Mrjrm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 162. DONDERDAG 13 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Tromp van Holst Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Itureaii: KLEINIü HxiO 6. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Ad ver ten tien: Per jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdoren regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu-en Buitenlandsch Adrert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam (HERSTEMMING.) "Voor de a.s. herstemming in District III bevelen wij krachtig aan de heeren: (altredend lid). arts, (altredend lid). (altredend lid). Het Arbeidscontract en de dienstboden. Men weet, dat mr. de Savornin Lobman indertijd met kracht zich verzet heelt tegen do toepassing van de bepalingen van het Arbeidscontract ook op de huiselijke dienst boden. Wie zich dit herinnert, dien zal het niet bevreemden, dat in de Nederlander gelezen wordt het volgende „Het bevel aan een dienstbode tegen ell uur 'a avonds gegeven om nog een paar kopjes om te wasschen, is met het oog op den tijd, waarop het gegeven werd, niet als een redelijk bevel te beschouwen". Ziedaar de wijsheid van een kantonrech ter te Amsterdam. Op grond dier wijsheid wordt een dienst bode, die ontslagen is tengevole van de weigering om aan genoemd bevel te voldoen, tegenover haar meesteres in het gelijk ge steld. Leest men hot vonnis na, waarin dit is beslist, dan komt men tot de ontdekking, dat het bevel gegeven is op 31 December des vorigen jaars, dus op den Oudejaars avond, die in de mecBte gezinnen op ietwat buitengewone wijze wordt doorgebracht, en voorts, dat hot bevel liep over het wasschen van twee kopjes. Toch ovorwccgt de kan tonrechter, dat de oisch om de twee kop jes te wasschen inbreuk maakt op den tijd, waarop een dienstbode op rust aanspraak kan maken. Nu had do meesteres in quaostie wat minder doortastend kunnen zijn on de futiliteit kunnen laten passeeren, in elk geval niet daarom op staanden voet ontslag behoeven te geven. Maar dat een rechter werkelijk een dergelijk bevel onredelijk vindt, daarmede toonende, dat hij niets van huiselijke vorhoudingen begrijpt, be wijst hoe gerechtvaardigd het verzet van Christelijk-Historische zijde indertijd is ge weest tegen de toepassing van de Arbeids contract-bepalingen, ook op huiselijke diensten. Men moet overal den rechter maar in halen, en liefst niets overlaten aan het redelijk overleg van menscheu zeil. Men ziet nu eens, welke verstandige beslissingen aldus verkregen worden. De Politieke strijd in Engeland. Men onderhandelt in Engoland over de groote binneulandiche quaeatio die het Hooger- en het Lageihuis tegenover elkan der heeft geplaatst. Men heeft het druk over de veto bill. Het is, zooals men weet, het voorstel der regeering volgens 't wolk de lords ontwerpen 'an financieelen aard, die door het Lagerhuis zijn aangenomen, niet mogen wijzigen. Zij hebben eenvoudig toe to stommen, te bekrachtigen wat de etgenlijke volksvertegenwoordiging heeft goedgekeurd. Het is niet vreemd dat de leden van het Hoogerhnis, het oudste Par- lemeul van Europa, daartegen opkomen. Maar de regeering blijft bij haar plan en naar het schjjnt heelt zij de meerderheid van het volk achter zich. De lords waren een maand geleden vol strijdlust. Zij meenden toen, dat het volk ten slotte de regeoring zou in den steek laten. De kroningefeesten, de uitbarsting van koningsgezinde en conservatieve ge voelens, waarop men rekenen mocht, de groote indrukwekkende plechtigheden waar bij juist de lords, de wereldlijke als de geestelijke een groote rol speelden, zoulen naar men aannam vau grootCD invloed zijn op den loop der gebeurtenissen. De regee ring had ook een ontwerp ingediend ter verzekering van de arbeiders tegen ziekte en nood iu den ouderdom. Het werd ten minste door een deel der daarbij betrokken personen afgekeurd, omdat het voorschrijft dat de arbeiders een deel der verzekerings premie moeten betalen. Zij willen liever niets betaleo, wat zeer menschelijk is. De regeering, ineeuden do lords, was bezig zich impopulair te maken en men kon gerust afwachten of zij den moed zou heb ben het laatste dwangmiddel toe te passen de ontbinding van het Parlement. Maar thans denken do heeren anders over de zaak. Het verzet tegen de go- dwongen verzekering is minder groot dan dat tegen de privilegies van het Hooger- huis. Het gaat het Engelsche volk goed op het oogenblik. Het heeft de kronings feesten kunnen vieren in het verheffend besef der macht van het Britsche rijk, die bij do vlootrevue te Spithead zoo duidelijk uitkwam. Het is niet gebleken dat de libe ralen het volk ruïneeren. Als het er op aankomt verkiezen de arbeidors deze re georing en Lloyd George boven hunne tegenstanders. Aan den anderen kant hebben de lorde niet veel aan te. bieden. Eon groot deel der unionisten zweert nog altijd bij de hervorming der tarieven, maar deze her vorming heeft niets aantrekkelijks voor de kiezers die van alle schoone redonee- ringen over dat onderwerp gehouden, alleen begrijpen en onthouden hebben, dat zij meer zullen moeten betalen. E"ne tusschcotijdsohe verkiezing te Westham, een conservatief district, is, wat meD niet verwachtte, ten voordeele van do liberalen uitgevallen. Maar bovenal: men moest rckeüing houden met den wensch zoo niet met den wil des konings, Kkming George heeft nauwelijks de regeering aanvaard. Het is zeer waarschijnlijk dat hij niet licht zal overgaan tot enne oiitbindiog vnD hot Parlement. Als men den minister Asquith vraagt, wat nieuwsgierige afgevaardigden reeds eenign malen hebben gedaan, of hij van den Koning de verzekering hueft ont vangen dat de ontbinding zal plaats heb ben en ingeval de liberalen de meerderheid behouden nieuwe peers zulleu worden be noemd. zoodat het verzet van het Hooger- huis zou worden gebroken, antwoordt hij niet of ten minste niet in ondubbelzinnige termen. Maar de lords kunnen in dit geval niot vast rekenen op den Koning, om de gevaarlijke proef eener ontbinding te wagen die hun eene meerderheid in het Lagerhuis zou kunnen verschaffen. Zoo willen zij dan maar liever onder handelen. Newton heeft een voorstel in gediend waarbij in den grond de eischon der regeering worden toegegeven maar een middel i6 gezocht, om het Hoogerhnis ziju gezicht te doen bewaren, zooals de Chineezen zeggen. De wetten, die niet van financieelen aard zijn en waartegen het Hoogerhuis zich verzet, zullen als do regeering het met den voorsteller eens is, niet dadelijk worden toegepast, maar blijven rusten tot de volgende algemeene ver kiezing. Als dan het volk ton voordeele van de regeering beslist zal de wet aan de koniukljjke goedkeuring worden onder worpen. En vervolgons heeft men het voorstel om door oen comité uit de Kamera te laten bepalen wat eigenlijk eene financieele wet is en wat niet. Over deze voorstellen nu wordt onder handeld. Het Marokko-Incident. Aan den corr. van de Echo do Paris te Mogador, wordt uit Agadir gemeld, dat de command int van de aldaar gestatiounoerde Berlin, met zijn officieren dikwijls aan land gaat. De commandant heeft bij den khalif van Agadir en eeuige voorname ingezetenen een bezoek afgelegd, en hen tevens uilge- noodigd het Duitsche oorlogsschip te komen bozichtigeu Deze uitnoodiging werd aan genomen. De Marokkanen hebben zich afgevraagd, wat de Duitschers eigenlijk wilden; zij zien thans in, dat men hen verwijt, niet ijverig genoeg stukken grond aan do inboorlingeu- beiniddelaara van Duitsche speculanten af gestaan te hebben, doch het scheen hun niet duidelijk te zijn, dat er oen ernstige reden voor een landing van de gewapende macht was. Evenwel meent de corr. is zulk een landing zeer wol mogelijk, wanneer Kaïd Gelluh de vooi waarden hem door den commandant van de Berlin gesteld, niet aanneemt. Wat deze voorwaarden zijn, wordt vooralsnog streng geheim gehouden. De khalif van Agadir heeft deze door een bode naar Kaïd Gelluli doorgezonden, dio op veertiou uur afstands van Agadir woont. In Mogador is het, volgens den corr., opgevallen dat dc Panther de Marok- kaanscho kust niet gesalueerd heeft, wat het gebruik is. De iransche schepen deden dat altijd. Intusschen is de toestand weer meer ingewikkeld geworden, doordat een Spaansch stoomschip te Lirrasj 200 Spaansche sol daten en vier kauounen heeft ontscheept. Deu Franschen zaakgelastigde te Madrid is door de regeering der Ri publiek verzocht, bij de Spaansche regeering, ophelderingen te vragen over de incidenten iu de laatste dagen te El-Ksar vooigovallen. De Minister van Buitcnlaudsche Zaken had gistermorgen een onderhoud met de Franscho en Eugelsche zaakgelastigden. Duitschland. Een onderofficier werkzaam bij de bus- kruitfabriek te Hanau, had zijn 22-jarige bruid doodgestoken. De krijgsraad veroordeelde hem daarvoor in eereto instantie tot vijftien jaar tucht huisstraf. De veroordeelde kwam echter van dit vonnis in hooger beroep op grond, dat hij een moord had gedaan en deswege ter dood veroordeeld moest worden. Bij do behaudoling in hooger beroep sloot zich liet „Oberkriegsgericht" bij deze ziens- wjjzo aan ou veroordeelde hem ter dood. Hij weigerde standvastig een verzoek om gratie te onderteekenen daar hij de volle verantwoordelijkheid voor ziju daad wensch- e te dragen. Later diende zijn vader en de predikant van ziju dorp nog verzoeken om gratie in. Maar deze verzoeken werden door den Keizer afgewezen, zoodat do veroordeelde na eerst gedrogadcerd te zijn, zal wordcu geëxecuteerd. Frankrijk. In den Parijscheu gemeenteraad is ge ïnterpelleerd over de matericele en moreele vuilheid der Parijsche straten." Het eerste slaat op do slechte reiniging-, het tweede op het ontzaglijk aantal pornografische boekjes, briefkaarten en platen, die voor winkelramen, in kiosken en door colporteurs te koop woideu^aangeboden. Wel merk waardig is dat van dit laatste, volgens een der sprekers, Duitschland de schuld is. Al die vieze plaatjes worden iu Duitschland gcmaakl, on doen dienst als een der tal- looze middelen van den Duitschen gene- ralcn staf om Frankrijk stelselmatig te gronde te lichten. Daarom overstroomt Duitschland Frankrijk ook niet Nienw- Malthusiaan9olto middelen, om de vermeer dering zijner bevolking te belemmeren. Aldus meende de lieer Marcel Hubert. De raad nam een motie aan, waarbij maat regelen tegen den zoogeuaatuden vuil- handel wenschelijk worden verklaard. Gelijk wij reeds hebben gemeld, hebben do socialisten in Frankrijk hur. voornemen: om door obstructie te voeren der Kamer het werk onmogelijk te maken, totdat do quaestio dor ontslagen spoorweg arbeiders in hun geest geregeld zal zijn, in do vergadering van Maandag reeds uit gevoerd en heeft dat aanleiding gegeven tot een van die woeste tooncelen, ja bijna vechtpartijen, waarin de Franscho Kamer zoo bijster sterk is. Wij willen er nog een onkel woord meer over zeggen dan Reuter gisteren seinde, al is de lectuur van een verslag als dat over deze kaïnervergade- ring lang niet verheffend. De zaak is, dat de socialisten elkenjdag eon motie voor de wednr-in-dienstneming der „clieminots" voorstellen, zoodat voer ander werk vrij weinig tijd overblijft en aldus de Kamer langer dan tot 14 Juli zal moeten blijven zitten, hetgeen den heeren algevaardigden zeer onaangenaam is. Toen nu Maandag zulk een motie werd inge diend door don socialist Thomas en de premier daarop een antwoord gaf, dat de socialisten niet bevredigde, begon het rumoer op hun banken, aanvankelijk nog wel zoo kalm, dat een gesprek tussohen Caillaux en Jaurès er bovenuit hoorbaar was, maar weldra oorverdoovenl, toen Caillaux sprak over „demagogie en wan ordelijkheden*. Jaurès diende den premier van repliek en heel de socialistische partij stoof op tegen de radicalen. Het was een leven vau geweld en de scheldwoorden vlogen door de lucht alsof het niets was. Een socialist schold een radicaal uit voor „smeris" en de radicaal antwoordde met zooieta als „schorem". Toen het eindelijk

De Eemlander | 1911 | | pagina 1