DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 160. DINSDAG 11 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Dir. 1». J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Ilurenu: UI.GIDIK Htltl Telef. Iutere. 183. Prijs dei' AdvertentiiJn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Politieke Vooruitzichten. Land en Volk behandelt uitvoerig den politieken toestand van het oogenblik en toetst dan de overweging op welke wijze er bij de stembus van 1913 een nieuwe richting zal kunnen ingeslagen worden. Het vrijz.-dem. dagblad wensebt de rccht- sche coalitie niet te bestendigen door een contra-coalitie. Daarom wenscht het blad geen leuze, die een anthithese-leuze genoemd zou kunnen worden. En het meent, dat de algemeen kiesrechteisch ook uit dit oogpunt de linkerzijde versterken zal Voor die leuze is het overgroote deel der liukerzijde gewonnen. Zelfs stijgt de sympathie, of slinkt de tegenziu onder de vrijs liberalen. Wij spraken verleden week van hun droom: een nieuwe partygroepeering, zoo maar. Niets anders is er voor noodig, dan dat do christelijk historischen zich losmaken uil hunne coalitie, eenige unie- liberalen naar de vryc broêder9 över- loopen; dan zal dit nieuwe gezelschap tezamen uitmaken de kern van een regeeringsineerdei heid. Noode keeren zij uit dezen drooui tot de werkelijkheid terug. En toch, hoe snel moeten zij by een beetje nuchtere berekening wakker schrikken. Deze partij toont tot dusver io de politiek weinig flair. Veel zware rede naties en schoone constructies, maar weinig practische zin. Myue hecren, zet u aan uw bureau met een stuk papier het behoeft niet groot te zijn en een potlood, eu rekent de districten na. Eerst uw eigen plaatsen. Het zijn er vier. Met uwe nieuwe christelijkhisto- rische centrum-tactiek, dat is met uw openlyk kiezen voor het conservatisme, zult gij er van de vier stellig twee ver liezen: een in Amsterdam en een in Utrecht. Ik houd er twee. Nu de christelijk historischen. Datziju er twaalf. Zien wij goed, dan drijven or niet minder dan zeven cf acht van deze heeren op de onmisbare hulp der bond genooten; dat wil zeggen, zij komen zonder die hulp of niet in herstemming, of zij zakken bij de herslemming als baksteenen. Ik houd er vier of vijf. Sterk zal aldus, zet „Laud en Volk" het betoog voort, het regeeringscentrum zeker niet wezen, want ook van grooten aanwas uit de Liberaie Unie heeft men zich geen illusies te maken. En dan be sluit bet blad met ten aanzien van de vry-liberale plannen nog het volgende op te merkeu! Nu heelt men, om kern of centrum te wezen, weinig rnimte noodig; maar wanneer dit „centrum" de „kern" zal zijn van een regeeringsmeerderheid, moet om deze pit een ontzaglijke vrucht groeien. Eilieve, waar moet die vandaan komen f Waar de zaken zoo staan, is wel te voorzien, dat de droom tegen een kouden winter niet meer bestand zal blijken. Maar ook afgezien hiervan meende de vorzitter van den Bond van vrije liberalen te kunnen konstateeren, dat velen voor den kiesrechtstrijd weinig gevoelen. Ook hier is mogelijk, dat men porsoon- lijk met velen in aanraking komt, die van dat gevoelen zyn; maar die velen kunnen niettemin op het geheele kiezers korps een aantal van geen beteekeuis wezen. Zoo heeft men bij een verkiezing wel eens goede kansen gegeven aan een candidaat, die geen boen aan den grond kreeg. Maar overigens is de lauwheid voor do» kiesrechtstrijd uitsluitend te verklaren, behalve uit conservatisme, uit gebrekkige kennis van den feitelijken toestand; wie dezen nauwkeurig bestu deerd heeft, moet voor de finale oplos sing van het kiesrechtTraagstuk zijn ge wonnen. En zoo zakken ook in dezen kling de bezwaren zoetjesaan weg. De ver sterking der Eerste Kamermacht door het recht van amendement, nieuwe belem mering voor een geregelden gang van zaken, is reeds overboord. Het meer voudig kiesrerht is verworpen. Blyven noch slechts de woorden van waarborg tot behoud van het evenwicht, waarvan men den feitelijken ziD mag raden. Dit proc»s zal zich ook verder ont wikkelen. Men behoeft zich geen zorg erover te maken. Do scharen der aan sluitende volgelingen groeien verder van zelf. Onder .de leuze Algemeen Kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging zullen wij in 1913 sterk staan tegenover den echoonen schijn van de christelijke frazen, die uitliepen op zoo'n jammerlijke teleur stelling. Arbitrageverdragen. In een rede, die President Taft te At lantic City hield, sprak hij het vertrouwen uit, dat zes Europeesche Staten de door de Vereenigde Statco voorgestelde arbitrage verdragen zouden onderteekenen. Wel is waar zou dit den oorlog niet afschaffen, maar het leverde toch de beste waarborg, om die zooveel mogelijk te voorkomen. Het aannemeD der arbitrageverdragen door Engeland, Duitscbland en Fraukryk, wat natuurlijk de mogelijkheid vao oorlog zoo gering mogelijk zou maken, zou z. i. een groote moreele werking in de geheele we reld hebben. Het Marokko-Incident. De Norddeutsche Allgemeine bevat het volgende communiqué uit Berlijn. „Duitscbland is van meeniug, dat de ge beurtenissen van dit jaar nieuwe feiten vormen, ten govolgo waarvan het de acte van Algeciras on de FranschDuit6che overeenkomst van 1909 als niet meer be staande beschouwt. Duitschlaud kan dus niet meer treden in besprekingen op den gropdslag van deze beide verdragen. Maar de Duitsche Regeering is van meening, dat de toestand zooals dezo in 1911 is gewor den tot baBis voor do onderbaodelingeo dienen moet. Duitschland. Een merkwaardige uitkomst is verkregen door den statisticus dr. Zahn, directeur van het Beiersah statistisch bureau. Hij heeft n.l. een antwoord trachten te vindon op de vraag of do arbeidersverzekering, in Duitschland, heeft geleid tot vermindering der kosten van armenzorg. De statistieken hebbon tot een zeker onverwacht resultaat geleid. De uitgaven voor armenzorg laten zich voor geheel Duitschland niet vaststellen. In Beieren stegen zij tusschen 1897 on 1906 van 9.4 op 13.3 millioen mark of per 100 inwoners van 159.1 op 202 3 mark; tezelf dertijd stegen de uitgaven voor de arbei dersverzekering daar to lande van 10.1 op 41.4 millioen of per 100 inwoners van 322.1 op 629.8 mark. De kosten dor armenverzorging zijn dus stijgende, niettegenstaande het feit, dat de arbeidersverzekering, die aanstonds iugrijpt in gevallen die anders op armoede zouden uitloopen, en deze dus voorkomt, de armen zorg in belangrijke mate moet hebben ver licht. Dit feit moet aan verschiller.de oor zaken worden toegeschreven. In de eerste plaats zyn de uitgekeerde renten bij ver zekering io vele gevallen to laag om geheel in do behoeften te voorzien. In Berlijn ble ken bij onderzoek op 15.799 maunelyke rentetrekkers wegens ouderdom waren do percentages resp. 8.4 en 18.7, Het aantal bedeelden bedroeg in Berlijn vao 1884 1.98 per 100 inwoners, in 190U echter 2.64 en de kosten der armenzorg per hoofd der bevolking resp, 2.32 en 4.75 mark. Naast de veelal onvoldoende hoogte dei- rente wijst Zahn voorts op den grooten trek der bevolking naar de steden, die een deel der immigranten pauperiseert; op de groo tere eischcu, welke thans aan het leven worden ges.old, welko ook dc bedeeling hebben opgevoerd; op de stijging van de prijzen van vele levensmiddelen; en einde lijk op het feit, dat de verzekeriogswetge- ving den gemeenschapszin in breede krin gen der bevolking beeft gewekt of dieper gemaakt. Frankrijk. Gister is te Parijs de staking in het bouwvak begonnen. Het besluit daartoe is door 8000 werklui genomen, en het doel is do staking algemeen te maken, door heel Fraukrijk. Meo is zeer bevreesd voor gewelddadigheden. Een redenaar zeide: „Voor de vossen, de gelen, do ver raders, geen genade! We zweren ze zonder medelijden neer te sabelen." De socialisten in de Iranscho Kamer zyn voornemons een soort van obstructie te gaan voeren: zij zullen net zoo laog op iedere vergadering de qnaestie van de wcder-iu-dienst-Deming der ontslagen spoor wegbeambten ter sprake brengen' totdat deze zaak in hun geest is opgelost. Aldus zal de stemming over dc begrooting niet kuDuen vallen en kan do Kamer niet gelijk liet plan was don 13en Juli op reces gaan. Zaterdag zijn de socialisten niet dc tactiek begonnen. De Kamer nam met 464 st. tegen 89 st., nadat talrijke wijzigingen te voren aan gebracht warco, de geheele begrooting aan. In antwoord op een vraag met betrekking tot bet hoogt: legercomuiando, verzekerde dc Minister president Caillaux, dat het leger op elk uur gereed staat voor de uit oefening van ziju taak. De afgeT. Quentin stelde een motio voor, om amnestie te verleenen aan de veroordeelden ten govolge der onlusten in Champagne en wegens vergrijpen tegen de openbare oxde. Caillaux zeide dat de regeering op geen eukele wijze op deze motie kan ingaan. Het tijd stip kon niet slechter gekozen zijn; allo republikeinen, alle goede Eranschen, zullen er zoo over denken. De motie-Quentiu werd met 475 st. tegen 96 st. verworpen. Vervolgens ging de Kamer over tot de behandeling der motie betreffende de wo- der-in-dienstncnemiDg der spoorwegambte naren. Caillaux herhaalde dat do regeering zal voorstellen om alle humaniteit en recht vaardigheid io acht te nemen en dat alle ontslagenen weder in dienst worden ge nomen; echter kon bij de motie niet aan- TaardeD, daar zij voor altijd onderscheid zal maken tusschou democratische en de magogische hervormingen. Jaurès viel Caillaux heftig aan en las die politici de les, die op do schouders van het volk klimmen ten einde nog hooger te stijgen. Een hevig tumult bastte los, verwenschiugeu werdeu geuit; do afgevaardigden Dumas en Dusevel raakten handgemeen en de voorzitter liet dc tribunes ontruimen. Bij heropening verklaarde Caillaux do ceuvoudige dagorde als een motie van vertrouwon te zullen beschouwen; deze dagorde werd met 433 st. tegen 86 st. aangenomen. Groot- Britannie. Volgens de Eugclsche bladen is nog nimmer de ontvangst van een Britsch Koniug in Dublin zoo hartelijk en luisterryk geweest als die van Koning George Vry- dagavond kwam de koninklijke familie in Kingstown aan en werd daar verwelkomd door een menigte van circa 20.000 men- schen. Zaterdag had de tocht van King stown naar Dublin plaats, en daar was hot gejuich van de menigte even geestdriftig en hartelijk als het te Londen zelf geweest was. Men had verwacht dat de Lord Mayor vau Dublin den Koning een adres zou overhandigen namens de burgerij, maar toen de Koning voorbij des burgemeesters trtbuüe kwam, was deze ledig. Later bleek dit het gevolg van eeno slechte grap: eenige lieden hadden den zetel van de Mayor met natte verf bestreken, en zoo was het hom onmogelijk zijn plaats in te nemen. Wanneer men weet dat het bij 's Konings intocht 75 graden in den schaduw en 110 in de zon was, dan zal men kunnen ver klaren dat er verscheidene lieden uit het publiek flauw vielen. Turkije. Duiische bladen ontvingen over de Albaneeeche quaestie weer telegrammen uit Constantinopel die ten deele in strijd zijn met de optimistische berichten van de laatste dagen. De russische gezant zou mot de groot vizier een gesprek hebben gehad, over den toestand, waarin men naar hot heet, niet tot een resultaat is gekomen. Verder zou koning Nikita van Montenegro van plan zijn, den kroonprins met een bijzondere zending naar den keizer van Duitschland to zenden. En ten slotte wordt verzekerd, dat de mobilisatie van het Montegrijnscbe leger geheel goreed is en dat het veldtochtsplan tot in alle bijzonder heden is uitgewerkt. Bulgarije. In de nationale vergadering las de radicale afgevaardigde Czanoff een protest der uiterste linkerzijde voor, waarbij de handhaving van liet vorstendom-Bulgarijo gevraagd werd. De Minister van Financiën verklaarde dat het Bulgaaarsche volk met overstelpende meerderheid zich voor eon Koninkrijk-Bulgaryc heeft uitgesproken-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1