WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN. c.: STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI M EDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 20 Juli 1911. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Parijs, laagste 756.9 te Horta. Verwachting tot den avond van 21 Juli 1911. Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. .(Barometerstand le AMERSFOORT, 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 73 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF 77 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 20 Juli des 's morgens 7 uur is 65° F. Ten slotte zegt hij, dat de Fransche troepen weldra successievelijk Fe? zullen kunnen verlaten, op voorwaarden dat de sultan de middelen en denoodige instructeurs heeft, omecn klein Marokkaansch leger te vormen 'twelk in staat is om de orde, wanneer deze hersteld is, te handhaven. De sultan doet ook nog een beroep op Frankrijk voor de invoe.ring van alle uoodige militaire, administratieve on fiscale hervormingen. De Spaansche gezant te rarjjs bezocht gister den Minister van Buitenlandsche Zaken en verklaarde, dat hem opgedragen waB den Minister te doen weten, dat zijn Regeering het incident met den Franschen consulairen agent te Elksar betreurde. De Minister-president ontving nog geen enkel rapport omtrent deze zaak en betuigde den Franschen gezant te Madrid zijn leedwezen, nadat hij kennis had genomen van de officieele inlichtingen der Fransche Regeering. De gezant voegde er aan toe, dat de Spaansche Regeering hem verzocht de uitdrukking van haar spijt te hernieuwen en voornemens was, om, zoodra zij zelf de rapporten omtrent deze zaak had ontvangen, kolonel Sylvestro uit te noodigen om Boisset zijn verontschuldigen aan te bieden. De Spaansche Regeering, die harteljjke betrekkingen met Frankrjjk wenscht te onderhouden, richtte in dezen zin instructies aan haar agenten te Elksar. De Zeeliedenstaking. Omtrent den moordaanslag op 'n werk willige meldt 't Hdbl.: In do Gerard Doustraat hoek le Sweo- linckstraat te Amsterdam is Dinsdagavond omstreeks half twaalf eon moordaanslag gepleegd op een werkwillige. Een werkwillige, die heden uit zou varen met een van de booten der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij, had met zijn vrouw, zyn zwager en een jeugdig neefje den avond doorgebracht iu „Flora". Bij het naar huis gaan meenden zjj reeds in de Utrecht- eche straat gevolgd te worden door oenige mannen. Zjj vonden dit vreemd en waren duB op hun hoede. In do Gerard Doustraat, ter hoogte der le Sweelinckstraat werd de werkwilligo niettemin plotseling besprongen. IIii kreeg een geweldigen slag op het achterhoofd, werd in den nek gegrepen en tegen den grond geslingerd. De zwager schreeuwde oogenblikkelijk uit alle tnacht „moord" en onmiddellijk daarop viel een schot, direct gevolgd door een tweede schot. Gelukkig werd niemand getroffen. Van alle zijden schoot publiek toe be nevens agenten, rechercheurs en rijksveld wachters die zich voor de vostibule van het hoofdbureau van politie hoek Stadhouderskade bevonden, en de in de nabijheid surveilleerende agenten. Op het herhaald moordgeroep namen de drie aan vallers de vlucht. Politie en rechercheurs die onmiddellijk de omgeving doorzochten en alle wegloo- pende menschen nagingen, grepen eerst iemand die zich in de Alb Cuypstraat achter een telephoonpaal verschool Hij bleek een zeeman te zijn, die bij fouillee- riug op het hoofdbureau een boksijzer bleek bij zich te dragen. Al spoedig kwam ook een rijksveldwach ter met een arrestant aanzetten. Hij had iu een der winkels een man zion staan die daar een glas water dronk en hevig opgewonden er uitzag. De man zeide by het binnentreden van don politieman: „Nou dat wa6 me daar ook wat, ze waren daar zoo hezig aan 't vechten". De Rijksveldwachter verzocht den man hem te volgen om eventueel te getuigen „daar hij er wel wat van zou hebben gezien". De Rijksveldwachter ver moedde n.l. dat deze man er wel meer van zou weten. Op het hoofdbureau werd ook deze arrestant, eveneens een zeeman, gefouilleerd en daarbij vond men op hem een revolver. Met deze, mot zes patronen geladen revolver, was echter nog niet ge vuurd. Do aangevallene, die met zijn familie leden allen natuurlijk hevig ont9teld, naar het hoofdbureau was geloopen her kende de beide arrestanten, als twee van Je drie personen die hem hadden gevolgd. En bovendien kwaio een andere getuige zich melden; deze herkende zeer pertinent den man op wien het boksijzer wa b gevon den als dengene die geschoten had. Het vermoeden is dat deze aanvaller na ge schoten te hebbeu en vluchtend, zijn revolver heeft weggeworpen. Het geval van sabotage bij de Eenhoorn- sluis, waarbij door een staker do moer van een wiel van een vrachtwagen word afge draaid, waardoor kar en paard vielen en de beide uiederjjdcndeu ernstig gewond werden, wordt door Het Volk aldus ver teld „Een vrachtwagen reed in de richting van den stal, toen plotseling te ongeveer half zes op de Eenhoornsluis een wiel vau den voorsten wagen brak". Het geval van den maréchaussee, die met steenen en blikken begooid en door een steen aan het gezicht getroffen van zijn revolver tot intimidatie van de opge drongen menigte gebruik maakte en een meisje verwondde, wordt aldus medegedeeld: „Daarop renden de marechaussée9 ecnige malen de Haarlemmerstraat op en neer om deze Bchoon te vegen. Het publiek ver zamelde zich echter telkens weer en op eens loste een der marechaussees oen schot, waardoor" enz. Het Tarief; De firma W. J. Stokvis, te Arnhem, heeft van het gemeentebestuur te Crefeld qpdracht ontvangen tot het vervaardigen van door haar ontworpen electrische kro nen voor het te Crefeld in aanbouw zijnde Stadtwaldhaus. Heeft onze nationale industrie bescher ming noodig, wanneer men ziet dat zij in Dnitscbland tegou de Duitsohe fabrikanten kan concurreeren, niettegenstaande de hooge inkomende rechten, die aan de Duitsche grenzen betaald moeten worden Prins Hendrik naar Brakel. Prins Hendrik met gevolg heeft een be zoek gebracht aan Brakel. De Prins ver toefde er ruim l1,, uur er. nam hot ge- heele terrein van den brand in oogenschouw. Z. K. H. bracht een bezoek bij den bur gemeester en ten huize van den heer Van Dam, waar vele dakloozen een onderkomen hebben gevonden. NamenB de Koningin betuigde de Prins deelneming met do ramp en hy deelde den burgemeester mede, dat H. M. voortdurend op de hoogte wenschte te worden gehou den. Toezegging werd gedaan van een gift van f 400 van het Oranjekruis. [Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Amersfoort 20 Juli 1911. Mijnheer de Redacteur! Zou ik u beleefd plaatsing mogen verzoeken voor ouderstaaude regels, waar voor bij voorbaat mijn dank. Volkomen instemmende met het inge zonden stuk van W. betreffende de bouw eener gemeentelijke badinrichting, heb ik daarover ook reeds herhaalde raaien met bevoegde personen gesproken, die ook onze meening geheel waren toegedaan, doch die meenden dat hot initiatief tot dedaarstelling van bedoelde inrichting moest uitgaan van particuliere zijdo en zou dan het gemeen tebestuur zeker wel bereid worden bevonden, de verdere exploitatie op zich te nemen. Ik geloof, dat met vereonde krachten zeker spoedig liet gewenschto doel zal bereikt worden daar met ons, zeer velen met ver langen de wederoprichting van oene bad inrichting tegemoet zien. .Hoogachtend Voor het herstellen en verbeteren van eene lijn langs don spoorweg Vaassen Epc, het byspasnen van draden aan de palen van de lynen langs de spoorwegen ApeldoornVaassen en ApeldooruAmers foort en het uitvoeren van daarmede in verband staande werkzaamheden, was het laagst ingeschreven door P. v. d. Berg, te Waddinxveen, voor f 2469. Bij de to Nijkerk gehoudon aanbe steding van hot bouweD van een bosch- wachterswoning aan de Leemsteeg onder Voorthuizen werd o.a. ingeschreven door onzen stadgenoot G. Waesink voor f 2593. De laagste inschryver, C. Roersen te Hoe velaken besomde f 2285. Onder leiding van den Regiments- Commandant, kolonel Mingels, zyn de regiments-oefeningon van het 1ste Rogimcut Huzaren begonnen. De beide escadrons uit Ede zyn daartoe alhier gedetacheerd. Op het bureau van politic is gede poneerd een boorheft, waarin verschillende kleine werktuigen. Naar wij vernemen zal do Oranje- vereenigiug op Koninginnedag ook weder een aubade orgauiseeren. Evenals vorig jaar zullen van elke school een 80 kinde ren mogeu deelnemen, terwijl de heer G. G. van Lnnteren weder de leiding op zich heeft genomen. De opzichter van fortificatiën 2de klas Th. Rijpstra is in de legerplaats by Zeist gedetacheerd, ten einde geoofend te worden in het aanbrengen van dynamiet- ladingen, ter vernieling van yzeren spoor wegbruggen en dit in verband met opdrach ten tot bet doen springen van spoot weg- en andere bruggen in oorlogstijd. ZEIST. Gister morgen brak op het ter rein van de school voor m. u. 1. o., alwaar men bezig is met den aanbouw van nieuwe lokalen, een steiger. De vier werklieden, die zich op de stel ling bevonden, werden door den val licht gewond. De voortvluchtige inbreker. De berichtgever van 't Hbld. te 's Herto genbosch seiode: Do herhaaldedoorzoeking van de terreinen en bosschen, leidde wederom tot geen bevredigend resultaat. Wel werd de zeker heid verkregen, dat er zich tenminste één der voortvluehtigen in het boschterrein, gelegen tuaschen Best, Liempde eu Qirschot bevindt, hoogstwaarschijnlijk in het bosch bij wachtpost 60, aan den spoorweg Best -Bokstel, bij het gehucht Yolderen, gemeente Lieinijde. Die streek is echter zoo uitgebreid, en het met overgroeide greppels eu sloten doorploegde terrein zoo uitgestrekt dat het mot één politieafdeeling van acht it tien man, niet voldoende is om het te doorzoeken, Telkens kornets er andere „berichten" omtrent de plaats waar de vluchtelingen zich ophouden; ia men in de nabijheid van blokhuis 39 bezigt dan komt er plotseling een bericht van 43 of 60, dat déèr de verdachte gesignaleerd is. Men zou eerst kunnen slagen door den geheelen omtrek gedurende eenige dagen stelselmatig door posten af te Bluiten, en dan met een flink aantal personeu het terrein te doorzoeken om zóó de gezochten op te drijven en naar buiten te lokken. De bevolking is zeer bevreesd en klaagt over de weinige hulp bij de achtervolging. Bij de afgelegen boerderijen gaf meu den voortvluehtigen uit vrees het gevraagde voedsel, de angst is overal zeer groot. Vanmorgen zyn een aantal boeren met knuppels gewapend, begonneu om het terrein by en om blokhuis 42 te Best te doorzoeken. In de laatste twee dagen ontmoetten wij geen enkelen marechaussee, wel een onbe zoldigd rijksveldwachter, die, tot ergernis der politie mededeelde, dat hij verleden Maandag drie der ongewapende ontvluchten in een sloot zag zitten en hij, ofschoon met een revolver gewapend, hen voorbjj reed, om eerst hulp te halen. De drie boeven waren natuurlijk ieeds verdwenen, toen, na een goe.l kwartier, onze brave veldwachter met zijn versterking opdaagdo. De meeste berichten verhalen slechts van één ontvluchte; slechts enkele spreken van twee. Het is mogelijk dat één der boeven door den ernstigen val di«n hy deed, niet in staat iB flink vooruit te komen, doch zich met zijn makker in de bosschen schuil houdt. Wij vonden tal van sporen van in het koren gemaakte „bivaks" voor twee personen, ook pleit de geringe verplaatsing der voortvluehtigen voor deze veronder stelling. Hoe het ook zjj, een flink onderzoek door de rijkspolitie is dringend geboden. Men vraagt zich af, of er eerst weder ingebroken of gemoord moet worden. Hot is voor de Bossche gemeentepolitie niet mogelyk, de achtervolging en de op sporing geregeld en met kracht voort te zetten, daar andere diensten hun hulp verlangen; hetgeen de commissaris, de heer Van Bunge, en de inspecteurs deden was wcrkeljjk bewonderenswaardig; twee en dertig uren bleef de afdeeling van den inspecteur Brinkman.op post; alle kuilen sloten en schuilhoeken werden doorgetrok ken en doorzocht. Het ware een weldaad voor deze streek indien nu de rijkspolitie en marechausso duchtig inkrepen, ten einde de vluchtelingen op te 9poren en te arresteereD. De goederentreinen, die des nachts tusBchen drie en vier uur loopen, bieden ter ontvluchting een goede gelegenheid, daar zij langzaam rijden. Deze werden allo op verschillende afstanden geobserveerd, doch dit leverde niets byzonder op. In do remmerskamer van het station Boxtel, waar Wjjnen gevangen zat, is door hem bij zijn overbrenging naar do Bossche gevangenis een sleutel achterge laten. Het is de sleutel, waarmede vermoedelijk do deur der gevangeniscel is geopend. Hy is zeer bewonderenswaardig vervaardigd van stukken tin, afkomstig van een kroes of bord der gevangenen. De sleutels zyn bijna alle vau gelijken vorm. De steel is gemaakt van hout, met touw bevestigd. Volgens de verklaring van Roos maakte men een afdruk van den echten sleutel door een door den bowaker achter gelaten sleutel in zeep af te drukken. De geboden gelegenheid is even curieus als het gcimmiteerde voorwerp zelf. Wijnen verklaarde nog: Degene die van den trein viol, zul je niet meer zien; die is beter af dan wjj. Het is dus bost mogelyk, dat er een dood is. Dit is echter in tegenspraak met het bericht, dat twee ontvluchten zouden zyn gezien. Hammen, vry van invoerrecht. Een eenvoudige boerenvrouw reed onlangs van Lam een dorpje iu Beieren naar Bohemeu, om haar zoon te bezoeken cn hem tegelijkertijd van de laatste slacht twee lekkere hammen mee te brengen. Het was wat vol en nauw in de postkoets; de vrouw wi9t toch al geen raad met de bagage, en zette zich, ten einde raad, op hot cadeau van haar zoon. Bij de grens kwam de douane beambte en vroeg wie er iets te declareeren had. „Zwoa Sohinken hob i," zei de boerin voorzichtig. De ambtenaar keek rond; vroeg, toen hij niets zag: „Waar zijn die dan?" „I sitz drauf," antwoordde het vrouwtje doodernstig. De medepassagiers proestten van het lachen. De ambtenaar liep den wagen uit nijdig

De Eemlander | 1911 | | pagina 2