DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. sSHSi No. 163. VRIJDAG 14 JULI 1911. 8e JAAHGA^G, GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst Wat wij hopen. EEN TRUC. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: HLGIÜfl! HaAO Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40.-Afzonderlijke nummers f 0.05. Vau 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buiteulandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam (HERSTEMMING.) Voor de a.8. herstemming in District III bevelen wij krachtig aan de heeren: (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Bij elke verkiezing behoort een verkie zingsleuze. Dit is een eisch, die de kiezeis stellen mogen, want indien men hun stem vraagt mogen zij veri ngen te weten waarom. Naar de verwezenlijking van een derge lijke leuze moet ernstig gestreefd worden, bijgevolg mag zij niet dan na ernstig bo- raad gesteld worden. Vooraf dient dus overwogen te worden of het mogelijk is de wenschen daarin genoemd tot werkelijkheid te brengen, anders doet men beter dn verkiezingsleuze achterwege te laten. De vrijzinnige partij verkeert te dien opzichte in een gelukkigen toestand om dat vele harer wenschen te volbrengen zijn en dat wel zonder noemenswaardige opof feringen van de belastingbetalende burgers m.a.w. zonder dat verhooging van het percentage der inkomstenbelasting noodig zal blijken. Welke zyn nu die wenschen f Deze zijn: lo. Hervorming van het onderwijs en wel in de eerste plaats van het meer uit gebreid onderwijs waardoor ook minder gefortuneerden in staat zullen zijn hun kinderen van dit onderwijs te doen ge nieten. 2o. Krachtige bevordering van het vak onderwijs waartoe wy ook rekenen het oprichten van een handelsschool waar ook de kinderen van den kleinen buigerstand plaats zullen kunnen vinden. 3o. Hervorming van het marktwezen, waardoor Amersfoort zal kunnen zyn de centrale markt waartoe het door zijn ligging als 't ware ia aangewezen. 4o. Bevordering van den tuinbouw. Deze heeft een krachtige opwekking noodig. Vele gronden om onze stad zijn voor tuinbouw uitermate geschikt en veel te lang al is getalmd in die richting werkzaam te zijn. Dat zyn niet alle punten van verbetering die op het vryzinnig programma staan doch, wie zal het ontkennen, dat ze zeer belangrijk zyn. Ze zijn gewichtig genoeg voor een ernstige opwekking om te stemmen op ouze aftredende candidaten: II. W. VAN EHVF.LU J. C. HOI.ANDIIS HAOBDOOBN en A. M. TBOMP VAN HOLST. Het Bestuur der Kiesvereenigiug GEMEENTEBELANG. Het volgende werd ons medegedeeld: Onze tegenstanders, niets op onze can didaten kunnende afdingen en zelf geen programma van hervormingen bezittende waarop zij kunnen wijzen, trachten nu de kiezers over te halen op hun enndidaat Couvée te stemmen om de volgende reden: Ziet, zeggen ze, we zijn zoo bescheiden we verlangen maar één onzer candidaten gekozen te zien en liefst den heer Couvée dan mogen de vrijzinnigen de twee anderen zetels behouden. Een oogenschijnlyk zeer bescheiden wensch. Maar weet gij wel indien dit gelukt, dat dat dan de raad om is en zij de meerder heid hebben. Die wensch is dus in het gohcel niet bescheiden; integendeel. Bovendien niet zeer vleiend voor de beide andere candidaten van rechts. Past dus op. Wacht U voor het zoet gefluit van den vogelaar. Alle drie candidaten van links moeten er komen, anders is al ons werken ver geefs geweest. Duitschland. Volgens het Berliner Tageblatt denkt de Duitsche regeering er over, om het volgende jaar den rijksdag voor te stellen een petro- leum-monopolie in te voeren in Duitschland. De strijd tusschen Auierikaanscbe en Oos- tonryksche petroleum beeft namelijk in den laatsten tijd afmetingen aangenomen die de rijksregeeringen dwingen tusschen- beide te komen. Do voortdurende prijs verlaging door de Standard Oil doetvrcezen, dat de Oostenrijkscho petroleummannen zich van de Duitscho markt zullen terug trokken, zoodat Rockefeller vrij spel heeft en den prijs naar gelieve kan vaststellen. Daarom zal er een rijks petroleum monopolie worden geschapen. Uit de rapporten der houtvesters blijkt dat het mond- en klauwzeer onder het wild belangrijk is toegenomen. Men neemt aan dat de besmetting uitgaat van het rundvee. Het sterkst wordt Zuid-Duitschlanó door de ziekte bezocht, waar herten en reeën in massa er aan sterven. De geldelijke schade door de ziekte veroorzaakt wordt alleen voor de Rijnprovincie op 600 000 ii 700.000 mark geschat, Voider hebben Wurtcmburg, Baden, Hessen en Lotharin gen veel van de ziekte te lijden. Noord- Duitschland is tot dusver r.og vrijwel verschoond gebleven. Men overweegt nu een verscherping der beschermende maatregelen tegen do ziekte. Bklgie. Reuter seint omtrent de zeeliedenstaking uit Antwerpen dd. gisteren: De toestand is verergerd; bij de steigers dei Red Star Line hadden in deu loop van den avond talrijke oploopen plaats tusschen stakers en kolendragers, die op de Finland werkzaam waren. De politie kwam tusschen beiden. Ten gevolge van een en ander hebben een gedeelte der kolendragers alsmede 125 dokwerkers gemeeuc zaak met de stakers gemaakt. Frankrijk. De Fransche Kamer is dan toch, niet tegenstaande de obstructie der socialisten, vóór 14 Juli met verlof uiteengegaan. De begrooting is er gisteren doorgejaagd in Kamer en Seuaat, de middelenwet is aan genomen (alles voor het jaar 1911, dat reeds meer dan halt out is) en daurna is de zitting gesloten. Gelukkig is er op dezen laatsten zittingsdag niet weer een poging gedaan door de socialisten ont de beraadslagingen onmogelijk te maken, want anders zou men zeker niet gekomen zijn, In de vergadering van eergisteren is het weer tot vrij rumoerige tooneelen gekomen. Toen namelijk Jauiès naar de tribune kwam oin zijn dagelijksche motie betreffende de omslagen spoorwegarbeiders toe te lichten, wildeu de radicalen den socialisten het ge weld vau Maandag betaald zetten en be gonnen zoo hard te brullen dat zelfs Jaurèe even zweeg. Maar weldra had hij gelegen heid om er boven uit te komen eu riep hij den radicaleH dreigend toe, dat wan neer zij hem niet aan het woord lieten, hy en de zijnen de begrooting op dezelfde wijze zouden tegenhouden. Dat hielp, en Jauiès kon zijn motie toelichten, die daarop door den premier bestreden werd. Zoo wordt er in den jare 1911 iti het Fransche parlement gedebatteerd: do partij die in letterlijken zin het inceste leven maakt, behoudt het terrein! Opnieuw is door de groepen der linker zijde, met uitzondering dan van de socialis ten de „délégation des gauchea" gevormd. In de eerste bijeenkomst werd besloten, dat dn voorzitter der delegatie beurtelings uit elko groep zal worden gekozen. Elke maand zon een nieuwe president optreden. Het eerst was do democratische linkerzijde aan de beur:, waaruit Raynaud werd geko zen, die nu tot Augustus het voorzitterschap zal waarnemen. Verder hield men zich op deze bijeen komst bezig met het beramen van maat regelen om de socialisten te beletten de spoedige afdoening der zaken te verhinderen op de wijze als dit in de jongste Kamer zitting gebeurde. De leiders der linkergroepen, hebben ter bereiking van dit doel hfet volgende plan netje bedacht. Zij zullen voorstellen het reglement Tan orde te wijzigen in dien zin, dat dn indiening van een motie welke in dezelfde zitting moet worden behandeld voortaan niet meer door 40 leden, als tot dusver, zal kunnen geschieden, doch door 100 of 150 leden zal moeten worden onder- teekeud. Daar do groep der geiinifieerde socialisten slechts 70 loden telt, zullen dozen dus, indien het plan gelukt, nooit meer eeu motie kunnen indienen. Wellicht echter, dut hot riemocratischo geweten „délégation" nog bijtijds begint te spreken en zulk een vergrijp tegen de rechten der minderheid belet. Het aantal werkstakers in het bouw bedrijf te Parijs wordt thans op minstens 50.000 geschat. Op verschilloude punten der stad kwam het tusschen arbeidswilligen en stakers herhaaldelijk tot botsingeu. Een droevig voorval had in de rue de Flandre plaats. De metselaar Brunod werd, toen hij van zijn werk terugkeerde, door verschei dene stakers aangevalion, tegen den grond geworpen en mishandeld. Uit noodweer trok do aangevallene een zakmes en bracht daarmede een der stakers zulk een diepe wonde in het hoofd toe, dat de getroffene spoedig bezweek. Brunod gaf zich vrijwillig bij hot gerecht aan. Groot-Britannie. De beraadslaging over de artikoleu der Parliament-Bill is ten einde gebracht. De derde lezing zal don 20eo Juli worden gehouden en dan zal de wet, met de ver schillende belangrijke wijzigingen, door de Teers aaugobiacht, den 24en Juli naar het Lagerhuis teruggezonden worden. Verwacht wordt, dat Asquitli zal voorstellen do aan gebrachte amendementen eu bloc te ver werpen. Spanje. Do Temps ontving een telegram uit Saragossa, waarin wordt gemeld, dat de algemeeno staking onrustbarende verhou dingen aanneemt. Gisteren hadden in do voornaamste straten manifestaties plaacs, waarbij de burgerwacht een charge uit voerde; 5 werkstakers werden gedood, terwijl talryken gewond werden. Italië. Te Vitcrbo duurt nog steeds het proces tegen de Camorra voort, zonder dat echter in deu laatsten tijd veel nieuws is aan het licht gebracht. Gisteren werd do voor naamste getuige der boschuldiging, de kapiteiu de karabiniers Fabrori, gehoord. Hij legde zeer iuteressante verklaringen af en gaf een levendige en nauwkeurige be schrijving van do organisatie en werkwijze der Camorra. Ook haalde hij tal van feiten aan om te bewijzen, dat de beschuldigden van dit proces tot de beruchte veroeniging bohoorden. Erricone was er het hoofd van. De Camorra bestond volgens getuige voor namelijk van diefstal, woeker eu exploitatie van vrouwen; maar buitendieu hield zij zich, wonderlijkerwijze. ook bezig met het opsporen van gestolen voorwerpen voor den rcchtmatigen eigenaar, tegen grove betaling natuurlijk, en met het ver zekeren tegen diefstal. Zoo verzekerde kapiteiu Fabroni, dat ecu maatschappij voor verlichting te Napels aai. Erricone een maandelijksche toelage gaf om tegen dief stal beveiligd te wezen. Heden zal kapitein Fabroni zijn ver klaringen voortzetten. Turkije. In Constantinopel is weer een politieke moord gepleegd. Zeki Bey, opper-sccretaris aan de administratie van de Publieke

De Eemlander | 1911 | | pagina 1