WEERBERICHT. Thermometerstand Kerknieuws Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 27 Juli 1911. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Haparanda, laagste 751.8 te Malinhoad. Verwachting tot den avond van 28 Juli 1911. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest licht- bewolkt, waarschijnlijk droog weer be houdens kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF, 80 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 27 Juli des 's morgens 7 uur is 73° F. hen, die daartoe op wettige wijze verkozen zijn, de allereerste eisch is. Aanwezig waren o.a. do vertegenwoor digers van de ministers van landbouw en financiën mr. Everwijn en do Jong San ders; verder do burgemeester van Roermond en dr. Nouwcns, de bekende R. K. Mid denstandsman. Gekozen tot bestuursleden de heeren Hermens Moons, Schuurman en L. B. J. Gorris. Met op een na algemeene stemmen werd besloten tot reorganisatie van den bond over te gaan. Daarna ving hot achtste congres van den Middenstand aan. Behandeld word aller eerst het contractenstelsel, waarbij behaa deld werden do praeadviczen van de Utrechtscho Handelsvereeniging en van de vereeniging .Eendracht maakt Macht" te Utrecht. Aan het slot Van het eersto praeadvies wordt gezegd, dat het contractenstelsel niet goed is, maar dat het voor den midden stand geoorloofd kan zijn, het toe te passen. Do praeadviBeur der Utrechtscho Han delsvereeniging, de heer H. I. van Noppen Jr. eindigt zijn praeadvies met de volgende motie voor te stellen: De vergadering van afgevaardigden van den Handeldrijvende en Industrieelen Mid denstand vergaderd te Roermond den 25, 26 en 27 Juli 1911, spreekt als haar over tuiging uit: lo. dat het aangaan van contracten door middenstanders, hetzij met de coöpe ratieve verbruiksvereeniging Eigen Hulp, hetzij met eenige andere coöperatieve of andere vereeniging, met bepaalde personen die het doel of de strekking hebben om derden, hetzij te doen deelen in hun onder nemerswinst, hetzij daarvan aan derden een gedeelte af te staan, zoowel van de zijde van hen dio zich daartoe verbinden, als van de zyde van hen, die dan voordeel voor die derden bedingen, moet worden beschouwd als een handeling in strijd met de stoffelijke en zedelijke belangen van den middenstand zelve en spreekt als hare meening uit, dat die behandeling derhalve moet worden gequalificeerd als ten hoogste afkeurenswaardig en noodzakelijkerwijs onder het begrip oneerlijke, althans onge oorloofde concurrentie valt. De ZeelibdenstAking. Men schrijft uit Amsterdam: Naar wij uit goede bron vernemen is aan den Minister van Justitie een uitvoerig rapport vau 24 bladzijden gezonden be treffende de relletjes op Kattenburg. In dit rapport wordt uiteengezet, dat hier van een planmatig verzet sprake was. In dit rapport wordt o.m. verteld hoe de stakers op het dak van oen perceel in de Kleine Kattenburgerstraat een feit dat nog niet bekend was een groote plank hadden neergelegd, waarop een honderd straatsteenen. Toen een detache ment politie voorbij kwam werd de plank met de steenen naar boneden geworpen met het doel de politiebeambten te treffen. Zelfs werd uit sommige huizen kokend water op de troepen uitgestort. Tegenover de beschuldiging dat de troe pen ruw zijn opgetreden staat de absolute verklariog, dat er op Kattenburg geen aangelegd schot is gelost. De 59ste algemeene vergadering der Evan gelische Maatschappij zal gehouden worden op 8 en 9 Augustus te 's Gravenhage. 's Avonds van den 8sten zal er in de Doops gezinde kerk een openbare samenkomst wezen, waarin ds. G. J. van den Brugh, van Tiel, het woord zal voeren. Na afloop van deze samenkomst is er gelegenheid tot gezellig samenzyn, toegankelijk voor alle belangstellenden, in Pulchri Studio. Op de eigenlijke vergadering, den 9don Augustus, komen o.a. in behandeling de volgende voorstellen van de afdeelingen '8 Gravenhage en ZeistDriebergeu. Het hoofdbestuur houdo een onderzoek aangaando den omvang van het klooster wezen in Nederland. Hierbij worde in het bizonder gelet op den invloed, dien kloosters en kloosterlingen uitoefenen op onderwijs, handel, bedrijf en zeden in hunne omge ving. (Praeadvies: Het hoofdbestuur is reeds bezig een (onderzoek in te stellen naar de kloosters, maar heeft bezwaar de opdracht in haar geheel te aanvaarden.) Het hoofdbestuur make, waar de gole- genheid zich voordoet, krachtig propaganda tegen do toolating van vreemde kloosteror den in ons land. (Praeadvies: Het hoofd bestuur heeft getoond in dien geest te willen handelen.) Het hoofdbestuur wordt opgedragen om te benoemen een commissie, waarin ook een of meer niet-leden van het hoofd bestuur zitting hebben, dio het vraagstuk: de houding der E. M. bij de a.s. Kamer verkiezingen, in studie neemt, ten einde aan de algemeene vergadering van 1912 hierover nadere voorstellen te doen. (Toe lichting: Dit voorstel is gedaan, omdat men algemeen zeer bevreesd was, dat bij de periodieke Kamerverkiezingen in 1913 zou gehandeld worden als in 1905 en 1909. Toen zijn uitgegeven nietszeggende mani festen, gedrukt op inferieur papier, die niet strekken tot verhooging van den eerbied voor de E. M. In 1'. '09 is het zelfs voorgekomen, dat in een zelfdo district de Cnristelijk-historischen voor den coalitie- candidaat en de vrijzinnigen voor den man van links werkten met het zoogenaamde manifest der E. M. Verdere commentaar is dus overbodig. Praeadvies: Hot hoofd bestuur wijst beslist hot ongunstig oordeel over de vorige manifesten van de hand, maar is bereid tot uitvoering van het voorstel, onder beroep op aller medewerking.) Hoofdbestuurders moeten gekozen wor den in plaats van de aftredende dr. J. Herderschee ^herkiesbaar), dr. S. Baart de la Faille en A. L. Th. van der Ven. Dr. J. P. Cannegieter zal spreken over de propaganda van ultramontanisme in Nederland. Een belangwekkend geval van simulatie. ,De Risicobank" verhaalt het volgend geval van simulatie: „Een werkman F., was in het jaar 1905 komen te vallen en sinds dien tijd genoot hij een voorloopigo rente naar 100% in validiteit. De rente werd door het bestuur der R. V. B. bij beslissing van 29 April 1910 vervangen door een blijvende rente. Volgens het oordeel der R. V. B. zou deze getroffene lijden aan zware hersenziekte, die hem tot allen arbeid ongeschikt maakte, zoodat ook de blijvende rente word bere kend naar 100% invalideit. „Het geval was ons echter verdacht voorgekomen. Daargelaten dat bij ons twijfel was gerezen of de hersenziekte indien deze bestond wel een gevolg was van het ongoval, stond evenwel in de eerste plaats bij ons volstrekt niet vast het be staan zelf van die hersenziekte. Een nauw gezet onderzoek naar des getroffenen doen en laten leerde ons toch, dat deze onge lukkige totaal-invalide in het dagelyksch leven niet zooveel last scheen te hebben van die totale invaliditeit. Hij was een zeer bruikbare steun in de huishouding, hakte hout, droeg emmers water aan, schrobde de straat voor moeder de vrouw, droeg bij verhuizing do meubols naar be neden, timmerde een kippenhok, droeg zakken briketten in huis enz. Erkend moet worden, dat ook bleek van oogenblikken, waarin het zware hersenlyden zijn krachten totaal scheen te verlammen. In het bijzon der traden deze aanvallen op, wanneer hij van tijd tot tijd zyn controle-bezoek aan Jen dokter moest brengen. Dan kan hij nauwelijks loopen, was suf en krachteloos. een stumper. Geen wonder, dat hij nu en aan troost voor dit lijden zocht in huise lijke festijnen, waarbij gedanst en gedron ken werd en pret gemaakt tot in den nacht, zoodat de buren werden gestoord in hun rust en meewarig den armen invalide beklaagden. „Wij richtten ons met een klaagschrift tot den bevoegden Raad van Beroep. In dit klaagschrift stelden wij, dat getroffene niet alleen niet totaal-invalide, maar in tegendeel volkomen valide was. „Tegen dit klaagschrift diende het be stuur van de R. V. B. een contra memorie in, waarin het zich „ter bestrijding van deze ongemotiveerde beschuldiging" be paalde tot de opmerking, dat getroffene, gedurende de 5 jaren dat hij was geob serveerd, nimmer den indruk vestigde, een simulant te zijn „Zoo stond het geschil waarover de be- roepsrechtcr uitspraak had te doen. De Raad van Beroep riep de voorlichting in van een deskundige, een zeer bekend zenuw-arts. Deze nam den getroffene een week lang in eene kliniek op ton einde hem nauwkeurig te kunnen observeeren. De patiënt trachtte op alle mogelijke wijzen te doen voorkomen dat hij een ernstig lijder was: hij geeft bij opzettelijk onderzoek voor, zoo goed als nietB te kunnen hooien, maar blijkt onder een gewoon gesprek alles vrijwel te verstaan, zelfs al gaat men mot opzet zachter spreken. Loopen beweert hij nauwelijks te kunnen doen. Hy beweegt zich met moeite vooort op de zalen, zicb angstvallig vassklampend aan de voorwerpen in zijn buurt; maar zich onbespied wanende, loopt hij in den tuin, zonder hulp of stok door het mulle zand. Hij beweert bij gevoels- proeven niets te gevoelen; toen men hem echter (geblinddoekt) eenige seconden met een penseel op de huid van den voet streek, ontviel hem de uitdrukking, „nu u zoolang bezig bent, begin ik het te voelen. Uitvoerig beschrijft het rapport do ver dere proeven en do resultaten van het medisch onderzoek. Ten slotte kwam het rapport tot de conclusie, dat de zware hersenziekte, waaraan de getroffene geacht werd lijdende te zyn, niet bestond en ge heel voorgewend was. Evenwel achtte de deskundige den werkman lijdende aan traumatische neurose. De deskundige achtte de arbeidsongeschiktheid daardoor hoogstens tot 50°/0 beperkt. Op dit rapport was do uitspraak van den Raad van Beroep van 14 October 1910 in hoofdzaak gevestigd. De Raad van Beroep vernietigde bij deze uitspraak de beslissing der R. V. B., en kende aan getroffene eene rente toe naar 50in validiteit. Wij meenden onzerzijds ons bij dit resultaat te moeten neerleggen. Het bestuur der R. V. B. en getroffene zelf legden zich echter niet neer bij de uitspraak en Btelden beiden hooger beroep in, waarbij werd vastgehouden aan de oorspronkelijke invaliditeitsschatting van lOO'/o- De geheele zaak zou dus nog eens worden behandeld, thans voor den Centra- len Raad vau Beroep te Utrecht, die een nieuw onderzoek uoodig achtte. Dit super- arbitrium werd opgedragen aan een onzer professoren. „Opnieuw werd onze patiënt in een in richting opgenomen, waar hij ditmaal ge durende 4 weken door den hoogleeraar in observatie werd gehouden en nauwkeurig werd onderzocht. De ervaring die men ditmaal omtrent de persoonlijke betrouwbaarheid van F. op deed, stemde volkomen overeen met de bevindingen van den eersten deskundige. Het bleek ook thans dat hij op allorloi wijzen den professor om don tuin trachtte te leiden, hetgeen hein ook bij dezen des kundige niet te best gelukte. Niet onver makelijk is bet by het relaas van dezen „rentestrijd" de volgende bijzondorheid te lezen. F. had reeds kort na zijn opneming in de inrichting medegedeeld, dat hij zulk een gebrok aan eetlust had. Inderdaad nam hy slechts zeer weinig voedsel tot zich en verklaarde nader, dat dit nu altijd zoo giug en hij ook thuis nooit meer kon ge bruiken. „Ten gevolge van het al te Bpaarzaam gebruik van voedsel nam hij echter in den korten tijd van zijn verblijf in de in richting niet minder dan 7 pond in gewicht af! Hieruit bleek duidelijk de onwaarheid zyner verklaringen. Indien het toch juist was dat hy thuis ook nooit meer at, dan zoude hij niet met een normaal lichaams gewicht van 73 K.G. in de inrichting zijn aangekomen, en in de paar weken zijner opneming plotseling 7 pond zijn afgevailen! Ook de resultaten van het objectief licha melijk en psychisch onderzoek bevestigden volkomen de vroegere bevindingen van den eersten deskundige. Het bleek, dat van een ernstige stoornis der lichamelijke functies op psychische vermogens geen sprake was. De zwaro hersenziekte, welke men gemeend had to constateeren, was niet aanwezig. Zelfs de traumatische neurose, die door den eersten deskundige word aangenomen, werd door dozen hoogleeraar niet aanwezig geacht. Er was niets anders waar te netneu dan eene rente-hystorie, d. i. het ziekelijk verlangen om een rente te behouden. „Mo gelijk", zoo voegde de hoogleeraar hieraan toe, „heeft zijn zelfvertrouwen ook eenigs- zins geleden door zijn lange luieren, zoodat hy zelf meent niet meer to kunnen wer ken Het rapport eindigde met het advies om aan getroffene mede te deelen, dat zijne rente binnen kort zou eindigen en, in overeenstemming hiermede, thans nog eene rente toe te kennen naar 40°/0 invaliditeit om deze na korten tijd geheel te beëindigen. De uitspraak van don Centralen Rjad van Beroep werd gegevon op 18 April 1911. De Centrale Raad vernietigde zoowel do beslissing der R. V. B. als de uitspraak van den Raad van Beroep en besliste dat F. geencrlei recht op eenige rente had. Het advies van den hoogleeraar werd dus opgevolgd, behalve voor zoover daarbij werd geadviseerd F. nog eenige uitkeering te doen en hem vooraf van het ophouden of verminderen der rente-uitkeering kennis te geven. De Raad overwoog wat dit laat ste betreft, „dat'voor zoover thans vormiu- derd arbeidsvermogen zou beslaan, deze vermindering te wijten is aan zijn (getrof- fene'6) zonder noodzaak niet werken gedu rende geruimen tyd". „De man was dus totaal ontmaskerd". Amersfoort schynt weer eenige rijwiel- dieven op bezoek te hebben, die gisteren hun slag geslagen hebben. Do heer v. N. die even naar zijn knechts ging kijken, die werkzaam zyn aan een perceel aan den Soeterweg, liet zijn karretje oen oogenblik onbeheerd staan. Toen hy weer weg wilde gaan kwam hij tot do ontdekking, dat zijn rywiel was verdwenen. Een ander, die even uitrustte in een melksalon aan de Stationsstraat, moest ook orvaren, hoe gevaarlyk het is zyn rywiel buiten te laten staan. Terwyl hij binnen was, werd zijn karretje eveneens meegenomen door iemand, die vergat ziju adres achter te laten. Thans doet de politie ijverig nasporingen. Naar wij vernemen zal Amersfoort in de maand September voor een nacht in kwartiering krijgen en wel van 21 op 22 Sept. a. s. De troepen zullen worden ondergebracht in militaire gebouwen en tenten, zoodat slechts voor 110 officieren bij de ingezetenen inkwartiering zal moeten worden gezocht. In verband hiermede vestigen we er de aandacht op, dat morgen de iukwartieringslijst zal worden aangeplakt Daby het Gemeentehuis. Belanghebbenden zullen goed doen zich bijtijds te vergewissen of hun naam daar ook op voorkomt. Te Assen worden dezer dagen de boudsfeosten gehouden van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding, die o. a. bijgewoond worden door den geuoraal-majoor G. A. Buhlman, commandaut der 4de divisie, als vertegenwoordiger van den minister vau oorlog. By de wedstryden, gehouden ter ge legenheid dezer feesten, behaalde het 5de reg. inf. in den militairen voetbalwedstrijd een 40 overwinning op het 8ste re-', inf. Minder goed brachten de Amersfoorters den slingerbalwedstryd er af, die zij tegen het lste reg. iof, met 60 verloren. Voor het examen Boekhouden (Federatie-examens „Mercurius") is o. a geslaagd de heer H. van Hoorn alhier,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2