Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaukt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 14 Juli 1911. Hoogste barometerstand 774.9 in.M. te Malinhead, laagste 754.5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 15 Juli 1911. Zwakke tot matige N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Koeler. Clarometerstand te AMERSFOCPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. S2 Laagste hedennacht. F. 61 Hedenmiddag 12 uurF 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR vau het water op Vrij dag 14 Juli des 's morgens 7 uur is 70° F. Schuld, is op weg naar z'y'n huis dood geschoten. Zeki Boy, een man die na do tegen-revolutie van 12 April 1909 gevan gen genomen, maar door den krijgsraad vrijgesproken werd, was niet alleen bet typo van eon ambtenaar uit de oude school, maar ook een kundig journalist, die na de scheuring in do Jong-Turksche partij een blad opgericht heeft, dat het comité te Saloniki op 't heftigst pleegt aan te vallen. Men vermoedt daarom dat de moord op uitlokking der mannen te Saloniki is gepleegd. Nog altijd zijn de autoriteiten doende om met soldaten het spoor van den door roovers naar het Olympus gebergte ont voerden Duitschen ingenieur Richter te vinden. Tot dusver was echter alles te vergeefs. Thans wordt van bevoegde zijde bekend gemaakt, dat uit Karaferia afkom stige kooplieden meldden, dat de roovers- bende, die Richter ontvoerde, zich diep in het woud van Ripa aan den voet van den Olympes verborgen houdt. Echter trachten de roovers in de richting van Yenidje te ontkomen, om aldaar een veiliger schuil plaats te vinden. De soldalen hebben volgens deze aanwyzigingen hun nasporingen gewyzigd, doch onderwijl wordt de ver volging der roovers in het gebergte voort gezet. De staking der Zeelieden. Midden in den nacht besloot gisteren de Yoerlicdenvereeniging „Allen Een" met overgroote meerderheid tot staking. In een circulaire aan de patroons wordt o. m. gezegd. „Wij willen alles doen om stagnatie te voorkomen, wij willen de patroons gaarne terwille zyn; maar wy willen in geen ge val de strijdende kameraden benadeelen, hiertoe nog wel bijgestaan door de gewa pende macht. WaDt mogen dan al onder deze omstandigheden de werkzaamheden voortgang hebben, straks wanneer alles is afgeloopen, zal zich het kwaad op den armen voerman wreken. Naar wij vernemen heeft het grootste deel der voerlieden het werk neergelegd. Van „Ainsterdamsch Goederenvervoer" hebben allen gestaakt, uitgezonderd de postrijders, die in deze staking niet zijn betrokken, omdat men het Rijk niet in den dienst wil bemoeilijken. Door deze staking worden weder tal van expediteurs, die van deze maatschappij wagens en personeel betrokken, gedupeerd, evenals de Veemen, voor wie reeds het vervoer op het water stil ligt. Het personeel der Rijtuigmaatschappij staakt met uitzondering van eenigen, die de karren van de „Staatspoor" bedienen. Van de Rotterdamschc tramwegmaat schappij heeft de meerderheid den arbeid hedenmorgen niet opgevat Sommige karren van do H. IJ. S. M. rijden nog, onder geleide van twee huzaren. Hoeveel voerlieden in 't geheel staken, kon hedenmorgen nog niet worden mee gedeeld. Naar het bestuur meedeelde hebben den meeaten aan den oproep van het bestuur voldaan Bij de firma van Gend en Loos wordt uiet gestaakt daar de voeilieden daar niet in de verceniging „Allen-Een" zijn vor- eenigd. Deze vereeniging telt ongeveer 300 leden. Het geheele postvervoer te Amsterdam wordt streng bewaakt. Alle postwagens krijgen politieagenten mee, terwijl bij de expcditie-afdeeling aan het hoofdpostkantoor een paar infantoiisten op post gezet zijn. Natuurlijk hebben ook deze maatregelen niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De militaire posten op Kattenburg, Wit- tenburg en Oostenburg zijn ingetrokken. De militairen zijn voorloopig gedetacheerd op 't rangeerterrein in Oostenburg. Van wel ingelichte zijde verneemt Het Volk dat de maatschappij .Nederland" onder de werkgevers oorspronkelijk her haaldelijk op toegeven hoeft aangedrongen. De andere workgevers echter, het Oranje- veem voorop, houden alle toenadering tegen. De reden van de toenaderingsgezindheid van de „Nederland" is, naar ons verzekerd wordt, deze, dat tor verscheping door deze maatschappij bij de Kon. Fabriek gereed staat oen machine voor een Indischo suiker fabriek, waarvan de met-levering op termijn een schade van 8 ton gouds aan niet ge perst riet kan teweegbrengen. De Geruchtmakende Circulaire, Men schrijft aan het Huisgezin: Naar aanleiding van een bericht in het Rechte Spoor betreffende de circulaire van den heer Walraven, inspocteur der S.S. te Breda, aau du stations der inspectie Breda gericht, over het niet aannemen van per sonen die gehuwd zijn en soms 3 a 4 kinderen ten hunnen laste hebben, zie ik mij verplicht wat meer licht te ontsteken. Niet den heer Walraven is voor het uitvaardigen deze circulaire eenig verwijt te maken, daar deze handelde in opdracht van of namens den directeur-generaal, in zooverre althans, dat van dezen of wel van den dienst der exploitatie deze beslis sing (achter de coulissen genomen) is uit gegaan. Het zal wel niet de bedoeling geweest zijn om een en ander per circulaire aan de stations bekend te maken, doch om op een andere wijze (ook achter de coulissen) te zorgen dat aan de gegeven opdracht uitvoering werd gegeven. De overige inspecteurs der S S. lieten deze opdracht mondeling aan de stations chefs overbrengen, omdat natuurlyk de buitenstaanders (het publiek enz.) den inhoud niet mochten weten. Meerdere rege lingen en opdrachten van dit soort worden bij de Staatsspoor op die-wijze ten uitvoer gelegd, waaruit wel blijkt hoeveel maling de directie der S. S. heeft aan wenschen of bepalingen van een Minister, een Raad van toezicht, van aandeelhouders of com missarissen en van andere lichamen. Aan den heer Walraven, die de ontvan gen opdracht onomwondeu op deze wijze ter kennis van het personeel bracht, den besten dank, omdat hij getoond heeft niet mee te gaan met het werken achter de schermen. Het personeel zal hem hiervoor dankbaar zijn. De buitenwereld zal op die wijze een weinig te weten komen, hoe by de Staatsspoor wordt huisgehouden. Uit het donkere zuiden. „Limburg's Belang" bevat het volgende merkwaardige staaltje van onwettige ver kiezingspraktijken te Eijsden „Laten wij het eerst hebbeu over ver- kiezingspraktyken te Eijsden. Bij de stemming op 6 Juli jl. aldaar voor leden van den Gemeenteraad was het stembureau samengesteld uit de heeren: graaf De Geloea, voorzitter, Jacobsen, Jeu- ekens, leden. Omstreeks halftien uur begaf zich de kiezer Mathijs Beyers naar het stembureau, om zich vau zijn eersten burgerplicht te kwijten. Nauwelijks was hij in het stemhokje, of de heer Jeuckens, lid vau het stembureau, vervoegde zich geheel ongevraagd bij hem en wees hem aan, op wien hij stemmen moest. Dit ongehoorde feit werd geconstateerd door den heer L. Mauderveld, die daar tegen protesteerde en don voorzitter van hot stembureau verzocht, daarvan proces verbaal op te maken. De kiezer Mathieu Pinch was ook getuige hiervan. Het wil ons voorkomen, dat een derge- lyko onwettige handeling, door een lid van het stembureau gepleegd, aan de kaak gesteld behoort te worden. Wanneer zoo iets buiten Limburg zou geschieden, en een clericaal betrapte een lid van het stem bureau op zulk een feit, dan zou er een storm zijn opgegaan in de Maasbode, Tijd en de kleine clericale pers in deze pro vincie. Nu het echter in Limburg ge schiedt in „ons" Limburg. Bemiddeling niet aanvaard. De Standaard betreurt, dat de nobele poging van minister Talma, om als bemid delaar tusschen patroons en stakers te Amsterdam op te treden, geen resultaat heeft gehad. Ook wijl dit afschrikt voor het ondernemen van een nieuwe poging. Het conflict is er nu eer scherper op gewoiden; het zal nog meer van Amsterdam vergen. De arbeiders zullen tot het uiterste volhouden, vooral nu zy uit den kring van patroons voornamen, dat ook daar iets ge voeld wordt voor loonsverhooging, en men die overwegen wil, wandeer de staking achter den rug is. Ons dunkt «egt het blad dat als inderdaad van patroonszijde wordt toe gegeven dat loonsverhooging niet onredelijk zou wczm, men wijs zou doen, met de toezegging daarvan Diet te wachten totdat de staking voorby is. Dat men het van de zijde der arbeiders den patroons niet gemakkclyk gemaakt heeft, om tot onderhandelen te komen door dwang en terrorisme is te be grijpen. Maar toch zal het op den duur tot ouderhandelcD moeten komen. Rotterdam heeft geleerd, dat er aan de staking heel Bnel een eind kan zijn. Nog veel langer in dezen toestand te blijven is zeker niet in het belang van onze stad. Belangrijke Uitvinding. Volgens de Matin heeft do Fransche adelborst Lemaire een nieuw compas uit gevonden, dat het aardrijkskundig noorden aanwijst, in plaats van de magnetische pool, en dus de berekeningen van de afwijkingen enz. nutteloos maakt. Deze uitvinding is, zegt het blad, geroepen om in de zeevaart een groote verandering te brengen. De Tuberculose. Uit Londen wordt gemeld, dat gisteren het rapport van professor Koch is gepubli- beerd over de tuberculose bij menschen en bij vee, het resultaat van een tienjarig minitieus onoerzoek van den geleerde. In het rapport komt hij tot do conclusie, dat de tuberculose by mensch en bij vee een type vertoont met eigen variëteiton en bacillen, en dat de bacillen van het vee voortdurend overerfelijk zijn op den mcnsch, hoofdzakelijk door middel van de melk. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Armenzorg en verzekering Voor eenigen tijd deelden wy enkele gege- veus mede, ontleend aan een studie van dr. Zahn, nopens den invloed van de Duitsche ar beidersverzekering,uit welkegegevens bleek, dat de Duitsche arbeidersverzekering de kosten der armenverzorging niet slechts niet heeft doen dalen, doch zelfs, althans in Beieren en Berlijn, een belangrijke stijging Bier kosten niet heeft kunnen voorkomen. Ten bewijze dat het hier een algemeen verschijnsel geldt laten wij hier de cyfers betreffende de kosten der openbare armen- verzoiging, zoo in absoluut cijfer als pet hoofd dor bevolking, in een zevental groote Duitsche steden volgen. Do cijfers zyn in marken; Steden Berlgn Leipzig München jaren 1880 1909 1885 1909 1880 1909 Frankf. a d M.1885 1909 BreBlau 1885 1909 Dusseldorf 1880 1909 Neurenberg 1880 1900 absoluut der bevolking 3.75-5,208 16.172,314 763,586 4.411,289 649,899 3.034,242 764.807 3.070,271 1.248,736 2.821,687 311,326 1.611,642 402,680 1.320,000 kosten der armenz.p.b. 3.4 6.3 4.6 8.2 2.9 5.4 5.0 8.3 3.4 5.7 3.3 5.6 4.1 4.2 In al deze steden op eene na valt dus een aanmerkelijke stijging van de kosten der armverzorging, ook per hoofd der be volking te constaleeren, vooral in do vier eerstgenoemde. Slechts iu Neurenberg is de toeneming per hoofd gering geweest, al ontbreekt zij ook daar niet. Nu moge bet waar zijn dat de uitgaven voor armenzorg zich van stad tot stad niet zonder meer laten vergelijken, omdat de verhouding van overheids- en bijzondere armenzorg niet allerwcge dezelfde is, en ook overigens allerlei factoren van plaat9elijken aard hun invloed op deze cgfers doen gevoelen. Maar er is geen reden om aan te nemen dat binnen het gebied derzelfde gemeente in deze verhoudingen en omstandigheden in dit tijdvak wijziging zou zgn gekomen en dan nog wel in alle genoemde gemeenten in dezelfde richting. En het feit blijft dan ook merkwaardig, dat juist tegengesteld aan hetgeon men vaak hoort beweren, de dwangverzekering tegen allerlei calamiteiten waardoor de arbeiders kunnen worden ge troffen buiten staat is gebleken om de openbare armenzorg binnen engere grenzen terug te dringen, ddt deze integendeel haar werkzaamheid, ondanks de goweldige offers voor de arbeidersverzekering gebracht, nog zeer aanmerkelijk heeft moeten uitbreiden. Overtreding kieswet en armenwet Voor het kantongerecht te Tiel stonden Dinsdag terecht de 7 leden van de diaconie te Dodenwaard, beschuldigd van overtre ding van voorschriften der kieswet en der armenwet. Zij zouden nl. de ambtenaar van het O. M. nam aan te goeder trouw verzuimd hebben C. Vink, aldaar, als bedeelde op de aan B. en W. te verstrek ken lyst te plaaatsen. Door B. en W. aangeschreven dit alsnog te doen, weiger de zij op grosd, dat een geringe geldelijke ouderstand aan dien man, tydens de be valling zijner vrouw verstrekt, niet zou gelden al3 bedeeling. Het bleek ter zitting echter, dat bedoelde persoon zich meer malen, ook tot anderen dan de diaconie om onderstand had gewend. Geëscht werd tegen elk der beklaagden 2 boeten van f2. De heer A. Herschel Bzd. is voor Amersfoort gekozen tot lid van het Neder- landsch comité der Alliance Israëlito uni- verselle. Sedert eenige dagen worden ook te dezer stede pogingen gedaan om arbeiders te werven voor Amsterdam. Dinsdag was alhier de motorljalk „Emma" die een aantal personen zou vervoeren. De secre taris van den Amersf. Be9t. Bond wist evenwel de meesten hunner weer te bewe gen hier te blyven, zoodat slechts 4"perso- nen naar Amsterdam gingen. Ook Woens dag en Donderdag zijn nog weer verschil lende pogingen gedaan. Wel werden nog eenige personen aangenomen, maar, naar men ons meldt, zijn ze nog uiet vertrokken. In de zitting der Prov. Staten van Utrecht is gisteren het getal der provin ciale opcenten op elf bepaald. Aan de universiteit te Bern is de le luitenant paardenarts van het lsto re giment veld-artillerio J. Eggink, tot doctor medicinae veterinariae bevorderd, op een proefschrift getiteldStreplokohkeninfek- tionoc der tieferen Luftwege beim Pferde. Voor do vacature van onderwijzeres aan de Meisjosschool hebben zich uiet minder dan 54 sollicitanten aangemeld. En voor 2 vacatures voor onderwyzer aan de school in de Beekstraat bedraagt het aantal sollicitanten 2S,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2