WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 11 Juli 1911. Hoogste barometerstand 778.2 m.H. te Aberdeen en Shields, laagste 759.5 te Riga. Verwachting tot den avond van 12 Juli 1911. Zwakke tot matige Noordelyke tot N.O. lijko wind. Gesteldheid van do lucht: Lichtbcwolkt, droog weer. Temperatuur: Warmer. ^Barometerstand le AMERSFOOp.T 772 m M. Vorige stand to 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 53 Hodenmiddag 12 uurF, 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR vau het water op Dins dag 11 Juli des morgens 7 uur is 69° F. Vervolgens nam de nationale vergadering met 332 st. tegen 50 st. artikel één van het wetsontwerp aan, waarbij de woorden „vorstendom" en „vorst" worden vervangen door „Koninkrijk" en „Koning." De Tariefwet. Alle afdcelingen, die zich na het uiteen gaan der Tweede Kamer met hot sectio- onderzoek der Tariefwet bezig gohouden hebben, zijn Vrijdag hiermee gereed ge komen. De Zeeliedenstaking in Amsterdam. De aanwezigheid van militairen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in Amsterdam helaas aanleiding gegeven tot bloedige botsingen. Met de eigeulyke staking heeft dit droevig voorval echter niets te maken. De aanleiding was de volgende: Zaterdagavond waren, voor het eerst, infanteristen gedetacheerd aan het politie bureau in de Warmoesstraat, omdat het gerucht liep dat er dien avond een aanval zou gedaan worden op de kantoren der stoomvaartmaatschappijen aan de Prins Hendrikkade. Daarom liepen er in de om geving patrouilles infantoriaten van vier man. Een dezer patrouilles kreeg het 's nachts om drio uur ongeveer te kwaad met het publiek. Waardoor Een woordenwisseling tusschen een der soldaten van deze pa trouille en een vrouw moet de aanleiding geweest zijn. Een tweetal vrouwen, waarvan een van beiden een katje op den arm droeg, moet door een der militairen schertsend ovor hot katje zijn toegesproken en door haar gekscherend zijn beantwoord. Een der andere militairen heeft daarbij tot doorloopen aangemaand en een der vrouwen bij den arm voortgeduwd. Dit ontlokte cenige verwijten aan een paar mannen in de nabijheid. Al spoedig luidde hot: „Wat hebben jelui vrouwen te duwen. Als je vechten wil kom dan op, maar gooi eerst je geweer weg". Het publiek drong op, de militairen sommeerden do menigte uiteen te gaan, doch daaraan werd niet voldaan Een jonge man trad naar voren, met ontblootc borst, en zeide, zich lot de omstanders richtend: „Ben jullie bang? Ik niet!" En toen, zich tot de soldaten wendend: „Kom maar op!" Je schiet toch mis!" Een militair zette hem de kolf van zijn geweer op den voet om heui te dwingen, terug te gaan, waarop de man een dreigende houding aannam tegen een anderen militair, die den man met zijn bajonet in den arm stak. Dit was voor het publiek het teeken om te komen opzetten. Met steenen werd uit het publiek gegooid. De oudste soldaat, commandant der pa trouille, gelastte te vuren, terwyl een der soldaten adsistentie ging halen. Een der schoten verdwaaldo in een bakkerswinkel. De bakker, die juist was opgestaan, en bezig was, in het achterver trek zijn kousen aan te trekken, werd door den kogel, die een ruit van de win keldeur en van de glazen tusschendeur had doorboord, in den bovenarm getroffeu, zaodat hij naar hei Binnengasthuis moest worden vervoerd. Verder werden door de kogels nog een drietal andere personen gewond, die allen, cvonals de man, dio do bajonetsteek had gekregen, in het Binnen gasthuis werden opgenomen. Van do zes gewonden, is er het ergst aan toe do 21-jarige J. M. Wintering, die een schot door den linkerarm kroeg, waarna de kogel in do borst doordrong, waaruit hij nog niet is verwijderd is Zijn toestand is intusschcn redelijk wel. Den 61-jarigen bakker Schilfer werd door oen kogel het bovenarmbeen verbrijzeld, zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. F. W. Wessink kreeg een schot in de bilstreek, dat tegelijk door het been is gegaan. Do wond is niet ernstig. De 20-jarige kootsier J. B Pauwels en de 29-jarige H. J. Draijer kreeg oen schot in den voet. De kogels zyn verwijderd. De 33-jarige H. v. Compen, die non bajonnot- steek in de zydo kreeg, kon naar huis gaan, maar moest later opgenomen worden. „Do bladen zijn over dit optreden van politie en militaircu zeer veroutwaardigd. Zoo schrijft het Hbld. o.a.: Het is steeds moeilijk oen oordeel te vellen over de juiste oorzaken van een conflict als thans plaats had. Maar het ligt er dik op, dat hier de vier mcnschen, die eerst grapjes maken met Zeedijk-juffrouwen en daarna verplicht zijn de juffrouwen handtastelijk tot doorloopen aan te manen, niet het meest oppervlakkig begrip hadden van hun plicht als handhavers van de orde en plaatsvervangende politiebeambten. Doch wij denken er niet aao, dien menschen daarvan een verwgt te maken. Ons verwgt treft slechts hun, die vier jonge soldaten met geladen geweren aldus door den Zeedijk laten trekken". De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, do heer Talma, begaf zich, gistermiddag weer naar Amsterdam. Na aankomst te Amsterdam ging hij naar het Doelenhotel, waar hij met ver schillende werkgevers op scheepvaartgebied een onderhoud had. Minister Talma deelde na de conferentie van gistermiddag met de werkgevers mede, dat do zaak nog niet veel verder is. By het onderhoud is gebleken, dat de grond slag voor '8 Ministers bemiddeling, nl. dat de andere partij stond buiten terrorisme en intimidatie, niet aanwezig is. De werkge vers nl. meenen, dat ook nu nog voortdu rend terrorisme wordt uitgeoefend en dit terrorisme de basis is van den feitelijken toestand en dat als gevolg er van gestaakt wordt. De werkgevers deden dienaangaan de mededeelingen, die de Minister zeide gisteravond nog te zullen onderzoeken. Hedenochtend te 101/, uur zijn opnieuw de besprekingen met do werkgevers aan gevangen. Minister Talma had gisteravond in „Brack's Doelenhotel" nog een conferentie met een tweetal bestuursleden van den Christclijken Bootwerkersbond, die hem verschillende inlichtingen verstrekten be treffende de intimidatie en het terrorisme van do zijde der stakers. Ook ontving de Minister een aantal me dedeelingen hierop betrekking hebbende. Er bestaat kans, dat ook de gemeentelijke gasbewerkers in staking zullen gaan, als van hen zal worden govergd steenkolen te lossen, die naar hunne meening „besmot" zijn. Ten stadhuize had gistermiddag [een conferentie plaats tusschon den burgemees ter en de uit Den Haag overgekomen Ministers Heemskerk (Binneulandscho Za ken), Regout (Justitie) en Colyu (Oorlog). Deze conferentie werd bijgewoond dooi den commandant der stelling Amsterdam, gen. majoor Fabius en don procureur-geno- raal mr. J. O Baron Baud. De ministers Heemskerk en Regout vertrokken weer te 3.36 naar de Residentie, terwijl minister Colijn te ongeveer vier uur naar het Bureau van den Stellingcomman- Jant ging. Samenwerking van alle Linksche Partijen. In oen te Utrecht gehouden vergadering der Liberale Utrechtsche Kiesvereeniging is met 101 tegen 7 stommen aangenomen een bestuursvoorstel, oiu by de aanstaande herstemmingen samen te werken met de afdecliug Utrecht der S. D. A. P. en de vryzinnig-democratische kiesvereoniging Al gemeen Belang. Er is dus tegenover de verbonden kerkelijke partgen een compro mis van alle vrijzinnige partijen gcsloton. In district C. zal nu gesteund worden de candidatuur van dr. Van Leeuwen (soc.- dem.) en in district D do candidatuur van P. Moltmaker (soc.-dem.) en J. A. Rosen velt (soc.-dem.) en van mr. F. A. Van Eugen (vrijz. dem.) aftr. De afdeeliag Utrecht der 8. D. A P. en de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging Alge- meeu Belang besloten gisterenavond in gelijken ziu. De S. D. A. P. nam dit besluit met 52 tegen 28 stemmen en 3 blauco. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Stofvrije straten. De Haagsche correspondent van de Stand, schrijft: Men heeft in de residentie een proef genomen met besproeiing der straten door een chloorcalciumpraeparaat, dat bestemd is om do straten stofvrij te houden. Dat praeparaat, hetwelk slechts door één fabriek, staande te Issy bij Parijs, geleverd wordt maakt inderdaad de straten voor langen tijd geheel stofvrij, zoodat bet in dit opzicht boslist aan de verwachtingen beantwoordt. Er zijn echter nadeelen aan het gebruik ervan verbonden, wyl het lo. de straten met een vieze laag overdekt; 2o do steenen glibberig maakt en het uitglijden der paarden bevordert; 3o. de kleur der steenen allerakeligst grauw zwart maakt; 4o. een ondragelijke petroleumstank verspreidt. Het laatste bezwaar bestaat in zoo hevige mate, dat algemeenc toepassing van bet syteem de stad voor hen die er niet door zaken of door betrekkingen aan gebonden zyn, haast onbewoonbaar maken zou en ongetwyfeld een ware exodus zou bevor deren. De genomen proef moet dan ook, alles bijeengenomen, als te eenonmale mis lukt beschouwd worden. De lste-luits. jhr. L. C. de Villeneuve en jhr. P. J. Boogaort, van het 3dé reg. huzaren, worden met October voor een jaar gedetacheerd bij de ryschool te Amersfoort. Onder de kandidaten die geslaagd zyu by het toelatingsexamen voor kl. I der H. B. S., zijn nog te vermelden, als No. S en 9: W van Achter bergh en Anna Stas. De heer G. J. Bremer, tijdelyk onderwijzer aan de openbare lagere school in de Hellestraat alhier, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwijzer aan de roomsch-katholieke school in de Schim- mclpenninckstraat. -De heer P. M. L. de Bruyn Prince heeft, wegens vertrek naar elders, bedankt als lid van het bestuur der Amersf. Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose. Donderdagavond 8 uur zal de staf muziek v.h.öde regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, een concert geven op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. „Frindensglocken". Marsch Urbach 2. Inleiding tot de Operette „Penolopo" Petri 3. „Espana". Walzer Waldtoufel 4. Grande Fantaisie sur des motifs do l'Opéra; „La Juive" Halevy 5. Ouverture „Maunschaft au Bord" Suppé 6. Czardas, oder der „Geist des Woiwoden" Grossmann 7a. „Panis Angelicus" Franck b. „Toreador et Andalouse" aus Bal Costumé Rubinstein 8. Grosses Potpourri aus der Operette „Die lustige Wittwe" Lehir. De Handelsschool te Amersfoort. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht, om afwijzend tc beschikken op het verzoek van het bestuur der te Amersfoort gevestigde vereeniging „Han delsschool voor Amersfoort en Omstreken" om een subsidie van f 2000 gaf in de af- deelingen der Staton aanleiding tot de volgende besprekingen. Io eene der afdeeling aldus lezen we in het heden verschenen afdeelingsvcrslag, sprak een lid zich ten gunste van sub- sidieering uit, aangezien de gemeente Amersfoort en het Rijk ook subsidie ver- leenen. Een ander lid, hoewel bezwaren hebbonde tegen het subsidieeren van alle dergelijke inrichtingen, verklaarde zich in dit geval voor het verleenen van het sub sidie. Door een ander lid werd opgemerkt, dat de afstand van Amersfoort naar Utrecht niet zóó groot is, of belanghebbenden kunnen do handelsschool te Utrecht wel bezoeken. Een der aadere leden sloot zich bij deze meeniug aan; ook meenda dit lid, dat men niet zóó maar van een lagere school met vrucht eene handelsschool kan bozooken; voor algemoene ontwikkeling is daarvoor als tusschcnschakel minstens noodig een H. B. S. met 3 jarigen cursus. In dezelfde afdeeling sprak een der andare leden zich voor subsidieering uit, in het belang van hen, die om geldelgko redenen geen H. B. S. kunnen bezoeken en toch voor den haudel wenschen opgeleid te worden. In eene andere afdeeling vroeg een lid inlichtingen hoe andere dergelijke scholen ingericht zgn; het kwam hem voor, dat die te Amersfoort wellicht te breed is opgezet. Eeu ander lid voelt niot veel voor het verleenen van subsidie; in Utrecht is een handelsschool, waarvan die gemeente de kosten alleen draagt. Door een der andere leden werd betoogd, dat hem in de praktijk gebleken is, dat leerlingen, aan dorgelykc scholon gevormd, niet altijd de meest gezochte zyn. Nog werd in eene der andcru afdeelingen de opmerking gemaakt, dat er in Amers- foort meer aanleiding is om de jongens op school te laten; in Utrecht gaan zy al spoedig naar een kantoor, om wat te verdienen. Dit werd echter door een ander lid betwijfeld; Amersfoort en Utrecht liggen irouwens tc dicht bij elkander dan dat het waarschijnlijk zou zijn, dat de Amers loortsche school zich in een grooter bezoek zou mogen verheugen dan de Utrechtsche; de leerlingen van buiten, die de handels school to Utrecht bezoeken, komen niet uit Amorsfoort; zooveel behoefte is er duB blijkbaar te Auiersfoort niet. Opgemerkt werd echter nog, dat te Utrecht ook aan andere scholen handelsklassen verbonden zgn welke omstandigheid uit den aard der zaak voor de Utrechtsche Handelssohool nadcelig is. Gevraagd werd, of Gedeputeerde Staten in beginsel tegen subsideeren van handelsscholen zgn, daar zij in hun advies schijnen te waarschiwcn voor den eersten stap tot subsidieering dezer inrichtingen, waarop geantwoord werd, dat het alleen de bedoeling is er de aandacht der Staten op tc vestigen. In Noord- en Zuid Holland en Gelderland worden subsidiën aan scholon verstrekt zonder direct verband met de behoeften; voor die te Alkmaar wel is waar f 2500, doch dit is een zeer byzonder geval, daar deze plaats het middelpunt is eener zeer welvarende streek; de Amersfoortsche school lykt echter eene vrij gewaagde onderneming. De Commissie van Rapporteurs beeft de eer voor te Btellen, conform het voorstel van Gedeputeerde Staten te beslissen. Gisterenavond brachten we nogmaals een bezoek aau het Circus Charles. De tent was nu grootendeels bezet met publiek dat alle medewerkenden luide toejuichte. De paardendressuur was zeer mooi en tal van zeer belangwekkende toeren werden door de paarden verricht. Overigens was het programma vrjj wel gelyk aan dat van Zaterdag. VEENENDAAL. In „Het Nieuws vau Veenendaal" leest men het volgende: „Deze week, en wel Woensdagnamiddag, kwam ter socretarie te Veenendaal zich aanmelden, geheel onverwacht en zonder voorafgand bericht, eene commissie uit Ge deputeerde Staten van Utrecht (ons per soonlijk bekend als twoe leden van Gede puteerde Staten en een hoofd-commies). „Dit was heuech geen beleefdheidsbezoek aan Burgemeester en Wethouders, doch had ernstiger oorzaak; want het gold een onderzoek naar vermoedelijke vervalsching van gemeentestukken of geschriften betrek kelijk Raadsbesluiten, welke sinds (en dan dientengevolge ten onrechte) door Gedep. Staten zouden zgn goedgekeurd. „Het feit, waarnaar de commissie onder zoek is komen doen, zou bedreven zgn tijdeDB het jongBte 3-weeksche verlof van den burgemeester.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2