WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 18 Juli 1911. Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Coruna, laagste 733.5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Juli 1911. Matige tot krachtige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. ffiarometeratand le AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 18 Juli des 's morgens 7 uur is 62" F. Portugal. De Minister van Buitenlandsche Zaken bevestigde in de Constituante 't bestaan van een overeenkomst tueschen Spanje en Portugal ten opzichte van de samenzweer ders, die zich om en bij de grens bevinden. Ily voegde er aan toe, dat de opvatting van de Portugeesche regeering wel hiel en daar kau afwijken van die van de Spaansche, maar dat hij in laatstgenoemde regeering het volste vertrouwen had. Tevens maakte de minister gebruik van de ge legenheid om te veizekeren, dat de Spaansche militaire overheid de getroffen overeenkomst op de meest lofwaardige wyze ten uitvoor legde. Machado SantOB vroeg naar de motieven, welke geleid hadden tot de oproeping onder wapenen der reserve. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat do eenige reden hiervan was, mogelijk contact tu8schen de uitgeweken en de in het land verblijf houdende monarchisten te voorkomen. Een parlementaire commissie is benoemd, om een onderzoek te houden van de onder do regeering berustende documenten in verband met een beschuldiging van hoog verraad tegen het huis Braganza. Verkiezing Prov. Staten. De uitslag der stemming in district I te Utrecht voor de Provinciale Staten (vaca ture- Huydecooper) is als volgt: Uitgebracht 50658 stemmen, volstrekte meerderheid 2533. Mr. dr. W. A. van Zijst (lib.) 2165, F. W. Swane (r.-k.) 1969 on dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) )931 stemmen. Her stemming tusschen de heeren van Zijst en Swane. Rijksmiddelen. Op zicbzelve is de opbrengst over Juni alleszins gunstig te noemen. Zij overtreft zelfs de raming met f 2.397.543, bedragende f 17.046.701 legen f 14.649.158. Vergeleken evenwel met de gelijknamige maand van 1910, toen de opbrengst f 16.818.304 be- droeg, overtreft zij deze slechts met f228.397. De successierechten alleen gaven in 1911 reeds ruim 3 ton meer, waaruit volgt dat op andere posten achteruitgang valt te constateereD, zoo bij personefel-, bedrijfs- en vermogensbelasting, zoutaccgns,geslacht en zegelrechten. De opbrengst over de eerste zes maanden bedraagt (86.032.313, tegen f82.577.696 over 1910. Het Koninklijk bezoek aan Brussel. Reuter meldt uit Brussel dat volgens het programma, Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik 26 Juli om half 1 aan het Noordei station zullen aankomen en daar ontvangen worden door Koning Albert en waarschijnlijk ook door Koningin Elisabeth. Dezelfde eerbewijzen als aan Fallières en Keizer Wilhelm zullen gebracht worden. Vervolgens heeft in besloten kring op het paleis het dejeuner plaats, gevolgd door ontvangst vau het corps diplomatique eu een groot gala diner. 2-7 dezer is er ontvangst voor do Hol- land-che kolonie en oen wandehit in do omstreken, een bosloten lunch ten paleize, ontvangst aau het Stadhuis met een muziek feest en défilé van schoolkindereu, gevolgd door een diner op het kasteel te Lochem en 'n avondfeest in het park van Brussel. 28 Juli is er wandelrit in de omstreken en dejeuner aan de Nederlandsche legatie terwijl het vertrek bepaald is op 3 uur. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Russische censuur. Over dit onuitputtelijke en dankbare thema onderhoudt een Petersburgsch corres pondent de lezers van de ,Messagero''. Van alle departementen van het Russische ministerie van Binnenlaudsche Zaken, schrijft hij, is dat van de censuur het meest kostbare. Elk van de zestig districten, waarin het reusachtige rijk is ingedeeld, heeft zyo censor, gesteund door een ge heele schaar van beambten, die meer of minder bij de politie geschoold zijn ge worden. De correctieproeven van ieder blad moeten vóór de publicatie worden ingeleverd en ieder artikel, ieder annonce, die niet door don censor worden goedge keurd, haalt men met een pennestreek door. De redactie moet, wanneer de proeven weer teruggekeerd zijn, dan maar zien, hoe zjj de krant verder in elkaar werkt. Vooral zijn de dagbladen der groote steden er slecht aan toe; de censor zendt nl. de proeven bijna nooit vóór middernacht terug, torwjjl hij dan tevens zjjn bureau sluit. Er kunnen na dit tijdstip natuurlijk nog hoogtt belangrijke berichten inkomen, maar geen sprake van, dat zjj nog in de krant komen; heel Moskou kan afbranden en de Tsaar sterven wanneer de censor naar bed is gegaan, krijgen de lezers van het morgenblad niets van dat al te weten. De redactie van een krant in Tomsk, blijkbaar veel geplaagd, heeft dien ambte naar eens de volgende poets gebakken, nadat zij een groot gedeelte van wat in de ochtenduitgave verschijnen moest, doorge haald had terugontvangen. Zij had nog wel voor een anderen inhoud kunnen zorgen, doch gaf er den voorkeur aan de" plaatsen, waar het doorgehaalde had moe ten vorschjjnen, in den kleur der onschuld te laten. En de groote witte vlakken maakten meer effect, dan welk scherp artikel tegen de censuur ook. Eenige dagen later verscheen reeds een resolutie van den minister van Binnenlandsche Zaken, dat het verschijnen met witte vlakken verboden was. Een Moskousch blad heeft zich ook eens aardig weten te helpen op den I9n Februari 1886, den 25n gedenkdag van de boerenbevrijding. Den bladen was toen medegedeeld, dat zij met geen woord aan het feit herinneren mochteu, en alle hielden er zich ook aan. Alleen verscheen het be wuste blad in 't geheel niet, gaf daarmee beter dan door iets anders te kennen, dat het dien dag als een feestdag beschouwde. Uitslag van de heden gehouden her stemming in district III voor 3 leden van den Gemeenteraad. Aantal kiezers 864. Uitgebracht 765 stemmen. Yan onwaarde 6 stemmen. R. v. d. Burg (a.r.) 319 stemmen. A. C. Couvée (c.h.) 341 H. W. v. Esveld (vrijz.) 419 J. C- Rolandus Hagedoorn (vrijz.) 407 A. G. J. de Rooy (r.k.) 290 A. M. Tromp v. Holst (vrijz.) 435 Zoodat gekozen zjjn de heeren: H. W. VA» ESVELD, J. C. BOLAVDFS HAfiEDOORN en A. M. TROMP VA» HOLST. De 2o luitenant J. H. Sar is inge deeld by het detachement van het 5e rog. inf te Amsterdam, in plaats van den 2en luitenant C. Land, die, evenals de 2e luit. L. J. Moggenstorm, voor den tijd van drie maanden gedetacheerd is by de Normaal Schietschool te 's Gravenhage. De heer J. W. v. d. Woestjjne, ass. apotheker aan het Militair Hospitaal alhier, wordt binnenkort overgeplaatst naar Kam pen. Het detachement van het 5e reg. iuf., dat onder bevel van den len luit. G. Dames te 's Heerenberg verbleef in ver band met het heerschen van mond- en klauwzeer, is gisteren alhier teruggekeerd. Het detachement Gendringen, dat, ter sterkte van 56 man, aldaar pl.m. 3 maan den vertoefde onder bevel van den 2en luit. L. A. M. Koppert, keerde heden terug. De le luit. H. D. S. Hasselman, van het le reg. veld-art., wordt 1 October voor een jaar gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De le luit. der inf. J. Kooiman is gedetacheerd bij het le reg. huzareH te Amersfoort. We ontvingen No. 3 van „Ons Maandblad", prgaan der vereeniging tot bevordering dér belangen van slechthoo- renden. Inhoud: In memoriam. Officieele berichten. Yerslag algemeene vorgadering. Correspondenten. Denken doodt en verlicht. Berichten uit het buitenland. Het feest van Hephata. De school voor slechthoorende en doove kinderen te Charlottenburg. Een nieuwe(f) geneeswqze. OnB landhuis. Goed of af te keuren. Muziek voor dooven. Slechthoorende. Correspondentie-rubriek. Lyst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft der maand Juli 1911. Brieven E. C. de Ruiter N. Scholts N. Kikkert H. L. Groote N. Brouwer J. Kuiper M. Beekman J. v. d. Weide Binnenland. Amsterdam. Amsterdam. Bussum. Hilversum. Utrecht. Vreeswijk. Wageningen. Zeist. J. Felgor B. Ravensloot Brieven Buitenland. Keulen. Osterwich. Briefkaarten Binnenland. H. G. Heeren Arnhem. Mej. v. d Berg Haag. J. A. Braims Haag. Briefkaarten Buitenland. M. Keri Utrecul. C. M. 3 Cöln. Aange houden. Hedenmorgenseinde men ons, dat van de vier ontvluchte ge vangen er twee waren aangehouden. Wil lem Roos werd gearresteerd op het stations emplacement te '8 Hertogenbosch, terwijl C. Donker aan het station Boxtel werd gevat. Ze hadden na hun ontvluchting langs de spoorlijn gezworven. K n a a p v e r m i s t. Bij de politie te Apeldoorn werd gistermorgen aangifte gedaan, dat sinds eergi9termiddag een zes jarige knaap, vermoedelijk in do Hoog- Soerensche bo9schcn langs den Amersfoort- scben straatweg is verdwaald. S poorwegongeluk. Uit Mtllheim in Baden wordt gemeld, dat gistermorgen te 8'/i uur de D.-trein ElsassFrankfort Berlijn, die te 8 uur uit Bazel vertrok ont spoorde. Een wagen der eersto en tweede klasse liep uit de rails. Twee daarop vol gende wagens derde klasse werden in el kaar geschoven. Acht personen zijn gedood, vqftien zwaar, vier licht gewond. Aardbeving, Uit Kecskemet wordt gemeld, dat een hevige aardbeving gistermorgen den toren van de synagoge hevig deed schudden en beschadigde de klok van de Grieksche kerk. Roomsch materialisme. In „Sint-Aotouius", maandschrift voor de ver eerders van den grooten wonderdoener 7an Padua, 7e afl. Juli 1911, komt op de laat ste pagina een rubriek voor: „Verkregen en gevraagde gunsten." Daarin leest meu o.a. M. V. vraagt door do voorspraak v. d. H AntoniuB spoedige verhuring van een huis. Bij verhoor tien gulden voor Aut. brood eu bekendmaking i. h. maandschrift. P. J. C. M. te E. belooft 10 H. missen, indien hy door de voorspraak vaD Maria, den H. Jozef en den H. Ant. een gelukkig lot trekt uit de lotery. J. M. te M. vraagt docrr de voorspraak van de H. Maagd, S. Jos. en S. Autooius een voorbeeldig gedrag en nette betrekkin gen voor zyn zoons. G. B. vraagt door de voorspraak van Maria, S. Jos. en S. Ant. het verkrijgen van een hypotheek. Hot schijnt dat de Heilige Antonius er een soort van informatiebureau op na houdt en tevens in betrekking staat tot voorschot en hypotheekbanken, ja, zelfs in staat is invloed uit te oefenen op de trekkingen der staatsloterij. Wel 'n zonderlinge brood winning voor zoo'n heilig man. Wat ons echter in het bijzonder treft, is het feit dat de hier gevraagde gunsten bijna uitsluitend van zeer materieelen, zeer stoffelyken aard zyn. Men vraagt niet om zaligheid, om openbaring, om geloof, maar enkel om aardsche dingen. Toch geen stofvergoding! De zakdoek als wapen. De zakdoek het nieuwBte middel ter zelfver dediging. Een Japansch professor, Osaka, die zijn teuten tijdelijk in Londen opgeslagen heeft verrast de wereld met een nieuw wapen, een nieuw middel tot zelfverdedigiug: de zakdoek. Na jiu jitsi, dat ook van de Japanners afkomstig is, de zakdoek. En, wanneer men de Londensche kranten mag gelooven, het nieuwe wapen is eeu gevaarlijk wapen ook, in de handen van iemand, die het weet te gebruiken, tenminste de Japanners kunnen met do punt van oen in elkaar gedraaiden zakdoek slagen toebrengen, die hun tegenstander tijdelijk buiten gevecht stellen, voornamelijk op hoofd, armen en beenen gemunt. Osaka gebruikt den zak doek ook om er eenvoudige, maar onbreek bare boeien van te maken, die om bepaalde lichaamsdeolen gewondeD, een pjjn veroor zaken, die niemand kan verdragen. Maar daarvoor moet men, evenals de professor, alle zwakke plaatsen in het spierstelsel kennen. Wie had er ooit gedacht, dat de bevallige en dikwijls zoo kokette zakdoek, zooveel zwarte streken in zijn geparfumeerde vouwen verbergt! Een geheimzinnige ge schiedenis. De recherche te Potsdam houdt zich op het oogeoblik bezig met een geheimzinnige moordzaak, die zij tot dus verre nog niet heeft vermogen op te hel deren. Het dienstmeisje Franziska Polednitz, in dienst bij den gemeente ambtenaar' Schulz maakte Woensdag met de zes kinderen van haar „volk" on die van eeu bevriende familie een uitstapje naar het naburige Nedlitz. In-de buurt van het Sakrow-Paretz kanaal hield het dienstmeisje halt, om met de kindoren een bad te nemen. Toen zij zich te water hadden begeven, zwom plotseliog van den togenovergestelden oever vau het kanaal een man op de groep toe, die aanbood, het dienstmeisje in het zwemmen te onderrichten. Het meisje naderde den vreemdeling, die het, zooals de kinderen verhaleu, by de hand greep en ondanks 'haar tegenspar telen in dieper water meetrok. Daar hield hij het meisje met geweld zoo lang onder water, tot het verdronken was, en zwom toen naar den anderen oever terug. Daar trok by ziju kleederen weer aan, en liep snel weg. De man wordt door de kinderen beschre ven als iemand van 40 tot 50 jaar, met een peper-en zout kleurig puntbaardje en witten snor. Hij droeg voorts een trouwring en een witte zwembroek. Het lyk van het dienstmeisje is nog niet opgevischt, terwyl een onmiddellijk inge steld onderzoek naar den moordlustigen vreemdeling tot dusverre nog geen resul taat heeft opgeleverd. Vendetta. In de Italiaansche provincie Caltanisetta had Donderdag een voorval plaats, dat kenschetsend is voor den staat van veiligheid in het land, jwaar de citroenen bloeien. De bisschop van Yallelunga was met den avondtrein uit

De Eemlander | 1911 | | pagina 2