gaan op den grondslag van de conferentie van Algeciras, maar over de uitvoering van de Fransch-DuitBche overeenkomst van 1909 en de discussie zal loopen over de interpretatie van de artike len vau dit verdrag. Ofschoon de telefonische verbinding tus- sche Parijs en Amsterdam nog niet voor het publiek geopend is, daar de desbetreffende traktaten nog niet goedgekeurd zijn door de parlementen, zijn er maatregelen getrof fen, dat president Fallièrres zich tijdens zjjn verbljjf in Nederland direct in verbin ding kan stellen met het Elysée. De Zeeliedenstaking. Te Grimsby is de dokwerkersstaking ge ëindigd. De stuwadoors hebbon do eischen der arbeiders ingewilligd en dezen hebben daarop don arbeid hervat. Tom Mann, do leider der stakende zee lieden te Liverpool, verklaart dat de staking feitelgk geëindigd is. De werklieden heb ben bij do meeste maatschappijen het werk hervat. Ook de White Star Line hoeft het mis verstand uit den weg geruimd, dat den ar beiders aanleiding had gegeven om het werk niet te hervatten. Ook te Hull is de staking geëindigd; de arbeidors zullen het werk hervatten. Te Antwerpen zal de staking zeker tot Donderdag duren, daar de roeders, die in lichtingen uit Hamburg hebben verzocht, eerst op dien dag zullen vergaderen. De bemanningen van de terugkeerende schepen 3luiten zich allen bij de staking aan. Turkije. De Turksche regeering bereidt zich voor op de onderdrukking van allen verderen tegenstand in Albanië. Van Saloniki zijn groote voorraden munitie gezonden en steeds meer reservisten-bataljons worden aan de grens geconcentreerd. In Constantinopel praat men veel over de mogelijkheid van een oorlog met Rus land, als gevolg van de geschillen met Montenegro, die noodzakelijk moeten voort komen uit den Albaneescheu opstand. Men hoopt dat Bulgarije zich onzijdig houden zal. 't Is te hopen en te verwachten dat het zoo'n vaart niet loopt, maar in elk geval wordt ook van dezen oostelijken uithoek de vrede van Europa nog steeds bedreigd. Over de vraag of het oorlogsgevaar ifi- derdaad zoo groot is heeft de Montene- grijnschc kroonprins Danllo zich uitgelaten in een interview met de Morning Post. De prins wees er ten eerste op, dat de opstand in Albanië nog lang niet ten einde is. De Montenegrijnon steunen den opstand niet. al strijden ongeveer 100 Montenegrjjnen in de gelederen der opstandelingen. Monte negro bereidt zich niet op oen oorlog voor, hetgeen echter ook niet noodig is; want het volk is op elk oogenblik bereid en in staat om zich te verdedigen. Er hcerscht inderdaad een oorlogszuchtige stemming in 's prinsen land, want de Montenegrijnen geloovcn niet dat die 70,000 Turksche soldaten alleon om de Malissoi en te onder drukken zijn saamgetrokken aan de kust, maar vrcezen dat Turkije het op Monteue gro gemunt heeft. postzegklrollen. Er zijn postzegelrollen van 500 on 1000 frankeerzegels van een der soorten vau tot en met 50 cont verkrijgbaar. Behalve het bedrag, vertegenwoordigd door de nominale waarde van de zegel', is voor elke rol van 500 stuks 5 cent en voor een van 1000 stuks 7'/a cent ver schuldigd. Aan de kantoren der posterijen kunnen in zake de aanvraag en verstrekking der rollen de gewenschte inlictitingen worden verkregen. De Handelsschool te Amersfoort. Naar aanleiding van een verzoek dei- Handelsschool te Amersfoort, gedaan aan de Prov. Staten van Utrecht om een pro vinciaal subsidie te mogen bekomen van f2000 schrijven Gedeputeerde Staten in hun advies, dat in de a.s zomerzittiog dor Piov. Staten behandeld zal worden. Het Gemeentebe8iunr van Amersfoort, zoowol als de inspecteur van het Middel baar oudorwijs adviseeren op het adres in gunstigen zin. Ons college meent een ander standpunt te moeten innemen. Tot op heden werd Uwe vergadering Log niet geplaatst voor do beslissing der vraag of hot op den weg der provincie ligt aan handelsscholen subsidie uit de provinciale middelen te verleenen. De eenige gemeentelijke handelsschool in deze provincie is dio der gemoente Utrecht. Hare uitgaven worden geheel uit de middelen dezer gemeente bestreden. De Staten van verschillende provinciën hebben grootere of kleinero subsidiën aan handelsscholen toegestaan. Indien uwe vergadering het voorbeeld dezer gewesten volgt, zal de eerste stap zijn gozet op den weg tot subsidieering dezer inrichtingen. Het programma van de schoool, welke adressantc zich voorstelt te openen, wjjst aan, dat zij niet gehoel school voor han delsonderwijs is. Nevens drie klassen voor handelsonderwijs zal zij eene klasse om vatten, waarin slechts lager onderwijs zal worden gegeven. De strekking dezer klasse is een overgang te vormen tnsschen de hoogste klasse der lagere scholen en de klasse, waarin het handelsonderwijs zal aanvangen. Dit doeleinde vermag echter niet het ouderwjjs der voorbereidende klasse tot handelsonderwijs te maken. Het komt ons College voor, dat allerminst do provincie geroepen is het onderwijs der voorbereidende klasse te subsidieeren, en dat zulks haar zelf niet vrij staat met het oog op het bepaalde in art. 3, 2e lid, der wet tot regeling van het Lager onderwys. Het aangevraagde subsidie heeft evenwel de strekking het in alle klassen der school te geven onderwys te subsidieeren en mitsdien medo dat der voorbereidende klasse. Ons college is in geenen deele overtuigd, dat er te Amersfoort een zoodanige be hoefte aan een school voor handelsonderwijs bestaat, dat het een provinciaal bolang zoude ziju zulk een school door subsidieering te steunen De handelsschool te Utrecht telde by den aanvang van 1909/10 slechts 27 leer lingen, waarvan een vjjftal van buiten de gemeente. Derhalve werd slechts door 22 jongelieden, uit eene gemeente van 120.000 zielen en in welke talrijke groote bedrijven zijn gevestigd, de handelssohool bezocht, dat is nog niet 1 der bevolking. Deze cijfers wjjzcu allerminst op een werkelijk gevoelde behoefte aan dit onderwijs. Ons college kan niet inzien, weshalve in de gemeente Amersfoort met slechts Vs der bevolking van de gemeente Utrecht en niet zoo uitgebreide njjverheid een in verhouding grooter behoefte aan een handelsschool zoude bestaan. Noch voor Amersfoort, noch voor de omliggende gemeenten is dit ook maar aannemelyk gemaakt. Waaraan wel behoefte bestaat, is han delsonderwijs op avondcursussen. Deze cursussen bloeien, waar zij bestaan en trekken by voortduring een grooter getal leerlingen tot zich. Resumeerends adviseeren Gedeputeerden do gevraagde subsidie niet toe te staan. Men verzocht ons opname van het volgende: Het Circus Charles, dat met oprechte bewondering Europa's grootste en fraaiste reizonde Wanderschau genoemd wordt, is van plan zooals wy reeds eenigen tyd geleden mededeelden ons het genoegen te verschaffen een circus van do grootste veelzijdigheid in zyne vertooningen to leeren kennen en in Amersfoort een korte feeBt- voorstclling te gev6n. Slecht» 4 dagen zal de reusachtige reizende tentoonstelling binnen onze muren hare tentenBtad opslaan en een korte reeks voorstellingen geven, voorstellingen die mon zich mocilyk afwisselender en grootscher kan denken. Dit werd door het publiek en de pers van alle Europeesche lauden onomwonden orkend. Overal, in alle landen, waar Circus Charles binnentrok was de geestdrift over het verschynen dezer wereldtentoonstelling groot. Als de 18 teutgebouwen van het circus opgetrokken worden, dan wacht reeds een ongeduldig publiek het gereed komen, waaraan 150 eigen arbeiders van hel circus met bewonderenswaardige snel heid bezig zijn, en de openingsvoorstelling, waarvan men zeker is, dat men daarin do nieuwste sensaties van het groote veld met de .onbegrensde mogelijkheden" bekond gemaakt wordt. Nadert het uur der opening, dan vult zich de voor 6500 personen iuge- richte voorstellingstent tot op de laatste plaats, terwijl twee goede orchesten (strijk en blaasmuziek) de aanwezigen aangenaam bezig houden. Het programma dat circus Charles in Amersfoort vertooneu zal is het ryksto en kostbaarste van den tegenwoordigeu tijd; iedere voorstelling biedt eene menigte aan trekkelijkheden. zooals nooit te voren gezien. Slechts eerste klasse ryders en rijderessen van alle landen zijn aan Circus Charles verbonden. Vreemde volken als: Marokka nen, Iudiërs, Chineezen, Arabieren, Indianen enz. treden met hunne geheimzinnige kunsten op. Vrijheidsdressuren der edelste raspaarden worden in grootste volmaaktheid vertoond. Circus Charles overtreft niet alleen met ziju circus voorstellingen allo andere van den tegenwoordigen tijd, het heeft inet zyn 23 gedresseerde Leeuwen, 7 gedresseerde Koningstijgers, G Ijsberen, 16 Zeeleeuwen 6 Olifanten, 5 Zebra's waaronder hier nooit geziene dwergzebra's, 3 Zebroïden, Kamee- len, Lama's, Guanackas, Gnoes, gehoornde paarden, Yaks, Bieous, Indische Buffels, enz. de grootsto gedresseerde diorengroo- pen in Europa. Het is de eerste dat wij Circus Charles binnen onze muren kuouen begroeten en zonder twijfel zal men het ook hier eene ontvangst bereiden, als het tot nu overal in Europa ten deel viel. Op de ljjst van onderwerpen te be handelen in de zomerzitting der Provinciale Staten van Utrecht, welke hedenmorgen geopend is, komen o. a. voor: Adres van het bestuur der vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Om streken" om een provinciaal subsidie voor haren Avondteekencarsus voor Ambachts lieden, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Hot voorstel strekt om f 100 subsidie te verleenen. Adres van het bestuur der vereeniging „Ameisfoortscbe Industrie- en Huishoud school" om verhooging van het provinciaal subsidie, met het voorstel daaromtreut van Gedeputeerde Staten, die adviseeren f 1725 subsidie te verleenen. De 2c luit.-kwartiermeester G. Berg huis is tot medio Juli gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp, de officier van gezondheid 2e klasse B. Eisendiath is gedetacheerd te Yenlo. Met ons zullen zeker velen met leed wezen vernemen, dat de heer G. J. Buijs, zich door zyn velebezigheden heeft genood zaakt gezien, zijn ontslag te nemen als voorzitter van het bestuur van de ver eeniging "Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken". Met ingang van 1 Juli zijn door don Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht tot lid van do gezondheidscom- miasio herbenoemd de heeren W. G. Klomp en C. Prins. Een generaal onderwijzer. Uit Tokio wordt gemold, dat generaal Togi, de held van Port-Arthur, in ziju woonplaats gekozen werd tot hoofd van een volksschool, zoodat hij thans dagelijks aan tienjarigo jongens onderricht zal geven. Door deze benoeming te bekrachtigen, wilde de Japan- sche rogeering aan het volk doen blijken, hoe groote waarde zij aan het volksonder wijs hecht. Onlangs nam de veldmaarschalk graaf Haefeler de plaats in van een onder wijzer, die voor eenigen tyd met verlof was. Levensmoede. Zondagmorgen tusschen negen en tien uur zag de spoor- wegwachtor by den overweg aan de Gevangenlaan te Leidon een net gekleed jongmcn8ch heen en weer wandolen. Zijn vreemde houding trok bjjzondore aandacht. Toen eenigen tyd later de trein van Amsterdam naar Rotterdam was voorbij gereden, vond de spoorwegwachter het zwaar verminkte lyk op da rails liggen. Vermoedelijk was het dezelfde man, dien hij eenigen tijd vroeger had zien wandelen en die zich waarschijnlijk vóór den trein had geworpen. Later vonden een paar jongens een brief op de rails liggen, gericht aan de autoriteiten van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, met een keurige hand geschre ven en goed gesteld. De schrijver deelt daarin mede dat hij in onmin leefde met zijne «uders, die hem niet begrepen en dat hy levensmoede was. In een postcriptum stond nog, dat h|j niet R -Katholiek was en dat hij eene zeer eenvoudige begrafenis verlangde. Het lijk werd ter beschikkking gesteld van den burgemeester van Oegetgeest, onder welke gemeente het lyk is gevonden. Het is nog niet herkend. De kleederen waren gemerkt D. H. Men meldt ons uit Leiden: De jonge man, die door den trein is overreden, is zekere d. II., klerk bij de Staatsspoor, alhier. Wat hem bewogen heeft tot deze wanhoopsdaad, is niet bekend. Z(jne ouders kunnen het ook niet vermoeden. Overreden. Bij het springen op de Zeieter tram, is gisternamiddag te Utrecht de 12-jarige v. D., uit de Goede- straat aldaar, onder de tram geraakt. De jongon werd een boon afgereden, en des avonds is hij aan do gevolgen overleden. De Koning der bioscopen. In een Oostenryksch stadje z|jn twee con- curreercnde kinematograaf-oudernemingen. Zjj trachten, want het publiek is weinig talrjjk, elkaar te overtroeven. Langen tijd heeft ondernemer A.... gepeinsd op een nieuw middel om de menschen naar zijn onderneming te lokken. Hij koopt een toestel met klinkende reputatie, nieuwe platen, en adverteert: „De koning der bioscopen, het beste apparaat van den tegenwoordigen tijd en der toekomst is in m|jn schouwburg in wer king gesteld...'enz. Was geteekend: A... eigenaar van do Konings-bioscoop „Imperator". Het pakt. Dag aan dag verheugt onder nemer A... zich in een vol huis eu maakt voortreffelijke zaken. „Ik zal hem wel krijgen", denkt de concurrent. Hij koopt ook een „Imperator"- toestel en adverteert: „Let op! Yan Zaterdag den zooveelsten af groote voorstellingen met myn nieuw toestel don zoon van den koning der bios copen, die nog beter beelden geeft dan zijn vader". A. laat zich niet uit het veld slaan.Den volgenden dag geeft hy deze advertentie: „Ter inlichting! Mijn projector, de ko ning der bioscopen, is ongetrouwd, heeft dus geen zooo, zoodat het toestel van mijn concurrent alleen een bastaard wezen kan. De koning der bioscopen is onovertrefbaar". B. zit nog steeds te zinnen, wat hij hierop moet antwoorden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2