DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 158. ZATERDAG 8 JULI 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Dir. D. J. van Schaardenburg. A boDnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. itureau: lil.KI.VK li. Telel. luiere. 183. Prijs der Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam De Zeeliedenstaking. De arbeiders in de Londenscho dokken hebben het werk hervat in afwachting van het resultaat der conferentie die Maandag tusschen vertegenwoordigers van werkge vers en dokwerkers zal plaats hebbeD. De conferentie tusschen patroons en zee lieden te Leith is mislukt, tengevolge van de weigering der patroons om de vakver- eeniging te erkennen. De toestand te Glasgow verbetert ten aanzien van dokwerkers, maar er is geen aanwijzing dat ook zeelieden en stokers het werk zullen hervatten. Te Antwerpen weigeren zeelieden zich te laten aanmonsteren, zoolang de nieuwe dienstvoorwaarden niet in de monsterrol opgenomen zijn en willen de door de Red Star Lino voorgestelde loonen niet aan vaarden. Duitschland. Door eenige bladen werd, aldus schrijft de Joodsche Wachter, gemeld, dat de Amerik. philanthroop Jacob Schiff ecu groote som geld voor de nieuw op te richien universiteit te Frankfurt a/M. wilde geven, op voorwaarde dat met de gewoonte, die men er in Pruisen op nahoudt, geen Joden tot gewone hoogleeraron te benoemen in Frankfurt zou worden gebroken. In een vergadering kort geleden te Frankfurt gehouden, deelde de bankier Wolff mee, dat de heer Schiff een gift van 2l/a millioen Mark had willen geven, maar dat hy hiervan heeft moeten afzien, omdat men hem niet wilde beloven Joden aan de academie dezelfde rechten als Christenen te verleenen. Ook barones v. Rotschild eischte, toen men haar om geld kwam vragen, gelijke rechten voor allen, wat inderdaad niet te veel verlangd is van een universiteit die hoofdzakelijk van Joodsch geld wordt op gericht. Maar ook haar wilde men niets bn loven; daarom teekende zy niet. Frankrijk. Te Roanno, heeft zich naar de Parijache bladen melden een ernstig feit voorgedaan. Een industrieel aldaar heeft om uitdruk king te gever, aan zijn verzet togen de bepalingen der wet op de ouderdomspen- pensioenon zijn fabriek geslotentegelijkertijd hebben elf anderen industricelen tegen de toepassing der wet protest aangeteekend. Deze gebeurtenissen hebbon bij de overheid onrust verwekt, daar in geval het voorbeeld navolging vindt, een ernstige toestand geschapen wordt. Gisteren zyo te Parijs in do bureaus dei- arbeidsbeurs en de lokalen vau de vakver- eenigiug der metselaars huiszoekingen gedaan, alsmede in de woningen van een tweetal leden dezer vereeniging. in verbaud met een anti militaristische circulaire onder de soldaten verspreid De huiszoekiugen werden verricht onder bescherming van een aanzienlyke politiemacht en duurden verscheidene uren. Talryke schrifturen werden in beslag genomen. In socialistische kringen wordt beweerd, dat deze huiszoekingen slechts ten doel hebben, de bouwarbeiders, dio een nieuwe werkstaking voornemens zyn, te intiinideeron. De „sou des 60ldats" het geschrift in quaestio, is reeds lang bij de autoriteiten bekend en tot dusver werd daarin uiot onwettigs gevonden. Inmiddels hebben do huiszoekingen vastgesteld, dat de soldaten, sedert kort, postwissels van 5 tot 10 frcs. ontviugen, waarbij een aantel anti-militairistischc brochures om rood to deelen gevoegd waren. De onderzoekingen moeten uitgemaakt hebben dat deze zendingen afkomstig zijn van de beido secretarissen van den bouw- arbeidersbond, Baritaud en Dumot. Verder werd ontdekt, dal deze bond met eenige andere bondon overeengekomen waren, hun vroegere leden, die thans hun dienstplicht vervullen, van tijd tot tijd met geld to ondersteunen, en hen daarbij op het hart te drukken, zich deze weldaden, op welbegrepen wijze, te herinneren. Groot- Britannie. Het Lagerhuis is begonnen met de ar- tikelsgewijze behaudeling van de wet van Lloyd George over de ziekte- en werke- loosheidverzckeriug. Do debatten beloven langdurig te zullen worden. Er zijn een 90-tal artikels, en de amendementen op de eerste 33 vormen reeds een lyvig boekdeel. Men verwacht, dal de behandeling niet voor de derde week vau September zal alge- loopen zijn. Lloyd George verklaarde, dat de aanneming van amendementen dooi de regeering niet als een nedeilaag zal worden opgevat. De Amcrikaansche staatssecretaris, Knox, en de Eugclsche gezaot te Washing ton Brice, hebben het eerste artikel van het Eogclsch-Amerikaansche scheidsrechte- lijk verdrag onderteekend Dit artikel loopt over aanspraken op betaliugen, welke tusschen de Vereenigde Staten en Engeland haugeude waren. De gezamenlijke vorde ringen beloopen verscheidene millioenen dollars, waarvan enkele millioenen uit don tijd van den oorlog van 1812. Naar thans overeengekomen is, zullen doze vorderingen aan het oordeel van eeu scheidsrechtelyke commissie ondeiworpen worden, dia uit vertegenwoordigers van de beide landen en een onpartijdige zal ziju samengesteld. Portugal. Het Portugeosche gezantschap te Berlijn, heeft van den Portugeeschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Machado, een tele gram ontvangen van den volgenden inhond: „Het bericht omtrent een muiterij van de marine is van allen grond ontbloot. Do militaire discipline is volkomen in orde. Do onder de wapenen geroepon resorvisten zijn vol geestdrift. In het gehocle land heerscht volkomen rust". Dit als démenti van het telegram, dat men ook in ons nommer van gisteren heeft kunnen lezen, volgens hetwelk in Lissabon eon opstand zou zijn uitgebroken. Intusschen blijven de niet-officieele berich ten, voor zoover die aan de strenge cen suur outkomen, heel wat minder gunstig luiden, dan bovenvermeld démenti wel wil doen voorkomen. Er zouden bij een gevecht in Lissabon talryke dooden gevallen zijn, en er zou een ontzettende paniek heorschen. Zeker is het, dat de monarchisten rusteloos bezig ziju: uit Brazillië ontvingen zij ter ondersteuning van de beweging 200 inillioen francs. In de nationale vergadering gaat het ook vrij moioerig toe. Een van de eersto zakcu, welke do vergadering als „urgent" in behandeling nam, was do toekenning aan haar leden van een maandelijksche vergoeding van 120 reis of ongeveer 300 gulden. Wel is waar waren de republi keinen vroeger altijd scherp gekant tegen een dei-gelijken bezoldiging, maar de omwenteling schijnt ook hierin verandering gebracht te hebben. Wat de buitenlandsche betrokkingun aangaat, verklaardo Machado in de ver- Het is moeilijk om een artikel ie noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den meuseh dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebruikt en grooter deel uitmaakt van uw diëet. Omdat brood zoo'n belaugrijke rol in uwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van den grootslen invloed is op uw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zoggen, dat.degezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus vau het grootste belang om brood te eten van de beste hoedanigheid. Vau dit standpunt uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aaD de hoogste eiseheu voldoet, die men aan dit voedingsmiddel kan stellen, zooals hierna wordt verklaard. In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en do rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebuild brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet ot alleen door eenharpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste oureinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graanreiniging- machines welke als volgt automatisch werken. In een zift- en zuigmachino worden eerst de grootere en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, de soortelijk lichtere bestanddeelen worden weggezogen, waarna het graan in een raspmachine valt, die de basten afraspt eu dat afraspel door een sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de tarwe door een tweevoudige» verdeelcylinder gescheiden in kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, endertusschen de kleine tarwe door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit werpen, en de groote tarwe door gerst- en havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit do gerst eu haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarna deze weder vereenigde tarwe valt in eene wasehmachiue tegen een onder sterken druk uit een hoog'gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het graan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassia en vloeit in een stel van twee droogtrommels welke met centrifugale kracht door middel van snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vliegt. In het bassin zijn intusschen vele strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komeu drijven, die door eene opening er uit vloeien en op een zift iu een bak blijven liggen. Vervolgens komt de tarwe of de hogge in een der 6 si'.o voorraadruimten om maalklaar te verharden, waaruit het door 1 tot eu met 6 schuiven, 3l naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodigc eigenschappen, uit 1 of meer der andere silo-voorruirnten, komt in een vermengcylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar eene schuier- en zuigraachine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtrommels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl een sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudt, wolke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven 6D van daar in een afzonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe of de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus ua elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden vermalen, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen van guritfelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kunnen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongebuild brood, te grove zemels' de darm beweging te veel versnellen en te fijne zemels tor verstop ping- aanleiding kunnen geven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat afslypsel van tnaal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door transportschroeven, en hellend door kokers. Zelfs het meel wordt door eeue machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht afgewogen, terwijl zij tijdons haar wegen, een anderen zak "uit. Slechts één werkman hondt toezicht, alleen voor het juist gesteld zijn van de geheeie inrichting, zonder de tarwe of de rogge aan te raken, cn bedient dan tevens een der stoomketels en stoommachines, wolk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al het in ouzo inrichting verwerkte water welt op uit onze diepe Artesische pijp wellen in een ondergrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door oen dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, een en ander zooals door de moderne waterleiding maatschappijen het water wordt verkregen en geleverd. De bereiding van het meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op eeu groot aantal duor ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door deze bereiding komen de voedende bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, vóór het de maag heett bereikt. Dit brood is tevens fijn van smaak eo heeft een aangename» geur, hetgeen de eetlust bevordert en het daarom in het bijzonder tot een uitstekend voedsel maakt voor kinderen, welke nog in den groei zijn. De vermenging "au het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm met klanw het deeg vermengt en kneedt zooals met de hand, doch veel beter en zindelijker dan door vermoeiend handwerk kan geschieden. In onze moderne ovens me' door dringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken', tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, on ons brood tevens zeer smakelijke croquante korsten krijgt. Daar wij geregeld de beste grondstoffen verwerken, is 't, na kennisneming vaa het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak en rogtresmaak onzer groote ver scheiden beid van soorten brood, door geen inder fabrikaat wordt geëvenaard. Onze geheeie inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige kalenderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend boekjes, is zulks niet eerder mogelijk. Ons dividend vormt een jaarlijksche spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat onze artike- kelen voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk zijn. Bedragen tot ongeveer f30. werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd. Eveutueele aanmerkingen en verzoeken om nadere inlichtingen zullen mot de meeste zorg worden behandeld en gelieve men te richten aan de afdeeliug „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabri.^kenJ van Gebak, Amersfoort. (AdvJ

De Eemlander | 1911 | | pagina 1