DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 174. DONDERDAG 27 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: UbGIlffl HtiO 6. Telet. Interc. 188. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels [0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3innen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Branden in Constantinopkl. Niemand twgfelt eraan, ot de voorstelling die van officieelen kant omtrent de oorzaak der branden gegeven wordt als zouden deze niet opzettelijk aangestoken zijn is onjuist, en wordt alleen maar gegeven om de bevolking rustiger te houdoD, 't geen evenwel ganscbelgk Diet gelukt, 't Is waarlijk ook te duidelijk, dat de branden met opzet zgn gesticht, want ten eerste zijn er brandstichters gezien, ten tweede is de eerste brand op vele plaatsen tegelijk uitgebrokon, en ten derde wijst ook de omstandigheid dat de brand uitbrak op den dag van het nationale feest klaar blijkelijk op opzet. Wij halen weer den correspondent van den Local Anzeiger aan, wiens telegrammen ons het duidelijkst voorkomen. In Balat en Avian Serai, zoo schrgft hij, zijn ongeveer duizend huizen afge brand. Er werd een man in hechtenis ge nomen die vuur* wilde werpen in het groote houtdepöt, en voorts werd er nog een Griek op brandstichting betrapt. Bijua de gansche bevolking bracht den, van alle kanten verlichten nacht, wakend op straat door. De toestand is onhoudbaar en er zou wel eens spoedig een bloedige oplos sing kunnen komen. De Sultan moet vertwijfeld zijn en met tranen in de oogen de berichten van den brand vernomen hebben. De brand in Balat duurde acht uur. Er werden tien brandstichters gepakt, hoewel de overheid zulks ontkent, 't Zijn meest Grieken en onder hen bevindt zich een vrouw. Zij werden gezien terwijl zg voor werpen met petroleum overgoten. Men weet nu van veertien menschen zeker, dat zij in de vlammeu zijn omge komen. Bovendien worden er nog onge veer 50, hoofdzakelijk grijsaards en kin koren, vermist. Meer dan vierhonderd politie agenten zijn gewond, elf menschen hebben het gezicht verloren en twintig zgn gek geworden. Het aantal verbrande huizen wordt op .94,000 geschat en de schade op twee millioen ïurksche ponden, dat is meer dan 20 millioen gulden. Belgie. Het Nationaal Vlaamsch Yerbond, afd. Brussel, heeft den volgenden open brief verspreid: „Vlamingen! Ondanks den wensch, uamens het Ylaam sche volk uitgedrukt, zal Koningin Wilhel- mina te Brussel door Koning Albrecht in het Fransch verwelkomd worden. Aau den koninklijken disch zal alleen Fransch klin ken. Ten stadhuizo van Brussel zal bij dit koninklijk bezoek ook alleen Fransch gesproken worden. De taal van zee mil lioen Nederlanders en vier millioen Vlaam- sche Belgen wordt niet waardig geacht om in die omstandigheden gebezigd te worden. Fle'nter en vooroordeel zegevieren nog maals op volkskracht en volks'wensch. Vlamingen! op die minachting en mis kenning zujt gg antwoorden met koele onverschilligheid en stilleonthouding. Neeint geen deel aan stoet of andere betoogeD. Hot Bestuur.". Naar uit Brussel aan de Tel. wordt gemeld, zal hiervan het gevolg zgn, dat Ylaamsche maatschappijen, die anders met hun banieren en muziekkorpsen aan den optocht zouden hebben deelgenomen, zich j thans zullen onthouden. Noorwegen. De vroegere Minister van Justitie, Gast- berg, stelde in de Storthing voor onmid dellijk een wet te doen aannemen omtrent verplichte scheidsgerechten bij arbeidscon- flikten met terugwerkende kracht voor het thans aanhangige geschil. Gelijktijdig werd het voorstel gedaan voor eon wet over obligatoire bemiddeling door deD staat vóór het uitbreken van een arbeidsconflict en facultatieve scheidsgerechten. Dit voorstel is door do leiders van alle fracties onder- teekeud en dus de aanneming zeker. De werkgeversbond, die door het regce- ringsblad „Tidens Tegn" degelijk A faire genomen wordt, heeft gisteren de voor alle fabrieken, die met de conservcnfabriek in verband staan, uitgesproken uitsluiting, opgeheven. Dezelfde maatregel wordt ook verlangd door alle machinefabrieken in den omtrek van Tönsberg. De laatste drie dagen vonden in het geheele land groote demonstraties plaats tegen de uitsluiting. Portugal. De nationale vergadering gaat van lie verlede, evenals yoor haar de vooiloopige regeering, over tot de krasse maatregelen, die doen denken aan de Franscbe revolutie. Op het oogenblik houdt zij zich bezig, zooals wij reeds vroeger meldden, met de wet tegen do samenzweerders, en op be paalde puDten is men al tot de overeen stemming geraakt. De MorniDg Post bericht daarover: Na een bepaalden datum zullen alle samenzweerders, die gevat worden, naar de Portugeesche kolonie op het eiland Timor in den O. I. archipel worden ge transporteerd De leiders, Paiva Conceiro, de journalist Clagas, Graaf Penella en Graaf Almeida, de secretaris van den pretendent don Miquel, die thans met deu onttroonden koning Manuel gemeene zaak inaakt, en nog een aantal andere personen, die als leiders der monarchistische beweging bekond staan, zullen zoodra zij gevat worden, kort en goed worden doodgeschoten, en hunne goederen zullen aan den Staat vervallen verklaard worden. Een groot aantal be middelde Portugeesche faprilies is naar Engeland, Irankrijk en andere landen geëmporteerd. De regeering is van plan, op advies van den heer Abrou, om een wet voor to stellen, volgens welko de eigendommen van alle families, die niet minstens zes maanden van het jaar in Portugal verblijf houden, zullen onderworpen worden aan een belastig van 50 pCt. van het inkomen. Door deze middelen hoopt men de leden van rijke en aristocratische families te noodzaken, naar Portugal terug te keeren. Do handel, in het bijzonder te Lissabon, maakt een ernsige crisis door. Turkije. Uit Saloniki wordt aan de Tügl. Rund schau geschreven, dat de door Richter in hot Olympusgebergte ondernomen reis geenszins een zoo waaghalzige ouderneming was als do Turksche Regeering, om zich van do verplichting tot betaling van den losprijs te ontslaan, wil doen voorkomen. Als bewgs daarvoor wordt aangehaald, dat Richter dezelfde reiB in 19Ü9 en 1910 volbracht, met nog eenige andere beereu, zouder grooter escorte en zonder den minsten overlast van de roovers te onder vinden. Nog voor enkele maanden werd de tocht door een Pruisischen Regeerings- raad en zgn echtgenoole ongehinderd vol bracht, en het eenige roekelooze in Richter s onderneming was, dat hij te vroeg op reis ging en niet afwachtte, dat do sneeuw massa's gesmolten waren. De aanleiding tot wat Richter overkomen is, moet gezocht worden in het feit, dat reeds verscheidene dagen voor zijn aan komst in Saloniki in de daar verschijnende in het Fransch geredigeerde bladen bericht was, dat „de beroemde ontdekkingsreiziger Richter" verwacht werd, om ten derde male den Olympus te bestijgen. Dit heeft de roovers op den inval gebracht hem op te vangen. Mon meent echter, dat de ont voering op touw gezet is door aanzienlijke iuwoners van Saloniki, die betrekkingen onderhouden met de rooversbenden en die op deze, vroeger zeer gebruikelijke wijze, trachten wilden hun financieele verhou dingen wat te verbeteren. En dat kan iemand, zoo lezen wij, in Turkge overal passeeron, zoodat men daarvoor volstrekt niet naar den Olympus behoeft te reizen. Middenstandsbond. Het 8ste, Middenstandscongrcs is begon nen met eene algemeenc vergadering, waar bij de voorzitter, do heer J. 8. Meuwsen, oen rede heeft gehouden. Spreker herinnerde in het kort aan het geen door den Boud reeds tot stand was gebracht, daarbij in het bijzonder stilstaande bij de stichting van de verschillende plaat selijke handelscurBUsscn en de tot stand- koming van het Rgkslaboratorium te Leiden. Spr. wil, waar zoo dikwijls tcleurstelleud gesproken wordt over hetgeen de Hidden- standscongressen hebben opgeleverd niet ontkennen, dat in zakeu van wetgovendeu aard door de betreffende regeeringsmannen niet die waarde aan de congresuitspraken geschonken wordt als verwacht mag wor den, maar bet practisch resultaat van do bijeenkomsten is zoo groot, dat zulks alles zins opweegt te?on teleurstelling van an dere zjjde. Het doet ons leed, zcide spr., hier te moeten verklaren, dat wij de overtuiging zijn toegedaan, dat de Minister van Justitie ons vorig congres onrechtvaardig behandeld heeft, door als motief voor de met indie ning van strafrechtelijke bepalingen tegen de oncerlgkc concurrentie, aan te voeren, zijne bewering, dat er ten opzichte van deze kwestie op ons congres geen „com munis opinio" bestaan had. Volgens spreker is deze opvatting van den minister niet alleen te betreuren, doch bovendien berast zijop onjuiste gronden eu spr. hoopt dat alsnog door de Regeering binnen niet te langen tijd aan de wenschcn van den eerlijken handel zal worden tege moet gekomen. Den huidigen toestand van de Midden standsbeweging besprekend, wijst de heer Meuwsen er op, dat uit alle gelederen van den Middenstand bewjjzen van zelfbewust ontwaken komen. Hoopvol spreekt het voor de toekomst, te zien hoe enkele vereenigingen in hun zelfstandig optreden niet meenden te kun nen wachten tot het Bondsbestuur mede- deeling zou doen van hetgeou van die zijde zou worden voorgesteld, doch zelf de han den uit de mouw steken om bedroigde be langen van enkele onzer standgenooten mede te holpen verdedigen. Door dit zelfstandig optreden wordt echter het leiden der beweging beduidend moei lijker, zoo niet onmogelijk gemaakt. De Middenstands orgauisatie is even als de geordende Staat gebonden aan wetten, welke geëerbiedigd dienen te worden. En hoe gaarne men ook, vervolgt spreker, van zgue groote organisatie gebruik zou willen maken, om dreigende gevaren to bestrgden of, zooals hier het geval was voor een ander deel onzer leden, beschermende wet ten te verkrijgeo, mogen wjj niets doen dat in strijd zou zijn met de wetten waar aan onze organisatte gebonden is. En nu is er niets gevaarlijker daD het leiden eener beweging door andere organen, dan die, welke daartoe wettig zijn verko zen. Is men met de functionarissen niet tevreden, welnu stuur hen naar huis, en kies andere mannen, wien gij uw vertrouwen schenkt, maar laat nimmer toestanden geboren worden, welke de wettige leiding ondermijnen. Daarna kwam spr. tot het derde deel van zijne rede: De toekomst van den Midden standsbeweging en van den Bond. In dit verband wees spr. er o. a. op, dat voor het eerst door eene dame op het congres een praeadvies yrordt uitgebracht, wel een bewgs van den geest des tjjds en van den modernen geest, welke het bonds bestuur bezielt. Yoorts betoogde spr. dat de Midden standers in de eerste plaats moeten trachten zich zelf te holpen. Hij bedoelt hiermede niet om alle regeeringsstcun of medewerking af te wijzen integendeel. Maar eerst als het particulier initiatief gesproken heeft en onmachtig blijkt om hetgeen door den Middenstand zelf gewenscht wordt jn het leven te roepen, dan maar ook dan alleen dient do Staat bij te springen. Een dergelijke regeeringssteun, zooals die trouwens tot heden in ons land werd toegepast, kan niet anders dan toegejuicht worden en behoeft absoluut niet onze onaf hankelijkheid, jegens welko regeering ook, in gevaar te brengcu. Maar niettemin blijf ik met al de kracht u aanmanen in de eerste plaats te steunen op uw eigen kracht, en zooveel als in uw vermogen is u zelt sterker te maken voor uwen bestaansstrijd. En waar gg met de hulp der instellingen van uwe organisatie alles gedaan hebt wat mogelijk is, bijv. door vermeerdering van vakkennis enz. oin uw onafhankelijke positie in de maatschappij te bevestigen en gij tot de ervariug komt, dat uw eigen kracht niettemin onvoldoende is ter bereiking van uw doel, welnu steekt dan de broederhand uit naar uw collega, om in eendrachtige samenwerking eikaars belangen te verdedigen. En blijken ook dan nog de maatregelen die gij met uwe collega's moet nemen om den economischen bestaansstrijd te kunnon voeren niet krachtig genoeg om te over winnen, welnu laat dan de Regeering uwe daden van „self-help" door hare medewer king bekronen en versterken. Ten slotte richtte spreker een vertrou welijk woord tot de afgevaardigden, dat beoogde, hun op het hart te drukken, dat, wil men de organisatie voor ondergang behoeden, men in de eerste plaats in het oog moet houden, dat strenge leiding door

De Eemlander | 1911 | | pagina 1