DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. DE UITSLAG. No. 167. WOENSDAG 19 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdretlacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureaii: KI.GINK Ha.KJ 6. Telet. latere. 1SS. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryke korting). Tot plaatsing ran advert, en reel, van bniten bet kantoc Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureaa D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het beslissende samentreffen tusscben de rechtsche coalitie en de verjongde vrijzin nige partij heeft de laatste een schitte rende overwinning bezorgd. Door toevallig succes bij 70rige verkie zingen vermetel geworden, durfden de cle- ricalen zoowaar 'n poging wagen de meerderheid in den Raad te veroveren. Dit werd den kiezers toch te kras en de eerste aanval was dan ook reeds afge- Thans heeft de herstemming in III de uitspraak der gezamenlijke kiezers van Amersfoort gesanctionneerd. Aan duidelijkheid laat de uitspraak niets te weu8chen over. De kiezers van Amers foort zijn van 't elericalisme niet gediend en wenschen slechts aan de vrijzinnigen 't bestuur der gemeente toe te vertrouwen. En terecht. Hoe zouden de clericalcn Amersfoort besturen Zelfs in de weken voorafgaande aan de verkiezingen, toen zij toch 't vooruitzicht en natuurlijk de hoop hadden, de Raad te doen omgaan konden ze niet met oen regeeriugsprogram voor den dag komen, moesten ze zwjigen als moffen op onzo voortdurende uitdaging om dan toch eens te verklaren, wat zij den kiezers wilden en konden aanbieden. Wat drommel nog toe, men kan toch niet ver langen, dat de kiezers 't bestuur hunner stad aan 'n partij zouden toevertrouwen, van welke zij hoegenaamd niet weten, hoe zy dat hooge belang behartigen zal Zonder twijfel zou de burgerij dan ook na verloop van 2 jaar ingezien hebben, dat slechts bij de vrijzinnigen hare belan gen veilig zjjn. 't Clericale bewind ware dan een proef neming geweest, 'n intermezzo, 'n oomisch, neen misschien eerder 'n tragisch inter mezzo. Maar zouden de kiezers de verant woordelijkheid aandurven om de gemeente te gebruiken als 'n konijntje tot 't nemen van clericale proeven Evenwel, wij kunnen thans gerust zijn, 't gevaar is afgewend, misschieu wel voor goed afgewend. Met vlag en wimpel zijn onze candidaten gekozen. Onze voorsprong op den favoriet van rechts, bedroeg 6694 stemmen. 't Behoeft wel geen betoog, dat we ons over de herkiezing van de neeren Yan Esveld, Rolandus Hagedoorn en Tromp van Holst ten zeerste verheugen, zulke mannon behooren in den Raad. Yan beide kanten is hard gewerkt. Vooral van clericale zijde 6chjjnen bij de herstemming de uiterste krachten inge spannen. Er kwamen 64 kiezers meer op dan bij de eerste stemming; de rechtsche candidaten gingen vooruit met 3648 stemmen. Opmerking verdient, dat ook thans weer bij de oplezing van de ingeleverde stem biljetten bleek, dat er onder de beide groe pen der rechtsche kiezers nog zoo velen zyn, die zich van de coalitie RomeDordt beslist afkcerig toonen. Veilig mogen wij zeggen, dat de ach terban van de clericalcn opgecommandeerd is. Ondanks dat brengen zij in district IU niet meer dan 341 van de 850 kiezers in 't veld. Al mag dit ons niet tot valscho gerustheid leiden, 't is thans vrijwel zeker dat ook III 'n vast vrijzinnig district geworden is. En geen wonder, 't Clericalisme is gedoemd uit de centra van beschaving en geestesontwikkeling te verdwijnen Op 't platteland moge 't zich nog langen tijd handhaven, in de steden zal 't meer en meer teruggedrongen worden binnen de muren van kloosters en bestjeshnizen. Zoo- is dan ook in Amersfoort de macht van 't clericalisme gebroken. Eenige jaren geleden scheen 't nog eens te zullen opleven in onze stad maar thans heeft de verjongde, vrijzinnige partij, de plaats weer ingenomen, die haar toekomt als de vertegenwoordigster van de eeuwige, onsterfelijke beginselen van vrijheid, ontwikkeling en vooruitgang. 'n Schoone toekomst kan Amersfoort thans tegemoetgaan. De vrijzinnigen onzer stad hebben n programma, 'n schoon programma, maar 'n programma dat niet 'n programma mag blijven maar afgewerkt, omgezet moet worden in daden. Wij weten wel, dat we niet 'f onmoge lijke van ons gemeentebestuur inogen ei6chen; wij weten wel, dat 't met een meerderheid van 10 tegen 9 moeilijk wer ken is; wij weten wel, dat elke hervorming elke verbetering, elke reorganisatie, hoe eenvoudig en voor-do-hand-liggend oogon- Bchijnlijk, voel voorbereiding eischt, maar we weten ook dat ons gemeentebestuur open oog heeft voor de vele uoodon, die zoo dringend om voorziening roepen en we vertrouwen ook, dat de rechtsche leden van den ,Raad, inet opzijscbuiviug van partij belang en bij oogmerken hunne medewer king niet zullen weigeren aan 't geen in 't waarachtig belang van Amersfoort'is, terwyl wij er van verzekerd zijn, dut de vrijzinnige meerderheid haar macht niet misbruiken zal tot 't najagen van eigen voordeel of 't bevorderen van eigen kleine partij belangetjes. Dan, maar ook dan alleen, zal Amers- foort's bloei verzekerd zijn en zal onze stad ook op 't gebied van gemeente politiek 'n eereplaats iunomen onder hare zusteren. De ontvoering van Richter. Uit Saloniki wordt omtrent den gevan gene der roovers gemeld, dat herders dreig brieven van de ontvoerders van den inge nieur Richter naar Elassona gebracht heb ben, waarin medegedeeld wordt, dat Richter onthoofd zal worden, indien binnen twee dagen geen antwoord op den eisch van de roovers inkomt. De herders verklaren, dat zij de brieven in de nabijheid van een klein klooster in het gebergte in den om trek van Elassona in ontvangst hebben ge nomen. Yoor eenige dagen was nog wel het be richt gekomen, dat men de bevryding van den Duitschcn ingenieur spoedig zou kun nen verwachten; men schijnt ochtcr nog steeds niet onderricht tc zijn omtrent de plaats waar de gevangene door de roovers verborgen is. Wat de verantwoordelijkheid der Turk- sche regeeriog in deze betreft, zij heeft blijkbaar vóór de gevangenneming van Richter alles gedaau om het ongeluk af te wenden. Zij heeft Richter gewaarschuwd eu toen hy in weerwil van de waarschuwingen zijn uitstapje naar den Olympus loch door zette, hem nog twee gendarmes meegege ven, die, terwyl zij hem trachtten to be schermen vermoord ziju. En nadat do men- schenroof was gepleegd, werd een groot apparaat tot bevrijding in boweging gezet, dat echter met groote voorzichtigheid moest werken om Richters leven niet in gevaar te brengen. Daartegenover heeft do Porte echter be slist verklaard, dat zij voor het gevorderde losgeld niet wilde opkomen. Volgens de algemeene volkenrechtelijke regelen kan zij daartoe ook niet verplicht worden ge acht, hoewej zich onder de autocratische regeering een zekere gewoonte iu deze had gevormd. De Porte heeft bij dergelijke ge vallen, als haar ambtenaren de vreemde lingen gewaarschuwd en hen een geleide medegegeven hadden, steeds geweigerd te betalen, doch de dreigemeuten dor gezanten bewogen haar dan tot toegeven. Uit dit gewoonteieebt konden ook voor het geval Richter aanspraken werden afge leid, doch Turkije wil daaraan niet meer het oor leenen. Trouwens, wanneer in Italië of Rusland de bandieten oen vreem deling plunderen en gevangen houden, deuken de rcsp. regeeringen er daar ook niet aan 'n losgeld to betalen. Het tegen woordige Turkije verlangt op dcnzclfdcn voet behandeld te worden en men kan zijn regeering deze opvatting niet euvel duiden. Richter en zijn bloedverwanten bezitten echter de middelen niet het losgeld te be talen. De groote firma, in wiens dier.st Richter staat, heeft met zijn reis die hij slechts uit louter persoonlijke doeleinden ondernam, niet6 uit te slaan; zij beeft zich echter tot een geldelijk offer bereid ver klaard, hoewel het bedrag daarvan nog ver onder de door de roovers gevorderde som blijft. Ook do Duitsche regeeiing kan niet ver plicht worden geacht voor rockclooze mede burgers uit 's lands gelden te putten, en zoo blijven den gevangene op den Olympus weinig' troostrijke uitzichten over, ofschoon het nog mogelijk blijft, dat de roovers op liet laatsfe oogenblik voor de tenuitvoer legging van hun bedreiging terugdeinzen. Belgie. De correspondent van de Koln. Zeit. te Brussel seint aan zijn blad, dat de Belgi sche regeering het Duitsch-Engelsche ver keer, dat in den laatsten tijd meer en meer zijn weg over Holland genomen heeft, weer meer over Bolgië beoogt te leiden en voornemens is daartoe twee nieuwe turbineschepen voor 't verkeer tus- scheD Ostendo en Dover aan te schaffen. De qiiniater van Verkeerswezen heeft met dat doel een bedrag van 2,5 millioon francs op de begrooting gebracht; de re- stoeiende 4,3 millioen zal door een buiten gewoon crediet gedekt worden. Frankrijk. Men kan op 't oogenblik van de Fran- sche spoorwegen zeggen: „geou dag zonder sabotage". Gedurende de drie dagen van het Nationale feest (werkelijk govierd wordt alleen 14 Juli, maar officieel duurt hot feest drie dagen) zijn de gevallen van het doorknippen van telegraafdraden en ver nietigen vau veiligheidstoestellen talrijker geweest dan ooit. Gisternacht zijn weer op de lijn ParijsRyssel 47 telegraafdraden en twee lijnen van veiligheidsscinen doorge knipt. Boven op de telegraafpalen hadden de saboteurs nummers van de Guorre So ciale gestokeu. Portugal. Volgens een telegram uit Madera hebben de Portugeescho monarchisten aldaar een voorraad waponen cn munitie opgeslageu met hulp van de Spaansche royalisten. Een groot doel er van werd uit België aangevoerd ter vervanging van de in beslag genomen voorraden. Er vertoeven tc Madera ougeveer 200 monarchisten. Conflicten tusscben clericalen cn republi keinen doen zich nog steeds in hot gansche land voor. Naar aanleiding van ecu proces sie te Povoa de Lanhoso bij Braga, kwam het tot een handgemeen tusscben priesters en republikeinen Vau de oersten werden eenigen gewond. Militairen herstelden do orde. De priesters in het Noorden hebben, hun principes getrouw, do regeeringstoelage vau de hand gewezen. Een dpel der naar het Noorden gezonden reservisten is naar Lissabon teruggekeerd, aangezien, volgens verklaring van den Minister van Oorlog, de concentratie van Portugeosche troepen aan do Noordelijke grens door de overeenkomst met Spanje aangaande de samenzweerders, overbodig geworden was. Perzie. Uit Teheran wordt gemeldt, dat Salar- ed-Dauleh zijn broeder, den afgezettcc Shah Mohauied All, tot Shall geprocla meerd heeft, eu van zijn legertje van 3UOO man 800 ruiters heeft afgezonden 0111 Ha- madan bezet to houden. In Teheran hecrschl 'u vijandige stemming tegen het Parlement, zoodat onlusten te .wachtou zyn. Intussclien schijnt Mohammed Ali zelve uiet den minsten lust te gcvocleu zich weer te mcDgen in de Perzische vcrwik- kcliogeu, waarvan hij voor ziju afzetting als Shall meer dan genoeg geuotcn heeft. Zooals men weet was hij vóór eenigen tijd, zonder kennisgeving, spoorloos ver dwenen uit zijn woonplaats, waar hy Rus sische gastvrijheid genoot Men vreesde reeds, dat hij naar hot Noorden vau Pcrzië was vertrokken om te trachten zijn restau ratie te bewerken. Maar het blykt nu dat hij zich doo lbedaard ophoudt in Oostenryk, waar hij zich onder de schuilnaam Kalil, te Baden bij Weenon had geïnstalleerd, zeer geriefelijk met twee zijner vrouwen, zijn meest geliefde kinderen, Machmuf en Eatiné, een cununch cn twee aanzienlijke

De Eemlander | 1911 | | pagina 1