DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 168. DONDERDAG 20 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. MLANDER. Hoofilredaoteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Itiircau: KI,KIM. H4AO 6. Telel. luiere. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Atlvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B;j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eu Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Weerzinwekkende "Verkiezinqspraktijken. „Rechte houden!" die links houdt bewerkt ongelukken. Zoo zij ook ons devies bij de stembus: „Rechts houden"; stemt alleen de mannen der Christelijke partijen en laten wij de mannen van „links" hoe bemin nelijk hunne persoonlijkheid ook wezen moge, om hunno beginselen ook links laten liggen. Nog eens: de liefde voor Gods gebod, de liefde voor ons land en volk, en de liefde voor ons Vorstenhuis dwingen ons met cnafwijsbaren eisch, ook bij de Gemeeotestembus onzen plicht te doen en te stemmen alleen op de oan- didaton der Christelijke partijen." Dit moois, dat den geest weergeeft ook van onzo Kerkelijke KieBveroenigingen, lazen we in een pamflet gericht tot de kiezers van Hilversum. Daaraan zij nog het volgende ontleend: „Wat kenmerkt de partijen der liukor- zijde? Bij alle verschil, hebben zij dit gemeen: voortdurende aanranding van de eere Gods." „In den diepsten grond is de strijd tusschen links en rechts een openbaring van den haat togen God en 't Christendom. De Liberalen staan soms wel fel tegenover de Socialisten, maar do vijandschap tegen God en zijn woord vereenigt hen meestal weer." Stijl-Bouquet. Het Vaderland schrijft: De a.-r. Rotterdammer a propos vao het kiesrechtbesluit van den Bond van Yrjj- Liberelen do bij de conservatieven zeer geliefdo stelling uitwerkend, dat aanvaar ding van het algemeen kiesrecht zelfmoord is voor do liberalen, gaat op dat denkbeeld in de volgende bloemrijken stjjl voort: En die executie is te wreeder, omdat zo geen genadeslag vanwege den wettigen rechter is, maar naar Japanscho zedo van de vrij liberalen hara-kiri wordt gevraagd. De eigen hand heeft den levensader te openen, met eigen voet moet de ladder weggeschopt van het attributieve kiesrecht, om zoo het moordend koord strak te span nen. Het instinct vau zelfbehoud reeds alleen doet de spier strekken tot verzet, om af te weren die sarrend door Troelstra opgo- drongen leuze. Van hem is ze door den vrijzinnig democraat overgenomen met graagte, door den Unie-liberaal inet ver kropten tegenzin, en thans wordt ze met vereende kracht door allen den gemeen- schappelijken geestelijken vader onder den neus geduwd. De reuke des doods dringt den ouden heer in de angstig opengesperde neusgaten; de mond weigert die leuze in te drinken uit den elecioraleo giftbeker; zijn rechtervuist balt zich om dat vat des verderfs te morzel te slaan; smeekend loert het puilend oog naar den Christelijk histo- rischen hoek om hulpe. Maar het is te vergeefs. En hopeloos oatspant zich de vuist, klam klemmen zich de vingeren om den beker. Zou het niet mogelijk zijn, on der het aan den mond brengen nog zoo veel van den inhoud uit te storten, dat do teug althans niet meer afdoende ten doode is? Ziedanr geen stijlbloempjo, maar een stijlbouquet, een stijlbloemstuk, een stijl bloemkool, een stijlbloemenwinkcl. Arme ge hara kiride, vervolgons opge hangen, en daarna nog tot den giftbeker verwezen partij 1 En nu durft men nog al beweren, dat de beeldspraak uit onze litteratuur verdwijnt 1 Fransche Politiek. Zooals men weet zijn de Kamers uiteen gegaan na de begrooting vastgesteld to hebben van het loopcnde jaar. Frankrijk had geene begrooting; men moest zich redden met hot régime van de zoogeuaamdc twaalfden. En toch had de Kamer niet veel gedaan aan den wetgevendeu arbeid. Ont werpen die reeds langen tijd in behande ling waren, werden niet afgewerkt. Men had het volgens gewoonte to druk met interpellaties, ditmaal vooral over de bui- tenlaudsclie politiek en met het wegstem men van ministeries. Op het eerste kabinet Briand volgden het tweede gewijzigde. Toen kwam de heer Monis die een zeer wclwil loud man waB, maar niet recht de kracht bezat de Kamer van Afgevaardigden te bedwingen, terwijl hij bovendien een groot deel van zijn ministerieelo dagen te bed moest doorbrengen, een der slachtoffers van de ramp te Issy. Men vond dat de heer Caillaux, die hem verving, toen hij strui kelde over eene oubeteekeneudc quaestie, het niet lang zou volhouden. Men verwachtte allerminst dat hij een geheel anderen weg zcu inslaan dau zijn voorganger, die over vloeide van vredelievende gevoelens zelfs tegenover de vijanden van do republiek en de bestaande orde van zaken. Tot ieders verbazing trad de heer Caillaux op met de leuze: „Wij zullen eene regeeiing zijn, die werkelijk regeert." De socialisten in de Kamer beproefden het met de obstructie. Hij overwon de obstructie, kreeg gedaan dat men eindelijk de begrooting afhandelde en zond de Kamer naar huis, zelfs zonder dat de minister van buitenlandsche zaken, de heer De Selves, de gevraagde inlich tingen had gegeven omtrent Marokko De Kamer mocht weten, dat onderhandeld werd maar behoefde niet te weten hoe het eigenlijk stond met de onderhandelingen. En nu doot zich het merkwaardige geval voor, dat de minister steun ontvangt van eene zijde, waarvan bij allcrmiust eene instemming met zijno politiek, zoover men daarvan heden weet, kon verwachten. Men begint in Frankrijk iu te zien, dat het zoo niet meer gaat, dat het republiek ge vaar loopt to verzinken in de anarchie. Menschen die zich schuldig maken aan het vernielen van spoorwegen en telegrafen, anderen die de onschuldige aardigheid hebben bij stakingen werkwilligen half o( heel dood slaan, zijn nagenoeg straffeloos. Als zij toevallig veroordeeld worden komt de partij die deze dingen cvcd streng af keuren moest als de burgerij en in haren toekomststaat niet zal dulden, voor hen op. In de Kamer wordt op amnestie aange drongen en de Kamer is zwak. Als de aandrang niet helpt toevallig, gaat men over tot een straatbetooging zooals nu op het Bastillefecst zou hebben plaats gehad, indien de regeering het niet had belet. De Arbeidsbeurs te Parijs was do vaste burcht geworden der revolutionnairen. De revolver „burger Browning" zooals het gevaarlijke wapen door een der leiders van de socia listen werd gedoopt, spoelde steeds grooter rol. De anti militaristische propaganda kon wijzen op dc schoonste resultaten. Verleden jaar deserteerde niet minder dan ruim zeventienduizend Eransche soldaten, in Duitschland nog geen zeshonderd. Ook de radicalen gaan de oogen open. Het radicaal- socialistische comité van den hoer Combes die werkelijk ver genoeg gegaan is in de richting waarvan hij thans blijkbaar het verderfelijke inziet, heeft een vergadering gehouden, waariu men niet alleen de hou ding vau Jaurès maar ook die van Pelletan afkeurde, terwijl do heer Combes in hoogst eigen persoon zijnen steun beloofde aan het tegenwoordige ministerie. En in den zeer radicalen gemeeuteraad van Parijs is eene motie om de arbeidsbeurs terug te brengeu tot hare oorspronkelijke bestem ming, terwijl zij thans mets anders is dan de vergaderzaal der leiders van de befaamde C. G. T. het verbond van revolutionnaire vakvorcenigingen, aangenomen. Do heer Caillaux die voorloopig zijne vacanlie geniet, beeft eene goede kaus. Duitschland. De Duit8che sociaal-democraat Paul Singer had bij testament zijn partijge- nooten Bcbel en Heimann als zijn erfgena men gesteld, met dien verstande dat dézen de legaten moesten uitkccrcn eu de rest voor dc verwezenlijking der sociaai- democralische idealen bestemmen. Thans hebben Bebel en Heimann de gelden aan de partijkas afgedragen. Het zijn 45054,87 mark, dus oneindig veel minder dan men verwacht had, want het gerucht noemde Siugcr millionuair. Frankrijk. De overheid in Frankrijk stelt een scherp onderzoek in betreffende de sabotage en de anti-militaristische propaganda, want zij gelooft, dat do eene en de andere met elkander to maken hebben. Een rechter van instructie is voornemens talrijke huiszoekingen tc doen. De werkliedon hebben van die plannen lucht gekregen en de vakverêenigingsbestaren hebben bij duizenden strooibiljetten laten verspreiden van dezen inhoud: „Voor morgen voorpelt men 60 arrestatiën ee huiszookiugen. Weest op uw hoede!" Oostenrijk-Hongarijk. Een telegram uit Udino bericht, dat zes Oostenrijkscho soldaten onder aanvoering van twee gogradueerden do Italiaauschc grens hebben overschreden eu de piramiden van Val Piccolo bobben omvergehaald en do steeneu verstrooid. Dit nieuwe incident, van tamelijk ernstigen aatd, heelt een zeer pijnlijken indruk gemaakt, te meer, omdat het zich juist voordoet op een oogeublik, dat de internationale commissie tot grens regeling juist zijn taak gaat hervatten. Men weet, dat eenige maanden ge leden de Oo8tenrijksche regeering, wegens den steeds stijgenden vleeschnood, den invoer van vleesch uit Argentine heeft toegestaan. Thans is plotseling dit verlof weer ingetrokken en heeft de Austro- Americana Stoomvaartmaatschappij aauzeg- ging gekregon, dat zij geen vleesch uit Argentinië meer mag aanvoeren. Ook zal een schip dezer maatschappij, dat reeds onderweg is, niet uitgeladen kunnen worden. Deze plotselinge wending in de houding der regecring zal wel het gevolg zijn van hot aandringen der agrariërs. De slagers en de vorbruiksveretnigingen in Weenen zullen piotestvergaderingen tegen het verbod organiseeren. Met dat al waren de vleesch- prijzen sinds don invoer van het Argen- tijuschc vleesch geenszins gedaald. Rusland. Dinsdag tegen middernacht werd het vonnis voorgelezen in hot monsterproces tegen do 66 intendanten, welke zich aan verduisteringen hadden schuldig gemaakt. Zeven huDner werden vrijgesproken, de andeien werden veroordeeld tot verlies van alle rechten en orden, eu tol gevangenis straf van één tot drie jaren. Na de voor lezing brak onder do echtgenoten der veroordeelden groot rumoer uit. Zij ween den en schreeuwden, en enkelen kregen hysterische toevallen. Hot O. M. liet de veroordeelden, waaronder drie generaals, onmiddellijk gevangen nemen en weglei den, niettegenstaande velen der vrouwen hooge borgtochten aanboden. Noorwegen. De uitgesloten arbeiders te Christiana dosn dagelijks demonstratieve wandeltoch ten door de stad. De werfarbeiders te Drontheim hebben enn staking uit solidariteit geproclameerd. Ook bij do stokers op de noordwaarts varende kustschepen openbaart zich een sterke neiging voor zulk een solidariteits- staking. De werkgeversbond zal een buitenge- wono algemeene vergadering houden. De arbeiders leggen groote bezonnenheid en gematigdheid aan den dag. Een opzien barende uitzondering hierop maakte een der arbeidoreleiders, de voormalige afge vaardigde Braa, die in zqn te Dramuien verschijuend blad, de arbeiders aanspoort om zich van revolvers te voorzien, voor het geval, dat men do militaire macht zou gobruiken, ter bescherming van de belan gen der werkgevers. Amerika. Aan het Berl- Tagebl. wordt uit New- York geschreven, dat de Senaat een wets voorstel heeft aangenomen, dat de candi- daten bij de verkiezingen voor het Congres verplicht, hun onkosten voor en na den verkiezingsveldtocht bekend to maken. De verkiezingskosten zijn op 10.000 dollar voor senatoren en op 5000 dollar voor leden van het Huis van afgevaardigden bepaald. De nieuwe wet beoogt corruptie bij de verkiezingen te vermijden. Marokko. De Temps publiceert do verklaringen van Moclai-Hafid, op 10 Juli te Fez tegenover den correspondent van het blad afgelegd. De Sultan drukt zrjn diepgevoelden dank uit voor de hulp door Frankrijk, op zijn verzoek verleend Hij protesteert tegen het optreden van Spanje, dat door uiots gerechtvaardigd wordt, en verwondert zich over het zenden van een Duitsch schip naar Agadir. Dit laatste kan veroorzaakt zijo door een misverstand. Hjj laat 't aan Frankrijk over, om te Berlijn zijn rechten te doen gelden, die door het verdrag van AlgeciraB zijn gewaarborgd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1